Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

delideli
14. led 2012

@sarafortuna : velmi dakujem za odpoved.. 🙂 beriem Femibion 800, obden aj cistu listovku 10mg a do toho obcas Bkomplex forte..mne bola trombofila zistena nahodne, teraz som tehotna po prvy krat,tak dufam,ze to vyjde a mimi bude v poriadku..uz som si medzicasom o tom aj kdeco nastudovala,tak som kludnejsia..bola som u 2 hematologiciek, v Prahe a v Blave a obidve sa zhodli na tom,ze v mojom pripade bude stacit Fraxik po prvom trimestri..

lucianak
14. led 2012

@alex001 Ja si pichám na striedačku bruško a stehná. A akurát pred 15 minútami som zistila, že na bruchu sa mi vytvorila hrčka, asi som blbo pichla alebo čo. Ale baby tu písali, že sa to vstrebe, tak dúfam, že je to pravda a nehrozí nič.

margarita
14. led 2012

@silvia371
mrzi ma, co sa Ti stalo, ja som MTHFR homo, a ked som konecne po 2 potratoch donosila s Fraxiparinom zdravu dcerku, tak dalsie 4. planovane tehu, od 4tt s injekciami nam tiez skoncilo MA v 9tt. podobne ako Ty teraz som si povedala, ze "kurnik, kde inde este je (mozno) pes zakopany".
sla som na vsetky vysetrenia, ktore som este nemala, a zistil sa problem v imuno a aj endokrino.
doki vravela, ze aj ked to pri predoslom tehu mozno este problem nebol, tie hormonalne zmeny na zaciatku tehu mohli narusit a dokaslat stitnu zlazu aj imunitu a vobec.
Takze mam o 2 "diagnozy" viacej, ale presne si myslim, ze lepsie patrat a vylucit nieco, nez sa spolahnut, ze to bola nahoda...najma ak sa opakuje, nahoda to nebude.

drzim palce, aby Ti to uz do tretice urcite vyslo 😉

cukor
14. led 2012

@margarita .....držím palce...

delideli
15. led 2012

chcem sa este opytat,viete o nejakych potravin,ktorym by sa mali tehulky s trombofiliou vyhybat,alebo naopak ,ktore posobia na riedenie krvi priaznivo?

silvia371
15. led 2012

@margarita dakujem velmi pekne, samozrejme aj ja drzim palce a verim, ze vsetko dopadne podla nasich predstav 🙂

cukor
15. led 2012

@delideli .....môzeme vsetko a hlavne treba vela piť.......ale nie alkohol ale vodu 😉

delideli
15. led 2012

@cukor : ok, dakujme 🙂 tak sa idem zalievat.. 🙂 sice uz teraz chodim curat kazdu pol hodinu,ale nevadi,hlavne nech je vsetko vporiadku 🙂

lucianak
15. led 2012

Ahojte baby, ak sa mi urobili hrudky po fraxíku ani neviem ako, tak aj tak zmiznú? Lebo jedna ma dosť bolí a je vcelku veľká. Ako veľká biela fazuľa ☹

cukor
15. led 2012

@lucianak ..zmiznú neboj len to bude trošku trvat.aj 2-3 týždne.aspon u mna to bolo tak.

lucianak
15. led 2012

@cukor Čožeeee??? Tak dlho??? No do kelu, ja som myslela, že do týždňa sú fuč. Ale čas ukáže.

Booože a to si budem musieť pichať do konca tehu, no tehu je zatiaľ v nedohľadne 😒

yasmin0001
16. led 2012

Ahojte. Mne zistili Leidensku mutaciu v heterozygotnej forme. Moj doktor mi ale povedal, ze tato forma potraty nesposobuje, je rizikova iba pri fajceni, antikoncepcii alebo obezite. Este sme sa nerozpravali o tom, ci si budem musiet nieco v tehu pichat.
Co si pichate baby s touto diagnozou a odkedy? Musite este chodit specialne do ordinacie k hematologovi?

sarafortuna
16. led 2012

@yasmin0001 , nechcem strašiť, ja mám Leidene hetero a MTHFR homo (aj PAI, FAK12-hetero- ale to je vraj bežná mutácia) a pri prvom tehu som mala sľúbené injekcie od 20tt, no tam sme sa nedopracovali - MA.
Bývalý lekár nad tým kývol rukou, nová "zalomila rukami" 😖 😖 😖 😖 .
Hematologička zmenila rétoriku, lebo som už takmer 2 roky od potratu a problém sa nenašiel a tak pichám prekoncepčne.
10 lekárov, 10 názorov ... a každá sme aj tak úúúúplne odlišná a nikto nikdy s istotou nepovie príčinu potratu.
Takže MY budúce maminky iba musime MINIMALIZOVAŤ možné rizika - nič iné sa nedá spraviť.

Pri prvom tehu som bola kľudná, že nepichám... ale proste vzhľadom na zažité už bez injekcií určite nie.
je tu v tejto problematike plno otáznikov, sú rôzne štúdie, štatistiky, niektoré aj protichodné - chaos... 🙄

yasmin0001
16. led 2012

@sarafortuna ahoj, neboj nestrasis, ja uz som v poslednej dobe na horory zvyknuta ☹. Tiez som potratila v 10 tt a nikto nevie preco. Jeden lekar nad tym mavol rukou, druhy mi aspon urobil test na trombofilne mutacie a hopla, predsa sa nieco naslo. Rozmyslam, ze predtym ako znovu otehotniem sa este ohlasim na kontrolu a popytam sa ho na tie injekcie. Ked som sa ho ale pytala, ci s tym mam nieco robit alebo ist na dalsie dodatocne vysetrenia, povedal, ze nie... Tomuto lekarovi celkom verim, ze povazovany za kapacitu a mam ho vybaveneho po znamosti, tak verim, ze nad tym nemavol rukou len tak... A co si teda pichas?

sarafortuna
16. led 2012

@yasmin0001 , asi ten najmenší fraxíparin... 0,3jka.

ja viem, že Leiden je "najhorší" 😠 😠 😠 😠

ja neverím na 100% že ten fraxík potrebujem, ale proste RAZ ked človek vie o nejakom riziku, tak ho chce eliminovať. Možno nám to pri prvom tehu pokafrala choroba naokolo alebo proste blbá náhoda... no keďže mám peknú zbierku mutácii, tak im nechcem dať ani 1% šance, aby ublížili ďalšiemu plodíku...
musíme bojovať 😉

lucianak
16. led 2012

Ahojky baby, môžem si ten vpich po fraxíku aj hneď po vytiahnutí ihly rozmasírovať, aby sa mi nerobili tie hrbolčeky??

vvrka
17. led 2012

@lucianak nic nemasiruj, mne doktorka aj sestricky povedali, ze sa to masirovat nemoze. ono to o par dni zmizne, ja mam tych hrci tiez kopec. 🙂

hhranolka
17. led 2012

@yasmin0001 kontrola u hematologa kazde 3tydny od potvrzeného tehu, pícham si cca od 20tt-dle výsledku testu - ddimery se mi v tomto období začly zvysovat.

hhranolka
17. led 2012

@lucianak taky mi říkali, ze masírovat ne, ale po vytažení jehly klidne 5 min pevne stisknout

lucianak
17. led 2012

@vvrka @hhranolka Ale je to dosť nepríjemné, dokonca aj na dotyk ma to bolí. Mastím si to nejakou mastičkou, teda tie hrbolčeky a zdá sa, že sa zmenšujú.
A kvôli čomu to nemôžem rozmasírovať? Veď ke´d tomu pomôžem, že sa to ako keby rozložilo na väčšiu plochu, tak sa nemá kde urobiť hrudka.

Inač
@hhranolka mala som taký istý termín pôrodu. presne tak sa nám podarilo, ako som si predstavovala. Lebo som vždy hovorila, že bábo sa nám narodí 29.2. prestupný rok, a dokina povedala, že 28.2., no žiaľ nevyšlo. Nevadí, veď ešte takých bude, hojoj.
Nech vám ten čas zbehne, aby ste mali svoje bábenká pri sebe už.

katrenka111
17. led 2012

@hhranolka ahoj aj mne sa nejak zacali zvysovat, prečo???ty mas Leidena tiež?? už si presne nepamätám....to je tehu demencia 😉

vvrka
17. led 2012

@lucianak fakt neviem preco, ale proste to nerobim, lebo mi povedali, ze sa to nema. nuz boli to, aj modriny mi ostavaju, ale ved co, o chvilu zmiznu, nie je to nic hrozne. ved je zima a nikto mi nevidi, co mam na stehnach. 🙂
ved sa na to spytaj svojej doktorky, preco sa to nemoze masirovat, ked ta to tak trapi.

zuzago
17. led 2012

@delideli Ahojky. Já jsem fraxík dostala od 11.tt, ale spíš na přání gynekologa. Podle hodnot v krvi jsem měla dobré výsledky. Důležité je, aby ti krev pravidelně kontrolovali. A pokud chceš mít klid, radši na nich trvej dřív, aspoň nejnižší dávku 0,3.

hhranolka
17. led 2012

@lucianak proc se nemá masírovat nevím, ale říkal mi to lékař a myslim, ze je to i v návodu použití injekci... Me se taky dělají často boulicky... Ničím to nemazu, jen čekám, az se vstrebaji....

@katrenka111 jo, mám jen leidena, nic jiného.... Hodnoty se zvyšují nebot myslim ze houstne krev, jakmile jsem překročila tuším 0,5, tak jsem si musela začít pichat - to by měl ale hodnotit tvůj hematolog...

delideli
17. led 2012

@zuzago : ok, dakujem 🙂 tento tyzden idem na potvrdenie tehu ku gynekologovi a hned sa objednam aj ku svojej hematologicke..

madaimod
18. led 2012

Holky, prosím o radu. Jsem skoro 4 týdny po porodu a pořád si píchám Clexane. V porodnici než mě propouštěli, tak mi zkontrolovali krev a prý je všechno v pořádku. Teď mám jít po 4 týdnech na kontrolu na hematologii. Mám tam jít zítra a mám na zítra poslední injekci. Myslíte, že je nutné tam jít? Jde o to, že jsme tak nějak všichni nemocní, hlavně teda starší syn a bohužel nemám hlídání. Nechci ho tam nemocného tahat, protože se tam vždycky čeká minimálně 3 hodiny, do toho tam mít 4 týdenní mimčo taky není nic extra. Co byste dělaly na mém místě? Byly jste všechny na kontrole po porodu na hematologii? Děkuji za odpovědi

lume
18. led 2012

Ahojte dievcata, dlhsie somtu nebola, lebo 9.januara som musela ist do porodnice a spontannym porodom bez epiduralu sa nam narodila dcerka Michaela. Tym, co este nerodili drzim palce a zelam lahky porod.

lume
18. led 2012

@lucy.l Ahoj, rodila som 9.januara. Porod bol spontanny, odtiekla mi nad ranom plodova voda. Potom som nedostavala kontrakcie, tak mi pichli oxytocin a po tomto sa mala do hodiny narodila. Tak nakoniec som nemala planovany porod. Nastastie sme to ja a mala zvladli. V nemocnici som si pobudla dlhsie ako bolo povodne planovane, lebo mala dostala najprv zltacku, ale nastastie taku slabu, a potom mi na ultrazvuku nasli zrazeninu v maternici, ktora neodisla sama a tak som musela este podstupit kyretaz. A Ty ako? Myslim, ze uz aj Ty by si mohla byt po porode.

lucy.l
18. led 2012

J@lume já nic,akora jdu z monitoru a kontroly a nevypadá to!moc ti gratuluji k holčičce a přeji hlavně. Zdravi

vvrka
18. led 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat na vase skusenosti s porodom na Fraxiparine, pripadne inom lieku, co znizuje zrazanlivost. Ja si od 7. tt picham Fraxik 0,6 a teraz som sa dozvedela, ze ma chcu poslat na interne a k anesteziologovi, lebo pri trombofilnych stavoch sa vraj zvazuje cisarsky rez. Nie som z toho moc nadsena, ale co narobim.
Moja otazka je, ci ste mali pri cisarskom s Fraxiparinom celkovu anestezu alebo spinal. Myslim, ze spinal sa picha do chrbta, nie je to teda nieco take rizikove ako epidural, ktory sa vtedy nemoze? Takze ak to vyjde na CR, musi to byt automaticky v celkovej anestezii? Alebo ste niektora mala aj spinal?
Dakujem za odpovede.