Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

petulaho
16. kvě 2013

@romantika já se tý aplikace nebojím, jsem vystud.zdr.sestra,i když to nedělám, takže prostě když to pomůže udělám cokoli...jj femibion mám, ale chci ty vit.dneska taky probrat s dr.,co by bylo nejvhodnější užívat, mě totiž na genetice ještě doporučili kromě listovky i vit.E,tak abych toho neměla moc a hlavně to bylo účinné
@margarita děkuju moc,uvidíme co na to dneska dr.

fifca
17. kvě 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda nevíte jestli si k práškům VESSEL DUE F dát příležitostně alkohol? Po narození dcery se mi udělala povrchová tromboza, takže kolotoč vyšetření a nasažení prášků XARELTO. Moc to nepomohlo, ale jsem ted na těch VESSEL DUE F a čeká mě ještě vyšetření krve.

grace90701
18. kvě 2013

@fifca myslim si, ze male mnozstvo alkoholu neublizi. Len mi je trochu divne, ze ti na povrchovu tromboflebitidu nasadili xarelto. Je to pomerne novy liek na trhu, moze sa pouzit na liecbu hlbokej zilovej trombozy, ale na zapal povrchovych zil nie je indikovany. Zatial neprebehla ziadna studia s tymto novym liekom v suvislosti s liecbou povrchovej tromboflebitidy. Zavisi aky dlhy usek zily je postihnuty, v liecbe sa mozu pouzit nesteroidne antireumatika, ako je napr. ibuprofen, pri postihnuti dlhsieho useku sa zyknu nasadit aj nizkomolekularne hepariny, prechodne aj warfarin alebo arixtra, co je tiez nieco podobne ako nizkomolekularny heparin. A co sa tyka lieku vessel due, ten nie je taky ucinny ako predchadzajuce uvedene.

grace90701
18. kvě 2013

@adka11 ahoj, ak mas toho Leidena, to znamena, ze mas zvyseny sklon k tvorbe zrazeniny v zilach v porovnani so zdravou populaciou. V zivote su iste rizikove faktory, ktore takisto "napomahaju" k tvorbe zrazeniny a to su hlavne operacia, uraz, tehotenstvo, hormonalna antioncepcia, dlhotrvajúce ležanie, cestovanie, krcove zily, onkologicke ochorenie, akutne zapalove ochorenie atd. Cim viac rizikovych faktorov mas, tym vyssie riziko vzniku zrazeniny mas. A preto hlavne v tychto rizikovych situaciach sa pri zistenej trombofili podavaju prechodne nizkomolekularne hepariny, aby sa to riziko znizilo. Cize aj v tehotenstve sa zvyknu nasadit tieto injekcie. Co sa tyka anembryomoly, tak zrejme najcastejsiou pricinou byvaju geneticke poruchy, ale nie je to jedina pricina. Moze byt takisto za tym trombofilia. Co sa tyka trombofilie, bolo by dobre zistit, ci nemas aj antifosfolipidovy syndrom, alebo syndrom lepivych dosticiek, ktore predstavuju najcastejsie trombofilne poruchy zodpovedne za potraty v prvom trimestri. U tychto poruch sa nasadzuje aj anopyrin. Pohyb a cvicenie su v prevencii trombozy urcite vitane. To ci budes mat deti nezavisi len od trombofilie. Je tu vela bab, ktore maju deti aj napriek mutaciam, niektore z nich nikdy nemali potrat ani trombozu.

adka11
18. kvě 2013

@grace90701 Dakujem za odpovd a rady 🙂 V utorok idem za svojou gynekologickou a uvidime aky bude mat k tomu postoj. Hematologicka mi do spavy napisala, ze pocas celeho tehotenstva musim brat Fraxik 0,3ml. Dufam, ze moje dalsie tehotenstvo dopadne dobre, lebo psychicku traumu aku som zazila uz nechcem zazit.... 😢

grace90701
18. kvě 2013

@adka11 jj, viem si to predstavit, ja som si to zazila zatial 4x.

adka11
18. kvě 2013

@grace90701 A ako to budu s tebou riesit? Alebo co hovoria lekari, ako ti mozu pomoct?

soi
29. kvě 2013

@grace90701 Ahoj, môžem sa spýtať, či ti okrem trombofílie diagnostikovali aj niečo iné? Mne k tomu pribudol antifos. syndróm.

grace90701
29. kvě 2013

@soi ahoj, no okrem trombofilie sa nic ine nenaslo, ale ono sa toho az tak velmi vela ani nevysetrovalo...dost veci som si dala sama vysetrit...no aj ten antifosfolipidovy syndrom je trombofilia, nie sice vrodena, ale ziskana.

soi
30. kvě 2013

@grace90701 Predpísali mi anopyrin 100mg, ale obávam sa, že to počas tehotenstva nebude stačiť. Rada by som pri ďalšom tehotenstve bola pripravená 🙂

grace90701
30. kvě 2013

@soi no zvykne sa davat aj fraxiparine alebo clexane s anopyrinom pri tejto diagnoze.

soi
31. kvě 2013

@grace90701 Pri poslednom tehu som mala fraxi 0,3 ale nestačilo ☹ no možno teraz s kombináciou anoyrinom to už dotiahnem do úspešného konca

grace90701
31. kvě 2013

@soi no verim, ze to uz vyjde. Ten anopyrin je asi dolezitejsi ako fraxik. Kolkokrat si potratila?

soi
5. čer 2013

@grace90701 MA 6x. Teraz som podla posledneho menzesu 5tt. Som prave v nemocnici,lebo som zacala spinit. Nasaduli duphaston a daju aj fraxiparin. No anipyrin mi zakazal primar. Som teraz z toho zmatena,ten anipyrin som nemala hlavne na APS a na tie vysoke protilatky? Pomoze na to aj fraxiparin?

grace90701
5. čer 2013

@soi a doteraz si brala anopyrin?

grace90701
5. čer 2013

@soi ja by som ho nevysadzovala,jj, je to na APS, a na protilatky sa zvykne davat aj prednison.

cuculik1
5. čer 2013

@soi na aps jednoznacne aj anopyrin. Clexan ci fraxik nestaci...tie neprechadzaju pup. Snurou a prave tam moze pri aps vzniknut zrazenina.

cuculik1
7. čer 2013

@lume
@bonfazulka baby mozem sa opytat. Citam ze mate alebo mali ste aj antifos. Syndrom. Brali ste v tehu okrem heparinu aj anopyrin? Niekde citam ze samotny heparin nestaci.....ja mam APS, ale protilatky mam len v tehu, plus mam nejake tie mutacie, ale nic zavazne..... toto je prve tehu, kde ku clexanu uzivam aj 50mg anopyrin a zatial som dosla co sa tyka tehu najdalej 14tt. Inak 4 potraty mam za sebou, vsetko v prvom trimestri.

lume
7. čer 2013

lume
7. čer 2013

@cuculik1 Joj, to mi je luto, ja som pocas tehu anopyrin neuzivala. Hematologicka sa ani tomuto syndromu u mna nevenovala. Neviem nakolko je potvrdene, ci suvisi s potratmi. Takze mne sa podarilo vynosit babatko len s Clexanom a bez zvysovania davky. Verim, ze sa to Tebe s tymi liekmi podari. Drzim palce.

soi
9. čer 2013

@soi
@cuculik1
Tak dievčatá opäť MA ☹ Uzavreli to ako tehotenstvo bez plodu. Teraz som ani len nemala šancu zistiť, či by anopyrin v mojom prípade pomohol ☹

cuculik1
9. čer 2013

@soi to mi je luto....v ktotom tt to zistili? Dufam ze sa skoro zahojis a uspesne pojdes do dalsieho tehu.

soi
9. čer 2013

@cuculik1 Ďakujem. Podla posledneho menzesu to bol 5tt+3. Na ultrazvuku nebolo nič vidieť. Utorok som začala špiniť, tak sme išli na pohotovosť, v stredu som už krvcala a vo štvrtok mi robili kyret 🙂 Ani som si nestihla uvedomiť, že som tehotná a hneď som aj o malé prišla.

soi
9. čer 2013

@cuculik1 Mal byť ☹

cuculik1
9. čer 2013

@soi pre pana a preco ti robili kyret? Ved si sama zacala krvacat. Ja som bola na kyrete raz v prvom tehu ako neskusena ale dalsie tri som vzdy nechala telo sama odkrvacat. Aj lekar mi pivedal ze tak skoro si telo samo lahko poradi a kyret nie jepotrebny....zbytocne ti s krckom manipulovali...

soi
9. čer 2013

@cuculik1 To netuším. Pri vyššom štádiu tehu keď mi to robili, to chápem, ale teraz netuším. Skôr mám pocit, že lekári ma nevedia kam zaradiť.

cuculik1
9. čer 2013

@soi to poznam. Tiez mam obcas ten pocit ze si ma pohadzuju....len sa cim skor zahoj. Drz sa.

soi
9. čer 2013

@cuculik1 No je to čím ďalej ťažšie. 7x MA je viac než dosť. A naozaj neviem, čo viac by som ešte mohla spraviť. Naposledy sme sa snažili 2 roky a tak sme sa tešili. Ani sme nedostali šancu zabojovať. Vačok rástol, ale bez plodu ☹

cuculik1
9. čer 2013

@soi uzivala si aj prednison teraz?

soi
9. čer 2013

@cuculik1 Nepouzivala,ale uz som o prednisone pocula. Da sa nasadit aj pred tehu?