Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

katrenka111
18. říj 2011

@ginger32 No ja som sa nedavno vydala do Šale a bývame tu už 2roky....
Gyndovi chodím do nemocky do Galanty dr. Baranovi.....takže rodiť budem asi tam....inak pochádyam zo Senca a vždy som chcela v BA na Antolskej....ale je to v podstate jedno....
No a na hematologiu chodím každý mesiac.....
No na porod som aj ja zvedava.......ja by som chcela velmi normalne, klasicky prirodzene......

timejka23
19. říj 2011

Ahojte, tak musim sa pridat medzi Vas aj ja. V marci som mala missed v 10.tyzdni, v osmom som bola na kontrole a este nebilo srdiecko no a v 10. som zacala spinit...nasledne kyretaz a liecba. Kedze mam super gynesa poslal ma hned na geneticke ( ako som tu citala tak sa posiela minimane po dvoch ), teraz uz mam vysledky, trombofilny stav a taketo mutacie:
1. Protrombin F II G20210A - heterozygot
2.MTHRF A1298C - heterozygot
3. Polymorfizmus 4G/5G - homozygot
4.Dostickovy glykoprotein - heterozygot

Mate niektora prave tieto mutacie? Ako ste na tom s tehotenstvom?
Ja by som chcela otehotniet o rok a pol a dovtedy chcem byt pripravena na vsetko.
Dakujeeeeeeeem

ivoka
19. říj 2011

Ahojte !Pripájam sa i ja,som po dvoch potratoch v 10 a 7tt a dnes som si prevzala výsledky na trombofíliu,výsledok:
Leidenská mutace genu F5-heterozygot,
4G polymorfismus v genu PAI-1 (ten sa vraj dlho netestuje)
Je tu niekto kto s takýmto podobným problémom dokázal donosiť bábätko???ďakujem.

lume
19. říj 2011

@ivoka
@timejka23 No take sme tu skoro vsetky a navyse mnohe ani nedokazu prirodzene otehotniet. Predpokladam, ze pichanie heparinu vyriesi Vas problem. Asi najzavaznejsie mutacie su Leiden a protrombin.

timejka23
19. říj 2011

Lume - myslis ze sa da na fraxiparin spolahnut? Kde sa to picha ked uz zena ma brucho?
Dufam ze prirodzene otehotniet sa mi podari....

evicka575
19. říj 2011

Ahojte som tu nová a bohužiaľ aj ja som po 2 potratoch oba v 7tt.Pred timito potratmi sa mi narodil zdravy syncek,ktory ma uz teraz 8 rokov.A bohužiaľ súrodenec pre neho sa nam nedarí.Posledný potrat som mala v apríly tohto roku,keď mi na ultrazvuku zistili že babatku nebije srdiečko,na druhý deň som musela ísť na kyretáž.A odvtedy behám stále po vyšetreniach- genetika,endokrinológia a hematológia.
Na genetike mi zistili - polymorfizmus MTHFR C677T a polymorfizmus MTHFR A1298C oba heterozygot.
na endokrinologii- problémy s ovuláciou a so štítnou žľazou
a na výsledky z hematológie ešte stále čakám.
Prešlo už pol roka a ja som sa ešte stále z toho nedostala,pred malým sa snažím byť silná ale keď som sama tak si poplačem.Veľmi sa bojím ďalšieho tehotenstva.Nejako som sa rozpísala ale už neviem ako sa mam cez to dostať.

fiallinka
19. říj 2011

@evicka575 evi, to je blbénka - ale co se týče těch trombofilních mutací, tak ty se považují za poměrně nepodstatné, navíc je máš v heterozygotní formě (zdědila jsi jen po jednom rodiči), tím se nijak zvýšeně netrap, má to 40% populace. Tvé problémy můžou být zůsobeny spíš tou štítkou, nebo to může být jen blbá náhoda... uvidíš co na hemo, ale asi budeš ok..

fiallinka
19. říj 2011

@timejka23 já mám ty první dvě, s fraxíkem jsme to zvládli, neboj 🙂

margarita
19. říj 2011

@evicka575
vitaj v klube.
je skvele, ze uz mas za sebou vsetky tieto vysetrenia...niekedy je to prave suhra viacerych faktorov, mne napr. zistili po 2 potratoch iba MTHFR C677T homozygot, a tak mi pri dalsom tehu nasadili hemato liecbu a donosila som zdrave dievcatko. Po nom som opat potratila, napriek liecbe a dokladnej priprave uz 3 mesiace pred. Po tom 3.potrate ma poslali aj na genetiku aj na endokrino, a na endokrino mi zistili autoimunnu tyreotitidu, cize tvorbu protilatok proti stitke, hoci hormony mam ukazkove ako aj ovulaciu...teraz beriem lieky aj na stitku a dufam, ze mozno aj tam bol pes zakopany a ze sa toho surodenca pre bambulku raz dozijeme....
O tom, ako prekonat bolest zo straty by sa dal napisat roman, je to tazke a individualne
aj ja sa bojim, ale ta tuzba je este silnejsia nez ten strach.
asi to treba risknut, lebo inak to nejde.
ale je dobre najprv dovysetrovat a podchytit vsetky mozne problemy...a aj tak je vsetko v Bozich rukach, napriek mojej najvacsej snahe ja nedokazem babetko udrzat volou pri zivote 😔

zdravim stare paky, co si ma este pamataju 😵

nektarine
19. říj 2011

@ivoka já mám Leidena. Celé druhé těhu jsem si píchala miniheparin a dočkala jsem se dcery. Při prvním těhu jsem vůbec netušila, že nějaké takové problémy s krví vůbec jsou a co můžou způsobovat... Držím pěsti 😉
@evicka575 je to rok a 3 měsíce, co jsem přišla o syna, a taky jsem se z toho ještě nedostala, a teď už vím, že se z toho nedostanu nikdy! Přes to, že už mám Klaudii, a jsem hrozně moc šťastná, na Patrika stejně myslím každej den. No, a tebe musí pohánět to, že už jedno dítě máš a musíš být silná kvůli němu. Držím pěsti, aby se podařílo další téhotenství dotáhnout do úspěšného konce! Je to běh na dlouhou trať, kvůli těm všem vyšetřením, ale prostě tomu musíš věřit, že se dočkáš...

evicka575
20. říj 2011

Ahoj @fiallinka dakujem ti za podporu aj ja si myslim ze to bude asi tou stitnou zlazou.Po vysledky z hematologie si idem v stredu tak uvidim co tam zistia.Nic ine mi neostava len dufat,ze raz sa to podari.

@margarita mrzi ma to co si si musela aj ty prekonat.Boze co si vsetko musia zeny vytrpiet. Mne este na alergu zistili oslabenu imunitu,tak musim najskor dobrat tieto lieky a az dufam ze potom sa mozme snazit o dietatko.

@nektarine ani ja sa asi z toho nikdy nedostanem obe moze dve deticky mi velmi chybaju.A je mi este horsie ked pride za mnou moj syncek Romanko a spyta sa ma kedy uz konecne bude mat aj on surodenca.Je to velmi tazke ked vidim ze on tuzi po sestricke a ja ju mu nemozem dat.Ale chape to ze maminka sa musi najskor vyliecit.Je velmi zlaty,este ze ho mam lebo bez neho by som to nezvladla.
Dakujem vam baby este raz za vasu podporu,dufam ze vsetky si tu raz napiseme ze mame zdrave babatka domka v postielke 🙂

mirka200
20. říj 2011

@erika12345 ahoj ty si mi písala o anopyrine,hematologička mi povedala,že ho mám vysadiť tak koncom 36tt podla toho ako to lekári vidia kedy budem rodiť.Ty ked si ho vysadila,tak potom to nejak na teba prišlo alebo ako si vedela,že ideš rodiť?sa bojím,že budem ešte prenášať a to sa mi zdá dlho bez liekov.

erika12345
20. říj 2011

@mirka200 Ahoj, ja sa priznam, ze som ho hned nevysadila...mala som v 36tt(na zaciatku, cize 35+1), ale bala som sa, tak som ho este 1tt a nieco uzivalam, lebo som bola v nemocke a nemala som pohyb...A potom to zrazu na mna prislo a rodila som, tak som bola bez anopyrinu tak asi 5 dni a pohoda..Aj ja som sa bala, ze vsak to moze byt dieta bez anopyrinu aj mesiac...Ale tym ti nechcem radit, aby sa nic zle nestalo..Porad sa aj s gynek., mne povedala, ze este par dni to mozem uzivat., Ja som mala anop.100 a ty? Prislo to na mna nahle zaciatkom37tt, praskla mi voda, ale mozno som to aj urychlila cajikmi a lanovymi semienkami (co nebol umysel, ale akurat som ich zacala pit), ale bola som rada, ze to mam za sebou a maly zije...

mirka200
20. říj 2011

@erika12345 ja beriem tiež 100mg a teraz ešte aj k tomu železo mám ho málo,ešte mám zavolať o výsledky na hematologiu a podla toho mi povie čo a ako,ale mám sa pýtat svojho gynekologa ako to vidi,len k nemu idem ked budem v 36tt takže všetko tak na poslednú chvílu,no dúfam že to dobre dopadne a nech to už máme za sebou.

lume
20. říj 2011

@timejka23 Ja picham momentalne do bokov a do stehien. Myslim, ze prave s tymito liekmi su baby schopne donosit dieta. S tehotenstvom sa ta zrazanlivost zhorsuje, tak tomu treba pomoct liekmi 🙂

erika12345
20. říj 2011

@mirka200 drzim palce, aby to dobre dopadlo, uz to mas fakt za chvilocku, este sa riadne vyspi, lebo tie zaciatky su fakt narocne, hlavne, ak budes na maleho sama. Mne kazdy hovoril, nech sa este vyspim a teraz uz tomu rozumiem. 😀 😀 😀 Ale je to nadherne obdobie, vsak uvidis, vsetky tu sme si deticky dost tvrdo "vybojovali " a vymodlili, tak si ich uzivame. Drzte sa, nech ste obaja v poriadku. 🙂

erika12345
20. říj 2011

@nektarine ja som o deticky prisla "len " v prvom trimestri a aj tak na ne obcas myslim, najstarsia by uz mala 3 rocky ☹ .... A aj si poplacem....Hlavne, ked vidim, aky je maly zlaty, napada ma, ake mohli byt tie dalsie....Na to sa neda zabudnut, no neviem si prestavit, co prezivas ty, ked si o maleho prisla tesne pred porodom...

fiallinka
20. říj 2011

@nektarine no, úplně tě chápu, já se toho asi taky nezbavím nikdy, ale časem jde vidět, že je to lepší a lepší - je to ale tři roky a nepřešlo to...

je strašný rozdíl, kdy a koho to potká, já osobně si myslím, že depky z ranných potratů u většiny lidí vyléčí další zdravé děti, ale taky záleží, kolik toho člověk zažil.. no víš jak.

kackark
20. říj 2011

Ahoj holky, jdu za vámi s prosbou o radu. Popravdě, nemám sílu ani čas se v těch 500 stránkách pohrabat 😀

Mamce přišli nedávno na trombofilii, já jsem v 6. měsíci těhu okamžitě mě hnali na krev taky. Ale výsledky budou až za 3 týdny a to jen předběžné. Mám doma jednoho zdravého dvou letého chlapečka. Před tím jsem v 7tt potratila a ve 23tt musela jít na UPT naše holčička měla srdeční vadu neslučitelnou se životem.

Mohly by jste mi prosím nastínit co by mě teď v těhu, během porodu a po něm čekalo, kdyby se nemoc potvrdila. Díky moc.

Kačka

mirka200
20. říj 2011

@erika12345 dakujem🙂no ja už ani teraz pomaly nespím už si pripadám ako tuleň😀

katrenka111
20. říj 2011

@lume Ahooj, no tiež som pocula a Protrombínová je vzácna, ma ju menej populacie a je podla mna este neprebádana tak ako Leiden.....

katrenka111
20. říj 2011

Baby ktorá mate mutaciu FII protrombín a cakate babenko????

nektarine
20. říj 2011

@erika12345
@fiallinka
no jo, je to těžký. Dneska jsem jezdila s malou v kočárku po vesnici a byly tam i sousedky s dětma, jedna holčička má rok a kousek, tak mě hned napadlo, že Patrik by už tam taky sám běhal, jak ona.... Až máme Klaudii, tak si teprve plně uvědomujem, o co všechno jsme přišli. Abych pravdu řekla, kdybych neotěhotněla tak celkem rychle znovu, asi bych končila v blázinci, nebo někde v protialkoholický léčebně. Měla jsem hrozný deprese, když byl mm v práci, byla jsem zalezlá celej den doma, a neměla jsem proč se ani umýt a najíst a tak, žaluzie zůstávaly dlouho zatažený, i když venku bylo krásně. Ještě, že máme Bejlísa - našeho hafana, ten musel čůrat, kaže jsem musela aspoň na chvilku vylézt a kvůli němu jsem nemohla pít od rána... ale večer jsem si dala vždycky, ne že bych se opíjela do němoty, ale fakt bych bez tý skleničky neusla. Klaudie je ten nejlepší lék co na mě platí. Ještě, že ty zlatíčka máme, že?

@evicka575
taky jsem si říkala, že se musím zahojit, uzdravit, abych byla silná a moje tělo dokázalo co nejdřív otěhotnět...

nektarine
20. říj 2011

@kackark čekaly by tě injekce miniheparinu, každý den. Každopádně až do porodu kontroly. Porod je stejnej, na tom se nic nemění 🙂 A po porodu v šestinedělí buď injekce a nebo warfarin (to jsou tabetky). Záleží taky o jakou konkrétní mutaci by u tebe šlo.

cukor
20. říj 2011

@margarita ....ahoj....tak snád to teraz vyjde....tá štítna žlaza je tiež bosorka,vie narobit problémy.neboj ,tvoja kitty sa určite dočká súrodenca.držím palce..všetky aj peťkine...

ahojte všetky staré trombošky...ako? jáj my sme také aktívne....teraz mám tolko pohybu,peťka je velmi živá,tolko sa za nou nalietam ale nevadí...hlavne že ju mám .....a už 2 týždne máme zúbok..hurá

nektarine
20. říj 2011
nektarine
20. říj 2011

@cukor máš to veselé, to je fajn! 🙂 My jsme byly včera na 2.dávce Haxa vakcíny, reakci neměla Klauduška žádnou, ale protivná byla a ukňouraná, a vydrželo jí to až do dneška, tak zítra už snad bude zase dobře. Hrozně moc se řehtá a povídá, je to bezva 🙂

margarita
20. říj 2011

@cukor
dakujeme za palceky, najma za tie Petkine 😉 aj Kitty sa modli kazdy vecer za babetko...

fiallinka
20. říj 2011

@nektarine ta je fakt nádherná 🙂

No jinak to jak píšeš, že teprve teď víš, o co jsi přišla - tohle bylo hrozné, protože já vlastně už tři roky každý den můžu pozorovat přesně, o co jsem přišla, každý den srovnávat... myslela jsem si, že už to mám nějak vyřešené, ale zůstal mi z toho všeho strašný strach o děti i o sebe - už jsem to naťukla s psycholožkou (ke které jsem nechodila, jen teď byla výjimečná příležitost), a ptala se, jestli jsem proti antidepresivům - no divím se, že mne to tehdy nenapadlo, jsou nenávykové a prý ti aspoň trošku pomůžou dostat se do lepších nálad, asi by to stálo za to..

nektarine
20. říj 2011

@fiallinka no jo, měla jsi se starat o 2 prcky naráz. Teď už to zvládám a rozhodně bych antipresiva teď nepotřebovala, jsou prostě chvilky, kdy to na mě hodně padne. Ale ještě před rokem to semnou bylo hodně šatný, no. Moje mamka je tenkrát brala, já jsem je nechtěla, ani nevím proč, nedokázala jsem to vysvětlit, ale nedala jsem si říct.