Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

cukor
6. srp 2010

@nektarine ....ja som 38 rokov tiež nevedela,ze mam trombofíliu.az po druhom potrate ,ked ma poslali na hematologiu.tu skoro vsetky baby o tom nevedeli,az ked prisli problémy im to zistili.je to ale hrozné čo si si prežila ale musíš verit ,ze sa ti to druhý krát podarí,si ešte velmi mladá a vsetko mas este pred sebou.hlavne nehovorím,ze máš na to zabudnut ale nevracaj sa k tomu hroznému zázitku,chod dopredu,ver mi,ze so psychikou to nerobí dobre.proste čo sa stalo to nezmeníš,musíš ist dalej .....držím palčeky 🙂

cukor
6. srp 2010

babenky ktoré ste tehotné....chcem sa spýtat,či pri návsteve gyn. vás pozerajú aj z dola.lebo mna este nepozerala a neviem,či je to v poriadku.to netreba skońtrolovat napr.krčok ?

fatra
6. srp 2010

Ahojte, ja by som sa rada spytala, akym sposobom ste sa dostali k hematologovi, ci treba mat odporucanie od gynekologa, alebo sa tam moze ist len tak. Som tiez MTHFR heterozygot, po 1ma, teraz som v tehotna v 27tt, zatial vsetko riesi moja gynekologycka. Vysadila mi anopyrin a dala mi listovku a ja sa bojim vysadit ten anopyrin. Citam tu ,ako aj tuto lahsiu formu MTHFR riesia hematologovia. Tak neviem, co mam robit, ci to nechat tak, alebo si hladat aj hematologa?
Pre Cukor, normalne je (staci to) ak ta od spodku pozeraju az od 4 mesiaca (oni krcok vidia aj cez usg).

cukor
6. srp 2010

@fatra ....dik..... a ja som mala odporučanie od gynekologa na hematologiu.ja by som určite trvala na návšteve hematologa.nech ti skontrolujú kolaguláciu a všetko okolo toho.vlastne ked vieš od zaciatku ,ze mas trombofilnú mutáciu prečo ta hned neposlala na hematologiu?

fatra
6. srp 2010

@cukor Nevedela som hned od zaciatku, gynekologicka len predpokladala, kedze predosly MA bol az v 20tt, tak sa jej to nezdalo a preventivne mi od zaciatku tohto tehotenstva nasadila anopyrin. Geneticke testy - vysledky boli az v 20tt tohto tehotenstva.

jamrilka
6. srp 2010

@cukor Ja mam mozno stastie na gynekologov - teraz chodim na kramare rizikovemu a doteraz som mala svojho, obaja ma pri kazdej poradni vysetruju aj zdola, krcok pravidelne. Asi by som sa na tvojom mieste na to spytala ...

stvura
6. srp 2010

ahojte...tak ja som konecne zavrsila uspesne moj kolotoc behania na hematologiu - uz budem sledovana len pri porode chvalabohu.
Fatra...tiez som hetorozygot ako ty, podla mojej gynekologicky to nie je ziaden problem, mam skoro dvojrocne zdrave dietatko a druhe na ceste. Na hematologiu som sa dostala asi v 12tt a do 33tt som tam chodila ako na klavir. Velmi nepohodlne, clovek tam tvrdne od siestej {neda sa objednat} a mozno o osmej aj otvoria dvere a o dvanastej som doma...

jamrilka
6. srp 2010

@fatra Aj ja som sa na hemato dostala od gynekologa. Potom mi zistili aj ine problemy - stitna zlaza, pecen, takze tiez by som trvala na tom, aby ma tam gynekolog poslal. Minuly rok som mala MA, potom som zistila, ze som tehotna a hned s testom som utekala gynekologovi a okamzite na hemato. Od 8 tt si picham Fraxiparine.

fatra
6. srp 2010

Je tu aj niekto taky, kto isiel k hematologovi aj bez odporucania gynekologa?

kaciatko81
6. srp 2010

@fatra mna tam poslal obvodny

pindruzka
6. srp 2010

@nektarine předem je mi moc líto co se vam přihodilo, musí to být hodně těžké, přeju aby vše napodruhé šlo bez komlikací, budes už hlídaná, tak se to určitě podaří
ale jestli je postup tvého hematologa správný si nejsem tak jistá, mě moje dr říkala, že i po porodu budu neco brat, coz si myslim, ze ted po tom potratu by ti taky mela neco dat. kam chodis na hemku??? nechces si treba zavolat jinam (jenom se treba zeptat), preci je mi divny, ze jsi dr jeste nevidela, že s tebou nic nekonzultoval, neprobral, přeci jenom to je zavazna vec na to, aby ti to rikala sestra, která na to ani nemá právo, takovéhle veci by ti mela oznamovat dr. (vysledky, dalsi postup lecby apod)
chodis nekam do okresni nemocnice nebo fakultni??? ja nevim, ja teda kdyz jsem mela tu trombozu, tak jsem u dr byla, vse vysvetlil a pak si hlavne pozval celou rodinu a zjistovalo se, po kom to vubec se sestrou mame

@cukor tak me zatim kontrolovala pokazde zdola, nejprve jestli je mimis v deloze, pak jestli je srdicko, ted jsem byla v 12tt a taky utz zespodu, ale jaký se standartni postup nevim

paula1234
6. srp 2010

@fatra aj ja som isla na odporucenie mojej obvodnej lekarky po 3 MA, posledny pred mesiacom a pol vzdy v prvom timestri..)))

ilca1
6. srp 2010

Ahoj holky prosim o radu ,jsem ve 28 týdnu pícham si fraxiparin0,3, což se mi zdá malá dávka na třetí trimestr .Ale hlavně už nevim kam si ho mam píchat, jak mam napnutý břicho tak mě po vpíchnutí vždycky něco vyteče zpátky 😒 a taky mě to po tom na tom místě dost svědí ,ale to mam až teď a pícham si ho od začátku , taky si pícháte až do konce do břicha nebo to jde a jinam? Mě řekla hematoložka že do stehna ne ☹

kaciatko81
6. srp 2010

@ilca1 v nemocnici mi to pichali do ramena 🙂

nektarine
6. srp 2010

@pindruzka Snad máš pravdu a brzo se dočkáme... Chodím do nemocnice ve Znojmě. Už jsem taky zjišťovala, kde bych našla další ordinaci, ale ve Znojmě nikde nic. V podnělí jdu na gyn, tak se zeptám, koho mi doporučí v Brně. Vím, že tam je hema v Bohunicích a na Viniční, tak to možná zkusím tam.

nektarine
6. srp 2010

@cukor Díky za podoru. Snažím se, a musím říct, že je mi už mnohem líp než před třemi týdny.

cukor
6. srp 2010

@ilca1 .....tak asi mas krv pri 0,3 celkom o.k.to sa nedáva podla toho v ktorom si trimestri .určite ti kazdý mesiac beru krv a sledujú parametre.denisočka ma dva dni pred pôrodom a berie clexan 0,2.ja si pichám viac do bokov,alebo do ramena.aj mna to svrbelo a preto som prešla na clexan0,2.

a dnes som sa rozhodla ,ze na tu amniocentézu nepôjdem.výsledky skríningu boli neg. a riziko 1:1400ale vzhladom na vek to znížili na 1:100.a dnes mam výsledky z tripple testov a tam je to neg. a riziko 1:3100 ale tiež to znízili kvôli veku na 1:100.tak pre vek to nebudem riskovat,v podstate mam výsledky dobré čo som velmi rada. 😉

rebeca_1
6. srp 2010

Ahojte, tak ja uz mam fraxik 0,3 domka ))))) Uz sa caka len na ms a ide sa bojovat )))))

kaciatko81
6. srp 2010

@rebeca_1 drzim palce! ja sa pridam niekedy na jesen 🙂

rebeca_1
6. srp 2010

@kaciatko81 Aj ja ti uz teraz drzim palce!!!! Nech to vide!!!!

zulok
6. srp 2010

@cukor gratulujem k vybornym vysledkom, tak nech je aj andalej vsetko vporiadku
a na gyn. ma kontroluje zo spodu asi az od nejakeho 4.mesiaca, dovtedy nie.. ale dakde vobec nevysetruju vznutra, len robia uzv, tak fakt neviem

@bettynka222 jeejda, aki ste uz veliki, nejak ten cas leti 😀

@ilca1 bolo tu kopec tehuliek uz maminiek, co mala len 0.2..ja mam teraz tiez len 0.2 a minule tehi som mala 0.4

vsetkym tehulkam siilno drzim palce, u ans je drobec chory, tak hadam to nechytim aj ja..vzdy mi potom tak vyleti fbg a D dimery 😒

jamrilka
6. srp 2010

@ilca1 Ja som v 33 tt a tiez mam Fraxiparine 0,3. Beriem to od 8 tt a po cca 4 mesiacoch som dostala alergiu na niektoru pomocnu latku (robili sa mi flaky a svrbeli, ako ked ta postipe komar). Dr. mi to vymenila za Clexane 0,2, ale tie ma strasne boleli, lebo to sme pichali uz vlastne 5 mesiac, vsetko dopichane ... Po mesiaci sme sa vratili na Fraxiparine a je to zatial OK (musim zaklopat). Vraj niekedy organizmu staci taka kratka pauza, aby sa Fraxiparine zasa dobre znasal (Clexane tuto pomocnu latku vyvolavajucu alergiu neobsahuje). A co sa tyka pichania, ja som zacala rukami a teraz pichame ruky a nohy. Do brucha sme to nikdy nedavali, dr. povedala, ze to nie je pre tehule dobre (chodim primarke na kramaroch, snad vie, co hovori).

cukor
6. srp 2010

@zulok ....zuloček dakujem....potichučky sa teším 🙂 ......matuško nech sa skoro vyzdravie a dávajte na seba pozor
@jamrilka .....mne sa tiež urobila taká istá alergia na fraxiparin.teraz pichám clexan,v mieste vpichu to uz nesvrbí ani nečervenie ale počas dna sa mi tak 5x vyhodia tie flaky,svrbí to 5-10 min a potom to prestane.uz neviem čo s tým.

matelko1
7. srp 2010

@cukor ahoj.ako sa mas 🙂 co mas nove.pozeram,ze mas krasny tt.leti to,co...

cukor
7. srp 2010

@matelko1 ......ahoj....no mne to nejak extra neletí..mam pocit ,ze sa to vlečie. a vy ako sa máte?uz majú pol roka...to vám asi rýchlo letí......

matelko1
7. srp 2010

@cukor ale ved nedavno si sa este len snazila a uz si tehu 🙂 .uzivaj si to, a hlavne oddychuj,lebo potom uz nebudes.
a bettynka ako sa maju.sem-tam sa aj na vas kuknem a ju som tu uz davno nezaregistrov.

ilca1
8. srp 2010

Holky děkuju,já jdu na hematologii až za 10 dní na kontrolu tak jí taky řeknu že mě to svědí, dneska mě pích injekci manžel do ramena a zatim to je v pohodě, nesvědí ani tam není boulička tak budu zatim píchat tam.

nonika
8. srp 2010

Ahojte, uz pred rokom som sledovala vase diskusie, ked som 2 krat potratila a na hematologii mi zistili trombofiliu....som po roku zasa tehotna, momentalne v siedmom tyzdni a mam obrovsky strach ako to tentokrat dopadne....mam niekolko mutacii a najhorsi je asi Leiden....pred rokom som si pichala fraxik, brala kyselinu a duphaston aj tak mi to nepomohlo a potratila som v 8 tyzdni....prvy potrat bol v 18 tyzdni.....babenky ako to zvladnut???....moja psychika pracuje na plne obratky.... ☹

cukor
8. srp 2010

@nonika ........no viem si predstavit čo prežívaš.ja sa tiez stále len pozorujem a bojím sa aby to vsetko dobre dopadlo.no musíš hlavne verit ,ze teraz uz to dobre dopadne.......držím palce 😉

bettynka222
9. srp 2010

@matelko1 ahooooooooj tu som 😉 dobre sa mame a vy?

@cukor ahoj moja, aj ja osm sa stale bala...v 5 mesiaci sa mi dokonca zacal sracovat krcok pre zmenu...&ale nastastie to potom prestalo. ale istejsie som sa zacala citit az v 8 mesiaci 😒 a na konci som zas prezivala horor, ked ta placenta prestavala fungovat. pocuj a ty pojdes rodit prirodzene? vies vzhladom na vek ci radsej nepojdes cisarom, hmmm? nechcem ta navadzat na sekciu, prirodzeny porod je fajn (aspon moj 😀) al epodla mna ty uz nemas dovod riskovat.... 😕