Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lume
16. pro 2011

@cukor Veru, ani ja nemam s Clexanom problem. Ani hrcky, ani alergia. Nechapem, preco to niektori lekari nechcu vymenit, ked vidia, ze s tym ma baba problemy. (Vlastne chapem: money, money). Citala si ten prispevok od Chirabell, ze jej tvrdi hematologicka, ze na jej diiagnozu moze brat iba Fraxiparine? Lebo mne sa to nezda a ona ma myslim tiez alergiu na fraxik.

smetanova
16. pro 2011

Přidávám se k vám do diskuze. Ještě jsem ji teda nepročítala, ale chystám se na to.
Mám na vás jeden dotaz. Včera jsem se dozvěděla, že mám Leidenskou mutaci v heterozygotním stavu, jsem v 22.týdnu těhotenství, doma mám už dvě děti, předchozí těhotenství i porody bez problémů. Volala jsem na hematologii a objednali mě až na 19.ledna. Mám to nějak řešit a čekat víc než měsíc na nějaké další testy nebo zavolat znovu a trvat na nějakém bližším termínu? Sestře jsem do telefonu říkala, že jsem v 22tt, nevím jestli to přeslechla nebo je to takhle v pořádku a nic akutního to není....nevím, poraďte.

lume
16. pro 2011

@teddylu Podla skusenosti by Ta uz mali poslat automaticky na testy, ked si po jednom potrate a mate trombozy aj v rodine, ale ako poznam niektorych lekarov, ktorym treba vsetko povedat od zaciatku, lebo si lekarske spravy poriadne neprestuduju, tak sa rovno lekara opytaj, ci by si nemala podstupit geneticke testy na vrodenu trombofiliu, a ked povie nahodou ze nie (co ale dufam, ze sa nestane, lebo by to bol podla mna absolutny ignorant), tak si tie testy vydup, pripadne chod za inym lekarom.

lume
16. pro 2011

@smetanova Z teoretickeho hladiska by si mala ist co najskor na hematologiu, ale v Tvojom pripade, ked uz mas 2 deti bez problemov donosene tak neviem...A este k tomu idu sviatky...Vies, tu su vacsinou dievcata po potratoch, pripadne neschopne otehotniet s touto diagnozou.

teddylu
16. pro 2011

Takže testy na srážlivost krve mi může nechat udělat i obvodní lékař??? Chtěla bych to mít před dalším těhotenstvím zjištěné,abych se od začátku těhu mohla podle toho zařídit 🙂! Kdo vám ostatním dělal tyto testy? Děkuji za odpovědi 🙂 🙂 🙂

milada2
16. pro 2011

@smetanova No já nevím... mě by to asi nedalo a honila bych to. Mě Leidenskou mutaci zjistili v 18. týdnu a hned jsem dostala injekce na ředění krve. Ale já měla další komplikace, jinak bych prý injekce dostala až před porodem. Otěhotněla jsem bez problémů a potrat jsem také neprodělala, a přesto bych se teda obávala čekat ještě celý měsíc a zkusila bych je ukecat na dřívější termín...

lume
16. pro 2011

@teddylu Neviem, ako je to u Vas. Mne to nerobil obvodny lekar. Genetiku mi dali spravit v centre asist. reprodukcie a kedmi vysli pozitivne vysledky, hned ma poslali na hematologiu. Ide o to, ze ak nie si tehotna, tak biochemicke vysetrenie krvi na zrazanlivost nemusi nic ukazat. Ja som tiez nemala ziadne priznaky, ale ak znova otehotnies, tak potom sa Ti bude zvysovat zrazanlivost krvi a to je riziko pre babatko. Takze by si mala podstupit aj geneticke vysetrenie, ci mas nejaku mutaciu v genoch zodpovednych za zrazanlivost krvi a aj biochemicke vysetrenie. Lekar by Ti mal odobrat krv na obidva typy vysetreni.

teddylu
16. pro 2011

@lume No tak to tedy budu muset počkat až znovu otěhotním a pak poprosím dr,aby mi nechala udělat ty testy,jen abych si je nemusela hradit,když by to bylo na vlastní žádost ☹ ,vím že stojí okolo 10 tisíc a to je tedy moc. Tak snad se přihlédne k té rodinné anamnéze. Vím že dvě kamarádky,které byly na umělém oplodnění měli ty testy dělány automaticky,ale nevím právě jak je to u normálního početí. 🙂

milada2
16. pro 2011

@teddylu Mě dělali krevní testy, protože leidenská mutace byla prokázaná u tety. K testům zvali i její děti. A když se mutace prokázala u mě, zvali na testy i oba moje rodiče a bráchu.

ajkuska
16. pro 2011

my sme absolvovali genetiku so záverom že je všetko v poriadku, na hematológii mi ale zistili trombofiliu a to toľko mutácií že dr. na rizikovej poradni mi stále opakoval, že on ešte toľko mutácií nevidel, až som sa naštvala a povedala mu že načo mi to hovorí, že to ma teda takto nepovzbudí, za testy som neplatila nič len som musela presvedčiť gynekológa, že na nich chcem ísť.

zuzago
16. pro 2011

Ahoj holky,
po čase jdu zase mezi vás -tentokrát už jako těhulka - 11tt. Byla jsem už na dvou kontrolách u hematologa a na přání gynekologa si od tohoto pondělí píchám fraxík 0,3. Celkem to zvládám, akorát mám skoro po každém vpichu malinkou modřinku, tak budu mít za chvíli asi břicho jako dalmatin.

teddylu
16. pro 2011

@milada2 No a dělali ti je v těhotenství,nebo už před? To mě právě zajímá a hlavně poslal tě na ně obvodní doktor,nebo kdo? 🙂 Pořád se němůžu dopátrat toho kdo mě na ně pošle,pokud nejsem po umělém oplodnění,kde se dělají automaticky.

milada2
16. pro 2011

@teddylu No u mě to bylo trochu komplikovanější... mě nechal testy na leidenskou mutaci udělat můj revmatolog, když jsem se mu zmínila, že ji teta má. A pro výsledky už jsem šla rovnou na hematologii k jeho kolegovi, u kterého mi to domluvil. To už jsem byla těhotná. Ale určitě by mi testy nechal udělat, i kdybych těhotenství jen plánovala. On je ale zřejmě supervýjimka mezi doktory. Jinak bych to viděla, že by Tě na ty testy mohl/měl poslat gynekolog. Jinak naši šli na testy na hematologii, kde se léčím já.

teddylu
16. pro 2011

@milada2 Aha tak to bylo opravdu komplikované. Já pořád nevím komu to mám teda říct,zkusím obvoďáka,řeknu mu ty rodinné anamnézy a že bych měla větší klid před těhotenstvím,kdybych věděla na čem jsem. Když to nepůjde tudy,tak zkusím gynekoložku a nebo nakonec přímo hematologa(tam ovšem asi budu potřebovat nějaké doporučení) . Pustím se do toho příští týden a uvidím díky za info 🙂

berule
16. pro 2011

@teddylu mě taky poslal na hematologii gynekolog. Byla jsem po 2 potratech a chtěla jsem udělat všechna možná vyšetření. Až po objednání jsem zjistila, že jsem těhu, tak jsem to urgovala a vzali mě dřív. Radši si nech ty testy udělat před těhu, pže jinak jsou to nervy, aby se něco nepokazilo. A pokud to máš v anamnéze, tak by tě mohl poslat i obvoďák, záleží s kým bude lepší domluva. Moje obvoďačka třeba stojí za houby, ta mi nechtěla udělat ani odběr na železo, když ji o to prosil hematolog 😖

teddylu
16. pro 2011

@berule No koukám že s doktorama je někdy pěkná potíž a můj obvoďák zrovna není moc vstřícnej. Když mi po operaci doporučili ECHO srdce,pro špatné EKG,tak jsem si to vyšetření musela hradit sama,dr se bál,že to pojišťovna neproplatí,že se to většinou provádí až po padesátce. No uvidíme,zkusím nejdřív jeho. Díky za info 🙂

berule
16. pro 2011

@teddylu no to je teda hrozný, já jsem ještě nikdy nic nehradila sama. Tak ti přeju ať to máš bez problémů 🙂

lume
16. pro 2011

@zuzago Tak Ti velmi drzim palce...

lume
16. pro 2011

@teddylu Inak mne tie testy nerobili pred prvym IVF. Az pred 2.IVF mi ich spravili, kedze po prvom IVF som mala MA.

lucy.l
16. pro 2011

@smetanova taky mi leidena zjistili kolem 20týdne, šla jsem na testy kvůli ml. sestře která prodělala embolii a trombozu,na hematologii vždy udělají rozbor krve a podle toho se rozhodují co dál a jelikož jsem už prodělala těhotenství bez komplikací a nikdy jsem nepotratila tak si taky zatím nepíchám...a na kontrolu jdu až nějak ve 38tt 6 ledna

fiallinka
17. pro 2011

@zuzago gratuluju, a neboj, z dalmatinovského břicha jsou nejhezčí děti 🙂

sem
17. pro 2011

@fiallinka ahojky moc děkuji a omlouvám se, že jsem tu dlouho nebyla, ale návrat z lázní do práce byl hodně náročný a nemám vůbec čas na PC. Z práce rovnou domů a doma Vánoce na krku asi jako všude 😀 . No já zatím stagnuji, čekám na výsledky imuna a genetiky a pak do dalšího IVF - jestli tedy seberu odvahu!

elischka
17. pro 2011

holky všechny vás obdivuji, co pícháte cokoliv od začátku těhu...já jsem měla po celé těhu dobré výsledky, takže píchám Clexane pouze v 6nedělí, ještě mám 6 injekcí - ze začátku jsem si řikala, že docela pohoda, ale teď už toho mám teda jak se říká "plný brejle"...a to mám spoustu tuku, do kterého to píchat O.-)

vavrenka
18. pro 2011

@teddylu mne tu genetiku dal spravit gynekolog. a s vysledkami ma poslal na hemato. vzhladom na to, ze na hematologii som regitrovana nielen ja, ale aj mamka, tak jej hematologicka po mojom prijati spravila tiez testy (v 66 rokoch) a zavolala si na testy aj moju sestru. obvodny lekar - na slovensku- nema opravnenie urobit toto vysetrenie, ale moze dat odporucanie.

milada2
18. pro 2011

@elischka Tak to máš dobrý, to je super! Já začala píchat v tom cca 20. týdnu s tím, že prý do konce šestinedělí... jsem už skoro 3 měsíce po porodu a pořád píchám, zatím mám injekce do konce ledma a kdoví co potom. Ještě, že mi to píchá manžel, sama bych to moc nedávala, jen v nouzi. Předevčírem byl přes noc na poradě, tak jsem musela píchnout sama a povedlo se mi to až po hodině odhodlávání 😀

fiallinka
18. pro 2011

@elischka jenže víš co, u tebe je pochopitelné, že se to dlouho táhne, ty pícháš až po porodu 🙂, my jsme měli před sebou motivaci toho porodu, tak se píchalo lehčeji 🙂

cukor
18. pro 2011

@zuzago ...no vidíš...gratulujem a neboj,držím pace.

cuculik1
18. pro 2011

@teddylu necakaj kym otehotnies, ak je to geneticka zalezitost zistia ti to , nezalezi ci si alebo nie si tehotna, ja som potratila, hned som sla na hematologiu na testy do mesiaca som mala vysledok a teraz mam od primarky odporucanie pichat si fraxik 2 az 3 mesiace pred planovanym tehu.....

siwinka1717
18. pro 2011

Ja už pichám Fraxi 31 týždňov od začiatku tehotenstva a je to čoraz horšie, mám na stehnách pod kožou doslova zatvrdliny, nemáte s tým skúsenosti ? Ja neviem, či to nejako zle pichám, a celé modrinové to mám po injekciách a už to bolí. Najprv sme pichali do brucha, kým to šlo, potom do stehien a teraz už sem tam aj do ramien

siwinka1717
18. pro 2011

@cuculik1 uvoľni ju postupne, ale tá kvapka často vytečie aj tak. Pokiaľ som si pichala do brucha, tak nič nevykvaplo, to som si pichala do 4 mesiaca tehu.