Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

chirabell
28. čer 2012

@alaniska ahoj, co sa tyka toho, ze nemas potvrdene vrodene mutacie a aj tak ti dr chce nasadit liecbu, je to dobry krok a to z toho dovodu, ze napriek snahe odhalit skryte mutacie ktore sposobuju problemy v tehu, stale ostava cca 30% moznych mutacii na ktore zatial nie su testy, jednoducho ich nevedia najst...ak si po potrate-toch, pripadne mas ine problemy s krvou alebo nepriaznivu rodinnu anamnezu (mozgove porazky napr, trombozy a pod) tak ti liecbu daju preventivne, lebo tych 30% je privela na to, aby to riskovali....aspon tak to bolo vysvetlene mne. Dalsia vec, nemusis mat potvrdenu vrodenu mutaciu, no tvoja krv (zrejme to spada pod tych 30percent) sa moze v priebehu tehu vyrazne menit a bez liecby nepriaznivo pre dietatko...toto je napr moj pripad...ja nemam potvrdenu ziadnu vrodenu mutaciu, ale vzhladom na MA na prelome 12 a 13tt a moju rodinnu anamnezu (s prihliadnutim na vek, aby sa to nenatahovalo zas dalsimi pokusmi o dieta a neznizovala sa tak sanca) a fakt ze som v case otehu brala hormony (ktore tiez zahustuju krv) tak mi dr nasadila preventivne liecbu nizkomol. heparinom, konkretne ja picham fraxiparin...no a urobila dobre, do cca 16tt bolo vsetko v poriadku, tu sa to zmenilo a moja krv zacala privelmi hustnut a menit sa...v tom 16tt som mala hodnoty ako zdrava zena pred porodom (v tehu sa prirodzene zahustuje) co sa samozrejme s narastajucimi tyzdnami tehotenstva zhorsuje a bez liecby by to zle dopadlo...takto som pod kontrolou a viem, ze dietatko je vyzivovane a v poriadku 🙂

alaniska
28. čer 2012

@chirabell no u mna nastali potraty velmi skoro,okolo 6tt a ked su problemy s krvou tak tak okolo 12-13 tt ak sa nemylim. Ja mam viac diagnoz,mam autoimunitne ochorenia tak vraj moze hned na zaciatku likvidovat aj imunita. Ten strach s injekcii je obrovsky,ale este to prejdem s hematologickou a zrejme mi neostane nic ine len sa nato dat.Dali mi aj kortikoidy,slabu davku ale tazko povedat,jeden potrat som uz mala pocas uzivania.Tie injekcie su ako to pero pre diabetikov?

alaniska
28. čer 2012

@petah82
@margarita dakujem baby,ale neviem ako toto zvladnem,mne sa to smrti rovna si nieco do seba dat pichnut,zrejme skusim sama,aj ked sa pohravame s mm s myslienkou skusit este jeden pokus bez. Aj ked 4 potrat neviem ako by som zvladla.

luciaq
28. čer 2012

@alaniska ahoj mne po prvom potrate zistili tehotensku trombozu, mam mutaciu nejakeho genu. aj pri synovi som si od zaciatku az do styroch dni po porode pichala denne fragmin, brala som este anopyrin na riedenie krvi a potom aj aktiferin, lebo mi zasa chybalo zelezo. aj teraz som tehotna a tiez si picham. neboj sa to prejde prve vpichy ani mne nebolo vsetko jedno,ale co nespravime pre tuzbu byt mamou? stoji to za to. zvyknes . ja stale hovorim,ze vsetko je to o zvyku. teraz mi to vobec nepride divne. vela ludi sa cuduje ako to zvladam,ale fakt na vsetko sa da zvyknut. vela odvahy. neboj sa vsetko bude fajn

alaniska
28. čer 2012

@luciaq no este som dufala, ze mi bude stacit ten anopyrin, ale ked kukam atak asi nie a bude treba aj tie injekcie. Su to len take ihlicky v pere, alebo ako to vyzera?V ktorom tt si si zacala pichat?Ja potracam dost skoro, bojim sa ze to ani nestihnem. Anopyrin mi kazala zacat brat mesiac pred planovany otehotnenim, rozmyslam ze uz zacnem, len udajne je to velka zataz na zaludok a ja k tomu bereiem aj Medrol, to je kortikoid a kedze dokopy je to vraj "super "kombinacia dala mi reumatologicka aj Famosan na vredy, preventivne, uff

margarita
28. čer 2012

@alaniska
ja som potratila tiez uz 3x:
2x v 6tt a raz v 9tt ale plod bol velkostne v 6tt. takze neplati ze problemy nastavaju az v 12tt...ja mam MTHFR homozygot.
a autoimunne ochorenie stitnej zlazy mam tiez a vraj aj alergiu na spermie - co je ale ftipne, ze s alergiou na spermie som bola bez problemov uz 5x tehu, nie? 😀

injekcie su normalne, take s tenkou ihlou, nie pero...ja som zacala pichat uz v 4tt 2d, hned ako som nasla na teste II.
fakt skus najst niekoho v okoli, kto by Ti mohol pichat - cojaviem uz aj sestricka u obvodaka v tyzdni aspon alebo ako...mozno zistis, ze u vas byva nejaka sestra na dochodku alebo lekar....ktokolvek co si trufne ti pichnut.
chapem Ta, lebo aj ja som makka na to, ine veci zvladam, aj muza aj dieta by som kludne pichla, len seba skratka nedokazem 🙂

luciaq
28. čer 2012

@alaniska ja hned ako som zistila,ze som tehotna som letela na potvrdenie tehotenstva ku gyndosovi a hned na to na hematku. pri synovi som si pichala hadam od piateho tyzdna a pri malej od siesteho. je to tenka ihla neboj sa toho. stale si hovor,ze to robis pre babatko a zvladnes to hravo.

bonfazulka
28. čer 2012

@alaniska ja som tiež potratila 4x bez inekcii a posledné som si pichala a mám dcéru ale dosť neskoro som začala pichať Clexan ažv 4 alebo 5 mesiaci tak si myslím že preto som aj skôr porodila anopyrin som brala tiež. 🙂

chirabell
28. čer 2012

@alaniska rovnako ako tu pisali, ked uz mas urcene pichanie v tehu, hned ako mas // sa s tym zacina, prave preto, ze vobec neplati, ze problemy zacinaju az neskor...ono velmi zalezi pripad od pripadu...ja nemam autoimunne ochorenie, ale problem so stitnou zlazou ano, ziskala som po potrate...dokonca ked sa na to prislo, moja endo sa vyjadrila, ze s takymi hodnotami asi neotehotniem, aj ked ciste teoreticky je mozne vsetko a kedze som bola akurat 2 dni po predpokladanej ovu, tak som to v ten mesiac ani necakala...a bum bac, podarilo sa aj napriek tomu, ze z lekarskeho hladiska by to nemalo byt mozne...jednoducho...nase telo nie je tabulkove 🙂 a ked je sanca to skusit s injekciami, tak to skus...
Mne uplne prvu pichla sestricka u gyn...druhu musel mm ale aj to bol boj, lebo podvedome som mu odtahovala ruku, resp branila alebo mi to bolo smiesne (od strachu) a triasla som sa smiechom a nemohol pichnut...no psychika si robila co chce...nakoniec sa podarilo...ale tretiu som musela sama, lebo mm odisiel na sluzobku a nik nebol po ruke...poviem ti...nasla som si sposob, ktory som pouzivala mozno aj mesiac ak nie viac...zo zaciatku kym nie je koza unavena vpichmi a je pomerne volna totiz vobec vpich do bruska neboli...takze moj system bol, otvorila som obal so striekackou, otvorila ihlu, chytila kozu a spravila "riasu", priozila ihlu na kozu (ale este netlacila) niekde som hned citila (a citim doteraz) ze tam to bude boliet, ze tam je nervove zakoncenie, tak som prikladala kym som nenasla miesto kde to bolo ok, staci milimeter dva vedla velakrat....no a zavrela oci...a ako som mala oci zavrete, predstavovala som si nieco pekne, napr dovo pri mori alebo cokolvek a v tom vyslala z mozgu signal ruke aby vsunula ihlu do koze pomalicky pomaly...ptom som mohla otvorit oci a dokoncit to...ale kym som sa pozerala od zaciatku, jednoducho som nemala silu urobit rukou ten pohyb, ze do seba nieco vpichnem....viem ze to vyznieva strasne hlupo, ale mne to pomohlo...a ako pisali baby, je to o zvyku, teraz sa pozeram uplne v pohode a uz neriesim ani pripadnu kvapku krvy ci hrcku alebo modrinu...
Verim, ze aj ty to dokazes 🙂 motivacia je silna, nie? 🙂

alaniska
29. čer 2012

@margarita
@bonfazulka
@chirabell
@luciaq
Baby,ja vas obdivujem,motivacia je sice silna,ale bojim sa ze zatial ju strach prevysuje. Ja sa od januara odhodlavam na pichnutie tetanovky a vidite je pomaly jul,pricom to mam na rozume denne,ze mi tam treba ist.To len aby ste videli ze vacsi posero asi nieje. Ak sa na to dam,co teda mi ine neostava bude to ako pisala chirabell aj u mna asi len s tym,ze ja sa nebudem smiat ale plakat.Pichat si to chcem sama,aj ked staci ze o tom pisem tak pri tom zazivam muky a tecu mi slzy,ale ihly su pre mna trumou z detstva,hanbim sa ze tak vyvadzam 😒 .Ospavedlnujem sa dopredu,este vam pojdem na nervy 😀.
Od augusta pojdeme na to,uvidime ako sa zadari,ci na prvy sup,alebo ma zabrzdi psychika.
Maminky,prajem vam krasny slnecny vikend a dakujem

margarita
29. čer 2012

@alaniska
ak je to s tymi injekciami naozaj tak, pripadne sa spytaj na hemato ci by Ti nestacil len Anopyrin v tehu.
ja som prve tehu s dcerou mala "iba" anopyrin 30mg denne, aj moj gyndos sa divil, ale podla hematologa a mojich vysledkov to vraj stacilo. pichat som musela minule tehu az mesiac pred porodom, lebo Anoyprin je uz ku koncu tehu pre babo nebezpecny...
ale toto posledne tehu mi dali uz pre istotu injekcie, predsa len, ze opat som potratila a tak, radsej cele tehu pichat.
ň

zuzago
1. črc 2012

Ahoj holky, občas k vám zavítám. Chtěla jsem se zeptat, jestli některá z vás přenášela i s těmi našimi koagulačními mutacemi? Případně mminky, které mají před porodem, jak jsou domluvené? Já jsem ve 40.tt, vyzkoušela jsem šechny možné babské rady, aby se mimču chtělo dřív a vypadá to, že bez pomoci bych přenášela. Poprvé jsem si chtěla užít přirozený porod, ale teď,když mám jít pozítří na vyvolání, pořád bulím! Podle hematoložky jsem měla být dva týdny už po porodu, gynekolog vyčkával a teď mě štve, že jsem tak louho vydržela a stejně to samo nepřišlo!

sandralove
2. črc 2012

@zuzago Ahojky... já jsem 39tt a dnes mi v nemocnici na kontrole oznámili, že příští čtvrtek jdu na vyvolání. Termín jsem měla 15. Je to mé první těhu.. pichám si už měsíc Fraxiparine 0,6. Ty máš zkušenosti s vyvoláním... prosím Tě jak to probíhá. Děkuji moc 🙂

santron
2. črc 2012

@sandralove @zuzago ahoj holky,občas to tady taky čtu..mam Leidena a zatím si nepícháma,ale kolem porodu budu..to mě nenapadlo,že by mi mohli kvůli tomu porod vyvolávat..děla se to často???

margarita
2. črc 2012

@santron
myslim, ze sa vyvolava len vtedy, ked to nejde samo...u nas teda bolo tak, ze ak do terminu neporodim spontanne, na druhy den nastupujem do nemocky na vyvolavacku.
prvy porod bol presne tak, vyvolany den po termine, vobec som sa neotvarala - ani len na cm 😀
teraz pri druhom zas bolo evidentne velke dietatko, takze mi ho pre istotu vyvolali uz tyzden pred terminom, lebo nechat ho do terminu, mal by hadam aj 5kg a to uz vaginalne nevytlacim...naco zbytocne provokovat sekciu 😎

@sandralove
mne dali pri oboch cipky na vyvolanie...potom asi o hodinu mi praskli vodu, a to som sa potom uz otvarala ukazkovo...dceru som porodila do 4 hodin od podania vyvolavacky, syna uz za 2 hodky 😉
mnohe vravia, ze taky porod boli viac, neviem porovnat, kedze prirodzeny som nezazila 🙂
ale mna to bolelo tak normalne, mala som aj epi, takze potom uz skoro vobec 😎
a aspon som nemala 20 hodinove kontrakcie - rozbehne sa to rychlo...mas to rychlejsie za sebou.

zuzago
2. črc 2012

@sandralove a @santron Může to asi být individuální ale pro mě to nic hrozného nebylo! U prvního porodu jsem dostala tabletu v sedm večer, kolem 9.začaly bolesti, brzy praskla voda a malý se narodil ve dvě ráno. Takže celé za 7 hodin. U mého druhého mrtvého chlapečka od 11h do 8 večer, ale 1. tableta mi vypadla, takže nemůžu počítat celý čas. Po tělesné stránce dobrý porod. Pro nás s injekcemi je lepší porod vyvolat, než aby hrozil císař nebo zvýšení dávky. Taky píchám 0,6 a moje hematoložka říkala, že 0,8 už nechtějí dávat, že je to mnohem riskantnější. Já jdu pozítří, dnes se rozhodlo, potože malá má 4kg. Měla jsem jít zítra, ale prosila jsem aspoň o jediný den, ať mám šanci se s tím vyrovnat. Holt mi není dáno užít si přirozený porod, který začne už doma!

sandralove
3. črc 2012

@santron Ahoj ...pichám si Fraxiparine ... Mám Leidena ... Pichám si od 36tt a budu celé šestinedělí,Porod mám plánovaný o 3 dny dříve kvůli komplikacím ... Aby náhodou o víkendu asi někdo byl schopný nám pomoct,kdyby se něco přihodilo .

sandralove
3. črc 2012

@zuzago Ahojky ... to jsi měla krásný porod ten první... Druhý mě moc mrzí. ☹ TAk držím pěstičky..a to nevadí , že není přirozený... já jsem ráda jak to je,protože bych stresovala co první ...a jak se znám ještě bych šla utírat prasklou vodu 😀

elise
3. črc 2012

ja si fraxiparine pichám už 3 mesiac a včera mi homusel pichnuť manžel do ramena lebo som na bruchu aj na stehnách trafila žilku. ešte 195 dni do pôrodu ešte 195 fraxiparinov

snuflinka
3. črc 2012

@elise Ty bláho, já se tomu naštěstí díky dobrým krevním výsledkům vyhnula až do konce 8. měsíce...ale prý budu píchat ještě minimálně celé šestinedělí...

sandralove
3. črc 2012

@elise Ou ... smekám před tebou,...šikulka... já jsem sama modřina a grčka. No a nejlepší je,když se po týdnu strefím do stejného místa a pálí to jak čert celej den ! Jinak...bříško jsme vynechali..už tam není plácek. Já už si pichám s odporem,protože poslední dobou se mi to nedaří pěkně.Partner mi to pichá do ramen a můžu říct,že ani štípánek a hlavně ani modřina.

santron
3. črc 2012

@sandralove a ty komplikace jsou kvůli leidenovi nebo to s tím nemá souvislost,jestli se můžu ptat? no já jsem v šestém měsíci, D-dimery stoupají,ale zatím v normě, tak doufám,že to schytám až před porodem. Tak držim palce🙂

elise
3. črc 2012

@sandralove buduci týžden idem na poradnu a hematologiu to sa zase budem pariť

sandralove
3. črc 2012

@santron No.. hematoložka mi řekla,že Fraxiparine neléčí,jen BY MĚL zabránit případné embolce. Mamka měla embolku jak při porodu,tak při operacích. Teď ,když jsem byla v poradně,tak gynekolog v nemocnici mi říkal,že mě přijmou dřív. Termín mám 15.7 (to je neděle). Nástup pokud se nezačnu otvírat dřív by měl být ve čtvrtek 12.7. Prý projistotu,aby mě odrodil do pátku. Pochopila jsem to tak,že o víkendu tam není tolik personálu .. že kdyby náhodou něco,aby mu měl kdo pomoct.
Nemyslím na to..jen si říkám,že je to paráda..aspoň nemusím být vystresovaná,kdy to na mě přijde.🙂
Přeji hodně zdaru v těhu a pokud si budeš píchat,tak ať to zvládáš bez zbytečných modřin 🙂

sandralove
3. črc 2012

@elise No ani nemluv... minule jsem tam měla jít na 7h,že mi vemou jen krev a druhej den si přijdu pro výsledky ať tam nesedím..Tak to bylo domluvené.No jasně! Tam přijdu..sestra mi dala pořadové číslo,příjemná jak drát v oku a na krev jsem šla po 8h.Jako bonus jsem tam sedela do 12:30 než mě vzali a dali výsledky!
Naštvaná,hladová,žízeň... a protože sem dřív chodila hodně čurat,tak sem potřebovala i na wc...hmmmm...předemnou tam muselo jít totální prase,protože asi nevěděla,že na velkou se sice chodi na záchod,ale ne na prkénko...vše zasraté!! Musela jsem jít na chlapský(aspoň tam čisto). Takže jsem ráda,že už nemusím..až pak v 6nedělí.

misula.g
3. črc 2012

Holky, nevíte někdo, zda se dá pouze pomocí Quickova testu a APTT, zjistit, zda potřebuji léky proti srážlivosti? Tyto testy mi dělala praktická lékařka, ne na hematologii, takže nevím, zda to bude stačit.

misula.g
3. črc 2012

@santron Ahojky, taky mám Leidena, zjistili mi ho v 6. měsíci a nic jsem si nepíchala. Po porodu jsem měla píchat Clexane nebo Fraxiparine, ale nějak jsem to zazdila a nepíchala nic. Měli mi jej napsat na gyndě, ale tam od toho dali ruce pryč. Na hematologii měl zrovna můj dr. dovolenou. A tak jsem byla u praktické zjistit, zda je to třeba ještě píchat. Tam mi toho moc neřekli, udělali testy a já jsem zvědavá, jak to vše dopadne :-/

santron
3. črc 2012

@misula.g jen tyto samotné testy nestačí..důležitý je krevní obraz a hlavně D-dimery

lucinocka
3. črc 2012

@lucianak ako ti ide zeno? 🙂 ja som mala 2 dni vysadene injekcie, lebo som krvacala z nosa, zuby hrozne, vysledky mi padali k dolnej hranici, tak ze 2 dni nepichat...tak som prvy den nepichla, krvacanie prestalo ale zdalo sa mi ze sa malinka malo vrti, cely den bola nejaka kludna...samozrejme moja hysterickost zapracovala :D druhy den som uz pichla, mala si to odkopala tusim cely celucicky den, ale chvalabohu uz ziadna krv.. idem 13.7 na kontrolu k hemato, som zvedava co mi povie, mozno mam uz prilis zriedenu krv.. nejakych 160 injekcii za mnou..

orovka
3. črc 2012

Ahojte. Mne zistili heterozygota V Leidena dva mes. pred pôrodom. Hneď som si začala pichať fraxiparín0,3 a ešte aj 6 týždňov po pôrode. Ako tu čítam, tak všetky tu píšete o spontánnom pôrode, ale mne práveže hematológ odporučil cisársky. 😕