Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

slavkav
10. pro 2010

@katkaajurko hej hej - no teraz si idem dohodnut dr. k porodu. inak tato mi teraz povedala, ze mi to odlucovanie placenty mali po porode dovysetrovat, co samozrejme nikto nespravil. ale uz to je jedno. dufam, ze toto tehu dopadne dobre a budem mat na dlhsi cas od dr pokoj.
tebe tiez drzim palce 😉

fiallinka
10. pro 2010

@cukruska1920 no, každá hormonální antikoncepce ti trošku zvýší riziko problémů, ale záleží, co máš za mutaci, pokud jen mthfr, není to až tak hrozné a záleží i na výsledcích krve... ale vyloučená není, ostatně většina z nás ji brala dost let bez problémů, že... já asi 10 🙂. Podle mne je asi nejdůležitější, jak ty sama si vyhodnotíš výhody a rizika...

Já sama ji brát nebudu, přirozené otěhotnění by byl zázrak a kdyby se stal, tak by to nevadilo. Akorát by bylo blbé, kdyby se ten zázrak stal brzo po tom císaři 🙂

bettynka222
10. pro 2010

@matelko1 no je to fakt zvlastne...a svokra ma uz nejake vnucata? sa s malymi pohrala trosku aspon? musi to byt pre teba velmi takze..ale ked budu mat take dva rocky, tak to bude vyhoda ze su dvaja - pekne sa spolu zahraju a ty si trosku oddychnes 🙂
@amadores LM je najtazsia mutacia....dr sa obava prilisneho zrazania krvi vzhladom na tu mutaciu, tvoj vek a teda aj rizikovost viacpocetneho tehu...podla mna ma pravdu...
@katkaajurko aj ja som mala kludovy rezim lebo som velmi krvacala - mesiac som lezala v nemocnici s cervenym rezimom (t.z. ze som nemohla chodit). krv sa trosku viac zrazala, ale od druheho trimestra som uz mohla chodit. pi vela tekutin, maj vylozene nohy dohora ked sedis, alebo si lahni a vyloz nohy na stenu. s jedlom ti neporadim, ja som bola na infuziach, lebo som nedokazala nic zjest a co som zjedla, to som vyvracala 😝
ale ja mam len MTHFR, nie F13...ten asi moze robit problemy. kedy ides na hemato?
@mima9 len vydrz a posluchaj rady lekarov. organizmus sa musi spamatat po tom vsetkom. my sme po druhom tehu mali zakaz na 6 mesiacov...
@denisocka ahooooooooooj 🙂
@cukruska1920 uz riesis HAK? 😀 ved existuju aj kondomy predsa 😉 a antiku by si teda nemusela...
@slavkav 😔 to muselo byt hrozne. je ozaj zazrak ze sa malej ani tebe nic nestalo...exoti 😠
pozeram ze budes mat stvorrocny rozdiel medzi detickami - potom mi porism napis vyhody a nevyhody toho vekoveho rozdielu...ja to totiz vkuse riesim 😀 este cakam na skuenosti a nazory od @zulok a @fialinka 🙂

slavkav
10. pro 2010

@bettynka222 tak veru - ked som si potom uvedomila - co vsekto sa mohlo stat - no radsej nemysliet. 😒
rozdiel budeme mat 4r a 10m - takze skoro 5r - tak budem potom referovat. chcela som veru cca 2r - ale tak tesim sa aj tomuto 😉 a priznam sa - ze mi to momentalne vyhovuje - dcerka je velka, len sa trosku obavam, ze to budu 2 jedinacikovia - ale vsak uvidim. potom poviem 🙂

katkaajurko
10. pro 2010

@bettynka222 a ako ti to potom pokracovallo po prvom trimestri? bola si doma,ci v nemocnici? ja sa doma hybem normalne - len sem tam mam hnedy hlien uz od zaciatku (klop klop klop-nech sa nezhorsi) v podstate som uz aj myslela,ze zmizol-ale vcera som bola u lekara a potom v drogerii cestou od tial a dnes sa zas ukazal-takze asi privelmi chodenie nie je dobre...... na hemato idem v pondelok

bettynka222
10. pro 2010

@slavkav vidis, prve mi doslo, z emozem si planovat rozdiel aky chcem, ale ked zase pridu problemy... 😒 vam sa to kvoli tormbofilii az takto oddialilo? ale ajtak som velmi zvedava na tvoje skusenosti...zbieram infosky, a mozno sa mi to poadir naplanovat...a mozno aj nie 😅
@katkaajurko praveze nie. prvy trimester som bola uplne parlayzovana - nie kvoli krvacaniu, ale kvoli tomu ze som vkuse len chudla. nevladala som...a to neustale krvacanie bolo hrozne - liali sa zo mna pootky krvi ☹ ale potom sa vsetko zmenilo, ciim bol vyssi tyzden, tym mi bolo lepsie. a zatial co ostatne baby lezali doma s opuchnutymi nohami, ja osm vkuse chodila po vonku, cvicila, chodila za kamaratkami - dokonca v den porodu som sa ciitla ako keby som ani tehotna nebola 😵 aj sa to odrazilo na porode 😉
ty len pekne odpocivaj do toho 10 tt je to take najkritickejsie a od 13 tt mi uz bolo omnoho lepsie 🙂 do pondelka ta krv vydzri. uvidis co povie hemato. daj potom vediet 😉

katkaajurko
10. pro 2010

@bettynka222 a to krvacanie ti prestalo uplne samo od seba? a potom uz nic? a z coho to bolo a cim sa to zastavilo-co povedali lekari?

bettynka222
10. pro 2010

@katkaajurko no z maternice to neslo. tipovali to na praskajuce sa cievky v krcku - vraj je v ehu viac prekrveny. no a prestalo to po troch tt v nemocke, co do mna napichali kopec injekcii na zastavenie krvacania...ale vraj ma vela bab to spinenie ako ty. neboj, to prejde, len je to neprijemne. to krvacanie bolo hrozne...kazdy druhy vecer museli sestricky ku mne volat lekara co som tak velmi krvacala...myslela som ze to nikdy neskonci

katkaajurko
10. pro 2010

@bettynka222 je to zvlastne-ze odkial sa ti zobralo vobec tak vela krvi... a ze sa tolko dokazala tvorit a maternici to nic neurobilo-ale je dobre ze to dobre skoncilo... 🙂

hansed
10. pro 2010

@amadores ahoj, do téhle diskuse občas juknu....mám heterozygotní leidenskou mutaci a celé těhotenství bylo relativně v pohodě, otěhotněla jsem přirozenou cestou, v 8. týdnu jsem prodělala trombózu nohy, ale to bylo proto, že jsem ještě nebyla pod léky.... žádné vysoké riziko při těhu s LM není...je důležité chodit na pravidelné kontroly na hematologii, případně si píchat fraxiparine nebo clexane.... v dalším těhu je dostanu okamžitě po prokázání těhu.... a být opatrná....hýbat se, hodně pít a tak.... kdyby ses chtěla na cokoli zeptat, napiš mi 😉

bettynka222
10. pro 2010

@katkaajurko no ale z maternice to neslo - podla utz v maternici ziadne hematomy...zvlastne, ze?

zulok
11. pro 2010

@cukruska1920 tusim cerazzette sa moze, ale teda mne na hemato este po narodeni Matuska naodporucili ziadnu...

@slavkav jejda, esteze to vtedy tak dobre dopadlo a co tam po rozdiely, hlavne, ze nejaky je.. ja mam dve sestry, medzi nami je rozdiel vzdy po 4 rokoch a super vztah 😉

slavkav
11. pro 2010

@zulok tiez si to hovorim 🙂

slavkav
11. pro 2010

@bettynka222 ja mam endometriozu - problem otehu. teda 2x aj som, ale dopadlo to zle. takze asi jedno s druhym 😒

slavkav
11. pro 2010

ale vsetky moje diagnozy som sa dozvedela az po case, ked sa nam druhe nedarilo a dcerku sme uz mali. tak ta je asi tiez taky maly zazrak 🙂 zlatusik moj.

cukor
11. pro 2010

@katkaajurko ....ja mam tiez MTHFR 1298 C a este dalsie dve mutacie a pichám od zaciatku.neboj ,v pondelok ti spravia testy a uvidíš ako si na tom.niektoré baby ktoré nepichali brali anopyrin...aj ten je na riedenie.

madormi
11. pro 2010

holky já včera povídala s naší známou doktorkou / není to hematoložka/ ale myslím že doktoří mají všeobecný přehled alespoň v základu a ona mmi říkala, že až otěhu ať na inejekcích trvám ikdybych měla objet půl republiky, než najdu doktroa co to chce řešit 🙂

berule
11. pro 2010

@madormi stejně se divím, že přednosta ti nic neřekne a doktor co dělá pod ním mi ty injekce normálně dá. Taky bych si buď tebou ty injekce vydupala. Teď přemýšlím, že doktoři hodně řeší, jestli jsi prodělala nějaký samovolný potrat a pokud ne, tak asi nechtějí ty injekce dávat. Ale na druhou stranu, kdo by chtěl potratit a teprve pak by doktor dal dobrovolně injekce, že 😒

madormi
11. pro 2010

@berule no ale já prodělala dva tak nevím na co chtějí čekat :-/ no až přijde na věc vydupu si je za každou cenu, samozřejmě se může stát, že to nebylo tím,ale to nezjistí pokud je mít nebudu, že a já doufám, že to bylo jen tím

nektarine
11. pro 2010

@cukor tak to se asi přestěhujem na slovensko 😀 by se nám i vyplatilo teď... 🙂
@simib no paráda, já teda taky píchám do břicha, ale mm, jak teď ty injekce musí taky, tak se do břicha strašně bojí, musím mu je píchat já a jedině do stehen 😀 posera 😀
@katkaajurko držím pěsti 😉 , pohlídají si tě a bude to o.k., hlavně, že o tom vědí... jinak se má hodně pít, ale zase to nepřeháněj, stačí tak 2l, 3l už je až moc(vůbec pokud máš klidový režim, tolik vody nespotřebuješ). Takže 2 litry jsou asi optimální. jsi 10tt, a do pondělí už jen chvilička, bude to dobrý 😉
@cukruska1920 nenene ☹ žádná hormonální antikoncepce, spíš jsou možný ty tělíska, gyndoš ti doporučí. Mojí ségře teď sice předepsala gyn. HA, ale poslala ji nejdřív na hema na kontrolu. jsou to nějaké, co mají minimum hormonů. a je jí 20let.

bettynka222
11. pro 2010

@slavkav super ze sa vam zadarili dve babatka nakoniec 😵 snad aj nam druhe vyjde 🙂

cukor
12. pro 2010

ahojte babenky....nejako ma bolia kosti na rukách a aj mi puchnú....kto má s tým skusenosti?

velvet26
12. pro 2010

ahojte baby, citam vas uz dlho, asi tak pred rokom som aj par prispevkov dala...
teraz som znova tehotna, picham fraxik od 5 tt. mam leiden heterozygot, chcem sa vas spytat na pichanie do bruska..
ste tu niektora ktora si picha cely cas do bruska..?
ja zatial ano, aj ked sa mi uz tazsie robi riasa, picham si to uz tak vyssie pod prsia a zachvilku asi prejdem na boky..
ako ste to zvladali vy?
rozmyslam, ze potom prejdem nie na stehna, tie vraj bolia ale na boky dole ako zacina zadok...dajte mi nejake rady a tipy, budem rada diky....
a pekny den vsetkym... 😉

luly3
12. pro 2010

ahojte baby 😉 tak tiež patrík k vám zistili mi mutáciu 3 genou MTHFR A, MTHFR C a PAI...,čiže tiež
fraxík ☹ v january idem na IVF tak som zvedavá či aj mne to pomôže ako aj vám 😉

janula.k
12. pro 2010

@velvet26 ja som si pichala do brucha do cca 27tt, potom chvilu do stehien, tam to bolelo jak svina, tak som pichala do ramena, muz mi urobil riasu a ja som si pichla..V nemocnici sestricky hovorili, ze ony pichaju len do ramena. 😉

zulok
12. pro 2010

@cukor ku koncu byvaju caste opuchy, pri Matuskovi mi napuchli trochu prsty a ruky, ale teraz nie... ale ono sa hovori, ze ak vyrazne napuchnu a nezmizne to pocas dna, trebalo by to dat ist skontrolovat....zbehni k svojmu doktorovi a ak by to bolo fakt ze dost, tak aj na pohotovost...
a aky mas tlak??? mavas vysoky al. nizky?? ak mavas vysoky, tak fakt radsej zbehni, vtedy to byva zle, ak by ti moc vyletel alebo si mala aj bielkovinu v moci..
drz sa nam a verim, ze to nic vazne nebude , len ceresnicka na torte v zavere tehu...

@velvet26 pichala som si do brucha v boch tehu cely cas, v prvom viac do bokov a teraz sa mi dalo normalne aj pri pupku, nuz nejaky ten tuk som tam nasla 😀

@luly3 drzim palce, nech je pre vas novy rok stastnym 😉

fiallinka
12. pro 2010

@velvet26 já jsem píchala do břicha pořád, ke konci spíš na bok teda... ale bylo to míň bolestivé jak kdekoliv jinde. Paradoxně nejvíc to bolí teď po porodu, asi se ty jehly ztupily nebo co 🙂

berule
12. pro 2010

@madormi Hm, tak to potom nechápu, proč to doktor nechce řešit. 😠

madormi
12. pro 2010

@berule no já taky ne, ale já se odbýt nenechám :D

velvet26
12. pro 2010

dakujem baby za vase odpovede...
aj ja by som najradsej do bruska pokial sa bude dat, resp. potom do bokov...predsa len neviem si predstavit, ze by mi to muz mal pichat do ruky, alebo byt nanho odkazana, kedy pride z prace, aby mi urobil na ramene riasu...skoda, ze nemame tretiu ruku... 😀 😀 😀
prijemne tehulkovanie vsetkym a tym kockam, co teraz zistili, ze maju nejaku mutaciu chcem len povedat, ze nebojte,nie je to nic hrozne, s fraxikom alebo clexane to zvladnete, aj ja som bola z toho leidena v soku min. rok, ked mi to na hematologii zistili, ale beriem to uz uplne v pohode...ved lekari a lieky su od toho, aby nam pomohli...aj k vytuzenym babatkam.... 😵 😵 😵