Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

slavkav
28. bře 2011

@cukor 😵 😵 😵 nadherna 😵 😵 😵

paula1234
28. bře 2011

@slavkav dakujem pekne a robili ti sekciu v spinale, alebo v uplnej narokoze? 😵

slavkav
28. bře 2011

@paula1234 v spinale

cukor
28. bře 2011

@paula1234 ...aj ja som mala spinal a pichala som celé tehu

fiallinka
28. bře 2011

@cukor ta už je velká a krásná 🙂, jéééé... no čemu se divím, nám se dnes Kája už poprvé otočila...

fiallinka
28. bře 2011

@paula1234 já taky hlásím císař ve spinálu, vše ok, píchnutí taky 12 hodin před operací. A o té trombofilii musí samozřejmě vědět, nicméně jim to přišlo ok 🙂

vavrenka
28. bře 2011

ahojte, dievcata,
prosim, kde najdem viac info o tom, co mi je?
dnes som sa dozvedela, ze mam mutaciu V.leiden -heterozygot a MTHFR (C677T) homozygot. gynekolog ma urgentne poslal na hematologiu, predpisal mi fraxiparine - mm mi z pichol vecer prvu davku..
uz som si nastudovala, co je to ten heterozygot a homozygot, ale stale sa neviem dopatrat, ake su prejavy tej mutacie MTHFR (C677T) homozygot a co sa vlastne deje, ked mam mutacie dve - tu leiden a tu druhu... viete mi, prosim, poradit, popr. napisat nejaky link? som po dvoch potratoch a nerada by som, aby sa mojej malickej nieco stalo...ked uz sme to dotiahli do tak pekneho tyzdna 🙂
vdaka

cukor
29. bře 2011

@vavrenka ...prejavy nie su ziadne.....práve preto baby s trombofíliou tolko potrácajú.leiden je najtazsia mutacia trombofilie ale neboj sa,ked uz vieš čo ti je a uz si picháš nejaký heparín mala by si to zvládnut do uspešného konca.bud rada,ze sa fakt doteraz nič nestalo.ja mam tri mutácie,trosku iné a pichala som od uplného zaciatku tehu az do šestonedelia.tiež som 2x potratila no a tretie tehu som zvládla pomocou injekcií.myslím,ze sa uz nemusíš obavávat a ze to s babätkom zvládnete.držím palce 😉

vavrenka
29. bře 2011

@cukor no, som z toho zmatena.. 😒 a neveis mi povedat, ake su rizika v tehotenstve? ide o to, ze krvna zrazenian moze upchat cievu a babo nema prisun zivin, kyslika a umrie? aj som nieco zacula o nejakom predporodnom nastaveni na liecbu, ci co... co to je?

lume
29. bře 2011

@vavrenka Ahoj, mam rovnake mutacie a prirodzenou cestou sa mi zatial ani otehotniet nepodarilo. Po prvom IVF som mala vo 8tt potrat. Ako pisala cukor, tak sa tento stav normalne ako patologicky neprejavi, najskor pocas tehotenstva asi kvoli zmenenym hormonalnym hladinam sa zacne zvysovat zrazanlivost krvi a to je riziko pre babatko. My sa chystame na druhe IVF, pocas stimulacie beriem anopyrin a potom zacnem pichat hned heparin nejaky. Musim si to nechat este u hematologa predpisat.

paula1234
29. bře 2011

@slavkav
@cukor
@fiallinka dakujem kocky, ja len tak pre info...))) 😉

vavrenka
29. bře 2011

@lume joj, drzim palce, aby to tentokrat vyslo, co vyzera, ze vyjde, ked uz si nastavena na liecbu! ani som netusila, ze obycajny anopyrin je take dolezite liecivo..

lume
29. bře 2011

@vavrenka No, to som veru netusila ani ja. Aj Ty to zvladnes s tym heparinom.

pancuska
29. bře 2011

@lume ahoj,neviem ci si ma pamätas.....no konecne sa nam to tehu podarilo po 2 mesiacoch s clostylom,dr mi bude robit este nejake vysetrenia ale mam taku hustu krv ze mi dopichal 4 zily a ledva ledva nieco vytieklo,mutaciu mam tu istu co ty,povedal mi ze musim ist urcite na hema do BA na Antolsku no bojim sa ze ma odbiju...... a ty ako pokracujes?.....pekny den 🙂

pancuska
29. bře 2011

@slavkav dakujem za odpoved 🙂

lume
29. bře 2011

@pancuska Cauko, tak sa Ti to podarilo viac menej prirodzene? To som rada. U nas sa to vobec prirodzene nedari. Po vysetreni na hematologii na Antolskej mi lekarka predpisala zatial Anopyrin (mam potvrdeny trombofilny stav aj biochemicky), od aprila zacnem stimulaciu pre IVF a ked bude vsetko OK a dojde aj k embryotransferu, tak v den transferu by som mala zacat pichat aj heparin.

fiallinka
29. bře 2011

@vavrenka neboj, prostě to znamená, že jsi zdědila po rodičích sklon k zvýšené srážlivosti krve, ale nemusí se to nijak zásadně projevovat (t.j. je to jen "sklon", ne nemoc jako taková). Důležité je, že to víš, budeš sledovaná na hematologii a v těhu si píchat injekce, kterými dostaneš krevní abnormality "do normálu". Není to tak neobvyklé, Leidena má skoro 9% lidí a MTHFR asi 10% v této formě... problém je s tím, když je to nehlídané 🙂, to pak bohužel může většinou skončit hodně špatně.

Tady je nějaký odkaz:
http://www.trombofilie.estranky.cz/clanky/tromb...

A jinak - na téhle diskuzi nás to má hodně a máme už zdravé dítka 🙂

cukor
29. bře 2011

@vavrenka ......trombofilia sa prejavuje len včase hormonálnych zmien a tou je i tehotenstvo.normálne máš krv v norme.ani ja som do minulého roka ani netušila,ze ju mam a to som v piatok oslavila 40.takze az 2 potraty a potom ma poslali na hematologiu.a pritom mam este problem otehotniet a podstupila som niekolko umelých oplodnení a az 12 pokus spolu s injekciami vysiel.myslím,ze sa nemusíš obávat,si sledovaná,tie parametre sa zvysujucim tehotenstvom budu zhoršovat ale neboj ,si sledovaná a urcite to zvládnete 😉

pancuska
29. bře 2011

@lume drzim palce aby sa to podarilo!!!!ale myslim ze uz to pride a budete sa tesit!!ja som mala pauzu so stimulkami a podarilo sa to lenze dr mi povedal ze clostyl v tele ucinkuje este par mesiacov,len som si citala co mi dali z hema z BA a tam pise ze pocas tehu nie je potrebna tromboprofilaxia(neviem co to presne znamena) a na hema v TT mi napisala ze pocas tehu je potrebne podavanie nizkomolekularneho heparinu....tak teraz co? 😉

lume
29. bře 2011

@pancuska No podla mna, ak Ti napisali ze netreba a druhy lekar, ze treba, mali by Ta urcite aspon sledovat. Opytaj sa lekara ake testy Ti robili, myslim, ci mas zvysene alebo znizene niektore proteiny. Napisem Ti o chvilu ake testy robili mne.

lume
29. bře 2011

@pancuska robili mi toho vela, spomeniem len niektore: ACLA protilatky, P FIBG, P TT, P AT3, PTTLA, PC, a kopec dalsich.
To co som mala odlisne boli zvysene ACLA protilatky, S protein (PS) mam myslim znizeny a zvysene mam PCGNR a PG5NR a na zaklade tohoto a genetiky mam ten trombofilny stav. Ozvi sa, ked budes nieco chciet vediet alebo budes mat nieco nove....Papa

vavrenka
29. bře 2011

@fiallinka
@cukor
dakujem za info, dnes som bola na hematologii, rovno ma zobrali, odobrali mi 5 ampuliek krvi, co spominali na nejaky homocystin a nejaky lupus? dalej neviem, a v pondelok budu vysledky, tak som velmi zvedava. potesilo ma, ze ma vzali hned, ani som dlho necakala, nejakych 10 min a pritom bola plna cakaren. fakt, zlata doktorka aj sestricky..
citala som, ze z vysokou pravdepodobnostou to moze matt aj surodenec - moja zlata sestra ma 3 deti, ale nie vlastne, je starsia ako ja, nechapem, ako jej nemohli urobit test na toto, aby zistili, kde je pricina... podla vsetkych priznakov opakovane prekonavala vcasne aborty a lekari s tym nic nerobili... ☹ , lebo v tych casoch sa to naozaj neriesilo, pokial zena nemala MA a tym padom musela ist na kyret...

fiallinka
30. bře 2011

@vavrenka jj, ono je to fakt podle všeho docela "nové" ☹

cukor
30. bře 2011

@vavrenka ..tak ak segra ešte nie je az taká stará tak nech to ešte skusi..... 😉tu nedaleko byva jedna pani a v ako 50.ročná postupila umele oplodnenie a má dvojčatka ...dnes majú kočky asi 3 rôčky ,su strasne zlaté a ona je tiez velmi stastná ze ich má aj ked to bolo dost neskkoro.

vavrenka
30. bře 2011

@fiallinka tak si studujem veci na nete a som prekvapena, co vsetko tieto rozne mutacie mozu sposobit. ja uz roky rokuce bojujem s traviacimi obtiazami, kadejakymi, zapalovymi prejavmi v bruchu, uz som bola zufala, lebo som uz netusila, co vlastne mozem jest a co nie (a fakt s dobre stravujem) a ono je to jeden z moznych prejavov jednej tej mutacie , ktoru mam.. neuveritelne!! len neviem, co s tym, ale budem skumat dalej 😉 .. len ma vylakalo, ze dietatko moze byt postihnute - kedze som vobec netusila, ze mi nieco taketo moze byt (ani som nevedela, ze nieco take existuje), vobec som nebrala vitaminy ani kyselinu listovu, lebo mi bolo do 16tt tak zle, ze som proste nemohla. ale keby som vedela, ake je to pre babo s mojou dg. dolezite, urobila by som vsetko pre to, aby som som aspon tu listovku v sebe udrzala ☹ a este som sa aj mojej byvalej doki pytala, ci to nevadi, ze ju nejem a ona, ze nevadi, ze je to v pohode 😒
tebe to ako zisitli? prekonala si nejako trombozu? alebo, zial z "klasickych" pricin? a picahala si si u oboch deticiek? a musi sa pichat aj mimo tehu?

vavrenka
30. bře 2011

@cukor uz sme o tom so sestrou diskutovali, ale sestra ma po 40tke, a predstava 4. dietatka ju nevabi 😀,vravela, ze po tom, co si prezila, uz vobec nema zaujem o tehotenstvo, ze jej tri deturence ju bohato zamestnavaju.. aj jej rozumiem.
inak, ups v 50tke mat cielene dvojicky, tomu hovorim, ze ta pani miluje zivotne vyzvy 😉, neviem, ci by som s a na to odvazila, ja som uz teraz velmi unavena a vycerpana a to mala este ani nie je na svete 😎

fiallinka
30. bře 2011

@vavrenka my jsme byli na ivf, z příčin na straně manžela, no mimochodem nám udělali tu genetiku - ale doktorka mi řekla, že je to ok, že nemám nic v anamnéze, a tečka. Následně jsem čekala dvojčata, vše bez problémů a následně v 35+6 bác a jednomu dítěti netlouklo srdíčko - trombóza pupečníku. Takže pak vlastně začaly doktorům připadat ty mutace důležité (mám protrombinovou mutaci, která je podobná jak Leiden a ta za to mohla, možná - taky to mohla být jen náhoda), a to asi spíš jen proto, že jsem s tím začala já... No a v dalším těhu už jsem preventivně píchala injekce a nakonec to vlastně dopadlo dobře. (víc mám v profilu).

Mimo těhu skoro nikdo z nás nepíchá - naprosté většině lidí se to tu nijak neprojevuje, ale mají za sebou v těhotenství potraty, úmrtí v 3. trimestru... a pak se přišlo na mutace... ale následně s injekcema ok...

Mimochodem, asi máš za sebou kolonoskopii + histologii, že? Já mám totiž ještě Crohnovu chorobu, tak jsi mi to připomněla... ještě celiakie mívá podobné projevy, ale to asi všechno už máš vyšetřené 🙂.

cukor
30. bře 2011

@vavrenka ...ta listovka je dost pre nás dôlezitá ale pravdepodobne mas uz za sebou vsetky skríningy a asi je vsetko v poriadku.ja som sa velmi bala,či bude dietatko v poriadku,predsa uz nie som najmladsia ale ja som brala dost vseliakých vitamínov a verila som ze uz to konečne dotiahnem do uspešného konca.a je pravda,ze to tehotenstvo bol pre mna jeden obrovský stres,velmi som sa bála....no a teraz som nesmierne stastná a vdačná za toto moje stastičko.len vela nestuduj...niekedy je to na skodu.uz mas pekný tyzden tak si to uzivaj a hladkaj brusko....mne velmi chýba a je mi luto,ze uz to nikdy nezazijem.ale uz mam zmysel zivota 😉

vavrenka
30. bře 2011

@cukor a preco to uz nezazijes? je nejake riziko,keby si mala druhe bejby?

vavrenka
30. bře 2011

@fiallinka ups, cronovka teda nie je prijemna. na kolono som bola, doki tam nic nevidela, ale pre istotu odobrala vzorky, ale ja som uz nesla na kontrolu. skor si myslim, ze nieco mam v tenkom creve,trosku mam problemy s pankreasom a mala som ulceracie v dvanastorniku a mam potvrdenu laktozovu intoleranciu, a celiakia mi z krvi nevysla, ale prekonala som reumaticke ochorenia, aj jedno take tajomne -bola som prvykrat na spiningu a po hodine som nevedela vstat z bicykla, opuchli mi stehna , urobili sa mi na nich obrovske podliatiny.. skoncila som s tym v nemocnici - mala som obrovsky zvyxeny jeden pecenovy enzym, nikto mi nevedel povedat, co mi vlastne je a z coho to bolo... pritom kondicku som celkom mala, ktohovie, mozno to nejako suviselo s tou trombof. chcem sa na to spytat na hematologii aj na tie reumaticke veci, ci to moze s tym suvisiet, alebo nie...