Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

bettynka222
12. dub 2010

vavenka to je jasne, ze sa na ten plan neupinam, lebo ked sa to vsetko vyvrbi uplne inak, bola by som mooooc sklamana. u mna je podstatna ta poloha, a tu mi dr slubika 😉 jasne ze ked s anebudem otvarat, tak vyvolavacku budu musiet dat, ze ked plodovka do urcitej doby neodtecie, ze mi obaly prepichnu - len sa mi nepaci, ked ich mnohi dr prepichuju len kvoli urychleniu. a jasne ze ked to bez nastrihu nepojde, z enebudem protestovat, zas roztrhana nechcem byt - ale zas sa mi nepaci ked rutinne nastrihnu kazdu prvorodicku...tak na tychto zakladnych veciach sme sa zatial dohodli s dr 😉
ozaj a co epi? davas si? ja som obla striktne proti...a teraz by som mozno aj do toho sla....ale tiez mi nikto nezaruci, ze mi ju stihnu dat - to si samozrejme uvdemujem 😉

andzi ahoj, neboj nic, hemato si ta uz postrazi. mas to zvysene, to je pravda, ale zas to nie je az taka katastrofalna hodnota...baby mavaju aj viac, ale zas to mas zvysene natolko, ze treba tie injekcie. mnohe si ich pichaju, neboj zvladnes ot aj ty 😉

fialik ahoooj 😉

andzi
12. dub 2010

fiallinka, ďakujem. K hematológi idem v stredu, ale dnes ráno som mu volala a povedal, že nalačno. Asi mi bude zase brať krv, však? No ani neviem, ako také vyšetrenie prebieha a čo mám čakať.

andzi
12. dub 2010

betty, ja sa pichania injekcií vôbec nebojím, ani toho, že by som nemohla rodiť s EDA, proste len sa bojím aby som nepotratila alebo aby sa niečo nestalo miminku. Bolesti ani pichania sa nabojím. O tých injekciách mi aj dnes vravel gynekológ, že mi ich už treba, lebo pri hodnote nad 7 sú už nevyhnutné.

fiallinka
12. dub 2010

betty, ahoj 🙂, ty tam taky ty týdny snad přidáváš, ne?

andzi, důležité je zjistit problém v těhotenství, a ne až potom, jak to bylo u spousty z nás - pak se to dá řešit. Krev ti vezmou, asi budeš čekat nějakou dobu na výsledky..

já jsem byla u doktora dnes, výsledky v normě - aby ne, myslím, že problémy budou až ke konci a navíc poctivě píchám 🙂

andzi
12. dub 2010

baby, a ako sa tie injekcie volajú? Môže ich predpísať len hematológ? Gynekológ nie?

fiallinka
12. dub 2010

většinou je to fraxiparine nebo clexane a může je předepsat i gynekolog, asi záleží na domluvě...

vavenka
12. dub 2010

Betty chcela by som epidural, ale tak vsetko bude zavisiet od hematologa, ci bude ochotny pichnut a ci sa to stihne 😉 ...
Uvidime, akurat som to rozoberala s mojou hematologickou, ona je mlada zenska a chodiaca reklama na epidural 😀 vravela ze pri prvom porode nemala EDA, ze bola hotovka este 3 dni, nevedela fungovat, taka bola vycerpana, pri druhom si to nechala pichnut a bolo to ok, hlavne sa zena az tak nevycerpa a moze fungovat..... Znasilnovat to nebudem, ale ak bude moznost tak isto si to necham pichnut 😉

Andzi neboj nic, v stredu ti vezmu krv, do hodiny mas vysledky a ak bude treba, taksa ti predpisu injekcie (teda tak to funguje v hemomedike) ... Nieje dovod obavat sa potratu 😉 uz citis pohyby?

vavenka
12. dub 2010

Andzi mne gynekologicka nevie predpisat - picham Clexane, len hemato alebo obvodacka......

vavenka
12. dub 2010

Teda nie od hematologa, ale od anesteziologa, ci pichne EDA alebo nie, samozrejme 😅

miawalas
12. dub 2010

ja som si clexane pichala každý deň celé tehotenstvo a aj dva mesiace po pôrode. Zo začiatku som sa toho obávala, ale nebolo to až také hrozné

miawalas
12. dub 2010

mne to predpisoval hematológ a ja som musela rodiť cisárskym. Pôrod musí byť lokalizovaný, naplánovaný. Mne bolo povedané, že nesmiem začať rodiť spontáne. Pichli mi spinálku

vavenka
12. dub 2010

Maiwa zaujimave, mne praveze bolo povedane ze je lepsie rodit prirodzene ako cisarom, ked je problem so zrazanlivostou, no potom si vyber 😀 😀

miawalas
12. dub 2010

chodila som na hematológiu do Martina. Chorobu mi zistili v mojich 18. rokoch a už vtedy mi pani docentka z hemošky povedala, že si raz keď budem tehotná pichať injekcie a budem rodiť cisárskym. Počas tehu som začala chodiť na hemošku ku nám do vojenskej v RK a tiež mi vravel primár, že pôrod musí byť lokalizovaný. Len primár na pôrodnici si stále tvrdil, že kľudne môžem spontánne, že je to najprirodzenejšie. Hematológ mi povedal, že injekciami mám nariedenú krv tak, že keby som pri spontánnom začala krvácať, tak by to nebolo OK. Po cisárskom som bola tak super vyčistená, že ja som krvácala po pôrode len 2 dni, aj to som bola sledovaná. Potom kamoš gynekológ mi vravel, že gyndoši sú za spontánny pôrod a hlavne poisťovňu to vychádza o 3/4 lacnejšie ako cisársky. Na hematológii boli zhození, keď som prišla od primára z pôrodnice, že chce aby som rodila spontánne

vavenka
12. dub 2010

Maiwa no asi iny kraj, iny mrav, alebo co doktor, to nazor 🙂 moja hematologicka jednoznacne ze prirodzeny.... A teda ja mam aj napriek injekciam hranicne hodnoty krvi, skor hustu ako riedku, takze toho krvacania by som sa nebala... No ale je to viacmenej jedno, ako bude tak bude.... Ja to asi velmi neovplyvnim 😅 😅

miawalas
12. dub 2010

ja som aj napriek injekciám mala hustú krv. Začínala som si pichať clexane 0,4 a skončila som pri 1

miawalas
12. dub 2010

aj tak sa báli čo bude. Tak vidíš ako je to rozdielne čo sa týka tých doktorov

lila61
12. dub 2010

ahojte kocky,
pozeram, ze nam pekne tie tyzdne naskakuju... 🙂
Do martina k pani docentke som mala ist aj ja, ale akosi sa to neuskutocnilo a liecba mojej trombozy a trombofilie sa akosi uskutocnila bez nej. To je zvlastne ze ona je jednoznacne za porod cisarskym.
Co sa porodu tyka - baby asi som divna, ale ja by som fakt radsej sekciu. Ja viem, prirodzene je prirodzene, ale.... proste mam pocit ze by som to asi nejako prirodzene nezvladla. mne to pride pre to dieta akesi bezpecnejsie tou sekciou.... radsej nech mam par dni naviac bolesti, ale hlavne aby bol maly v poriadku.
Ale o to nam ide vsetkym, aby sme mali nasich drobcov v poriadku a zdravuckych 🙂

fiallinka
12. dub 2010

mně právě teď předepisoval frax. gynekolog, ale taky se mi ten hematolog zdá nějak lepší...

miawalas
12. dub 2010

ja som rodila cisárskym a som spokojná. Bolesti boli, to je pravda, ale len asi tak prvé 3 - 4 dni. Potom sa to už dalo. A proti bolesti pichali injekcie. Keď som videla baby, čo rodili prirodzene a nemohli niektoré ani poriadne chodiť, tak som rada, že som rodila cisárskym. Normálne by som už asi nechcela. Malá je v poriadku. Je zlatá. Ja som rodila v júly 2007. Krásny dátum som mala 20.07.2007

andzi
13. dub 2010

Baby, ste zlaté, že ste mi poradili. ďakujem, zajtra sa ozvem, ako som dopadla.

Vavenka, pohyby už asi cítim, ale zatiaľ je to len také jemné šteklenie alebo akoby také žblnkoty. Môj gyn. mi povedal, že ako prvorodička by som mala cítiť pohyby okolo 22tt, tak uvidím, ale podľa mňa už toto je náznak pohybov. Včera som na sone videla bábo, ako sa hmýrilo a kopalo.ň, bol to krásny pocit.

Ja by som asi tiež radšej rodila prirodzene, ale ak to bude nevyhnutné, tak pôjdem sekciou. Sekcie sa viac bojím ako prirodzeného pôrodu, ja som ešte nikdy ani operovaná nebola a ten pocit, že ma uspia alebo pichnú spinál....juj radšej budem rodiť prirodzene a bez EDA.

lulu10
13. dub 2010

dufam ze aj tu raz s vami budem rozoberať porod 😉 zajtra si idem k hematologicke pre vysledky tak som velmi zvedava, uz by som bola rada keby sme sa mohli zacat snazit aj ked este ubehli len 4 mesiace ale mne sa to zda ako vecnost, stale si hovorim ze musim vydrzat...

lulu10
13. dub 2010

baby poradte nejaku hematologicku v Martine ktora ma skusenosti s nami mutantkami, moja doktrka sa mi nejako nepozdava, moc sa jej neche do toho aby ma v tehotenstve kontrolovala, aspon som z nej mala taky pocit pri poslednej navsteve 😖

sjuzocka
13. dub 2010

Ahojte, vcera mi doktor povedal, ze vysledky krvi dopadli tak, ze som heterozygot pre MTHFR (CT). Uplne presne mi nevysvetlil co to je, len ze to suvisi so zrazanim krvi. Vysledok je ze doteraz som preventivne brala anopyrin a kyselinu listovu a teraz si mam zacat pichat fraxiparine. mam z toho des. asi ako väcsina z vas mam za sebou tiez spontanny potrat. to este mozem byt rada ze sa odhodlal poslat krv na genetiku po 1 potrate a necakal na dalsi. Strasne sa bojim ihiel. Neviem neviem ako to zvladnem.. boze. prve tehu som mala ukazkove a o nicom som netusila. netusiac som otehotnela a krasne vynosila bez problemov. A teraz aby som sa kazdy den strachovala co bude... :(

fiallinka
13. dub 2010

sjuzi, ono to fakt není tak strašné... i když se docela divím, že si budeš píchat už teď injekce, při téhle mutaci - ale asi k tomu je důvod, lepší než to podcenit. Ale vůbec se neboj, s tím fraxiparinem se výsledky dostanou do normáních hladin a zvýšené rizika téměř nehrozí. Problém je, když se to neřeší.

bettynka222
13. dub 2010

ahojte 😉

no fialik mas pravdu, aj mne sa zda ze mi tam tie tyzdne niekto dokresluje 😀

andzi jasne ze sa nebojis o seba, ale o babatko, len som ta chcela upokojit, ze traz ked t uz vedia, tak si ta postrazia 😉 ved t sama si sa pyatla na tie injekcie ze ake to je, nie? ci som to doplietla 😕 ale inak nerozumiem jednej veci - ked ti uz namerali zvyseny fbg, naco ides znova na krv? ved ti mohli tie injekcie rovno dat a potom za isty cas skontrolovat, ako na ne reagujes...si sa nemusela teraz bat o babatko. ale ono uz chvilku vydrzi ked vydrzalo doteraz 😉 kedy ides vlastne na hemato?
ja som pohyby mala od 17 tt, ale je to veeeelmi individualne 😉

vavenka hodnoty v tehu musia byt trosku vyssie - inak by sme vykrvacali. ja mam napriklad fbg zvyseny, ale vraj to nevadi az do tej sedmicky - ako to ma teraz andzi... nooo a k tej epi, jasne ze rozhodne anesteziolog s gyn, ci nam ju daju alebo nie....ja by som s nou aj rodit chcela, ale zas vcera som bola v porodnici to tam okuknut, a teda na tej cakacej izbe by som najradsej stravila tak 5 minut 😀 takze budem musiet doma dllllho vydrzat kym sa vyberiem do porodnice. ked si totiz porovnam domacu kupelnu, podlahy, naradie (fitlopty, zinenky) s tymi nemocnicnymi....noooooo tak tam tusim dojdem az pri 10 cm 😀 (neboj, viem ze sa to nesmie...mozno teda ked budem na 8 😀)

miawalas ty si nemala nahodou trombozu pocas tehu ked si pichala take vysoke davky? na rizikovom som lezala s jendou babenkou, ta pichala fraxik, tiez take davky ako ty a tiez musela ist sekciou. ona mala aj trombozu a den pred sekciou jej pichli dokonca davky dve 😕

lulu neboj, aj ty sa coskoro pustis do rozoberania porodu 😉

lila a si naisto rozhodnuta pre ten cisarak? aj je niekto ochotny ti spravit sekciu? ja som skor za prirodzeny porod (no teda s pomocou epi...ale ked nebude, tak neva), ale ked sa tak velmi bojis...pocula osm ze v ziline robia cisarak kazdej, tak skus 😀

vavenka
13. dub 2010

Betty no aj u nas je "vzdycharen" katastrofa, ale zial mam streptokoka, takze sa budem musiet ponahlat kvoli atb 😖 😖
Viem ze zrazanlivost je v gravidite vyssia, je to prirodzeny jav 😉

zulok
13. dub 2010

inak..mne este pri MAtuskovi povedali..ze sa EPI nedava, ked je fibrinogen nad 7.. tak si to zistite..aby ste neratali s dacim, co mozno nemozete 😒 a tiez boli skor za prirodzeny porod..ale ktovieako ej to pri tak vysokych davkach..

ANDZI..drzim palceeee..nech je vsetko vporiadku

FIALLINKA..supeer..ze je vsetko vporiadku..nechs a pekne dalej darii

BETTYNKA..ja som porodny plan nemala.. plodove mi praskli a dakujem za to..lebo sa to pekne urychlilo a nenastrihli ma.. MAtusko bol malinky.no, ale itak som sa riadne potrhala a mala som tam dost velku vysivku.zevraj sa nastrih lepsie a rychlejsie hoji.ale zas mozno by si sa nenatrhla vobec..tak ktovie..hlavne, nech je drobec vporiadku..

andzi
13. dub 2010

vevenka, krv mi budú brať znovu na hematológii, teraz mi ju bral gynekológ, tak asi hematológ chce mať svoje výsledky krvi. Zajtra tam idem a veľmi sa bojím. Dúfam, že do piatku budem mať injekcie, lebo sa bojím. Baby a keď sa pichajú tie injekcie tak bábätku nehrozí nič?

vavenka
13. dub 2010

Andzi keby nieco hrozilo babatku, tak by neboli injekcie povolene 😉 je to uplne bezpecne... Nemas sa coho bat.....

andzi
13. dub 2010

vavenka, normálne som aj rada, že mi to zistli a že mám takého prezieravého gynekológa, ktorému sa asi niečo nezdalo. U neho v čakárni všetci nadávajú, lebo každá tehotná je u neho min. 30 minút ale chápem, že to je kvôli tomu, aby všetko dôkladne vyšetril a nie odflákol. Normálne sa desím toho, že čo by sa stalo keby mi to nezistili.