Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

veselinka
8. únor 2009

Hezký večer všem, je asi nějaké divné období, také mě včera a dnes hrozně bolela hlava, ale už je mi celkem fajn, naštěstí....doufám, že i vám všem, co jste měli taky bolehlav
kell - Tobě doporučil Calibrum a přitom tam není vůbec vitamín B, který je při naší mutací důležitý - to samý, mě doporučil to Pregnium a tam taky není, ale já jsem si ho teda koupila ještě k tomu Pregniu zvlášť. Ale stejně bych ráda radši mluvila s někým na té hematologii, zkusím si říct praktické dr., když mě tam neposlal gyn. Ale po zkušenostech vás, že tahle mutace pro dr. nic nezajímá mám docela obavy 😒 .

w_h
8. únor 2009

ahoj holky
musim teda rict, ze jsem si ted asi dva dny docela protrpela, bolelo me pekne bricho po ty kyretazi, ale uz je to ok, nebo teda urcite lepsi

nina - muze to byt trombofilii, ale me ted doktori rekli, ze 17 % (nekdo rika az 25%) tehotenstvi konci proste neuspesne (do toho patri i opozdena menstruace, missed ab., afetalni vejce, potrat...)
je to dano spatnou genetickou informaci, dojde k nahodny mutaci, ktera zpusobi nakou vadu neslucitelnou se zivotem a pludek proste odumre
ja jsem taky premejslela, jeslti jsem neudelala chybu, ze jsem prestala pichat fraxik, i kdyz k nemu mam v pristup kdykoliv, protoze hematolozka mi rekla, ze to nema vliv, jen listovku, za neperspektivni tehotenstvi vetsinou muze proste neco jinyho

lenka66 - muzu se zeptat, co mas za trombofilii? jinak samozrejme drzim palce, at vam to dobre dopadne
bendy25 - INR uz tu nekdo vysvetlovat. no, navis jestli beres warfarin nebo neco takovyho, tak bys otehotnet nemela a mela bys byt prevedena na nizkomolekularni heparin, ale zalezi na tom, kdy jsi prodelala trombozu nebo proc to beres, pac tehotenstvi je protrombofilni stav

kell - taky jsem slysela o femibionu, tak se chystam ho koupit, ale je docela drahej, co? ale pokud by to melo pomoct? ja jsem doted brala listovku 10 mg denne - a kamoska mi ted poradila, abych si nechala nabrat, jakou ho mam hladinu - jestli to teda k necemu je.

jo a jeste k tomu pichani - moje segra ma fraxik, picha ji to manzel, pac ona sama neni schopna si to pichnout, ma z toho desnej stres, picha ji to zatim jen do bricha (25tt) a nema ani jednu modrinu, mne i kdyz to pichla sestra v nemocnici, mela jsem okamzite modrinu jako ... 🙂)

tak hura do pichani
(no ja az po sestinedeli...hihihi)))
😉

cikyta
8. únor 2009

Mne modriny nevadia.Len tie zatvrdnuté miesta,ako tenisové loptičky a to,že to už potom neprepichnem. A chyba nieje v pichaní.Ved od marca si pichám do seba denne injekcie,takže prax mám.

bendy25
8. únor 2009

W-h: Trombozu som mala minuleho roku v aprili, alebo zaciatkom maja. Najprv som si pichala Fraxik a po uprave tlaku som presla na Warfarin, ktory vlastne beriem este doteraz...Trombozu som dostala po cisarskom reze, ked som bola v 22tt., bohuzial babo nezachranili...Mne robili cisarsky, pretoze som mala priznaky na Hellp syn., no nakoniec to vraj bola preeklampsia. Pri biopsii placenty zachytili mnohopocetne placentarne infarkty...Neskor mi zistili aj ten antifosfolipidovy syndrom...
Myslite si baby, ze aj pichanim injekcii na riedenie krvi sa da predist preeklampsii??? Alebo to ani nebola preeklampsia a ten potrat bol kvoli tomu skrytemu antifosfolipidovemu syndromu? Mate na to nejaky svoj nazor?
Stale vam to tu dookola pisem, no verte, ze uz sa mozno blizi cas, ked lekari znova povolia dalsie tehu, a ja si kladiem otazky, ci to tentokrat dotiahnem az do uspesneho konca....A verte, ze mam z toho aj celkom strach... ☹ , hoci ani vy to nemate lahke ☹ Ale stale si vas citam a mam pocit, ze naberam z vasich pribehov dostatok sil na dalsie tehu... 😕

margarita
9. únor 2009

bendy, o diagnozach, ktore spominas, mam len kuse teoreticke info, takze k tomu sa vyjadrit nedokazem 😢
ale prave dnes som bola na poslednej hemo kontrole pred porodom, a bavili sme sa s lekarom aj tak vseobecne o tom, ze uz to vyzera ze to stastne "dobojujeme" do tretice aj do porodu a tak.
Vravel, ze je tomu velmi rad, no aby som zase neprepadala falosnemu optimizmu, ze to takto s liekmi a injekciami musi vyjst aj kazdy dalsi raz, ze skratka vrodene mutacie su neliecitelne, a daju sa liecbou len "obist, oklamat". Ze uspesnost je dobra a pozitivna, ale nikto mi nezaruci ze pripadne dalsie tehu dopadne skvele len vdaka liekom...nechcem aby to vyznievalo pesimisticky, ale vlastne ma Dr pravdu.
Je tam vzdy velke percento nahody a nepredvidatelnych okolnosti, ci sa telo oklamat "necha" 😀
Ale super je prave to, ze sa o to u nas aspon doktori pokusaju, ze Ti daju tu nadej, hoci na rovinu vravia, ze nic nie je iste.
Ja som sa tiez bala cele tehu, este aj teraz sa trochu bojim, hoci uz to mam "za par", ale verim, ze porod prezijem v pohode, ked mam take nervy cele tie mesiace...a viem, ze viac nez lekarom vdacim za nase dievcatko BOhu, ze je take silne a aj vdaka liekom a ich starostlivosti sme zivotaschopne az-az 😀

Takze bendy - ta sila Ti pride, aby si bola schopna prekonat ten strach 😉 ved aj "zdrave" zeny nemaju 100% istotu, ze sa nieco nepokazi a nepotratia, len my sme mozno viac rizikove...takze na ten strach mame plny narok.

maova
9. únor 2009

Ahoj holky, doufám, že jste si užily hezky víkend 🙂 My jsme ho prolenošily 😀

bendy, ráda bych ti řekla svůj názor, ale opravdu nevím. Jenom když jsem byla po druhém potratu, tak si pamatuju, že doktor říkal, že by to mohla být jedna ze dvou věcí, buď trombofilní mutace a nebo antifosfolipidový syndrom. Takže možná to bylo tím, ale opravdu netuším. Musíme věřit, že se to znovu nestane a donosíme naše miminka do konce 🙂 Držím palečky 🙂

lenka_66
9. únor 2009

w_h tak to ti len opisem zo spravy lebo ja tomu aj tak nerozumiem.vrodena trombofilia kombinovana genotyp heterougontneho nosicstva mutacie genu pre FVLeiden + MTHFR zatial bez vysetrenia homocysteinu , testy na autoimunnu trombofiliu typu APS su negativne.
to co pise ze nedovysetrene uz nespomina v ziadnej sprave iba v karte ma vysledky. ☹

margaritka urcite to uz doklepes do konca 😉 .v podstate to moze byt aj tento tyzden

chcela som sa opytat bab co si pichaju fragmin.ide vam lahko pichnut? clexane mi slo v pohode .no ten ide tazko normalne treba silu nan aby sa podarilo ho vpichnut? zda sa mi dost hustejsi tak neviem ci to bude tym abo neake divne injekcie.

lenusska
9. únor 2009

Ahojte...ja zatial nic noveee..ale Vam to kraasne pribuuda 🙂

sivula
9. únor 2009

ahojte baby,
uz som tu dlhsie nebola. ked som tak citala bendyn prispevok, tak ju asi nepotesim. Mam trombofilku MTHFR C uz neviem cislo a pichala som si cele teho . Chvalabohu uspesne sme dobojovali do konca (prvykrat nam male zomrelo po troch dnoch, ale to je iny pribeh). Ale blbe je, ze mi zacala peeklampsia, takze injekcie na riedenie krvi s tym nic nemaju. pri preeklampsii ide o iny problem = problem s tlakom a nasledne oblicky prepustaju bielkovinz a tym je ohrozeny aj plod. nastastie som sla vcas na pohotovost a mam skveleho lekara. tak sa drz a vsetko sa podari.

Inak mala nam robi velku radost. aj ked sme teraz boli 2 tyzdne na rehabilitacii =cvicime vojtovku, lebo ma problem s nozickami aj rucickami. Ale vsetko sa spravi ok

margarita
9. únor 2009

sivulka ahoooooj, super, ze si sa zase ozvala, teda vy uz mate 4 mesiace no parada. pozerala som foto, nadherna modroocka 😀 drzte sa, a super, ze Vojtova m. pomoze a mate z nej radost. aj my z vas 😵

andys004
9. únor 2009

Ahoj kočky,
tak jsem dorazila od rána konečně domů hurá 😅 .Dopadla jsem dobře 😵 tedy až na to že si mě paní profesorka nechá u sebe takže k ní budu chodit celé těhotenství utz a tak dále.Mám to sice trochu z ruky ,ale jinak to prý nejde tak ted jsem zvědavá co na to řekne můj dr.Ona říkala že on mi to opravdu nemůže napsat neboť jsou limity který má na rok a já bych mu ho přečerpala třeba už za tři měsíce a ten limit je pro všechny pacientky.Větší pracoviště s tím nemají problém tam se to v tom množství prý ztratí.Říkala že mám brát Acidum folicum 1xdeně,Pangamin 2 ráno 2 odpo 2 večer,Femibion ten mám jíst jen v pondělí a ve čtvrtek prý aby toho nebylo moc.Na injekce řekla že se to musím naučit sama 😝 😠 pak jsem jí ukázala moje modřiny tak říkala že je to špatně píchnutý a ještě mi předepsala Ascorutin na krvácení a posílení malých žilek pak by se neměli tvořit ty modřiny no tak jsem zvědavá.25.2 jdu na utz a na další kontrolu 11.3.Ted vůbec nevím jak to mám udělat, příští týden jsem měla jít ke svému dr. na utz podívat se zda je už srdíčko 😔 a ted nevím jestli tam mám jít a pak mu říct že si mě přebrala do své péče a nebo jen zavolat a přetlumočit.Zvědavost je ale hrozná mrcha 😕 a čekat další týden na to utz se mi nechce určitě víte o čem mluvím ta nejistota ta je hrozná já vím že ani po tom jistotu mít nebudu jak píše Margarita jistota není nikdy.Paní profesorka je hrozně hodná tak si myslím že i dalším by mohla pomoct za zkoušku a za zavolání nic nedáte.

Sivula ten čas tak letí malá je zlatíčko 🙂 opatrujte se.

Margarita podle toho co píšeš tak dr. je asi dost dobrej a podle mě nejdůležitější je kvalitní komunikace takových doktorů je bohužel málo alespoň v mém okolí.Držte se už skoro finišujete paráda 😵 😀 .

Cikyta moc ti neporadím já mám zatím za sebou dvě injekce a pokaždé modřina a boule jak golfový míček tak jestli to bude takhle pokračovat dál tak asi dopadnu jako ty,ale doufám že se to po tom ascorutinu zlepší.

Bendy25 bohužel já ti neporadím,ale holky ti už napsali více ty jsou v tomto profíci já se v tom pořád plácám a mám v tom zmatek.

Lenusska hlavu vzhůru 😉 novinky budeš jistě brzo hlásit už ted se těším a držím pěstičky.

Maova tento týden máš kontrolu že kdy jdeš? Ty jsi na PN a máš aspoň vycházky?

Kell neboj za chvilku budeš zase na začátku,ale na začátku něčeho hezkého a pak za devět měsíců přijde ten nejkrásnější konec“ porod“a pak zase začne jiná etapa života a tak to jde v životě dokola a neboj určitě se dočkáš každá z vás se dočká člověk musí věřit a dočká se.Já vím že mě se to mluví,ale cítím s vámi a modlím se za vás a jak napsala Margarita je to v rukou boží at tomu věříte nebo ne 😉 .

Mějte se všichni krásně a opatrujte se pa pa pa 🙂 .

lenka_66
9. únor 2009

sivula, adelka je nadherna

adys , neviem ako u vas .no ja som tiez sledovana u obvodaka klasicky a aj v nemocnici da sa to.s obvodakom mam klasicky zmluvu a mozno je rad ze niektore naklady idu na inych

bendy25
9. únor 2009

MARGARITKA: dakujem za mile a povzbudive slova. A inac, preberali ste s lekarom aj porod? Budes rodit normalne, alebo cisarskym? Inac, ty to uz mas aj pomaly predo dvermi, tak ti zelam krasne a zdravucke babatko 🙂
SIVULA: Aj ty si mala preeklampsiu? Mozem sa spytat v ktorom mesiaci to asi bolo? Pri prvom, alebo druhom babatku? Presne to som si aj myslela, ze tie injekcie asi nezabrania preeklampsii, no v kutiku duse som dufala, ze aspon trosku tomu mozu zabranit... ☹ Vidis a prave preto sa obavam dalsieho tehotenstva...Podavali ti nejake lieky na tu preeklampsiu? Lebo ked viem, tak zatial ani ziadne lieky na tuto komlikaciu nemaju ☹ Juuuj, som z toho celkom zufala... ☹ ☹ ☹
Ale dakujem vam baby za rady a povzbudive slova.

zrnik1
10. únor 2009

ahojte,
vsetky vas zdravim a myslim na vas.
Papa 😉

lenusska
10. únor 2009

jeej 19tt 😵 😵

mounty
10. únor 2009

ahojte, ja som si v nedelu vysadila injekcie, Fraxik, tak snad zajtra alebo stvrtok pojdem na salu, myslite na nas a najma nech si mala svihne a nebabre sa s pupocnikovou snurou ako synak, ten si ju dva krat omotal, nastastie vcas sa narodil, iba bol fialovy 😝

myslim na vas vsetky, majte sa, papa

margarita
10. únor 2009

bendy, ak to pojde samo prirodzene, najlepsie je to vraj tak. pri cisarskom je viac rizik aj moze byt vacsie krvacanie, predsa len je to operacia a mozno by to skoncilo aj v celkovej narkoze, co tiez pri trombofilii vraj nie je idealne - takze ak Boh da, cim prirodzenejsie, tym lepsie. Ale samoska, ze ak by nastali akekolvek komplikacie, cisarskemu sa nevyhneme...
jej, zrnik - kedy mas velky utrazvuk v 20tt? kazdu chvilu, coooo? 😀

zdravim vsetky, opatrujte sa.

lenusska
10. únor 2009

mounty - drziime palceky a tesim sa na fotecky.....Nech je to rýchle,bezbolestne a potom uz len kraaasne 😵 😵

margarita
10. únor 2009

mounty cauuuu 😉 myslime, myslime, ja ze uz Ty zajtra rodis...a snad aj hej. Tak uz Ta asi fakt nepredbehnem...

lenoc
10. únor 2009

Ahoj babyyyy.
Som ešte le druhý deň doma a už sa nudím. Strašné so mnou. no napr. ma tu čakajú nejaké drahého veci na zašívanie, ale to sa mi nechce, tak som radšej doobeda len umyla riad a potom som si ľahla a čumela do stropu a nechcelo sa mi vstať. Ešteže svokra navarí. Parené buchty budú. Mňam. No naši chlapi asi nebudú mať takú radosť.
dnes by mi mal nabehnúť 10tt. 😵 😵 😵
Zrnik, že ty si písala len kvôli tomu, že máš dnes 19tt? 🙂 Ale to je super. už ťa drobček aj kopká?

Ands, to je výborná správa! Budú injekcie. Supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer! 😵 To teraz už nebudeš chodť k svojmu dokymu, ale niekam inam? To budeš mať ako gynekologičku, ktorá ti bude predpisovať aj injekcie? V Prahe v nejakom CARe? Asi si to už aj písala,ale zabudla som...
Na čo je ten Pangamin?
možno sú u nás lekári informovanejší, alebo sme mali šťastie, aspo´ja určite. Lebo podľa hematologičky nepotrebujem žiadne lieky na moje MTHFR, no gyn.dr. si to nšťastie nemyslí a tak mám teda ten Anopyrin. Ale ak by som musela ku koncu pichať injekcie, tak eviem, čo porobím, lebo on vravel, že mi ich nemôže predpísať, že to môže len hematológ, teda "vyšší pracovište".

Sivul, rada ťa po dlhšom čase "vidím". Malinkej vojtovka určite pomôže. 😉 Neplačká pri tom?

Mounty, jasné, budeme myslieť na teba aj naďalej a hlavne na malú Johanku, aby sa narodila zdravučká. 🤐

Bendy, to vôbec nevadí, že sa "dookola" vypytuješ a píšeš, veď koho sa opýtaš ak nie lekára alebo toho, ktorý niečo podobné zažil. A tie infarkty placenty z čoho boli? Nevieš? Lebo ja som raz kdesi čítala, že práve pri trombofílii a hustej krvičke môže také niečo vzniknúť a potom bábo nemá výživu. A AFP súvisí s trombofíliou, tuším.... Aj ja som mala strach pustiť sa znova do snažilkovania, ale čím viac sme sa k tomu blížili, tým bol strach menší. O preeklampsi viem len to, čo som si prečítala v časopisoch, nič viac, tak ti ohľadne nej a injekcií neviem poradiť.

Ninka, nestalo sa mi nič podobné, ako tebe, tak neviem proadiť, ale je mi to ľúto, tešila som sa,že nám pribudne ďalšia tehuľa.

Emička, písala si, že Quick má byť medzi 2 a 3 a ja tam mám, že 11 😲 Tak to mám asi v iných jednostkách, lebo aj pri tých percentách na Quick mám že norma je 70 - 120% a ja mám 88%. A INR je 1,09. aj mimo tehu mávaš migrény? Mńa bolela doteraz počas tehu tiež už párkrát hlava, ale až tak hrozné, že v noci a tak, to nikdy nebolo.

Baby, ktoré ste mali Utrogestan, dokedy ste si ho dávali? Do konca 12tt alebo dlhšie?

margarita
10. únor 2009

ahoooj lenocka nasa,

to s nudenim sa je mi doverne zname 😀 ale z vlastnej cerstvej skusenosti Ti mozem povedat, ze to Ta rychlo prejde a este budes rada, ze nemusis rano vstavat do prace a nervovat sa tam...ja som si to zacala vazit az neskor, zo zaciatku ma mrle zrali v jednom kuse 😉
a dal Ti dr aspon nejake vychadzky na tej PNke?
k tomu Anopyrinu a injekciam - mne napr. tento posledny mesiac Fraxiparine predpisuje moj porodnik (cize nie moj gynekolog) kazdy tyzden na poradni v nemocnici. Takze sa neboj, az to bude potrebne, verim, ze sa najde ochotny lekar, ktory Ti to predpise a bude! Moj hematolog by mi daval az do konca Anopyrin...
hlavne nech ste v poriadku s babetkom 😉

lenoc
10. únor 2009

Margaritka 😀 , asi máš pravdu. ale je to aj tým, že viem, že kolegovia sú v práci a je mi divé, že ja som doma. Keby boli prázdniny, cítila by som to asi trochu inak. (A nie je to o tom, že by som si myslela, že som nenahraditeľná.)
Zatiaľ vychádzky nemám, to mi môže dať až po dvoch týždňoch - povedala sestrička. Ja som vlastne doktora ani nevidela, aj PN mi vypisovala len ona, ale s dokym aj s ňou sme boli dohodnutí, že prídem a ona mi to vypíše.
Veru, ak bude treba injekcie, ja sa k nim nejako dobojujem.
Ty nemas vychadzky, pravda?
A co "poslickovia", nehlasia sa?

margarita
10. únor 2009

lenoc, nechcem Ta strasit, aj mne doki sluboval vychadzky, ze az o 2 tyzdne, potom ze az o dalsie 2 a nakoniec som nemala ziadne. Ale sem-tam som to riskla - neprezrad ma 😀 - a za cele tie mesiace mi kontrola neprisla ani raz. Uz od januara som oficialne na MD, takze si chodim kam chcem a kam musim 😉 a kam este vladzem...zatial sa mi nehlasi nic, a citim sa lepsie ako v prvom trimestri...dokonca aj krize, co ma pobolievali cele tehu, ma posledny mesiac prestali 😕 az je mi to nejake podozrive.
Aj ja som mala take vycitky, kvoli kolegyniam, ze oni makaju a ucia aj za mna, ale museli sa s tym vyrovnat samy 😵

lenoc
10. únor 2009

Íha! No, veď uvidím teraz v piatok. Nemám ťa prečo prezrádzať - práve ja, ktorá som na PN od 2. februára ale doma vlastne len od včera. 😕 Vlaste od piatku som nos nevstrčila z domu, najďalej som bola na dvore a v garáži presádzať orchideu.
Včera namiesto mňa nastúpila nová kolegyňa, tak za mňa, našťastie, nie je ani zastupovačka. Taká zlatá kočka, ktorá má moju aprobáciu a bola u mňa na praxi. Teraz ešte len končí školu, má štátnice. Chúďa, nechcela by som byť na jej mieste teraz - aj VŠ aj prípravy robiť. Ale veď, nikto ju nenútil, sama sa rozhodla.

To je fajn, že ti je dobre a kríže nebolia. Človek by si myslel, že budú bolieť práve teraz, keď je bruško veľké... Mňa práveže tiež pobolievajú teraz.

Jeeej, máš TP 25.2. - ja idem vtedy do poradne a tuším aj andys.

friduca
10. únor 2009

Ahojte baby,chcem sa pridat k tym injekciam,predosle tehotenstvo som si pichala Fraxiparine,ukazovali mi to do nohy pod kozu.Vzdy mi to tiez navrelo a mala som modrinu.Teraz si ti picham tak,ze si stlacim prstami na bruchu taku riasu a do nej si to kolmo pichnem.Absolutne to neboli a ziadne modriny.Urcite to skuste do brucha,znie to hrozne,ale verte mi,ze je to o 100% lahsie.Vela stastia 😉

cikyta
10. únor 2009

Friducha,pichala som si to do brucha dlho,ale aj tam som mala svrbiace hrče,aj ked menšie.Teraz ked mi narástlo brucho,už ho ťažko nariasim,takže musím len nohy a ruky pichať.

veselinka
10. únor 2009

Ahojky holky,
Mounty, Margarita - držím vám pěstičky, ať to máte už co nejdříve za sebou a brzy nám ukážete vaše mimísky.
Lenoc - promiň, možná už si to tu někdy psala, ale nejsem tu tak dlouho a tak prosím, Ty máš tu trombofilní mutaci MTHFR heterozygot a bereš tedy jen ten Anopyrin a nepícháš si žádné injekce? A ten Anopyrin je na ředění krve? Moc Ti držím palce, jako ostatně všem tady 😉 .
Andy - skvělý, tak to dobře dopadlo, to je super. Teď už bude vše jen skvělý. A prosím Tě, odkud je ta paní profesorka, až budu v nouzi nejvyšší, jestli mě žádný hematolog tady nevezme a bude se tvářit, jako že je vše s mojí mutací o.k. ☹ .

lenoc
10. únor 2009

Veselinka, nepísala som to. 😉 Teda hej, ale už veľmi dávno, niekdedy v začiatkoch diskusie. Mám MTHFR A1298C homzygot, čo je najslabšia tromb. mutácia. Baby majú väčšinou MTHFR C77T alebo tak nejako, čo je o niečo "silnejšie", ale podľa mnhoých hematológov ani to nie je dôvod na injekcie. 😠
Ano, mám len Anopyrin 50mg denne, žiadne injekcie. No a ešte Acidum folicum 2x 10mg denne, k tomu Calibrum a sem-tam do seba hodím B-komplex. A ešte ráz ano 😉 Anopyrin je na riedenie krvi. No niekomu to nestačí a treba radšej injekcie.
Ďakujem, aj ja držím palce tebe a rovnako a ostatným kočkám.

friduca
10. únor 2009

Aha,tak to je jasne Cikyta,nevedela som ,ze mas uz brusko.Tak to uz len vydrzat. 🙂

veselinka
10. únor 2009

Lenoc- děkuji za vyčerpávající info, snad se mi podaří najít někoho, kdo si konečně nebude myslet, že vlastně žádnou mutaci nemám, zatím můj gyn.dr. si to myslí a já se bojím, aby to nedopadlo zase špatně, ale to už asi budu mít pořád.... 😔 .