Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

shandy
21. dub 2010

ahojte kocky,
mam na vas - zbehle v tejto oblasti otazocku a vopred dakujem za kazdu radu 🙂 .
Chystame sa na IVF - ICSI kvoli muzskemu faktoru neplodnosti. Okrem toho mam este autoimunitnu tyreoiditidu, cize poruchu stitnej zlazy ale liecenu a stabilizovanu - takze pocas stimulky budem brat prednison. Vcera mi este zistili kombinaciu dvoch trombofilnych mutacii - Faktor V Leiden heterozygot a MTHFR C677T heterozygot. Hematologicka povedala, ze sa jej velmi nechce ma trapit pichanim Fraxiparinu pocas celych 9 mesiacov tehotenstva, takze navrhla len monitorovanie pocas tehu, kedze som zatial neprekonala potraty... Len co tu citam, tak s tym Leidenom vela bab potratilo, tak mam trosku strach. Riskovat potrat sa mi teda nechce 🙄 .
Babulky co mi poradite? 😒

shandy
21. dub 2010

otazka znie teda, ci pichat alebo nepichat 😕
dakujeeeeem 🙂

zusika
21. dub 2010

shandy - ja som v tejto problematike tiez novacik, ale myslim si, ze nie vzdy musi byt Leiden pricinou.... na druhej strane by som sa mozno este poradila s inym lekarom s suvislosti s tvojim zdravotnym stavom.... aj ja sa vela na to pytam ale to konecne rozhodnutie je na tebe.
"trapit sa pichanim si injekcii" je nic oproti state babatka.... uzivanim myslim nic neriskujes, prave naopak... nie, kocky? tot nazor "zatial" laika....

shandy
21. dub 2010

zusika, dakujem 🙂
ved prave, ze ja mam tiez pocit, ze preventivne by som sa radsej trapila s pichanim ako s pripadnou stratou mimi 🙄

denisocka
21. dub 2010

Podla mna je pre tyzdne a mes.dolezite hlavne b vitaminy,ja brala uz pred pyridoxin, b12 1000,a ac.folicum. Injekcie clexane az podla aktual.stavu

lenka_66
21. dub 2010

zusika ,
ja som stale otehotnela na prvy sup.az po tretom potrate ma poslali na hematologiu.a cele tehu da sa povedat ze bezproblemove. 😉

shandy
21. dub 2010

denisocka, vitaminy mam v pohode a budem brat aj acidum folicum. takze toto mam v poriadku. lenka 66 a pichala si pocas toho bezproblemoveho tehu alebo ta len sledovali?

denisocka
21. dub 2010

vitaminy su v pohode,ale pri tychto poruchach je potrebne ich niekolko nasobne zvyšiť . ale nato je hematolog,ja len píšem ako som musela postupovať ja

vavenka
21. dub 2010

Shandy treba sa orientovat podla aktualneho stavu krvi, ani prilis nariedena krv nieje dobre, potom mozes lahko zakrvacat, zacnu sa tvorit nebodaj hematomy, a v rannom stadiu tehotenstva moze mat aj riedka krv fatalne nasledky, podobne ako husta, takze s tymto opatrne.... Kedze si heterozygot, je to "jemnejsia" forma, polovica genu pracuje normalne... Takze listovka, B-cka a hlavne sledovat krv... Injekcie sa daju nasadit kedykolvek....

Dakujem za postrehy, co sa vyvolavacky tyka, ako som pisala, podstupim to v pripade, ze dojde aspon k akej takje zmene na krcku a nalez bude aspon trochu ze "pripravena"... oDokonca som sa v inej teme stretla s tromboskou, ktorej porodnik odporuca planovany porod a v ziadnom pripade neprenasat kvoli tormbofilii verzus placenta, ze nam zvykne v poslednom stadiu skor zostarnut a teda uz vobec sa neodporuca prenasat - ale to je zas nazro jedneho lekara....

Betty malinik nepijem, ale mam caj pre tehotne, ktory ho obsahuje.....A davam pomerne casto horucu vanu, nic viac 😅

Zusika neodporica sa HAK ani sekcia, najidealnejsi je prirodzeny porod, ale to je asi pre vsetky, nielen pre trombofilicky, vsakze 😅
A epidural - to zavisi od anesteziologa - ja som zial natrafila na tkau nemocnicu, kde mi to proste nepichnu.... Ale hematologicka nema nic proti 😉 dokonca to odporucala - nie kvoli diagnoze, ale ako zena zene, kedze ona si sama prezila jeden porod bez a jeden porod s.......

bettynka222
21. dub 2010

vavenka oki, veď ty si rozumies najlepšie 🙂 potom nám ale prid poreferovat aké to s tou vyvolavackou bolo. s tou placentou máš pravdu, aj ja som sa s porodnickou dohodla že prenasanie určite nie. ktovie, možno nakoniec budem musieť tu vyvolavacku mat keď bude natko tvrdohlavy.

shandy tie vitamíny čo ti písali baby sú dôležité pri mthfr, aby babo nemalo rôzne defekty ako razstepy a tak. ale pri leidenovi ti moc nepomôžu lebo tam ide o poruchu zrazania krvi. vavenka má pravdu že aj príliš nariedena krv spôsobuje potraty, ale zas riskovať keď sa už dlhšie nedarí a ideš do UO...tie hormóny vraj sposobuju vyššiu zrazanlivost tiež. ced sa dohodnú s hemato nech ti skontroluje krv po stimulacii a podľa toho sa uvidí. a ako často tá chce počas tehu sledovať?

shandy
21. dub 2010

Babulky dakujem 🙂
vavi jasne, ona ta MTHFR mutacia nie je az tak zla, ale ten Leiden a kombinacia oboch je trosku rizikovejsia. poslala som tie moje vysledky do CAR-u, tak uvidime, co povedia oni. sledovat neviem ako casto ma chce. ale povedala mi, ze hned ako budem mat potvrdene tehotenstvo mam hned prist + ak by hrozil hyperstimulak, tak si mam ihned pichat...

vavenka
21. dub 2010

Betty jasne ze pridem 😉 mozno uz z nemocnice budem vypisovat, chcem tam vziat notebook 😀

andzi
21. dub 2010

Ahojte baby. Vavenka, už to máš za pár, držím palce.

Baby mám otázku, hematológ mi predpísal Acidum folicum 2x1, to mám akože fakt užívať, keď už som v 2. trimestri. Ja beriem Femibion 400 a nechcem to kombinovať. Nerozumiem tomu.

denisocka
21. dub 2010

Andzi,jedz ac.folicum,je tam mnohonasobne viac ako v tom co jes.ja ho berem furt

shandy
21. dub 2010

baby tak uz to mam vyriesene, CAR odporuca pichat ...dakujem 🙂

lenka_66
21. dub 2010

ahojte , nie je niektora Sastin-Straze?

cukor
21. dub 2010

shandy...ja by som tiež na tvojom mieste pichala.a vlastne ked si picháš tak si sledovaná hematologom.takže by som v tom problem nevidela.ja som tiež 2 krát absolvovala ivf a nezdá sa mi ,že by hyperstimulačný syndrom neja ko suvisel s pichaním heparínu.ten heparín sa vlastne pichá tak isto do brucha ako gonal alebo puregon.....no držím ti palce,nech to dobre znášaš....mne bolo hrozne.....a nech ti to vyjde.
janulka......krásny je ten tvoj branko......taky vlasáč.....
vavenka....ja viem o tromboškach ktorým na rastislavke spravili sekciu.....asi niekedy treba pritlačit ak chces niečo.....ale to platí vo všeobecnosti.....
betty........tak uz ti tam svieti trojka na zaciatku...super
zdravím aj tehulky ..zulok,fialinku ,denisocku,andzi......a proste všetkyyyyyyyyy 😉

zulok
21. dub 2010

ahojtee

Shandy..ak ti co i len niekto odporuca z lekarov pichat,, tak sup do toho...

Zusika..teda vy ste prezili riadnu hrozu.moc vam drzim palce, nech ste uz stastnii ☹

Cukor ahoooj

ja ma dnes za sebou hematologiu..mam inu lekarku, ako ked som cakala MAtusiaka..no a zevraj pri MTHFR aj pri homozygote netreba pichat..no to je teda zvlastne.lebo je nas tu vela..co sa viackrat nezadarilo a ajhla, ked boli injekcie, vsetko super..
no.ale kedze som uz injekcie teraz brala..(co mi zostali z minula..termin do ordinacie mi dali az za 2 tyzdne..nemala som chut necinne cakat ) tak mi dali clexane aj teraz..ale len 0,2 a predtym som mala 0,4..tak sa bojim, ze co.. :( navyse som tlstejsia, starsia ako pri tehu s MAtuskom :(
a este mam brat ako kazdy 2x denne acidum fol.... a B komplex forte 2krat denne..co mi je teda novinka..take kvantum brat,..no..ale tie injekcie mi spravili vietor v hlave a pritom dnes mi brali krv a vysledky budu az nabuduce o skoro 2 tyzdne..cize vobec nevedia, aku hustu krv mam.. 🙄 😠

zusika
21. dub 2010

ozaj dievcata, ako casto vas tehulky sleduju na hematologii..resp. ako casto tam musite chodit....a co tam? pravidelne beru krv a urobia krvny obraz alebo ako? na vysledky cakate, alebo je to hned v ten den...
ved to budem viac po lekaroch chodit ako v praci, kedze byvam v HC, robim v BA, hematologicku mam v TT a lekarku v BA a este chcem chodit aj na sledovanie do PN porodnice, kde si ma moj porodnik chce tiez sledovat uz od zaciatku....
ja viem, ze to za to stoji, ale ked ja vo vseobecnosti nemam rada lekarov a zdravotnicke zariadenia.... juuuj.... 😒 ked vsade im vzdy vsetko taaak dlho trva a ja mam rada ked sa "veci hybu"....

cukor - co si zle znasala? to pichanie si injekcii ci co?

denisocka
21. dub 2010

Ja chodim do presova do hemomediky k doc.hulikovej - 1xmesacne,stale sa berie krv Ko,d dimer,fbg a ine podla zelania.vysledok mam do hodiny,ak je speci vyset.v kosiciach,tak o mesiac

vavenka
21. dub 2010

Jeziiis Cukor jasne ze ked je sekcia potrebna, tak ju urobia aj trombofilicke, to je bez debaty..... Ja som len napisala, ze sa neodporuca 🙂 a ja nechcem sekciu, kym nemusim 😉 takze isto na nikoho tlacit nebudem,.....

Zusi tak ako pisala denisocka - ja tiez som chodila cca kazde 4 tyzdne - vzali krv na krvny obraz, vysledky do hodiny, 5 minutova konzultacia s lekarom a hotovo..... Ja si od zaciatku picham "len" 0,2ky, a to som pribrala doteraz 20 kil - som myslela ze mi zvysi davku, ale vraj netreba.....

vavenka
21. dub 2010

Janula ahooj, ako sa mate s Brankom? Mas nadherneho syna 😉 tfuj tfuj nech sa ti rastie do krasy 🙂

shandy
21. dub 2010

cukor diky moc, dufam, ze to dako znesiem 🙂
idem to minimalnej stimulky, cize clostil a dopichavat menopurom len 75 IU, tak uvidime, hyperstimulak by tu nemal hrozit.
cukrik ono to suvisi tak, ze ked si na hormonalnej stimulke, tak sa krv zhustuje, takze je vyssie riziko. preto mi nariadila, ze ak by boli len prve priznaky, hned treba pichat...

margarita
21. dub 2010

vav, betty, ved mne preto vyvolavali porod, ze moj lekar to chcel mat "pod kontrolou", a ked som do terminu neporodila, na druhy den vyvolali, a dobre sa stalo, K. uz mala aj tak vyse 4kg, keby som este cca tyzden prenasala, tak uz asi zeriavom by ju zo mna tahali 🙂
a betty - ja som dostala EPI len 30min. pred jej narodenim, dovtedy som mala normal kontrakcie, len mne sa to zdalo iba ako taky brutal silny menzes krce, co som mavala kazdy mesiac, takze nic nove 😉
ale ja som asi divna, no fakt mam pocit, ze vyvolavany porod je tazka pohoda...od cipku na precistenie po narodenie Kitty to trvalo len 4 hodinky.

zulocka, ani ja som do 36tt nic nepichala, som homo a vidis, slo to. Verim, ze lekarka, aj ked je ina, sa vyzna tiez. drzte sa, aj ostatne babulky.

fiallinka
21. dub 2010

margarita: jenže já zrovna po svých zkušenostech bych si injekce prosadila o něco dřív, protože ten 36. týden je fakt kritický, zdá se mi, že úplně nejvíc.

denisocka
21. dub 2010

Mna teraz napadlo,ja som rodila spontanne v 38+1t a plod.voda bola zelena a detska lekarka mi nadala,ze ci som prenasala

margarita
21. dub 2010

fiali, ja viem, len mne fakt podla vysledkov krvi stacil len Anopyrin, na injekciach trval porodnik, nie hematolog.
ja som neni expert, ale myslim ze ak lekar vie, co robi, treba verit, ze robi to najlepsie pre vas.
Ten moj nie je moc za pichanie, lebo vravi, ze aj to ma negativne neziaduce ucinky, rovnako ako anopyrin v tehu, ale ide o to, co je priorita - co je dolezite pre matku a babo v tom danom obdobi tehu.

fiallinka
21. dub 2010

margarita: jj, já bych to chtěla jen úplně pro pocit...ale to je jedno, stejně píchám už od stimulace 🙂

zulok
22. dub 2010

Margaritka..no mne nechcela dat ani anopyrin.. ze stacia vitaminy , no a predtym v dvohc nevydarenych tehu som mala aj acidum folicum aj vitaminy..tak teraz som spokojnejsia..i ked zas trpnem, ze som nebrala vitaminy uz od uplneho zaciatku alebo este pred tehu..( som o tehu netusila), tak hadam bude babatko zdravucke.. 😒

Fiallinka.no ten pocit ,,niet nad neho, ked je clovek ako tak spokojny 🙂

ktovie, co Vavenka...

denisocka
22. dub 2010

baby,myslíte že ked som mala v 38tt zeklenu plod vodu,že mohla vbyť sposobena - trombofiliou a že ta placenta bola akože stara???? lebo mna tak vyziapala detskarka,že ako dlho prenašam,že až dieťa zelene