Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

peta268
30. led 2013

@ivet55 k cievnej idem v utorok tak uvidim co mi povie...na poradnu pojdem v piatok...velmi som zvedava...no a co to tvoje lytko? uz odpuchlo? ...mna uz asi 3 tyzdne pobolieva druha noha, ale cievna to kontrolovala a ze je to v poriadku, ze asi mi nejake nervy tlacia na nohu... no neplas, ze ta doktorka tam bezne ordinuje, vsak to nie je ziadna odbornicka, ako moze lekar bez specializacie robit rizikovu poradnu?

ivet55
30. led 2013

@grace90701 no povedal ten angiolog, že sa rekanalizuje len je to v počiatočnom štádiu ale že je to na dobrej ceste. Len on tam napísal na konci že odporúča sekciu event. na vyššom pracovisku a oni boli ztoho normálne dosratý že čo akože na vyššom pracovisku... Áno noha mi už odpuchla, ani ma vôbec nebolí a aj celý deň ked chodím, tak ju nemám ani len stvrdnutú. Ja som dnes rozmýšlala že či neskúsim ísť k inému cevnemu ešte či to je blbosť? ja by som chcela aby ma poslali na sono, ked tam budem ležať a ak nebudú chcieť, určite budem na nich naliehať že chcem ísť

grace90701
30. led 2013

@tatinka ak ti nedaju heparin, tak urcite si davaj aspon ten anopyrin, je volnopredajny...myslim si ze pri tej diagnoze lepivych dosticiek je jednoznacne indikovany, klucovy liek...dava sa 100mg denne, ale v tom clanku pisali, ze niekedy je treba aj vyssia davka, ale pochybujem, ze by niekto daval skontrolovat funkciu dosticiek, ze ci ta davka staci...nie je to bezne vysetrenie...je to pravda, ze sa davaju vysetrovat az opakovane potraty...to je skor asi otazka ekonomicka...asi by to bolo drahe...ak zena potrati 1x vacsinou sa to prisije nejakej genetickej poruche...ale ak zena opakovane potraca, ma dobru genetiku pravdepobnost genetickej priciny potratu je nizsia.

ivet55
30. led 2013

@peta268 Ja som dnes rozmýšlala, že či neskúsim ísť ešte k tej cievnej čo chodíš ty aby sa nato pozrela. Ja mám to lýtko už úplne super, opuchnuté nieje vôbec a aj ked celý deň chodím, tak ani tvrdé nieje a bolesti to nemám vôbec žiadne. Mne na druhej nohe dnes trochu opuchol členok ako som prišla domov ale to je asi tým, že ja ked stojím, tak stojím stále na pravej nohe a na tej lavej sa snažím stáť čo najmenej a tým je asi tá pravá noha viac namáhaná. Nechápem ani ja ako tam môže byť, ved mi prišla taká vyplašená a ešte sa sestričky pýtala že čo stým...

grace90701
30. led 2013

@ivet55 ak ste sa dohodli s angiologom, ze sa na to este pozrie, tak by som isla radsej k nemu, lebo to videl...ale ked si myslis, ze to nechce skontrolovat, tak chod za tym, ktory bude ochotny...
ked si bola na tom vysetreni, uz si mala nohu odpuchnutu alebo ti odpuchla az teraz?

grace90701
30. led 2013

@ivet55 to je zrejme nova doktorka po skole, chuda asi ani nevie, kde je sever...treba ju brat s rezervou.

peta268
30. led 2013

@ivet55 presne, taka vyplasena ako velkonocny zajac 🙂 ...sestricka vedela viac...ked chces na tu angiologicku cislo, tak ti dam, je tam aj velmi mila sestricka...

ivet55
30. led 2013

@grace90701 vravel že po sekcii ma k nemu pošlú, ale ked tam budem už tolko ležať, tak by mi to mohol pozreť aj pred sekciou ešte, že čo to robí. Až dnes mi trochu opuchla, všimla som si to ked som prišla domov, ako som mala gumičku na ponožke tak podtým mi to tak opuchlo okolo členku

ivet55
30. led 2013

@peta268 ešte si to premyslím a uvidím, číslo mám na ňu aj ja lebo k nej chodieva muž, tak sa zajtra rozhodnem a uvidím, ešte si musím do stredy aj zubára vybaviť, mám čo robiť aby som to postíhala 😀

grace90701
30. led 2013

@ivet55 jj, ja myslim, ze by bolo dobre sa na to pozriet aj pred sekciou, pre klud duse..jasne, skus sama poprosit, ak to sami nenavrhnu..

peta268
30. led 2013

@ivet55 ja som zubara zrusila, tiez som mala ist, som jej volala, ze si picham a vravela, ze ak to nie je akutne, ze to nechame na neskor...ved za to nic nedas, ked tam pojdes a budes mat nazor aj od ineho lekara...tak daj vediet ako si sa rozhodla..

tatinka
30. led 2013

@grace90701 heparin mi daju lebo ako pisem som sa po telefone dnes bavila so znamou co robi sestru na hemato a hned mi povedala ze na tie diagnozi urcite daju hemaprin do buducna pichat,,,len u nas je to tak ze sa snazime uz daco cez 4 roky, boli sme aj na umelom viackrat a tam sa nam ujalo len raz embryko ale bol abort z toho v prvom trimestry,,,takze ked sa snazime uz hodne dlho a konecne sa vtedy ujalo a stalo sa nam hento,,,a ta koza mi povie ze oni to neriesia ze az po viaceko abortoch,,no tak nech mi ide do kelu, som sla k inej hemato ktora to riesi hned vysetreniami a teda uz sa bude vediet aspom dobuducna o daco opriet,,,chapem ze zaruku mi neda nikto ale aspom viem teda ze hentie mutacie mam a ze teda daco mi skusia potom na to nasadit,,,takto keby nemam vysetrenia vydupane na vlastne naliehanie tak sa nikto nestara o nic a bola bys om ostala u hentej trubelky co by nic neriesila a cakala by so zalozenimi rukami co sa udeje do buducna,,,preto pisem ze som aj citala na v anglickych studiach o mthfr ktoru tuna znacia ako nerizikovu ze je tam riziko potratov, problem pri otehotneni a podobne,,,u nas nevedia preco sa nam embryko neudrzi v maternici, vlastne sa vobec neujme,,nevedia prist na to preco,,,z 8 vlozencyh sa nam teda len ten jeden krat ujalo,,,,ale verim ze ked bude ten spravny cas podari sa nam mat deticky spolu s priatelom

ivet55
30. led 2013

@grace90701 budem na nich naliehať aby ma tam poslali 😀 len dúfam že nie zase k inému doktorovi, lebo tri krát mi robili sono a zakaždým niekto iný

ivet55
30. led 2013

@peta268 mňa už asi týžden pobolieva zub, tak som chcela ísť aby ma nezačal náhodou bolieť potom v nemocnici, tak skúsim zajtra zavolať zubárovi či by ma nemohol ešte do stredy vziať

grace90701
30. led 2013

@tatinka jj, chapem ta, treba vycerpat vsetky moznosti...no ty mas tych mutacii dost, takze nie je pochyb o trombofilii...tych liekov na toto nie je vela...vlastne len heparin, anopyrin, uzivanie listovky, event. femibion, ktory uz obsahuje metabolizovanu kyselinu listovu...a pri autoprotilatkach zvyknu davat este prednison...potom uz je to len v moci vyssej...nech sa ti dari 🙂

peta268
30. led 2013

@ivet55 tak ked boli, treba ist...

grace90701
30. led 2013

@ivet55 fuha, to tam mate tak vela angiologov, alebo to robili radiologovia?

grace90701
30. led 2013

@tatinka no a niekedy je to mozno v tej davke liekov...len toto mam pocit, ze malokto kontroluje.

tatinka
30. led 2013

@grace90701 dakujem, tu davku tiez mas pravdu ze asi nikto neriesi, lebo oni len napisu do paierov ze odporucaju dat listovku , folaty a tak dalej ale nenapisu kolko coho denne treba brat, mne to pride ze clovek ked sam si nevydupe a nepyta sa aj milionkrat tak u dr ti nic nepovedia poriadne,,,teda cest vinimkam zas aby som ich nehadzala do jedneho vreca 🙂 mne vravia ze vela tekutin pit, pijem dva litre denne, ked som mala stimulacie na umele oplodnenie tak som musela pit az 4 litre, vies si to predstavit kolkokraz za hodinu som bola na wc, pracovala som s ludmi a zakaznicka na stolicke dve hodiny a ja som za hodinu 3 krat na wc z tolkej vody bola, bolo to otravne pre nu aj pre mna ze sa jej nemozem na plno venovat a ked mi brali krv mi povedali ze kolko pijem? ja reku 4 litre denne, ze malo pijete musite dat aj 5 ,,,to uz bolo nad moje sily,,,,tak potom kolko mam este pit ked teraz normlane dam 2 litre a vraj je to na mna malo,,,ozaj inak sa v tom dost vyznas, ake mutacie mas ty? a dakujem ti za rady, vazim si to velmi,,,

grace90701
30. led 2013

@tatinka som rada, ak mozem poradit 🙂 ,ja mam MTHFR A heterozygot, PAI -1 4G/4G homozygot, f. XIII V34L homozygot, no tiez mam hranicne hodnoty antitrombinu III a proteinu C...ale tie vysetrenia mi ani zdaleka nerobili tak podrobne ako u teba...no kazdopadne myslim, ze to staci...mozno by som si nasla este aj dalsie...jj., vela som o tom citala, zvlast o tych PAI a f. XIII hlavne po tom 4. potrate, no na to, aby to clovek uplne vsetko pochopil, musel by sa tym zaoberat...toto je este taka neprebadana krajina.
No neviem si predstavit, ze by som tolko vody vypila...to uz fakt vypada na intoxikaciu vodou 😀 Drzim palce, aby sa zadarilo, ale uz do uspesneho konca.

tatinka
30. led 2013

@grace90701 ach moja ty uz tiez mas toho teda dost za sebou ako citam, tiez ti velmi velmi velmiiiiiiii zo srdca zelam aby sa vam podarilo a samozrejme tiez pekne aj porodit 🙂
no co ti poviem , som bola ako hasicska cisterna z tolkej vody 🙂 keby bol dakde blizo poziar mozem ho uhasit a netreba hasicov volat🙂

grace90701
30. led 2013

@tatinka dakujem velmi pekne... 🙂

tatinka
30. led 2013

@grace90701 ja dakujem tebe za info, rady a pokecanie 🙂 a este raz zelam aby to uz vyslo ...

grace90701
30. led 2013

@tatinka rado sa stalo...jj, nech nam to obom vyjde 🙂

ivet55
31. led 2013

@peta268 pôjdem v pondelok ráno medzi bolestivé prípady, tak dúfam že mi to spraví

ivet55
31. led 2013

@grace90701 prvý krát mi to robili na rádiologii a potom na internom som bola na sone a posledný krát u angiologa

peta268
31. led 2013

@ivet55 urcite ano 🙂

julia06
1. únor 2013

Ahoj holky, už jsem kvůli fraxiparinu psala do jedné diskuze, ale zeptám se i tu 🙂 prosím vás dneska jsem fraxiparine vynechala, moje doktorka dnes neni, myslela jsem si, že to zvládnu sama, ale bohužel, já to nedokážu, už jsem to zkoušela, ale mám nějaký blok..jinak mi to píchá přítel..jsem v 37 týdnu těhu a mám to jako prevenci, měla jsem zvýšené d-dimetry..myslíte, že jedna vynechaná dávka něco ovlivní, nebo jestli to prostě nějak hodně vadí?předem moc děkuji za odpovědi. Ahoj 🙂

cukor
1. únor 2013

@julia06 ...ak to ty nezvládneš chod si to dat pichnúť na pohotovosť alebo chod priamo na gynekologiu do nemocnice...tam ti to pichnú...

julia06
1. únor 2013

Chodím k praktické, ale bohužel pro nemoc dnes nebyla..hold dnes bez píchnutí a zítra mi to muž aplikuje v 6 ráno a u toho už zůstaneme...a nebudu muset ani k praktické...jen mě zajímalo, jestli je to hodně velký problém, ale někdo třeba taky jednu zapomněl a hned druhý den navázal, tak to snad žádný vliv mít nebude..