Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

madormi
10. bře 2011

@cecil36 já mám taky mthfr homozygot,akorát gen C a problém v těhu byl dvakrát jsem potratila na začátku těhu. teď jsem před otěhotněním jedla femibion, a jak jssem otěhu tak acidum folicum 10mg a od 4 tt si píchám miniheparin

cecil36
10. bře 2011

@cukor @madormi baby moc moc dakujem za info. Ja som myslela, ze som uplne ok a problem je len v mm spermio a tak sme mali dve neuspesne ivf. Predtym som mala cca 13 rokov dozadu spontanny potrat a potom rizikove (ale uspesne) tehu. Az ked nevysli tie dve ivf zacala som patrat a isla som aj na hematologiu. Ale dr. sa tvarila, ze MTHFR A1298Cma vela ludi a iba odporucala acidum folicum a v tehu k nej nabehnut. Zatial som si kupila acidofolan, ale asi si dam predpisat acidum folicum. Neviete, to predpisuje gyndos alebo vseobecny lekar?

madormi
10. bře 2011

@cecil36 ono u této mutace je problém, že doktoři se nemůžou shodnout, jestli to problém je nebo není. ale můj doktor, se přiklání k variantě, že ano a že i kdyby ne, tak heparin neuškodí může jen pomoci. Nic jiného krom té mé mutace nám nenašli, tak se přiklání k tomuto.

madormi
10. bře 2011

@cecil36 to acidum folicum mi předepsal na gyndě a heparin na první dny taky a pak jsem šla na hematologii

cecil36
10. bře 2011

@madormi dakujem, ja si tiez myslim, ze radsej to podchytit na zaciatku. Hned v pondelok nabehnem ku gyndosovi, lebo nas caka dalsia stimulka. A gratulujem k tehu 🙂

madaimod
10. bře 2011

Ahojky, už jsem k vám psala. Mám homozygot MRHFR 1298, jsem po dvou zamlklých těhotenství. Na hematolce mi řekli, že bude stačit anopyrin + kyselina listová. Včera jsem byla na gyndě s výsledkama a doktor se přiklání k hematoložce. Prý injekce nejsou potřeba. Ale já vím, že jsou. Byla bych klidnější, když bych je měla. Chceme se teď zase začít snažit, ale já mám nervy v háji z toho, že nebudu ty injekce mít. Možná by to šlo po známosti, ale dnes jsem se dozvěděla, že to možná neklapne. Co mám dělat? Dá se nějak doktorka překecat? Nebo může mi je napsat obvoďačka. Přijde mi to nefér, jde o mé budoucí dítě a všem je to jedno, jestli se to bude zase opakovat...............

cukor
10. bře 2011

@madaimod ....no su tu kočky čo fičali celé tehotenstvo na anopyrine.určite ak otehotnies budeš sledovaná na hematologii a oni posudia či treba aj miniheparin.pribudajucimi tehu tyzdnami sa totiž parametre krvi zhorsuju,takze niekedy zo zaciatku stačí anopyrin a az neskôr nasadia injekcie.

cukor
10. bře 2011

@cecil36 ...v acidofolane je malo kyseliny listovej...daj si to predpísat gynekologom.....acidum folikum

madormi
10. bře 2011

@madaimod já je na hematologii taky musela donutit,nebo spíš můj gyndař na tom prostě trval a oni mi to napsali jinak doktorka tam mi nejdířv nechtěla napsat nic ani ten anopyrin, nic, takže jsem si to vydupala být tebou tak se poptám i u jiných doktorů a trvala bych na tom

madaimod
10. bře 2011

@cukor děkuji. Já jsem se hodně začetla do doktora kouckého a docela mě přesvědčil v tom, že ten miniheparin neublíží, spíš pomůže. Proto chci pro další těhu udělat maximum.
@madormi já jsem právě četla, že jsi si ten miniheparin vydupala. Já ho prostě taky chci a nechápu, proč s tím dělají takové divadla. Je nějak drahý, nebo nevíš, proč ho nechtěji psát? Vždyť když jde pro další těhotenství něco udělat, proč to nechtějí. Jsem fakt na některé doktory dost naštvaná. Právě jsem odeslala mail jednomu doktorovi a jsem zvědavá, co mi na to řekne, kdyžtak přejdu k němu. Snad najdu někoho, kdo mi to napíše. Možná se chovám jako šílenec, ale já už to nechci zažít znovu a to jen kvůli tomu, že se někomu nechce napsat recept.

madormi
10. bře 2011

@madaimod no ono prý není žádná studie, která jasně řekne, mthfr může za potraty,alě mě jak v prenatalu, tak strýc primář řekli, že to může způsobovat potraty jak v ranném stádiu tak pozdějí a ať na heparinu trvám. Jinak navíc je to i dost drahý lék no, ale neplatí to mudři ze své kapsy tak jim to může být fuk, taky jsem byla zoufalá po návštěvě hematologie,ale můj gyndař mi to napsal na dva dny a zavolal primářce hematologie a domluvili se že mi to dají

madaimod
10. bře 2011

@madormi dívám se, že jsi z Hodonína. Ke komu chodíš? Já jsem ze Zlína a v Baťovce je hematologie fakt hrozná.
Taky nechápu, proč to nechtějí psát, vždyť to neplatí.

madormi
10. bře 2011

@madaimod na gyndu k mudr. kadlecovi a na hematologii k primářce v Hodoníně

madaimod
10. bře 2011

@madormi děkuji. Já se snažím sehnat někoho, kdo mi to napíše. Jak jsi psala primářku, tak jsem si myslela, že chodíš do Zlína. Tam je taky ženská. Je to hrozný pocit, když se člověk snaží udělat vše pro to, aby to příště dopadlo dobře, ale doktoři mu podřezávají větve pod nohama. A můžu se zeptat, co předcházelo tomu, než jsi šla na hematologii? Kolikrát jsi potratila.

madormi
10. bře 2011

@madaimod dvakrát, vždy na začátku těhu jednou v 6 tt a jednou v 7 tt. pak mi můj gyndař z vlastní iniciativy vzal krev a poslal do gennetu, kde přišli na tu mutaci

madaimod
10. bře 2011

@madormi hm, tak to je mi líto, že jsi to musela zažít taky dvakrát. A tvůj doktor má super přístup. I můj mě poslal na vyšetření sám od sebe. Už jdu do postele, ráno bude malý brzo vstávat, tak ať jsem čilá. 🙂

petronela82
11. bře 2011

ahoj holky,

mohla bych se ještě zeptat, možná to řeknu blbě, ale zajímalo by mě zda tyhle mutace způsobují i to že se embryo přestane vyvýjet, bez způsobuje jen krvácení a potrat, za jsem po IVF otěhotněla, byl i gest. váček, ale srdíčka jsme se nedočkali a v 10tt následovala revize - myslíte že by za tím mohl být ty mutace?

cukor
11. bře 2011

@petronela82 .....ano.

madormi
11. bře 2011

@petronela82 mě se u obou potratů přestalo vyvíjet hned z kraje těhotenství, embryo se nevytvořilo

petronela82
11. bře 2011

@cukor @madormi - já jsem brala že potrat je, když to řeknu blbě "krvácení" ve pozdějším stadiu těhu a to co potkalo mě že se spíš bere jako zamklé těhu, že o potrat nejde. tak že myslítě že kdybych si tehdy píchála injekce na ředění krve, mohlo být všechno jinak. Pokud ano, tak jsem na jednu stranu ráda, že se alespoň našla možná příčina těch mích nezdarů, na jiných tématech si dopisu se stou holčin, které již byly X-krát na iVF a stále bez úspěchu a ani nevědí v čem je problém

madormi
11. bře 2011

@petronela82 zamlklé těhotenství je taky potrat, mě to doktroři nazvali takto - první těhu samovolný potrat, druhé zamlklé těhotenství( zamlko dřív než se vytvořilo embryo) a následná revize. Teď si od 4 ttpíchám heparin a musím zaťukat, že zatím dobré. Jen bohužel ti nikdo neřekne, ano mutace mohla za zamlklé těhu, to ti nikdo na stopro neřekne ☹

petronela82
11. bře 2011

@madormi - to je jasný že to nikdo na 100% neví, ale ta naděje tu je, a člověk může udělat neco navíc, aby to neskončilo jako posledně. a ty injekce si budeš píchat celé těhu? držím palečky ať je vše i nadále v pohodě a ať 1.září jste už tři

madormi
11. bře 2011

@petronela82 jj prý si je budu nejspíš píchati v šestinedělí mi říkala dokotkra na hematologii, která mi je původně vůbec napsat nechtěla, tak pak se v tom člověk má vyznat 🙂 Já se této mutace taky chytila jako berličky a doufala jsem a stále doufám, že to byl jediný problém. děkuji moc, stále mám strach, ale snažím si to nepřipoštět a věřím, že tentokráte to dopadne dobře.

amadora
12. bře 2011

ahojte baby, prosím vás chcem sa opýtať, akú antikoncepciu môžem užívať keď mám vrodenú trombofíliu? mám 2 detičky, ďalšie už nechceme (teda zatiaľ nie, ktovie čo život prinesie...). s manželom sme mladí a nechceme byť celý život na gume 😝 po prvom synovi som mala vnútromaternicové teliesko ale muselo von lebo mi nerobilo dobre. spermicídy sme skúšali tiež a tak isto mi vadili. už som zúfalá lebo netuším čo používať 😒 máte skúsenosti? čo nuvaring, ani ten sa nemôže asi, že? ďakujem za každú odpoveď 🙂

zulok
12. bře 2011

@amadora billingsovku ste skusali? http://www.billings.sk/

amadora
12. bře 2011

@zulok to ako spolahnúť sa na plodné a neplodné dni? uf, to nie 😅 keby ešte nemáme detičky alebo dáke ešte chceme tak kľudne, ale takto by mi to prišiel veľký risk 😒

zulok
12. bře 2011

@amadora preto sa pytam, lebo tiez neviem, ako toto vyriesit.. skor sme ju skusali v dobe snazenia sa..a neviem, ale pocas kojenia je ta metoda dost zlozita 😒

henulienka
12. bře 2011

@amadora ahoj, myslím, že ani nuvaring nemôžeš, aj to je hormonálne. Ja teraz čakám tretie dieťatko, a idem si dať spraviť sterilizáciu, lebo mám tú istú chorobu ako ty a keďže už viac detí nechcem ( a ani nemôžem mať) príde mi to ako najlepšie riešenie. Ale to v tvojom prípade rozhodne nie je, ak je ešte len troška šance, že ešte dieťatko chcete.
My sme to riešili spermicídmi medzi jednotlivými deťmi...

amadora
12. bře 2011

@zulok akože keď sme chceli dieťatko druhé tak som si merala BT a vedela som presne kedy mám plodné dni, ale ako antikoncepciu by som to nepoužila asi 😅

@henulienka aj my sme premýšľali nad touto možnosťou, resp. manžel nad vazektómiou keďže tam je aká-taká šanca že ešte potom bude môcť mať deti. ale presne toho sa bojím že čo ak raz (možno za 5, alebo 8 rokov) ešte zatúžime po bábätku? teraz si hovorím že už nie, máme dvoch krásnych synov, miesta v dome málo, nikoho z rodiny na blízku čo by pomohol... ale raz sa to všetko môže zmeniť a ako sa hovorí nikdy nehovor nikdy... ale veľa možností na ochranu nemáme takže mám fakt dilemu... teraz mi skončil prvý menzes po pôrode a musím ísť ku gynekológovi. a viem že bude na mňa tlačiť čo sa ochrany týka nech sa rozhodnem a ja netušíííííííííííím čo poviem 😅

dayanka
12. bře 2011

@amadora
@henulienka baby a neviete ake su podmienky pri sterilizacii kebyze si ju cchem dat spravit? Asi to nerobia hocikomu vsak???