Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

bettynka222
15. led 2010

fialik ale mne pravidelne kontroluju krv, takze tam sa snad ukaze ked budeneco v neriakdu. ale pokial si spominam, ty mas nejae horsie mutacie a pri dvojickach to j vsetko este komplikovanejsie. le to si mala uvedomit ta lekarka vtedy 😔 a inak tie pravidlene kontroly som sidoslova vydupala, ale poznambaby, co maju vyslekdy ok aj slabu mutaciu a jtak pichaju. ale to zas zavisi od nemocnice. na antolskej davaju tusim inj vsetkym...ja chodim na kramare a tam je dr. dost patrna kvoli tej osteoporoze....

cukor
16. led 2010

cukruska......este si nič nerobila a uz si pripuštaš myyslienku ,že nebudeš mat dieta.....viem,ze je to na psychiku ale ja som na tom podstatne horsie a nevzdavam sa........mam väčšie problemy a mam o chvilu 39 rokov a verím....aspon ked je malá nadej ,tak to skusam.........ked som potratila druhykrát tiez som bola z toho na nervy a chodila som aj k psychologovi.....no a čo!..pomohlo mi to.......niektoré veci v zivote nezmeníme....musíš to brat tak ako to je ale načo sa vzdávat.......len si zbytočne komplikuješ život......skus trošku zabojovat 😀 😠 🙂

veselinka
16. led 2010

Ahojky všem, moc zdravím. Janulka, veliká gratulace k chlapečkovi, přeji mu do života hlavně zdravíčko a štěstíčko. Jinak nestihám dočítat, snad po šestinedělí bude lépe, teď je to opravdu nějaké náročné.

marketka1
16. led 2010

Ahojte cukruska cukor má pravdu treba skúšať ďalej raz sa to isto podarí pozri ja som si tým prešla 6x a chcem skúsiť aj 7 pokus ono ale je pravda že pokiaľ by Ti po psych.stránke tie pokusy ublížili treba to radšej nechať tak sú aj iné možnosti ako mať dieťa a aj tie si človek zamiluje ako vlastné 🙂

matita
16. led 2010

ahojte, mame tu nejake tehotne s trombofiliou, pichajuce si injekcie, ktore absovovali amniocentezu? nemozu pri amniocenteze nastat nejake komplikacie prave z dovodu riedenia krvi? Myslim zvysene krvacanie, hematom a tak... nemate niekto skusenost?

bettynka222
16. led 2010

matita prečo ideš na amnio? dávnejšie tu bol prekopirovany príspevok dosť negatívneho zážitku po amnio, ale tá vaba asi nemala trombo. skús sa spýtať aj v téme kde sa cdnuju amniocenteze

matita
16. led 2010

betty, mne ju doporucuju lekari uz aj z dovodu veku aj kvoli vysledkom genetiky. a nie som rozhodnuta, ci sa na to dam. poznam vsetky pre aj proti. mam strach. tak preto si zistujem, ci aj trombofilne faktory nemozu zvysovat riziko amnio.

martina39
16. led 2010

matita
mě kvůli věku doporučili amniocentezu, ale nešli jsme do toho. Od začátku jsem si píchala fraxiparin 0,8 forte (tzn. dvojnásobné množství, ať si nemusím píchat 2x denně). Výsledky v I. trimestru i genetika v II. trimestru mi dopadly negativně. Taky riziko potratu je tam dost vysoké a tak jsme do toho nešli. Můj gynekolog se strašně divil, že jsem na to nešla. Prostě jsme měli strach i vzhledem k ředění krve.

velvet26
16. led 2010

ahojte kocky..
martinka, gratulujem ku krasnemu zdravemu syncekovi... 😵
mozem sa spytat, aky typ mutacie mas?

martina39
16. led 2010

velvet26
Tak mám Faktor V. leiden-heterozygot, protrombin 20210A-heterozygot MTHFR CG775-heterozygot PA5-1 v homozygotní podobě 4G/4G. Než jsem přišla na toto diskusní forum tak jsem se v podstatě o ty své mutace vůbec nezajímala. Prostě jsem měla leidna a víc jsem neřešila.

velvet26
16. led 2010

martinka, ffuuuha, tak to mas tusim vsetky... 😕
ja mam leiden heterozygot, prothromin a mthfr nemam...no asi aj ja si budem pichat pocas tehu, no pravdepodobne mensiu davku..
a o leidenovi, ze mas, to si sa dozvedela este pred tehu, mala si aj nejake priznaky?
velmi sa tesim, ze napriek svojim mutaciam ma krasne zdrave babatko, drzim ti palceky aby sa vam nadalej darilo a babatko bolo zdravucke a robilo vam radost.. 😵

martina39
16. led 2010

Už jsem o tom psala dřív, ale ve zkratce. Po třicítce jsem dostala trombozu do levé nohy. Pak jsem měla chvíli pokoj. Pak mi zemřela maminka a jedna MuDr v nemocnici si vzpoměla, když jsme tam šli pro maminčiny věci, že jsem tam byla s trombozou (maminka mi zemřela na plicní embolii) a ptala se zda se nějak léčím dále. No, neléčila jsem se, protože to v nemocnici se mnou nikdo neřešil. Tak mi napsala doporučení do med centra a tam mi vzali odběry a zjistili toho leidna. No a pak mi nasadili valfarin a řekli, že v případě, že budu těhotná musím tam dojít a přejdu na injekce. No, když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem tam došla a hned mi nasadili injekce (fraxiparin). Nejdříve jsem měla menší dávku, ale pak asi 4 týdny před porodem jsem dostala trombozu a tak jsem si píchala myslím, že fraxiparin 1, 2x denně a pak museli naplánovat porod. Po porodu mě opět převedli na valfarin a i přesto, že jsem ho pravidelně brala jsem měla ještě asi 3x trombozu a vždy v levé noze. No a pak jsme chtěli další dítě a tak jsem si nějakou dobu předtím, než jsem otěhotněla píchala fraxiparin a asi v 6 týdnu jsem potratila. Pak jsem otěhotněla znova a šla se převézt opět na injekce a zase jsem kolem 6. nebo 8. týdnu potratila. No a loni jsme už s ničím nepočítali a otěhotněla jsem, tak jsem se šla převézt na injekce až kolem 6. týdne (protože pak už je valfarin škodlivý). Hned jsem vyfasovala fraxiparin 0,8 forte a píchala si až do 8. měsíce a pak jsem si píchala 0,8 fraxiparin 2x denně. Je to vlastně léčebná dávka, to proto, abych zase nedostala trombozu. Teď už jsem 6. týdnu po porodu a jsem převedena na valfarin. No a to je jen ve zkratce! 🙂

velvet26
16. led 2010

martinka, dakujem za odpoved, ano uz si spominam na tvoj pribeh, pisala si ho par stranok dozadu...je zvlastne, ze po tej tvojej prvej tromboze ti nikto neurobil vsetky testy...drzim ti moc palceky, aby ti uz mutacie nerobili ziadne problemy... 😉

martina39
16. led 2010

Snad to bude dobré. Hlavně si musím upravit životosprávu a taky jsem si dala předsevzetí, že bych měla zhubnout a trochu se začít hýbat. 🙂

velvet26
16. led 2010

martinka, mne povedala dr tiez ze cvicit, dosledny pitny rezim, nefajcit a ziadna antikoncepcia..
inak, ja som cele roky fajcila a brala tabletky, no vobec sa mi nic nestalo v suvislosti s tou mutaciou, no mozno kvoli tomu, ze som heterozygot...
martinka a pichas si aj pocas sestonedelia injekcie, ci uz len tabletky uzivas, ten valfarin, ci ako sa vola...to uz budes do konca zivota brat??

fiallinka
16. led 2010

martino, ty fakt vedeš s počtem těch mutací 🙂

velvet: no, já když to shrnu, tak taky asi 8 let antikoncepce, císař, operace žlučníku, dlouhé ležení v nemocnici a nic...naštěstí 🙂

velvet26
16. led 2010

ahoj fialinka...ty mas tiez leidena..?
mali sme asi obe stastie, ze sa nam to doteraz neprejavilo, aj ked pozeram v tvojom pase, ze ste mali mat dvojciatka...je mi to velmi luto.. 😔 jurasek vam asi robi velku radost..vsetko dobre vam zelam.. 😉

velvet26
16. led 2010

fialinka, pozerala som si tvoj album, krasny chlapcek..
ty si pocas tehu nevedela, ze mas mutaciu, pichala si si injekcie, ci nie?

vavenka
17. led 2010

Velvet - mne teraz vypadlo - ty mas aku mutaciu?
Pozeram ze si nadalej huzevnata v porovnavani sa 😉

vikuska.
17. led 2010

Ahojte zenusky, pridavam sa do tejto temy.
Skusala som si prebehnut celu temu, ale je tu tolko osudov a pribehov, ze prevela. Tak mam na tie skusenejsie otazku: Posledne tri roky beriem vessel. Teraz som v 8tt, a od stvrtka si picham denne fragmin 2500 iU/0.2ml. Dnes, tj po troch dnoch, som zacala krvacat z nosa - hned po zobudeni, ani som si nefukala nos, nemam hlieny, nicovate nic. Nic podobne sa predtym nedialo. riadne som sa vylakala, kedze moja inak absolutne super doktorka Benova mi napisala do karty, ze pri krvacani kontrola ihned. a ja teraz neviem, ci sa aj taketo krvacanie z nosa rata pod nieco cim ju mam otravovat, alebo je to normalne tehu krvacanie. Podla zaznamov v karte (vysetrenie v ten posledny stvrtok) som vraj uplne hematologicky stabilizovana, bez anemie alebo hyperkoag stavu. Tak. Mate niektora radu?

bettynka222
17. led 2010

vikuska obcasne krvácanie z nosa je v tehu bežne. ja som trosky mala krv po vysmrkani sa, ale to fakt len parkrat. veď jej zavolaj a spytaj sa na to, ona ti poradí lepšie ako my 😉 ale myslím že skôr myslela krvácanie po porezani, alebo vaginalne krvácanie, ale pre istotu sa jej spytaj 🙂

velvet neboj, ty nebudeš musieť brat lieky cely život, ty si "len" asi 300 krát pichnes heparin počas tehu 😅 😀

vav velvet má leidena

cukruska vidíš, keď si prečítas martinkon príbeh, zistia že ani heparin od začiatku tehu, dokonca ani pred tehu nezachrani plod ak je problém aj niekde inde (napr. geneticke poškodenie alebo hormonalna nerovnovaha atd) preto sa netreba tak veľmi upinat na potrebu injekcii, aby si potom nebola sklamana 😉

vavenka
17. led 2010

Betty dik 😉
vikus urcite si rano zavolaj, ale tiez sa priklanam k nazoru betty, ze je to klasicky tehotensky stav, ked su vseobecne vsetky sliznice prekrvene a cievne steny krehkejsie... V priapade ze by sa to pocas dna viackrat zopakovalo a pretrvalo tak treba rano skocit za lekarkou....
Ale minimalne si tam zajtra zavolaj, aby si mala pokoj na srdiecku 😉

fiallinka
17. led 2010

velvet26: já mám hetorozygota pro fakt II (protrombin) a pak MTHFR homozygota... a bohužel jsem věděla už před těhu, na genetiku nás poslali vlastně preventivně, protože manžel měl hrozně blbý spermiogram, tak chtěli vědět, jestli to není dědičné. No a na hematologii mi řekli, že to nemám vůbec řešit, nemusím nic píchat... kontroly žádné... a takhle to dopadlo - a já blb jsem po tom nepátrala, až když Ondrášek umřel na trombozu mi to docvaklo. Už jsem to tu ale psala, tak se nechci moc opakovat... A Jurášek je zlatíčko, akorát bohužel ten začátek s ním byl díky tomu, co se stalo, tak těžký, že jsem si to moc neužila - teď už ale naštěstí jo 🙂

jo, holky, máte po tom fraxíku modřinky v místě vpichu nebo to umíte píchnout bez nich?

lila61
17. led 2010

ahojte,
hlasim vysledok 3D sona - tak bude to chlap jak hora 🙂
Vsetko vyzera byt OK, len mame troska dlhsie nohy a ruky 😀 takze sa mam tesit na dlhana a je aj oproti terminu trosku vacsi.
Fialinka - co sa tyka modrin po pichnuti - mne povedala sestricka na hematologii, ze modrina sa urobi, ked to zle pichnes. Mne sa to podari tak raz do mesiaca. Ale ked si rozbalim ihlu, vytlacim z nej vzduch, silno chytim slaninku na brusku a sikmo pichnem aby to bolo tak tesne pod kozou a potom a to je dolezite - ked ihlu vytiahnes, silno pritlac to miesto vpichu a trosku pokruz prstom aby sa ta latka rozmiestnila. Viem, napisala som to ako tatar, ale snad pomoze. Mne sa robia modriny naozaj zriedka.

martina39
17. led 2010

Fialinka - já měla modřiny často a někdy i takové bulky. Jednou jsem musela sousedovi se smíchem říct, že mě manžel nezbil, ale že to mám od injekcí 😵

martina39
17. led 2010

velvet 26
tak já budu brát valfarin už do konce života. Pokud nastane další problém okamžitě přecházím na injekce. Při prvním dítěti - holčička : jsem přešla na valfarin hned po propuštění z nemocnice. Teď při druhém dítěti jsem si celé šestinedělí píchala fraxiparin 0,8 forte a pak souběžně fraxiparin 0,8 forte + valfarin, než se nastavila hodnota krve a teď jsem už 4 den jen na valfarinu. Jinak jsem mohla na ten valfarin přejít hned po propuštění z porodnice, ale vzhledem k tomu, že bylo hnusné počasí, jsem se domluvila, že si budu ještě píchat, protože než se ti nastaví správná hladina krve, tak musíš tak 2x neli 3x na odběr krve během týdne a s tím malým bych to nedala. Teď jdu na kontrolu za 14 dní. 😉

martina39
17. led 2010

fialinka
jak Tě najdu s Juráškem ve fotoalbu?

2910
17. led 2010

Ahoj Holky,
mám dotaz je tady některá s Leidenskou mutací heterozygot, která si nepíchá Clexane a je těhulka. Já sice docházím do hematologie, ale žádné léky mi nedali, moc se bojím trombozy a toho, že mimi bude na tom špatně.
Jsem v 17tt.

fiallinka
17. led 2010

martina: myslíš moje fotoalbum tady? To jenom klikneš na ten symbol foťáčku, který je u každého nahoře vpravo, ale asi je tam jen Juráš, ne já 🙂

Lila: díky za tipy, zkusím to 🙂 a výraz "slaninka" je úžasný, tak já říkám teda špek 🙂

2910: já myslím, že je důležité, že tě sledují, jinak jsou tu holky, co nepíchají i s touhle mutací...

fiallinka
17. led 2010

marti, a jestli chceš moc fotek, na www.zajicvyjenamesic.com toho máme mraky (musíš napravo nalistovat - mimina - Jurášek) 🙂