Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

nektarine
9. pro 2010

@mima9 je mi líto, že máš za sebou tolik zklamání. Moc držím pěsti, ať se už zadaří a dočkáš se.

nektarine
9. pro 2010

@lencaca je to vážná věc. Já ji mám taky a zjistila jsem to tak, že mi jen několik hodin před porodem zemřel syn. Rodila jsem pak přirozeně, ale malej se už nedal zachránit. Těch injekcí se vůbec nemusíš bát, píchá je hodně maminek, teď už i já. Měli by ti předepsat i utz, kde se sledují průtoky krve v placentě a pupečníku. A s injekcemi to zvládnete. Někdo, jako třeba moje mamka ji má taky, má mě a segru a uplně v pořádku(nevěděla o tom), tak se neboj, jen se to musí hlídat 😉 Držím pěsti.

nektarine
9. pro 2010

@bettynka222 no, to uvidíme... co más ještě čeká. Jinak Clexan mi taky zdražili. Bez předpisu už je za 999,90,-, minule jsem ho brala ještě za 954,90,-. Takže budu teď doplácet skoro 300,- na měsíc.

lencaca
9. pro 2010

děkuji, já doufám, že jsme to zjistili včas a podchytíme to. jen mě zaráží, že první dcera se mi narodila před pěti lety a nikdo mě nic nezjistil, vše bylo bez problémů a malá je zdravá. až po porodu se mi udělaly křečové žíly a léčím si je. budu se modlit at to dobře dopadne

nektarine
9. pro 2010

@lencaca je moc dobře, že ti na to přišli takhle zavčasu. To jsi ten případ, jako moje mamka... Já kdybych začala rodit třeba jen o den dřív, tak je malej s náma a já bych to taky nezjistila... S injekceme to zvládnete, já taky doufám...

amadores
10. pro 2010

Můžu se optat, zda nevíte někdo, jak je to s těhu u Leidenské mutace po IVFa možnou redukcí embryí..Včera mi můj gynekolog říkal, že ať vůbec nepočítám při IVF se zaváděním více jak jednoho embrya.Že už takhle bude to mé těhu hodně rizikové a kdyby se chytly dvě, tak by mi to museli stejně redukovat na jedno.Že je prý mizivá šance, že bych v pořádku obě donosila.. ☹
Nic takového mi v CARu neříkali,tam mi naopak vzhledem k věku doporučovali určitě zkusit dvě,pokud budou.A o pozitivní LM věděli.
Nevíte???

cukor
10. pro 2010

@nektarine .tak to platíte dost za ten clexan....ja platím za mesačné balenie 6,59 eura.a do septembra dokoca to bolo len niečo cez 2 eurá ale potom to zdraželo.
@lencaca ....bud rada,ze ti to zistili a nič sa doteraz nestalo.LM je najtazší typ mutácie a tych injekcií sa vôbec nemusíš bát ..ja dnes pichám svoju 216 injekciu a dá sa to. 😉

simib
10. pro 2010

Ahojte.No čo tu nové.Ja som si včera pichla prvý Frapirarine.No bolesť síce žiadna,ale rovno som si trafila nejakú žilku a tak ma to potom štípalo a urobila sa mi malá podliatinka.Ale tak na stehne to nikto nevidí.Ale triasli sa mi ruky,to vám poviem. 😉

cukor
10. pro 2010

@simib ..no ja vôbec nepichám do stehien a ani do ramena.mna to tam dost bolelo.ja stále pichám do brucha...vlastne teraz do bokov,lebo brusko je uz brusisko a tam si riasu nespravím.

simib
10. pro 2010

@cukor No ja neviem prečo,ale mne hematologička zakázala do brucha.Takže môžem pichať do ramien a stehien.Ja som zvolila stehná,lebo tam si to pichnem aj sama.Do ramena by som nemala ako a môj muž sa desí injekciíí,takže tak.Vôbec nechápem,prečo nemôžem do brucha,keď všetky si tam pichajú,ale budem ju poslúchať radšej.

matelko1
10. pro 2010

@bettynka222 ahoj,ze vraj bola na nas sama,neviem ci jej niekto pomahal,ale mne nik.
ani sestre nepomaha,ona ma svokru choru,takze tiez nema jej kto pomoct,teraz budu prazdniny a nema ju kam dat,bude si musiet zobrat dovolenku,alebo neplatene volno aby mohla ostat s nou...ak samozrejme dovtedy nespacifikuje mamu aby ostala s malou s vnuckou.tak uvidime.

matelko1
10. pro 2010

@simib ja som si prve 3 mes pichala do brucha a potom do ramena az do konca.mna prave do brucha boleli injekcie.

lukr
10. pro 2010

@amadores Ahoj mám taky Leidenskou mutaci a ještě MTFHR.Jsem po dvou IVF,to druhé úspěšné.Myslím si,že to co Ti řekl gynekolog je blbost.Poprvé jsem měla zavedená dvě embria jedničkové kvality a dokonce blastocysty,kde je velká pravděpodobnost,že se mohou uchytit obě-nikdo mi ani neřekl,že by mělo být jen jedno.A podruhé na mé přání dokonce tři embria,třídení,dvojkové a trojkové kvality-to už doktoři měli trochu strach,aby se nechytla všechna tři.Ono trochu závisí na věku,jsem už,starší je mi 36 let.A nejvíc závisí na embriologech,oni Ti doporučí podle toho jak vidí vývoj.

katkaajurko
10. pro 2010

Ahojte, vcera som dostala vysledky a mam dve mutacie MTHFR - heterozygota-vraj to nie je nic strasne-beriem od zaciatku listovku na predpis a femibion-co by som mala dokonca. Leidena ani faktor 2 nemam - ale mam nejaky koagulacny faktor XIII - heterozygota a koli tomu musim ist na hematologiu ci mi "bude" treba pichat fraxiparine ...... hovori to niekomu nieco - mali ste nieco take? a je aj sanca-ze som si ho mala pichat od zaciatku ale kedze sme to nevedeli - tak to moze nedopadnut ... 😨 🙄 existuje nieco - co by som mohla robit -jest pit - aby som si tu krv sama nezhorsovala? vitaminy,tekutiny alebo nieco? citala som-ze kysla kapusta ma vela vitaminu K a preto je rizikova.... inak mam doma kludovy rezim-lebo som na zaciatku trochu spinila.....takze s pohybom to u mna moc nepojde...zatial....

fiallinka
10. pro 2010

@lencaca vůbec nepanikař, ty injekce jsou to nejmenší, i když to zní hrozně. Pokud je budeš píchat, tak rizika jsou jakákoliv velice malá, vlastně v "normálu", takže buď moc ráda, že ti to zjistili...

Ale jinak - tuhle mutaci má hodně lidí a málokdo má problémy. My jsme se tu bohužel nasbírali tak, že problémy jsme měli, proto teď pícháme injekce... když to není hlídané, tak se to v těhotenství bohužel může podělat i úplně na konci, dítě může růstově zaostávat, můžeš mít problémy s placentou, může umřít. Najdi si to na netu... Ale tohle všechno jen tehdy, pokud se o tom neví a neřeší se to... ostatně sama máš už dítko a asi ok, že...

denisocka
10. pro 2010

@cukor jejda,ty to maš už za par ... 😵

cukor
10. pro 2010

@denisocka ...no este mesiac vydrzat....nech je v dátume rok 2011.
@katkaajurko ..jej tak ty si tehulka...gratulujem......nič zlé si nepripustaj,urcite ta sledujú na hematologii.tá krv sa tehotenstvom zhorsuje ale hematologovia si ta urcite postrázia. 😉

denisocka
10. pro 2010

@cukor vydržiš,neboj 😉

mima9
10. pro 2010

Dakujem nektarine a betynke222 za reakcie.Ozvem sa ako pokracujeme v nasej story ale minimalne 3 mesiace nemozem otehotniet teraz, zatial beriem femibion 800 a uvidime 🙂 Drzte sa.

katkaajurko
10. pro 2010

@cukor praveze si ma doteraz nikde nestrazia, testy mi urobil len gyndos v 7tt a teraz boli vysledky-nieco sa tam naslo-takze az teraz v pondelok idem na hematologiu prvy krat...mam strach aby sa to nepokazilo koli tomu-ze som si nic nepichala...ale neviem nikde nikoho najst kto by mal heterozygota ten faktor XIII .....

slavkav
10. pro 2010

@katkaajurko ja mam okrem inych aj ten faktor heterozygot FXIII. picham si cca len 3t - hemato mi ich ani nechcela dat - ale boleli ma nohy, tak kym si preventivne nevybavim cievne - tak mi ich dala. a kedze som pri prvom porode mala odlucovanie placenty - mam jej povedat, ze ich mam brat az to porodu.
dovtedy som brala len femibon a kyselinu listovu. nic ine. 😉

katkaajurko
10. pro 2010

@slavkav anooo no koonecne niekto s tymto faktorom...mne to zistil gyndos ale ma este poslal-ze nech mi hematologicka urobi "detailnejsi" rozbor . takze ty ich pichas az teraz od 28tt a aj ta sledovali pocas tehu? a prve tehu okrem odlucovania v pohode? (inac ja mam podozrenie ze to mam asi cez ocina po babke-lebo tusim ona mala tiez toto s placentou - ale kedysi sa to takto nevysetrovalo-az pri porode mala komplikacie) mna bolievaju krize sem tam-ale to je vraj normalne..ale som na rizikovom-lebo v 6tt som zacala spinit trosicku a potom sa to tahalo..potom chvilu nic..dnes zas a tak dokola-ale neviem ci to moze mat suvis s tymto-asi skor nie.... uvidim-na hemato idem v pondelok - vraj mi budu pozerat aj homocystein

ja mam aj MTHFR heterozygot - dva krat (dve rozne "cisla")

cukruska1920
10. pro 2010

Ahojte dievcata...moze sa pri trombofilii antikoncepcia???

slavkav
10. pro 2010

@katkaajurko ano, picham az od cca 28tt a aj to mi povodne hemato nechcela dat - a chcela ma vidiet az pred porodom. ale ja som jej asi nespomenula na zaciatku to s tou placentou - ja som ani netusila, ze to moze spolu suvisiet ... inak aj toto tehu a aj to predosle bolo bez problemov v podstate. medzi tymito tehu som mala 2x MA v 6 a 7tt - vtedy som sa vypytala na hemato a tak sa vlastne zistilo, ze mam tie mutacie. ja mam este nejaku PAI a 1 MTHFR.
tak drzim palce, nech vsetko ide tak ako ma 😉

katkaajurko
10. pro 2010

@slavkav a tie potraty s tym suviseli ? ked sa na to normalne fraxiparine nedava ? 😨 ja som mala spontanny potrat v 5tt pred rokom a pol..ja ma aj problem otehu koli PCOs...

slavkav
10. pro 2010

@katkaajurko netusim ci suviseli - ale mohli. to mi nikto nepovedal ci ano alebo nie. my sme mali tiez problem otehu - kvoli endometrioze.

katkaajurko
10. pro 2010

@slavkav a to odlucovanie placenty sa ako prejavilo a ako to prebiehalo?

petah82
10. pro 2010

@cukruska1920 urcite nie. minule som o tom videla relaciu v tv. jedine vnutromaternicove teliesko, to nevylucuje hormony do krvi. urcite sa porad s dr. podla diagnozy co mas. ja by som to neriskovala, mam mutaciu protrombinu...

slavkav
10. pro 2010

@katkaajurko v nedelu v noci v case terminu porodu vysla zo mna velka davka krvy, utekali sme do nemocnice. lekar ma vysetril na uzv iba - on ma zacal presviedcat, ze to bola hlienova zatka a nic mi ani nevysvetlil a keby nemam vysoky tlak - tak by ma pustil domov. tak ma dali na porodnicu - ze akoze budem rodit. ale krvacanie prestalo, kontrakcie som nemala, tak ma dali na gynekologiu. tyzden mi kontrolovali tlak a pytali sa, ci nekrvacam. kedze som nekrvacala, pytala som sa domov - tak ma v piatok rano sli vysetrit - kde zistili, ze krv nevychadza von, ale zostava dnu - ja vytrepana na koze - oproti mne zhnusene tvare mladych medikov, ci lekarov - to netusim. a nakazali urgentny cisarsky - nestihla som ani mm zavolat. o 07.00 bola tusim vizita, potom ma vysetrili a cca o 08.08 bola mala na svete. takze vlastne mozem byt rada, ze bola ziva, vsetko ok. no stresy neuveritelne ... 😒
pri uspavani pri cisarskom som zaspavala s tym, ze dufam, ze mala bude ok. no nastastie vsetko dobre dopadlo.

katkaajurko
10. pro 2010

@slavkav no pekne 😨