Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

erika12345
8. říj 2010

@zulok preco si tehotenstvom prisla o pracu? Bola si v skusobnej dobe?

fiallinka
8. říj 2010

@erika12345 já bych s tím krvácení určitě chtěla doma být, pro jistotu... a jinak znám hodně holek s těmi hematomy, většinou je to ok, ale vůbec neznám rozdíly mezi tím, kde může být položený... dost se divím, že v tom váčku, víš to jistě? Většinou vzniká tak, že jak se tam váček roztahuje, tak se zachytne o stěnu dělohy a ta začne trošku krvácet a krev se srazí, pak jde o to, aby se nevyplavila moc rychle a naráz a nevzala s sebou embryo... ale určitě je spousta jiných důvodů.

kaciatko81
8. říj 2010

@erika12345 az teraz som si precitala 🙂 velmi sa tesim, ze mate zdrave srdiecko 😵 s tym hematomom-v nemocnici so mnou lezala kocka, ktora tiez mala hematom a spinila, bola uz cca v 10tt, o prve babo prisla kvoli trombofilii dost neskoro, toto bolo druhe. jej prave hovorili, ze by mala byt v klude, ze pokial sa hybes, tak sa ten hematom stale akokeby zasobuje novou krvou. tak neviem, ale asi by som to ani s pohybom neprehanala. drzim palce 🙂

bettynka222
8. říj 2010

@erika12345 tak budeme verit, ze zrazneina ziadnu sarapatu nespravi a ze streptokoka ani nic podobne nemas 😉 a k tej praci....vo vyssom stadiu tehu som sa ja napriklad hrozne zadychavala ked osm rozpravala...to by sa ti tazko ucilo...a teraz budu vkuse epidemie prsne kao pisala zulocka....a ked je tam tato komplikacia, mala by si byt doma podla mna.

@fiallinka ahooooooooooj, uz sa pomay chystas na prichod babatka? 🙂

adky
8. říj 2010

Ahojte...Prepačte,že Vám vstupujem do debaty,ale mal niekto z Vás tombózu spojenú s embóliou?

zulok
9. říj 2010

@erika12345 ja som si hladala novu pracu, bolo to v lete..no a zadaril sa nam drobcek a aj nova praca.. zistila som to tesne pred nastupom do novej prace a potom po nastupe sa vyskytli nejake problem s krvacanim..tak som tam bola tak 3 dni a a dala vypoved, prislo by mi to nefer, ist na PN, ked som nastupila a mala pracovat na novom projekte.. nastastie som bola v ochrannej lehote, ze ked predtym pracujes tusim 270 dni, tak normalne poberas peniazky ako by si bola na PN, takze to bolo jedno, ci som PN v praci alebo nie.. a Matusko mi za to rozhodne stal 😉

zusika
9. říj 2010

@erika12345 - preco do stehna? lebo brusko uz mam velke a tazko sa mi tam picha....koza je uz unavena.... stale sa mi tam robili uzliny a uz to bolo neprijmene.....takto je to aj na pocit lepsie....ze babatkam uz "neublizujem"....brusko je uz len ich... ;)

w_h
9. říj 2010

@erika12345 ahoj, necetla jsem uplne vsechno, ale PN ti staci od praktika, ne? vychazky se daji v tehu napsat neomezene, nebo minimalne 6 hodin v kuse, tehotny stejne nikdo nekontroluje, muzes samozrejme i prejit ke gynekologovi, je to jedno
hematom se snad vstreba, drzim palce

w_h
9. říj 2010

@erika12345 jo a taky je dulezity jaky ma to plodovy vejce tvar

w_h
9. říj 2010

@zulok teeda, holka, ty uz to mas za par, jak ti je, jak to vsechno zvladate a jak se tesi matousek?

w_h
9. říj 2010

jeste jeden prispevek 😀
hlasim zmenu - fraxiparin nahrazen clexanem, mela jsem vyrazku po celym brise, ze jsem skoro nemela kam pichat

w_h
9. říj 2010

konec...🙂)))
priste to napisu najednou
a co betty? uz jsi ´proflakla´ jmeno tvyho broucka?

nektarine
10. říj 2010

Ahojky holky, @w_h nechci strašit, ale i na těhotný na PN kontrola chodí...mám to vyzkoušené na vlastní kůži, tak se na to raději moc nespoléhejte.

@erika12345 já bych určitě zůstala doma. Na jednu stranu si budeš říkat, že je to zbytečné a že by to nejspíš nevadilo, ale co když jo... Neriskovala bych ani trošičku a raději byla doma. A takové ty "vychytávky" v těhotenství se mění ze dne na den(nevolnosti, zadýchávání, špatně se sedí, leží...) Já jsem v těhotenství jezdila jednou týdně do školy autobusem 70km, jedna cesta trvala hodinu a deset minut a bylo to šílené! Fakt hrozný, od 5.měsíce se nedá sedět, pořád jsem si přesedávala, stoupala a už jsem nevěděla co udělat, aby se mi ulevilo. Každá sobota ve škole a pak jsem se z toho až do středy léčila! Takže cestování ne. Samozřejmě, každý všechno může snášet jinak, ale cestování v těhotenství ti fakt nedoporučuju.

Holky, nevíte některá, jak dlouho může trvat hnízdění? Mám totiž takovej pocit, že bych i mohla být těhotná, ale už čtvrtý den mám hnědavej výtok a včera večer i trošičku krvavej, ale fakt malinko. Nejdřív jsem si říkala, že by to nohlo být to hnízdění, ale už je to 4.den.... Včera jsem byla po dlouhé době ve škole, ráno v 6 už jsem byla na cestě a vrátila jsem se až v 7 večer, dost mě bolelo břicho. MS by ale měla přijít nejdřív až za týden. Tak nevím, co se to děje ☹

fiallinka
10. říj 2010

@nektarine ono teoreticky se může stát, že když se embrouš uhnízdí, tak poruší nějakou cévku a proto špiníš, kdo ví... držím pěsti, ať je to tam 🙂

fiallinka
10. říj 2010

@adky ahoj, já ne a on nikom konkrétně nevím

adky
10. říj 2010

@fiallinka Ahoj,tak asi som sama-2 tyzdne poporode som dostala trombozu do oboch noch a nasledne na to aj masivnu emboliu....mam brat warfarin do konca zivota-presiel uz rok a chcela som vediet ci je tu niekto taky,pretoze by som chcela dalsie dietatko,ale netusim ako by to bolo,nechcem aby sa mi to opat vratilo (su to smutne spomienky) 😖 ....ty si mala trombozu?

zulok
10. říj 2010

@nektarine ja som to tak mala pri prvom tehi, ze asi v case uhniezdenia som mala taky hnedasty vytok s cervenym.. mooc drzim palce

@adky neviem, ci je tu niekto taky, poznam jednu maminu, co dostala trombozu po porode, ale nie emboliu, EMicka, ale moc sem uz nechodi, skus jej napisat spravu, alebo ak ams viac casu, pokukaj, co maminy na zaciatku diskusie, mozno oni sa s takym, dacim stretli.. 😒

fiallinka
10. říj 2010

@adky ne, já jsem trombózu neměla, ale na trombózu pupečníku mi umřelo miminko ještě v děloze... většině z nás byly zjištěny trombofilní mutace spíš kvůli problémům v těhotenství - potraty, úmrtí dětí... ale samy jsme trombózu neměly... těžko radit, nejsem odborník, ale většina těch problémů jde vyřešit pícháním injekcí a sledováním po celé těhu, snad to bude i tvůj případ... a co ti zjistili za problém?

adky
10. říj 2010

@fiallinka Vraj mam nejaku mutaciu v krvi kde mi chybaju 2 faktory ktore tu krv maju riedit,vraj to mam od narodenia,ale zistili to az ked som dostala trombozu a skoro zomrela 😒

@zulok dakujem,idem popozerat od zaciatku diskusie 😉

nektarine
10. říj 2010

@fiallinka @zulok Dík, trošku jste mě uklidnili, kdyby to bylo jen den, nebo dva, tak to neřeším, ale už je to čtvrtý den a připadá mi trošku, že pořád sílí. Ale výtok zůstává hnědý, červená už se neukázala. Neměla bych zajít na gyn.? Jak rychle po otěhotnění by to bylo vidět na utz? Nebo jak to co nejrychleji zjistím? Asi nijak, že... Budu muset ještě počkat, že. 😠 Na test je ještě brzo.

@adky Ahoj, já jsem trombozu taky neměla a jsem stejný případ jako fiallinka, takže ti taky neřeknu. Ale určitě teda docházíš na kontroly na hematologii, ne? Řekni doktorovi, že by jsi ještě chtěla mimčo a uvidíš, co ti poradí...

@fiallinka Když jsem tady byla prvně, byla jsi myslím 19, nebo 20tt. A už jsi 31tt! To to utíká...

adky
10. říj 2010

@nektarine Ahoj,samozrejme-chodim kazdy mesiac-ale vraj dalsim tehotenstvom ohrozim svoj zivot,aj zivot mojho babatka,tak som len chcela vediet ci je niekto taky,kto mal tuto chorobu a ma po nej dalsie babo-stravila som 5 tyzdnov v nemocnici a doma som nechala 2 tyzdnove babo....lekari v nemocnici mi stale vraveli,ze nie som jedina-len v tom case ked som tam bola tak vraj mali 3 taketo pripady-a vraj ich bolo este ovela viac. V zivote som o tejto chorobe nepocula,az kym som ju nedostala 😒

fiallinka
10. říj 2010

@adky hlavně nám musíš napsat přesně, jaké trombofilní mutace máš 🙂, podívej se do papírů..takhle se nedá říct nic... pravda je, že i bez ohledu na to, co přesně ti je, tak se jedná jen o genetické sklony k blbé srážlivosti a v reále to může mít každá z nás jinak, naprostá většina lidí o tomto problému, který taky má, neví, a má zdravé děti a jsou v pohodě...

@nektarine no jo, letí to, ale radši bych byla, kdyby to už bylo úspěšně za námi, ten konec je nejhorší, navíc tentokrát to bylo hrozné vlastně po celou dobu ... ale tak ještě těch 6 týdnů bych moc ráda vydržela... co to u tebe je, nevím, ale na gyndu bych asi nechodila, pokud tě nic nebolí - v děloze ještě fakt neuvidí nic a navíc fakt můžeš mít ty hormony rozhašené a pár cyklů se to bude asi nějak mrvit - nejdřív porod, pak zpoždění, pak hormony... i kdybys nebyla těhu...

nektarine
10. říj 2010

@adky Taky jsem nic nevěděla, že vůbec něco takového existuje, dokud mi nezemřel kvůli tomu syn... Já jsem to zdědila po mamce a ta má mě, ségru a nikdy s tím neměla vůbec žádny problém a obě těhotenství měla taky v pořádku. Každý to fakt snáší jinak. Bohužel, nevím, co bych ti poradila. Hodně štěstí...

@fiallinka Břicho mě trošičku pobolívá, ale nic nenormálního. Je mi to jasný, a ten konec bude pro tebe těžkej, a navíc se to pak strašně vleče ten čas, že. Ale už se to blíží... Sice pomalu, ale jistě. 😉

majjka24
10. říj 2010

Ahoj holky můžu se k Vám připojit?? Před měsícem jsem byla na revizi( potrat v 17 tt) a ve čtvrtek jsem byla u Dr. na KO konečně přišli výsledky z histologie : zpráva - infarkty placenty. Tak bych se chtěla zepat jeslti něktará z Vás má s tímto zkušenosti. Děkuju moc za všechny informace.

fiallinka
10. říj 2010

@majjka24 ahoj majko, to je mi líto, že se vám tohle stalo, tak pozdě... na druhou stranu, i když to teď zní blbě, je to asi lepší, než kdyby se to stalo z podobného důvodu ještě později. Je potřeba, aby ti vyšetřili trombofilní mutace (gen.) vyšetření, v dalším těhu tě sledovali, a možná si budeš přinejmenším část těhu píchat injekce, ale pod kontrolou by to mělo dopadnout už dobře. Držím pěsti.

w_h
10. říj 2010

@nektarine me nestrasis, ja mela neomezeny vychazky a ted jsem na RD
a co ti udelali, kdyz te nanasli doma? 🙂)
uhnizdeni mam takovej pocit probiha cca 6. - 10. den po oplodneni, u me trvalo spineni pri jednom tehu 1-2dny a myslim, ze potom jsem mela i pozitivni TT

@adky tromboza samozrejme muze a nemusi byt nasledovana embolii, jedina urcite nejsi, sestinedeli je vysoce rizikovy obdobi. kolik mas INR? nebo bys mela mit?
miminko mit muzes, je treba se nechat prevest na nizkomolekularni heparin (LMWH), zalezi taky na tom, jestli mas zily zrekanalizovany, jak dlouho mas po tromboze/embolii - k tomu by se mel vyjadrit angiolog/hematolog. me na cevnim po obycejny tromboze rekli, ze tehu nejdriv po pul roce. zalezi,, jestli ti daji LMWH v preventivni nebo lecebny davce.. dokonce jsemod nekoho slysela, ze warfarin v nekterych castech tehu nevadi, ale osobne bych celou dobu pichala.

@majjka24 taky me to mrzi, hlavne at se najde pricina a dalsi tehu dopadne ok, urcite to zvladnete
myslela jsem, ze infarkty v placente se delaji az pozdeji, hmm

majjka24
10. říj 2010

@fiallinka Kují, zrovna si pročítám, co už jste tady napsaly, alepoň pár posledních stránek 😅 Můj dr. mi dal žádanku na genetiku a pak že se uvidí, co a jak dál....mi říkal. 😕 Jinak to mimi bylo zdravé, to prý hraje taky roli, jsem někde četla....já už toho přečetla tolik, že už ani nevím kde to psali ☹ A děkuji za povzbuzení 🙂

andzi
10. říj 2010

Ahojte. Nemáte niekto záujem o Clexane 0,6, mám komplet krabičku 10 injekcií. Darujem

majjka24
10. říj 2010

@w_h co jsem se dočetla tak to má až 50% žen v těhu, u některých se to zjistí dřív u některých později a u některých vůbec. Dá se to zjistit pomocí nějakého lepšího UTZ, Ona není jasná příčina??? Co jsem zadala do vyhledávače tak mi to našlo jen to o té krvi.....

w_h
10. říj 2010

@majjka24 ale jo, placenta starne/zraje, po 34. tydnu uz jsou asi infarkty bezny, ale takhle brzo jako u tebe asi ne. pricina asi bude nejaka trombofilie, ale uvidis, na co ti prijdou a fraxik te asi nemine