Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

sivula
29. črc 2008

ahojte holky

no musim uznat, ze zulok sa teda riadne rozpisala. 😎 Ale ja mam pochopenie, je to ucitelka a ja som tiez grafomanka 😀

margaritka - mne tiez zelezo nerobilo dobre, tak je to asi tym, ale to prejde, telo si zvykne.

mounty - tak v prechode? Nezda sa ti, ze toho chces stihnut nejak vela naraz? 😀 Drzim palecky, aby sa to vsetko podarilo. Setri sa. Manzelik ti predsa pomoze 😉

kappuska - Nanuska je nadherna. Tiez ma napadlo, ze cela mamina, co som videla.

Zajtra idem na hema a tehot. cukrovku otestovat, tak snad to bude ok. Uz som zacala chodit na Antolsku aj na gyndu. Vsetko pod jednou strechou 😎

Inak tie krcove zily podla mna nemusia prist. Zalezi aj od rodinnej anamnezy, ci ich mali vase mamy a babky. U mna ano, tak smola ☹

Posielam uuuuuuuusmev na tvari a IP. A nas maly hafkos uz ma meno a tiez rad zahradnici........ a hryzie kable!

A aby som vas pobavila, tak vam posielam usmevnu prihodu z hodiny biologie v sekunde - A ako je mozne, ze slimaky su hermafrodity (pojem sa prave naucili), ked on ich videl na sebe! On tomu neveri! xixixi 😀 😀

katka28
29. črc 2008

ahojte, pisem len tak narychlo, lebo teraz akosi nic nestiham, bud beham po vysetreniach, prisiel mi domov manzel, sestra ma styri dni pred svadbou a jednoducho riadne nestihacky.

Alinuska, Zrnik, neviete nahodou, ci Dr. Benova robi 30.7. ? So sestrou sme objednane na odbery, ale nemozem sa im tam opat dovolat. Nemaju nahodou dovolenku?

Ozvem sa potom po svadbe, zdravim nove babulky, zatial sa majte a uzivajte si konecne po dlhej dobe slniecka 🙂

zrnik1
29. črc 2008

Neviem Katka, prepac. Viem len, ze aj ked su tam, tak sa im neda dovolat.Skusala som to tri dni..

Zulok mame krusne chvile.Je to nezbednik, ale strasne milucky a zlatucky...

Pozdravujem vas aj vsetky ostatne emicka, rada, violoncielka, mounty, lenocka, andys, astrinka, kappuska, alinuska
AHOJTEEEE

zulok
31. črc 2008

ahoojte 😀

Sivulka, s tym hermafroditom si ma pobavila 😀 😀 😀 môžeš aj častejšie. 🙂 ozaj a nejaka fotka bruuška bys a nenašla 🙂 posielame pusinkuuuuuu 🤐 toto ako pusa nevyzera asi, ale ma to našpulene pery , či nemáá?? chýbajuu tu nejake smajlíky 😠

KAtka, uff, nech sestre vyjde na svadbe vsetko podla ich predstav a ty sa nenahanaj, pekne si to uživajte všetci 🙂 i ked jasnéé, predsvadobna nervozita. Držíím sestre palce na hematoogii , dufam, ze nebude musieť medzi nas ☹

Zrnik, hihi, pozdravujeme nezbedníčka a nech len robí nezbedy, aspon viete, že ho máte 😉 😀

Margaritka, ja teda prehlas v prispevkoch nemam, pisem si to do wordu, aby som na dakoho nezabudla, moja pamäť už dáávno neslúúži 😅 🙂

a ja som včera nervačila, defekt na kolese kočíka, ja kravička muuu, jeden dekekt na kolese, nechápem, že ma nahneva taká maličkosť. 😅 chvála Bohu, že vôbec máme drobca, ktorého môžme dať do kočíka.

pekny vikendik kvetinky moje

zulok
31. črc 2008

som zvedava, čo bude písať Lenočka o dovolenke , dufam, že príde rozmočená od vody ako haring 🙂 a opalena ako černoško a pekne vykrmena zo zmrzlinky 🙂

Zrníík, ty si prišla vykrmena, rozmočena a opalenáá, upachtená... ?? ani si nam nenapisala nejaku smiešnu historku, no nehanbi sa a šuup sem s ňou 🙂 neokúúňaj sa 😀

margarita
31. črc 2008

zulok, s pamatou som na tom podobne. Kedysi som pocula taky vtip, a kedysi sa mi zdal aj vtipny, tak skusim, ci je este stale 😉
Dve babky-kamaratky sli navstivit svoju tretiu kamaratku. Vekom uz dost pokrocile tety, zabudlive az strach, klebetili a pili kavicku. Po chvili sa hostitelka spyta: A nedate si kavu? Ano, dobry napad. Ako dopili, o polhodinu zase zaznela ponuka na kavu. Tak dali postupne jednu, druhu...piatu. A len co tety z navstevy odisli, len co hostitelka zavrela za nimi dvere, hovori jedna druhej: To je ale uroven! Ani len kavu nam neuvarila!!! 😀

No takto by som na starobu nexela dopadnut 😉

jana.cb
31. črc 2008

Ahojky holky zdravim vas mam jen dotaz na genetice mi nasli Leidenskou mutaci tu 1/2 a nyni bych mela zacit stimulovat na IVF cca za tyden a dostala jsem i Fraxiparin az do potvrzeni tehotenstvi ..tak jsem se chtela zeptat mate s tim nejake zkusenosti tady?Dekuji vam moc

w_h
31. črc 2008

ahoj, sorry, ze nectu vase prispevky uplne od zacatku, tolik casu bohuzel nemam.
chtela jsem se jen zeptat, jestli tu nektera z vas je MTHFR homozygot a jestli jste byly nebo planujete byt tehotne. braly jste cele tehotenstvi fraxiparine? diky za odpo. 🙂

zulok
31. črc 2008

MArgaritka, hehehheheeee, 😀 😀 😀 😀 😀 jas i tak dakedy pripadam, neviem, ci som daco povedala nahlas, alebo len o tom potichu romyslala 😅 😀 😀 😀

Jeeejda, a hned dve babulky naraz, fuuha, je mi luuto, ze ste sem museli zaviitat, ale verim, ze teda bude aspon viac stastnyc koncov, to teda bude a hotovo .

JAnka, drziiiiim palce na stimulaciu, ja s injekciami pred tehu skusennosti nemam, ale urcite je to dobre ze sa uz teraz bude riedit krvicka, babatko bude mat uz od zaciatku pekne priechodne cievky k svojmu telicku a vsetko bude v poriadku. TAk uz sa tesiiim a verim, ze za tyzden uz budes pisat ako tehulka, i ked jasnee, ze na oicialne potvrdenie si chvilu budeme musiet pockat. No uz teraz sa tesiim na virtualnu oslavu, ktora tu cochvilu bude 😉

W_h ahoj, ja som MTHFR homozygot C677T, a mam doma 4 mesacneho nezbednika. cele tehu som bola na clexane a babulky ma tu podporovali a pomahali mi, aby sme to uspesne zvllaaaaadli, verim, ze aj ty budes coskoro stastna tehulka, ktora bude v naruci drzat skreklunika..

veru, tatto diskusia potrebuje tehulky ako sol a verim, ze jedneho dna tu vsetky budeme veeelmi satstne, tesim sa na ten den, ked o takych 20, 30 rokov sa budeme stazovat, ako nam tie deti ryychlo vyrastli a budeme tu riesit pomaly aj vnucence 🙂

margarita
1. srp 2008

W_h aj ja som MTHFR homozygot C677T - presne ako zulok, a moj lekar povedal, ze mi drzi palce 😀 aby sa nam podarilo do tretice 😉 babo donosit. o predchadzajuce dve sme prisli, lebo sme toto este nevedeli ☹ zatial beriem iba zelezo, kyselinu listovu, B12 a Anopyrin. ale myslim si, ze je to individualne, komu a preco co predpisu, som laik, ale myslim, ze to moze suvisiet aj s tvojm celkovym krvnym obrazom - proste ti treba dodavat, co ti chyba 🙂
neboj, su tu uz take stastne mamicky 😵

jana.cb
1. srp 2008

Moc vam dekuji za odpovedi holky 😉 anopyrin mi byl taky doporuceny ale nemuzu brat anopyri a soucasne fraxiparin to bych pak vykrvalcela takze anopyryn buu brat az se potvrdí tehu do 8 mesice a pak zase pichat fraxiparin ..ted ho musim pichat po dobu stimulace do ET a pak se uvidi ..ach jo no dalsi injekce navic ale co nadelame ..jste moc hodny holky dekuji vam 😉

margarita
1. srp 2008

janka.cb - o liekoch je najlepsie hovorit s osetrujucim lekarom, ten najlepsie pozna tvoj stav a diagnozu.

no s tym Anopyrinom to tu uz niektora pisala, ze ho niektori lekari neradi predpisuju, lebo moze mat zly vplyv na plod. Kedze ho beriem uz nejaky ten tyzden 😉 podrobne som si prestudovala pribalovy letak a tam pisu, ze sa sice neodporuca zenam, co planuju otehotniet, a najma tehotnym v 3. trimestri, lebo to zas moze vyvolat predcasny porod a ine horory. Tak aj ja som sa najprv vyplasila, ze preco mi to dali, ked vedia, ze chceme babo, ale zase na druhu stranu je tam napisane, ze v zavaznych a odovodnenych pripadoch sa Anopyrin moze brat aj v 1. a 2. trimestri. tak teraz si vravim, ze som zavazny odovodneny pripad, a uz sa nebojim neziaducich ucinkov 😀
No a este som pocula take cosi, ze v tehotenstve niekedy viac skodi samotna choroba, nez liek, na nu urceny.
Viem, ze vzdy je riziko, ale zatial som bez liekov uz o babo prisla, tak teraz skusime brat lieky, ci to pomoze 😉

sivula
1. srp 2008

Ahojte dievcence,

Tak nejak nestiham pisat. ☹ Presla som si prispevky od zaciatku asi do polovice a musim teda zlozit klobuk dole pred vsetkymi. To, co ste si prezili chce silne osoby. Aj ked niektore tvrdia, ze su slabosky. Nevzdali ste to predsa ani jedna.... 😵

No ja teraz nestiham ani zit. S manzelom spime tak 5 a pol hodiny denne, co stale robime. Samo, ze ja nic tazke, ale aj drobne veci zaberu cas. Chceme byvat na Vianoce uz v novom a este je tam toooooolko prace. Teraz dokoncujeme kupelnu a malujeme a........... ☹ 😲 😅 Snad nam nasa bambulka bude spavat dlhsie a nenauci sa ten nas rytmus, co mame teraz.
Fotecky som uz chcela nejake pripojit, ale vzdy zabudnem nejake stiahnut na usb, lebo net mam len v praci. Tak snad nabuduce.

A cukrovku chvalabohu nemam, ale zazila som v stredu taky sok na hema, ze az. Musim si este overit par veci a napisem nabuduce. Mam len velmi prijemny zazitok s dr na gynde, ku ktoremu som zacala chodit na Antolskej. Ked som mu priniesla dokumentaciu, co som mala a zacala hovorit o prvom teho, tak ma normalne ohuril tym, ze to mal vsetko nastudovane do detailov. Taky pripad sa vraj nestava tak casto a neho rarity zaujimaju. Tak verim, ze som v dobrych rukach teraz, co som zistovala o nom, tak odbornik teda je. A z nas bude asi ucebnicovy priklad. 😠

Inak s tymi pribalovymi letakmi je to hrozne. Ja ked som si citala vcera od Clexanu letak, tak som bola tiez zmatena. Ale doverujem lekarke.

W_H - ja som bola na fraxi mimo teho, v teho som na clexane, co je ale dost podobne tusim. Ci ta injekcie neminu rozhodne lekarke, niekedy to nie je nevyhnutne, ale kedze si homozygot (podobne ako ja), tak si myslim, ze ta neobidu vcelicky. Vydrzis!

Vsetky na vikend zdravime aj s bambulkou a nech sa vam dari snazilkovat. 😀 😀 😀

A jeden na zaver – na hodine u tretiakov gymplakov – „Zaziva aj kon orgazmus?“ No co by ste tej babe povedali? 5 minut som ich vracala do normalu, co sa rehotali ostatni ako kone......

emicka1
3. srp 2008

Ahoj holky, zdravím po menší odmlce. Byli jsme na Moravě na takové krátké dovče 🙂 Ještě jsem vás nestačila dočíst,ale určitě to doženu 😉

Jen jsem si tu všimla u Margarity že psala o anopyrinu.Já jsem ho měla začít brát od 8tt,až bude vidět srdíčko.Bohužel jsem v 7tt potratila.Ale ptala jsem se na ten lék Dr a ta říkala,že to opravdu někteří doktoři nechtějí předepisovat,ale že u mě že asi jiná možnost,než to vyzkoušet nebude. Takže si myslím,že snad ty doktoři vědí,co dělají!!!!!!!

Tak se mějte krásně a krásný nedělní večer,pa

zrnik1
4. srp 2008

Ahojte zienky,
idem sa odhodlat na zmenu gynekologicky.Chcem ist k Dr, ktory ma dvere hned vedla.
Pomooooc.Viem, ze je to normalna vec, ale aj tak je to neprijemne.

Maly chlapcek chce od maminky hracku. Mama mu povie - povedz carovne slovicko-
on na to - do kelu, vsetko je dnes uz zasifrovane - 😅

jabluncanka
4. srp 2008

Zrnik1,já ten konec znám z vlastní praxe trochu jinak = kouzelné slovíčko bylo "abrakadabra"... 😀

kapp
4. srp 2008

Zrnik - nebojko - ja som tým tiež prešla - pred 2 rokmi - nevedela som, kde mám pozerať - taký blbý pocit - ale povedz si, že to robkáš pre svoje ďalšie potomstvo - keď nie si spokojná s gyndoškou, povedz jej tak žensky slušne zaobalene prečo - neboj, možno bude nepríjemná, ale ona to rozchodí 😀 - nie si ani prvá, ani posledná, kto od nej odchádza ... 😅
Zvládneš to!

Jablučanka - zdravím, bambuľka - pozerala som do albumíka - vy ste už krááásnučký ... 😀 Len tak ďalej!

sivula
4. srp 2008

aaaahojte po vikende

zrnik - bez do toho a vymen ju. Ja som tento rok menila dr uz dvakrat. Kaslem na mily usmev, ked ten dr hovori hluposti. A to si ho kamaratky chvalili. Staci len jedna veta - tehotna moze jest vsetko, na co ma chut. To nie je choroba. A to povedal mne, ked par minut pred tym som mu hovorila o pricine, preco sa mi stalo to, co sa stalo (suvisi to s "nevhodnym" jedlom)! Tak som teraz na Antolskej u jedneho a chcem ho aj k porodu, ked to vyjde. Sice je ras a treba si na jeho sposob humoru zvyknut, ale pedant a velky odbornik. Kaslem na milych dr, ked nevedia .... Ozaj, vy ste boli v Tatrach o tyzden skor, ako my! To je nahoda.

Ozaj, jabluncanka, katka - vam tiez tak hrozne opuchaju nohy_? Vcera som mala problem obut topanky. Tak neviem, ci z tepla alebo mi hrozi nieco horsie..........

papa slniecka a papkajte

litsea
4. srp 2008

Ahoj holky,
v pátek mi zjistili, že mám mutaci MTHFR v heterozygotní konstituci. Je to to samé jako Leidenská mutace?
Potratila jsem ve 12tt, tak nevím, jestli to bylo tím nebo něčím jiným...
Myslíte, že mě čekají při dalším těhotenství léky na ředení krve? V nemocnici mi říkali, že se to léčí kyselinou listovou, tu jsem ale v těhu brala...
Nemám moc čas dočítat, tak budu ráda za rady 🙂 díky

margarita
4. srp 2008

litsea, pokial viem, tak MTHFR a Leiden su dva odlisne faktory trombofilie, nemalo by to byt to iste. Niekto ma to, iny to druhe, a niekto bohuzial aj z kazdeho trosku. 😖
Je mi velmi luto, co sa Ti stalo, ale verim, ze nabuduce je velka sanca, ze to dopadne dobre 😵
To, co Ta caka pri dalsom tehotenstve, by Ti mal povedat Tvoj osetrujuci lekar, aj ja som uz 2x potratila, a tiez som vzdy brala aj kyselinu listovu, ale v davkach pre "normalne" zeny, no a odkedy mi zistili MTHFR, predpisali mi davku cca 20-nasobnu... 😀 takze som pochopila, ze to predtym asi nebolo dost. Lieky na riedenie krvi - podla mna - zavisia od konkretne Tvojej krvi, baby tu pisali vselijake, co brali. Myslim, ze vsetko je to dost individualne.
Ale som tu novacik,a nie som lekar. 🙂

lola19
4. srp 2008

Ahojte babule, tak ja sa po velmi dlhej dobe ozyvam, ale mam toho vyse hlavy, ta prerabka domceka nam zabera vsetok volny cas 🙄
Tusim tu pribudli dalsie nove tvare, tak vitajte, aj ked radsej by som si s vami pisala v inej teme
Ja buhuzial zatial tehu nie som, ale lekar to vidi v psychike. vraj po zdravotnej stranke som uplne OK
Aj mi do tretice robili to vysetrenie na homocystein, no som zvedava, ci konecne budem mat vysledok
A ako sa ma Zulockyn chrobacik a co Katka, ta to ma uz za par a Kappus a Lenocka a .......jejda tolko nas teda je

litsea
4. srp 2008

Margarita,
díky za infošky. Já jsem se svojí doktorkou ještě nemluvila, chystám se tento týden k obvoďačce a jsem zvědavá, jestli mě někam pošle...

lola19
4. srp 2008

Litsea, ja mam formu MTHFR homozygot, nikdy som nepotratila, nikdy som nemala s krvickou problemy, len lahku anemiu, v tehotensve som nebrala ziadne vitaminy, pretoze mim lekar povedal, ze nemusim a 39 tt mi babenko umrelo. Teraz mi lekar povedal(uz mam noveho, po tej zlej skusenosti), ze si okrem listovky budem musiet pichat aj nieco na riedenie krvicky
Len teda keby sa ujala ta fazulka ☹

litsea
4. srp 2008

Lola, no to je teda strašný... 😔 To je mi moc líto. Jak dlouho se snažíte otěhotnět? Nám to trvalo 3/4 roku, a pak bác... 😔 Teď jsem 2 měsíce od revize...

Já s krví nikdy problémy neměla, roky jsem užívala HA a až teď tohle. Taky jsem vlastně nepotratila, mimi odumřelo samo..

Margarita, 20 násobná dávka, jo? to je teda dost... 😅

sivula
4. srp 2008

Ahoj litsea,
margaritka ma pravdu - leiden je iny druh mutacie. MTHFR je "menej závažné", ak sa to vobec da takto povedat. Je mi luto toho, co sa ti stalo. Drzim palce. Co sa tyka vysetrenia, moze ta na ne poslat aj gynda, ak ma podozrenie na suvis trombofilie a potratu. Nejake lieky ta neminu, ale injekcie zavisia podla konkretnych vysledkov - hlavne d-dimeru a fbg. Ja som na nich od 3. mesiaca, ale da sa to prezit. Nech ti da lekarka odporucanie na hematologiu a tam sa o teba postaraju.

lola - to ti vazne lekar povedal, ze nemusis vitaminy, ked vedel, ze mas trombofilku? A toho, co sa ti stalo je mi luto. Bohuzial to sama poznam ☹ Ale v inej suvislosti.

litsea
4. srp 2008

Doktor v nemocnici říkal, že to je přeceňovaný problém, ale když jsem koukla do pár diskuzí na netu, tak mi přijde, že hodně holek s touhle mutací potratilo! ☹ A já to nechci podcenit, nechtěla bych si tím projít znovu, tak jsem ráda, že na něco přišli a že se tomu dá příště možná předejít...

Sivula, díky za tip, nechám se na hematologii poslat...

lola19
4. srp 2008

Sivula, on ani netusil, ze mam trombofiliu, mne na to prisli az po porode, ked mala zomrela. Hned padlo podozrenie na trombofiliu. ja som nic nechapala. Az na nete som si pozhanala infosky.O babo sa opat snazime od januara, ale s prestavkami, lebo mala som anginu, potom zapal mocovych ciest, nasledne som z antibiotik chytila mykozu a tak dookola. No zatial sa nezadarilo. Akurat sa mi natiahol cyklus, dnes mam 31DC a stale nic.Minuly mesiac 32, no to som predtym nemala, tak nechapem
Jejda sivula ty uz si 28tt, och ako ti zavidim v dobrom, po akej dlhej dobe snazenia si otehotnela?

litsea
4. srp 2008

Lola a nejsi těhu? 😉

margarita
4. srp 2008

litsea,takych mam najradsej, ze "precenovany problem" 😠 to ako ked som mala chlamydie, a moj gynekolog odporucil mojmu muzovi ist tiez na vysetrenie, tak urolog ho odmietol s tym, ze "to je teraz moderna choroba, a vsetci si myslia, ze je to problem...ale nie je" - tak sa moj muz nastval a na kamoske lekarnicke vymamil tie iste lieky ako predpisali mne, aby sme boli obaja prelieceni 😉
a este horsie sa prihodilo kamaratovi, po vybrati slepaku dostal nejaku triasku atak, na pohotovosti mu dali Ibalgin, ze to prejde, a o dve hodiny uz ho tam mali opat,skoro im "odisiel", no a zrazu to bola plucna embolia 😖
ale ved je mlady chlap, tak co simuluje, nie? 🙂

Vzdavam hold vsetkym dobrym lekarom - a nie je ich malo - ale mnohi fuseri im to kazia, a bohuzial, pacient ma sklon pamatat si taketo blbe pripady. ale to je v kazdom povolani rovnako....

tanity
4. srp 2008

Ahojte dievcata,

chcela by som sa vas na nieco spytat, ak mozem....

Prisli sme o 2 babatka, a teraz si picham Fragmin, kedze mi zistili mutaciu genu MTHFR....moja otazka na vas je, moze tento liek zapricinit skreslenie tehotenskeho testu? Teda moze ukazat //, ak si ho picham? Mate s tym niektora skusenosti?
dakujem velmi pekne a prajem vam vsetko dobre, no hlavne, aby ste sa kazda jedna dockala ziveho a zdraveho babatka.