Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

joda
24. čer 2010

@bettynka222 Dakujem za povzbudenie.Drzim ti palceky nech to v pondelok dobre dopadne.

vavenka
24. čer 2010

Caute, len som dobehla pozriet, ci je betty este stale 2v1 😉

margarita
24. čer 2010

katrenka, ved aj mne ho dal hematolog, ale v pribalovom letaku je to fakt napisane 😉
takze viac treba verit doktorom ako letakom 😉

katrenka111
24. čer 2010

to je hrozne jeden povie tak druhý ta.... no ale neužívam ho každý den,len tak sem-tam,možno robím dobre,možno nie

monini72
24. čer 2010

Ahoj fialinka, no tak to som nevedela, ze ta trombofilia robi takuto sarapatu. Viem, ze byvaju castejsie potraty, ale myslela som, ze skor v zaciatku tehotenstva. No, v kazdom pripade, uz to asi nebudem natahovat, dnes som volala doktorovi, po vikende sa mam hlasit. Clexik som vysadila, ale podla toho co tu citam si skusim kupit aspon kyselinu listovu.
@cukor
@zulok Dakujem kocky za povzbudenie, doma mame naozaj veselo, nase nadejne au-pairky (9,12,13) sa nevedia dockat, kazdy den mam vybavu v komode inak naskladanu 🙂 a najmensi domaci maznos (3) sa kazdy den vypytuje, kedy bude mat mamina zase mliecko, uz je cely namlsany 😝
@bettynka222 Bettynka, drzim palce, zda sa, ze budeme maminy rovnako - u mna to vyzera tak v pondelok, resp. v utorok. Necitala som vsetko dozadu, v pondelok ti chcu dat vyvolavacku? Kde rodis? Ja v Antolskej.

zulok
25. čer 2010

Monini tak sa pekne drzte a bolo by to uzasne, keby ste sa s Bettynkou stretli..a deturence musia byt uza 😀

Margaritka, dakujem, anopyrinu v tehu sa ako takeho neboim, nebola som .si ista toho posledneho trimestra..ale moj gynekolog mi hovoril, ze ked to este enriesili na hematologii, tak on daval anopyrin a vsetko vporiadku.. mne nechce injekcie prepisat, ze ked chodim na hematologiu, isto podla vysledkov vsetko ustrazia.no, mala by som viac verit... len sa akosi bojim byt nasucho bez anopyrinu alebo bez injekcii...
a dokonca som citala..ze anopyrin v davke do 100-150mg v tehu neublizi ani v poslednom trimestry...to na diskusii porodnice.cz..

hrozne s tym stresovanim

Katrenka, toho anopyrinu sa fakt nemusis bat..tu sa ejdnalo len o posledny trimester, ja so ho v tomto aj v minulom tehu na zaciatku uzivala..vsetko vporiadku.. 😉

erika12345
25. čer 2010

Aojte,
minuly tyzden som tu riesila ako je to s anopyrinom a zubarom, tak ma sa pred trhanim zuba vysadit. Hematologicka mi hovorila, ze najma ten zub mudrosti, co mi trhali, je taky komplikovany a velmi to krvaca. Tak vraj 3-4 dni´. U tohto zubu i viac. Ja som vysadila na 3 dni a je to o.k., Akurat mi to strasne malo krvacalo, myslite, ze to znamena, ze mam zase hustu krv? Som rada, ze som toto vyriesila pred tehotenstvom, nerada by som anopyrin vysadzovala pocas 1. trimestra... A asi to zalezi aj od poruchy, niekdo mozno musi vtedy brat ine lieky, mne povedala, ze ked nie som tehotna, tak netreba. Ja som mala totiz problemy vzdy len v tehotenstve.
Tak ak uz ma nebudu zubky boliet, este si zajdem na preventivku ku mojej gynekologicke a pustime sa do snazenia o babo.🙂 Velmi sa tesim. Uz strasne dlho tuzim po drobcekovi, vela krat to nevyslo (3 krat 😢 ) tak snad uz teraz.... Len som rozhodnuta o tom nikomu vo svojom okoli nepovedat., aj ked ani vtedy som to nehovorila, len blizka rodina sa o tom dozvedala, to sa neda tajit, ked je clovek pn, v nemocnici, mesiace lezi...... Horsie to bude v praci, tam to doteraz nevedia, vzdy som len povedala, ze som pn, ze mam zdravotne problemy... a ani teraz im to prve mesiace nepoviem. Ako ste tie zaciatky riesili vy? Co ste hovorili, ked ste boli pn a bol to len zaciatok? Aby ste ma zle nechapali, nemala by som s tym problem, keby som sa nebala, ci to dobre dopadne. Ale vdaka tym potratom sa casto citim mizerne a vedomie, ze o tom niekto pre mna v podstate cudzi vie, mi vadi... A este, robim v skole, ked kolegyna povedala, ze je tehu kolegyniam este na zaciatku, 1 velmi sikovna to povedala deckam a ona potom mala problemy, bala sa, ze o malu pride a to, ze o tom vedeli decka jej nepomahalo... No nastastie to dobre dopadlo a uz ma dievcatko. 😉
@katrenka11 ten anopyrin je urcite dobre uzivat, lekar predsa vie, preco ti ho dal... Ja ho mam uzivat cely zivot a i v tehu do konca2. trimestra.

bettynka222
25. čer 2010

@joda dakujem 🙂

@vavenka moja ano, stale v kope...dufam ze sa to rozbehne same. ale pre istotu si idem nacitat nieco o vyvolavackach, nech som informovana, ked budem vyjadrovat nesuhlas 😀

@monini72 ja budem v TT, tak sa neuvidime ☹ tak aspon na konikovi 🙂 mozes mi potom davat rady, ved ty si skusena maminka uz 😵

@zulok mojko ono je to na konci zakazane nie preto, ze by to nieco mohlo spravit plodu (to by ten liek neodporucali skor v 1. a v 2. trimestri), ale prave kvoli krvacaniu pri porode - ktore je ale asi masivnejsie po tom frafiku, ze? ved margi vie o tom tusim svoje, ze margi? 😉

@erika12345 neboj nic, mne vytrhli uz vsetky zuby mudrosti a ani ra zmi to nejrvacalo 😉 hemato tym skor myslela, ze na anopyrine by ti to krvacalo, vies? ale napriklad tkay hemofilik...ten by urcite krvacal dost,
no a k tomu prvemu trimestru.....ja osm od 7 tt az do 10 tt lezala v nemocke, liali sa zo mna potoky krvi (a to som mala fbg zvyseny) a moju matku trapilo len ot, kedy to vytara vsetkym svojim kolegyniam v praci (a to som bola po dvoch potratoch 😒). este aj ked som bola doma, tak mi kazdy den pisala (telefony osm jej totiz potom uz preventivne nezdvihala, lebo ma len stresovala), ze kedy uz prejde tych dvanast tyzdnov....ja by osm to ani vstedy nepovedala nikomu, ved nech si vsimnu sami 😀 ale ona bola fakt hrozna. jej presiel den a myslela ze presiel mesiac. a ja osm myslela len na to, aby bolo babatko v poriadku. som sa rozhodla, ze ked budem nabuduce zase v nemocke, tak jej proste nepoviem ze som tam....nech sa trapi. ten stres co mi psosobila, na ot nikdy nezabudnem....

zulok
25. čer 2010

@erika12345 ja som bola tiez ucitelka..vzdy som mala povtrdenie od obvodacky, ze mam bud chripku alebo nieco ine..ked som uz cakala MAtuska, tak to som uz v skole nepracovala..ale detom by tom to povedala asi najneskor , ako sa len da..a tiez sme to v okoli nehovorili a ako som bola cele tehu doma a lezala..tak to nevedeli ani susedia, len tie naj kamosky..
teraz je to uz ine..lebo to na mne vidiet a chodim s MAtuskom po vonku, ale tiez mam akosi zabrany roztrubovat to po svete a napriklad to este nevedia ani super kamosky zo strednej..
neviem, akosi mi to nejde a neviem ani ako to oznamit..
drziim palceee na snazenicko a potom to radostne zistenie tehu..

@bettynka222 dakujem.. ja som myslela, ze sa anopyrin nemoze ku koncu, aby sa dietatku neuzatvaralo daco v srdiecku predcasne..ale asi taka davka do 100mg neuskodi ani tomu.,.pokial by slo o to krvacanie..tak to sa asi moze stat aj pri injekciach..i ked zevraj anopyrin funguje inym sposobom ako injekcie..
a ten stres zo zaciatku musel byt hrozitansky, ale uz bude len dobreee 😀

cukruska1920
25. čer 2010

@bettynka222 ahoj... ty co tu este robis?? este nic??

bettynka222
25. čer 2010

@zulok o tom s tym srdieckom som nevedela 😕 ale cez tu placentu sa mu toho dostane ajtak minimum 😉 ja som bola v 9 mesiaci dva tyzdne na ATB a myslim ze on o otm ani nevedel 😀

@cukruska1920 no zrejme este nic. ci myslis ze ś anasale tak nudim,z e vam pisem? 😀

cukruska1920
25. čer 2010

@bettynka222 a preco nie 😀 😀

bettynka222
25. čer 2010

@cukruska1920 ok, tak v pondelok ti z tej saly napisem 😀

cukruska1920
25. čer 2010

@bettynka222 tak to dufam...a uz vies ze v pondelok ides rodit? juj by som si to vymenila s tebou

bettynka222
25. čer 2010

@cukruska1920 neviem. dr len povedala, ze nam dava este sancu do pondelka...no neznie to moc pozitivne 😝 ok, tak sa vymenme, ale tvoje je ste moc male, a moje by teda bolo mega, keby malo tolko vydrzat 😀 😝 😝 😝

cukruska1920
25. čer 2010

@bettynka222 no to hej...tak to radsej nechajme tak ako to je 😀 ja si pockam

bettynka222
25. čer 2010

@cukruska1920 alebo vam mozme kilo prihodit 😀 😉

cukruska1920
25. čer 2010

@bettynka222 aj tak by to bolo malo...neviem kolko vazi ani meria lebo mi nepovedal...

bettynka222
25. čer 2010

@cukruska1920 no ale dve kila vma teda nedame 😀 no ficim cvicit a chodit. a asi aj robit nieco ine, lebo mm je uz vo vytrzeni, tak prisiel skor z prace 😀 😵

cukruska1920
25. čer 2010

@bettynka222 ani nechceme..mi si nazbierame samy 😀

erika12345
25. čer 2010

@bettynka222 nemame rovnaku mamu? 🙂 Moja je inak fakt zlata, ale stale dookola v tom poslednom tehotenstve riesila, kedy to moze povedat. Pritom vedela, ze krvacam, ze som predtym 2 krat o babo prisla... Ked som bola asi v 10. tyzdni (teda mala byt, babo uz nezilo), koncili prazdniny a nenastupila som do prace. V praci sme kolegyne, tak sa ma stale dookola pytala, kedy to moze povedat. Ja som sa vtedy rozrevala, ze ani neviem, ci bude dobre, ci babo zije a ju zaujima len toto. Ved chapes, tehotna a hormony....A ironiou je, ze babo uz v tom obdobi nezilo, aj ked ja som sa citila lepsie.
Ved ja neviem, co je na tom, ze povie, ze som chora a bodka. Vsak to netreba vysvetlovat, nie? Alebo mala obavy z toho, ze krstnej, kt. sa casto pyta ci necakame male povie, ze necakame a ze ona si to potom zrata a bude vediet, ze sme cakali. Hlupost, vsak? A co ma dorazilo, bolo, ked povedala, ze ine zeny s tym nerobia tajnosti a tiez mozu hocikedy potratit.... Ja viem, ale ine zeny tolko krat nepotratili. Ale aby som na nu nenadavala, je to mamina, vyborna mamina a viem, ze ked som jej povedala, ze sme o male prisli, tiez ju to ranilo. Len nerozumie tomu, ze to nechcem roztrubovat, ze mam strach. Tentoraz jej o tehotenstve poviem neskor, ale jej to aj tak asi dojde, bo inak sme casto spolu a v tehu som vacsinou lezala bud doma alebo v nemocnici.
Drzim palceky na pondelok, drzte sa!!! A ozaj, preco nechces vyvolavacku? Nebude to istejsie? Vsak babo je uz dost velke, nie?
@zulok a na ako dlho ti dala obvodacka potvrdenie akoze na chripku? Nad tym som tiez premyslala, ale kolko trva chripka? Viac ako na mesiac mi asi neda a zas budem musiet ist ku gynekologicke. Alebo ake ti dala este diagnozy? Pomoze mi to... Potrebovala by som nieco aspon na dva mesiace. 😀
Ono ked uz je to vidno, tak to uz ani hovorit nemusis, vsak vidia.. Drzim palceky, nech to dobre dopadne, vsak uz pomaly budes mat za sebou polovicu. 😎

zulok
25. čer 2010

erika12345 ja som vybavovala PN zrovna pri tych tehotenstvach, co nedopadli dobre,...cize PN mi trvala fakt kratko, tak 1 tyzden 😒
a potom ked som mala v brusku MAtuska, tak to som prave menila pracu a riskla som a dala vypoved, ze to dobre dopadne..
neviem, co trva tak dlho..ale tusim pasov ☹ opar trva dost dlho.. hm.. ked ma daco napadne, napisem..ono 2 mesiace je dost dlha doba na ututlanie v skole... mozno keby to vedela len zastupkyna, nech to nerozkeca dalej..neviem, ake tam mate vztahy 😒

andrea76
25. čer 2010

@katrenka111
Nechcela som ťa vyplašiť. Prepáč. Som na liečbe Plavixom už 2 roky. Zistili mi 12 krvných zrazenín v mozgu pred 2 rokmi, rok a pol mi lieky nezaberali, až potom sa začalo upravovať. Tie krvné zrazeniny mám stále. Ja mám aj syndrom lepivých doštičiek a mutáciu MTHFR A12 heterozygot. Ten syndrom je vážnejší, lekárka mi povedala, že mi môžu zmiznúť krvné zrazeniny, ale sa mi môžu objaviť na inom mieste. Minulý rok v auguste som mala podozrenie na trombózu, tak mi nasadili Fraxiparine.

katrenka111
25. čer 2010

@andrea76 chuda moje no nemas to lahke,mne tiež doktorka hovorila,že mam nejaku kompilovanu tu trombofiliu s niečím kombinovane...no bližšie neviem.....
Jaj už nech som doma na SK a utekam po lekaroch....

katrenka111
25. čer 2010

@andrea76 a ako to bude s tvojim tehotenstvom???

cukor
26. čer 2010

dobré ránko
betty........v pondelok budem na teba mysliet a drzat palceky 😉

andrea76
26. čer 2010

@katrenka111
Katrenka. Ak sa smiem spýtať, kde si, že si mimo Slovenska? Ja tiež som mimo Slovenska. Som dlhšie v GB, keď prídem domov na dovolenku, stále chodím po lekároch. Hematológia, neurológia atď.

andrea76
26. čer 2010

@katrenka111
Moje tehotenstvo musí byť plánované, keďže už teraz užívam lieky Plavix, v tehotenstve ich musím vysadiť a prechádzam na injekcie Fraxiparine, lebo musím užívať niečo na riedenie krvi. Plavix sa nesmie užívať v tehotenstve. Tie injekcie mám už aj teraz, ale si pichám pri cestovaní, keďže som mimo Slovenska. Zistili mi aj cystu hypofýzy, tak aj na endokrinologii budem prísne sledovaná, lebo vplyvom hormonálnych zmien v tehotenstve sa často stáva, že cysta hypofýzy sa zväčšuje. Tebe čo povedala lekárka ohľadom tehotenstva?

matelko1
26. čer 2010

ahojte.tak co bettynka este neporodila......
@cukor ako sa mas,ako si uzivas tehu....
my mame dnes presne 5 mes.leti to strasne rychlo,ale uzivam si s chlapcami kazducky dnik 🙂

katrenka111
26. čer 2010

@andrea76 Cauky,no ja som v Rakúsku,momentalne tu pracujem... ale len každe 2týždne....
a tam v GB žijes aj s priatelom alebo?
No nemáš to teda lahke....
No ja by som mala brat anopirin ale ho neberem,len sem-tam,taktiež kyselinu listovu 2x denne a tie hnusne cierne tabletky cierne na železo,ktore mi nerobia dobre tak som zacala brat calibrum baby plan,tam sa to všetko nachadza a povedala že akonahle otehotniem musim byt tiež na injekciach,aj pri ceste lietadlom,operacii a tak....
Ja som mala velmi zle vysledky,anemia,malo cerv.krviniek,železa,malo bielych,zle zražanie,takže hned ako prídem musim ist aj k hematologicke aj gynekologicke.....
Ja by som už aj chcela babo tak buduci rok,alebo na ten dalsí...len ked vidim že co to tehotenstvo všetko obnasa....