Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

margarita
16. kvě 2012

@aprilka9
tak drzim palce, nech to nie je nic hrozne. az bude treba tie injekcie,
injekcie si tu picha drviva vacsina, tak az by ich dali aj Tebe, baby Ti urcite poradia co a ako...

aprilka9
16. kvě 2012

@margarita Ďakujem 😉

cukor
19. kvě 2012

@margarita ....ahoj ..ako sa cítiš?uz to máš za pár....velmi som ti drzala palce ....dúfam,ze ,,aladár,,ta velmi nepotrápi.....držím dalej palce...

margarita
19. kvě 2012

@cukor
ahooooj, vdaka - vidis ako mi to drzanie palcov pomohlo 😉
citim sa fajn, mam plus 20kg, ale vsetko v bruchu 😀
ofic.termin sice mam 28.5., ale Aladar je cele tehu nejako v predstihu asi o 2tt, takze ak tento vikend neporodim, caka ma v utorok rano nastup na vyvolavany porod....odhad vahy je zase cez 4kg, takze doki ma do 28. nemieni nechat, aby to zbytocne neriskoval na cisarak....dufam, ze vytlacim aj valibuka, hlavne nech je vsetko ok.

pozeram, ze Petka uz je velka holka, ani sa nenazdas a pojdete do skolky ako Kristinka v septembri.
😉
vdaka este raz a drzte sa aj vy 😵

lume
19. kvě 2012

@misula.g Ano, mozes kojit, ak si pichas heparin.

alusik13
20. kvě 2012

Ahojte baby,chcem sa vás opýtať či máte skúsenosť, doktor mi naordinoval fragmin od pichnutia (pichám ráno ) tak po 2-3 hodinách sa mi spustí krvácanie nie veľké ale je 😒 mám strach že čo to môže byť?Som na začiatku tehu.Ďakujem.

zibi
21. kvě 2012

baby co znamenaju diagnozy...dnes som dostala od hematologicky vysledky nmieco som nasla a nieco neviem si s tym poradit
MTHFR/A1298C/ heterozygot
PAI-1 4G/5G- heterozygot
GPI a T807C - homozygot
FXII C467C heterozygot
antiannexin v screen poitivny

povedala mi ze ked budem tehu si budem musiet pichat heparin ale inak sa k tomu nevyjadrovala ake su vase skusenosti a diagnozy?

erinka123
22. kvě 2012

@alusik13 najlepšie urobiš ak zavolaš hematologovi,mne sa toto nestalo neviem ti poradiť.

erinka123
22. kvě 2012

@zibi vitaj zibi ...vidiš aj tu sa stretneme,neboj bude to dobre napisala som ti IP.

lume
22. kvě 2012

@zibi No tak Ti nasli nejake mutacie spajane so zvysenou zrazanlivostou krvi. Pokial nemas nejake tazlkosti, tak je to v pohode. Vacsina z nas s tym zije bez toho, ze by to nieco sposobovalo. Az potom pocas tehotenstva sa to prejavi. Vtedy sa prirodzene zvysuje zrazanlivost krvi a s tymito mutaciami je to este zavaznejsie, preto treba pichat heparin pocas celeho tehotenstva. Ak nerozumies vyrazom heterozygot a homozygot, tak tu je vysvetlenie: vsetci mame 2 sady genov, to znamena 1 sada zdedena od matky a druha od otca. Kazdy gen ma svoju normalnu zdravu formu, odchylky od normalu sa nazyvaju mutacie. Vyraz heterozygot znamena, ze mas 1 mutantnu kopiu genu (zdedenu od otca alebo od matky), druha kopia je zdrava bez mutacie. V pripade homozygota, to znamena, ze mas obidve kopie genu mutovane. Homozygotny mutovany stav ma zvycajne zavaznejsie nasledky pre organizmus. Totiz pre fungovanie hocijakeho organizmu zvycajne staci jedna zdrava kopia genu. 😉 Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne.

fiallinka
22. kvě 2012

@zibi lume ti to hezky popsala - jen dodám - to co ti našli, nejsou závažné formy, ale je dobře, že tě budou hlídat. Pokud budeš pod kontrolou a budeš si píchat injekce, tak v podstatě jsi na tom srovnatelně s těmi, co mutace nemají. Neboj, v podstatě skoro u všech, co tu chodí, se větší problémy vyskytly ještě předtím, než se mutace zjistily - s miniheparinem pak už ne.

franzziska
22. kvě 2012

@alusik13 no ked krvacas to znamena ze mas prilis velku davku nie??

@zibi no mas tusim tie lahsie formy, ja mam tu tazsiu tak viem...kazdopadne nic sa mu nemusi stat..je to individualne od kazdeho organizmu....mne sa to prejavilo len tak z nicoho nic, neni som tehotna..a dost mi to ovplyvnilo zivot, takze nikdy nevies co sa ti stane...zial

nana776
22. kvě 2012

baby ja si picham flaxiparin 0,6 a picham si do bruska kade tade 🙂 vraj iba tam sa to ma tak teraz nechapem.aj v nemocnici mi tak pichali.

zibi
22. kvě 2012

@erinka123
@franzziska
@lume
dik baby ten heterozygot a homozygot..to pre mna nie je az taka zahada skor tie jednotlive pismenka pri tom..no ja som v podstate nemala ziadne problemy len ja mam aj vysoky tlak cize aj preto budem rizikova a prisne sledovana aj kvoli tymto veciam co mi dodatocne pozistovali...skoda ze mi na to nedosli skor..mozno by mi moje ivf dopadlo lepsie ..resp. by sa mi uhniezdili drobci ale co uz... aspon teraz viem na com som a mozem sa liecit pri ivf..no mna stval ten homocystein zvyseny aj ta mutacia k tomu... teraz buzdem mbrat tu liskovku, b12 a B6 a ze vraj by som mohla otehotniet aj prirodzene lebo ze zvyseny homocystein zabranuje otehotneniu...tak uvidime mozno sa zazraky deju.. 🙂

evickav
22. kvě 2012

@zibi ak ti môžem poradiť, tak kúp si aj femibion 800,,, ja mám tiež MTHFR/A 1289 C heterozygot - zlé vstrebávanie kyseliny listovej,,, samotná listovka ti nebude stačiť,,, ten femibion 800 obsahuje látku na podporu vstrebávania listovky,,, iné vitamíny pre tehotné to neobsahujú,,, mne ho v care doporučili užívať už pred ivf,,, a dali mi pre istotu aj anopyrin 0,5 tabletky 100mg,,, ale myslím,že už som ti to písala 🙂

zibi
22. kvě 2012

@evickav ked ten femibion obsahuje aj jod..a neviem ci to mozem kvoli stitke brat ☹

evickav
22. kvě 2012

@zibi ja mám tiež štítku,,, hypothyreózu,,, beriem 75 euthyrox 6x v týždni,,, hovorila som to aj endokrinol. dr. a nič mi na to nepovedala,,, a v care tiež vedia, že mám štítku,,, asi pred dvoma týždňami mi brali krv na štítku a iba mi zvýšila dávku z 50 na 75, lebo som otehu,,, teraz mi možno počas tehu ešte dávku aj zvýšia postupne,,, s tým som počítala,,, je to bežné,,,

zibi
22. kvě 2012

@evickav no takze to nevadi? mysli ze naevadi brat aj kelp teda prirodny jod? ked mam stitku?

alusik13
22. kvě 2012

franzziska@ erinka123@ ahojte no už nepichám asi to bude tím že mám vysokú dávku v piatok idem ku doktorovi som objednaná a som zvedavá čo povie???Doktor mi to naordinoval bez hematologičky a zajtra idem na hematológiu mám strach si to pichať.Ďakujem za odpoveď pekný dník prajem 🙂

evickav
22. kvě 2012

@zibi jáj, tak to neviem,,, s tým skúsenosť nemám,,, ale endokrinológ by ti mal poradiť,,, skús tam zavolať,,, neviem,či by ti v tom prípade nemali upraviť dávku lieku,,, ale to je len môj dohad

jaya47
22. kvě 2012

@lume Ahoj, perfektne vysvetlene, konecne viem, co znamena ten hetero a homozygot 😉 Mozem sa este spytat, ze ked mam tu MTHFR 1298A>C a 677C>T heterozygot pre oba polymorfizmy, hovori to aj nieco o tom, ci som to zdedila od toho isteho rodica alebo to moze byt jedno od jedneho a druhe od druheho?
A ak spravne chapem, obe tie mutacie znamenaju zle vstrebavanie B vitaminov?

lume
22. kvě 2012

@zibi Tie pismenka znamenaju nukleotidy DNA, ktore su mutovane a to cislo je poradie. Napr. v Tvojom pripade
MTHFR/A1298C/ heterozygot adenin v pozicii 1298 je zameneny za cytozin. Ale v podstate to je uz taka prilis vedecka informacia. 😀

lume
22. kvě 2012

@jaya47 Tak toto Ti neviem s istotou povedat, ale pravdepodobne to mas len od jedneho rodica, tu druhu kopiu by si mala mat zdravu. Ak by si jednu mutovanu kopiu MTHFR 1298A>C zdedila od napr. otca a tu druhu 677C>T od matky, tak by si obe kopie genu mala mutovane, ale len v inej pozicii, tym padom by som to nazvala heteroalelicky homozygot. (Alela je forma genu, teda jednu alelu mas od matky a druhu od otca). Takze ak Ti vybehol vysledok heterozygot, tak si myslim, ze si to zdedila len od jedneho rodica. 😎
Myslim, ze ano. To som bola uz leniva zistovat. Este je tam aj zle metabolizovanie kys. listovej, preto treba brat obrie davky. Pri mutacii tohoto genu je ale dolezite aj to, ci mas v poriadku hladinu homocysteinu (co je aminokyselina). Ak to mas OK, tak to nie je take zavazne. Skor sa to prejavi u homozygotov.
Ak sa mylim, tak dufam, ze ma niekto opravi....

lume
22. kvě 2012

@nana776 V pohode si to mozes pichat aj inde. Mne sa osvedcili boky a stehna.

nana776
23. kvě 2012

@lume to som netusila lebo vzdy ked sa stazujem ze sa my to zle doktorka nepovie ani pol slova.dik

jaya47
23. kvě 2012

@lume Vdaka 🙂 Vcera som to cele potom este hladala aj dalsie info, uplne ma to zacalo bavit studovat, ako vyzera dna a tak ;))) Homocystein mi ma este hematologicka zistit, ale mozno uz zistovala nezavisle a zajtra sa dozviem 😉

lume
23. kvě 2012

@nana776 Vraj sa heparin najlepsie vstrebava,ked sa picha do brucha, ale vacsina dievcat to picha,kde sa da,ked uz je brucho velke. V nemocnici mi to sestricky tiez pichali do ramena a nie do brucha, takez je to uplne v pohode. Pichaj si to tam, kde Ta to bude najmenej boliet a pojde Ti najlahsie urobit koznu riasu. 😉

lume
23. kvě 2012

@jaya47 Nemas za co. Rado sa stalo. 😅

cukor
23. kvě 2012

@nana776 ..ja som celé tehu pichala do brucha...ku koncu do bokov......nohy a ruky ma velmi boleli...

nana776
23. kvě 2012

@lume tak do zadku : -D ale nie som sa nasmiala ked som rozmyslala ze kde je ta kozna riasa