Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

andrea76
5. říj 2011

@dayanka a hhranolka
Ďakujem za váš názor. Budem to sledovať, lebo mám strach, hoci som na liečbe už takmer 3,5 roka a to užívam anopyrin 100mg a plavix.

sarafortuna
5. říj 2011

ahojte,
kočky je tu niektorá, ktorá si pichala fraxík už po ovulke aj keď ste nestimulovali na IVF alebo podobne?
ja som mala problémy s ovu, no ani napriek cca 7 ovulkám sa nepodarilo otehotniet, tak zvažujem možnosť, ktorú mi dr. spomínala - pichať fraxík od ovu... 😕
len mi to príde trochu divné, či sa to môže , ako dlho-koľko mesiacov, či to nevadí, že pichať od ovu a potom prestať a potom zase... 🙄 🙄 🙄 nemôže to nejako uškodiť?
je tu taký prípad? sú neškodné tie injekcie? trochu mám obavy, ale proste už sa snažíme veeeeľmi dlho a nemám chuť čakať a pasívne pozerať ako plynie čas 😒

lume
5. říj 2011

@sarafortuna No podla mna, ked si to pichaju tehotne, tak to asi prilis skodlive nie je si myslim. Ja som ale zacala pichat po IVF v den embryotransferu. A Anopyrin si nahodou nebrala?

gombicka
5. říj 2011

@fiallinka dakujem

saska02
6. říj 2011

ahojte, ak smiem, tak sa k Vám pridám...v máji som mala MA, v 21tt (dôvodo-omotaná pupočná šnúra a udusenie malej), pre istotu mi gynekologička spravila genetické a hematologické vyšetrenie a včera mi oznámila, že mám vrodenú trombofíliu - vyšiel mi Faktor V. leiden /G169A/-heterizygot, Faktor II Prothrombin /G20210A/-mut.neprítomná, MTHFR /C677T/-heterozygot aMTHFR /A1298C/-mut.neprítomné. Máte niektorá z Vás tieto skupiny? Zajtra som objednaná na konziliárne na hematologiu, tak uvidím, ako ďalej a to sme sa chceli začať snažiť už tento mesiac...

fiallinka
6. říj 2011

@saska02 Šaško, znamená to, že máš Leidenskou mutaci v heterozygotní formě a MTHFR v heterozygotní formě, ty ostatní jsou negativní, t.j. nemáš je. Ta druhá je nepodstatná, ta první je horší, ale má ji tu spousta lidí a za pomocí injekcí a kontrol u hematologa všechno dobře dopadne, důležité je být pod kontrolou.

saska02
6. říj 2011

@fiallinka Ďakujem za odpoveď. Dúfam, že sa to zvládne...ty máš tiež tú Leidenskú mutaciu?

ania4
6. říj 2011

ahojte kocky.tak ako mi teraz zistili tak patrim k vam. mam 26 rokov a tento rok v januari 7tt. a v septembri 9tt. som mala MA.takze v priebehu roka uz 2x. pri druhom som uzivala dufaston, kys.listovu a calibrum baby plan no asi nic z toho nepomohlo.som z toho smutna, ale aspon mi porobili vselijake testy a asi na to prisli.mam vrodeny trombofilny stav.mutaciu MTHFR homozygot bez hyperhomocystein, a heterozygot GPIII, GPIa, FXII.o tych vela neviem. este sme tento mesiac objednani s manzelom na geneticke testy. Ale moja gynekol.mi uz teraz povedala ze ako nahle zisti ze som tehu,urcite ma uz da na injekcie.nie som z toho nadsena.dufam ze po treti xto uz vyjde. je tu niektora ktora ma to co ja?hladala som na nete no nijak zrozumitelne to nebolo nikde napisane a hemarologicka mi to nevysvetlila ze to nic nie je. diki moc

fiallinka
6. říj 2011

@saska02 já mám jinou, ale podobnou 🙂. Ale Leidenskou tu má dost lidí, fakt 🙂

hhranolka
6. říj 2011

@saska02 ja mam taky leidena 😉

elischka
6. říj 2011

nemá nebo neměl tady někdo z vás holky kombinaci Leid.mutace (heteroz.) a pozitivních protilátek (rozdílné Rh faktory krve matky a dítěte)? Já mám obojí, obojí je hlídané - ale mám pocit, že každé to pracoviště si hlídá to své a jakoby neřeší jak to bude u porodu, protože tam zase bude někdo třetí, kterému předám zprávy, že to co oni kontrolovali bylo v ten daný okamžik OK....trošku z toho začínám mít obavu

lume
6. říj 2011

@elischka Ja idem na protilatky o mesiac. Som Leiden heterozygot a aj Rh negat. V prvom skriningu mi nezistili protilatky na Rh, tak uvidim. Bola som ale na amniocenteze a pichli mi Rhega proti Rh faktoru.

mirip
6. říj 2011

@elischka ja som m ala oboje, po porode tebe pichnú injekciu a tým to hasne samozrejme počas tehotenstva kontrolujú protilátky čo je všetko ok vždy pri odbere krvi

mirip
6. říj 2011

@elischka pri porode tiež všetko ok akurát pri druhom problém zastaviť krvácanie ale moj Dr je úžasný všetko zvládol perfektne 🙂

lume
6. říj 2011

@ania4 Tiez je tu takych viac. Som MTHFR homozygot takisto bez homocysteinemie, tie ostatne faktory, co si uviedla velmi nepoznam. Ja mam navyse Leidena heterozygot. Aj biochemicky Ti potvrdili zvysenu zrazanlivost krvi? Malo by sa jednat o urcenie hladiny proteinu S a asi aj inych markerov ako D-D dimery. Lebo MTHFR je taka lahsia mutacia a hematologovia sa s tym velmi nechcu zaoberat.

nena13
6. říj 2011

@lume Aj ja som RH neg a heterozygot-kedy sa robia tie protilátky?

elischka
6. říj 2011

@mirip a rodila jsi spontánně? já mám asi přehnanou představu, že kdyby to trvalo nějak dlouho, tak aby se ta krev nějak nepromíchala ..zatím si nic nepíchám, hodnoty na srážlivost mám dobrý... ale na porod mi asi něco píchnou, tak abych neměla krev moc naředěnou.... naposledy mám napsáno ve zprávě od Dr., co hlídá ty protilátky, že se hned po porodu má udělat nějaký Coombův test a odebrat krev z pupečníku..

elischka
6. říj 2011

@nena13 mně je dělali hned u gynDr.

nena13
6. říj 2011

@elischka a v ktorom si bola týždni,mesiaci?

saska02
6. říj 2011

@hhranolka vidím, že nás je tu dosť...☹

lume
6. říj 2011

@nena13 A si tehotna? Robia sa len tehotnym v pripade ak je zena Rh negat a muz Rh pozit, v tom pripade moze mat dieta Rh pozit faktor a moze dojst k imunitnej reakcii matky proti krvi plodu. Robi sa v prvom trimestri, potom v 28.tyzdni a v 34.tyzdni.

saska02
6. říj 2011

@fiallinka som až prekvapená, koľko nás je...

nena13
6. říj 2011

@lume Ano,zatiaľ som v 7 týždni som rh neg. a partner RH pozitív.Pred týždnom som začala špiniť,dali mi vyššiu dávku dhupastonu,picham fraxiparín,špiniť už nešpinim,ale mala som predtým 2x MA a zajtra mam isť na kontrolu, či z 3 tehu niečo bude,alebo nie....

velvet26
6. říj 2011

@saska02 aj ja mam leiden hetero, s injekciami sa mi podarilo donosit nasu dianku...drzim ti vsetky palce, nech sa vam malicka znova coskoro vrati do bruska..

velvet26
6. říj 2011

@cukor, ahoj mamina, no malinka ti musi robit velku radost, vsakze sikulka to je...mas uz co robit, minule si pisala, ze kilecka ti idu krasne dole, tak este nejake urcite pojdu, ako budes za nou stale behat, ale nevadi...hlavne nech su zdrave tie nase baby, nasa uz tiez riadne vymysla, hrozne ju bavi pretacat sa na brusko, uz si aj rucicku vie sama vytiahnut zpod bruska a tak pasie potom koniky a rehoce sa...najnovsie si objavila nozicky, cakam kedy si zacne cmulat palcek na nohe.. 😀 na mne sa este stale drzia 3 tehu kila, ale to je este asi tym ze kojim, mala je len vylucne zatial na mojom mlieku a prospieva teda riadne, zaciname pomaly nosit velkost 80.. 😀

saska02
6. říj 2011

@velvet26
verím, že sa to podarí aj mne, ďakujem za nádej 🙂 ako si zvládala celé tehotenstvo si pichať? nemala si žiadne komplikácie?

mirip
6. říj 2011

@elischka ano 🙂

velvet26
6. říj 2011

@saska02 urcite sa vam to saska podari, som o tom presvedcena..musi to byt velmi tazke pre teba, ale ja verim tomu, ze sa ti mala do bruska vrati.. 😵 ja som pichala od zaciatku 5 tt az do konca sestonedelia, dohromady to bolo 293 injekcii, pichala som cely cas len do bruska a to som ho mala veru riadne velke, na konci to uz bolo do bokov a tesne pod prsia, casto som hladala dost dlho miesto kam pichnut, ale vzdy som nejake nasla..pichala som fraxiparine 0,2 a od 8 mesiaca 0,3.

sarafortuna
6. říj 2011

@lume , no áno, ale ono sa to robí asi tak, že sa pichá iba 2 týždne a potom 2 týždne nie... čiže len vo fáze LF...
nie, anopyrin mi nespomínali.. hematologička aj gyndoška vraveli, že keď sa dlhšie nebude dariť, tak od ovulky injekcie (ale pokiaľ viem, tak ked príde mrcha tak sa vysadia a zase sa čaká na ovu 😅 😅 ) ... a práve to, čo nemôže byť také "chaotické" 🙄 🙄

fiallinka
6. říj 2011

@saska02 Leidena má snad až kolem 7% populace, jen o tom neví - netestuje se to preventivě, a Leiden neznamená automaticky problémy se srážlivostí, jen to znamená o dost větší pravděpodobnost, že problémy přijdou - takže se to vlastně dozvíš až tehdy, když se něco děje (t.j. klasicky potraty, neplodnost, úmrtí apod.... ch jo.)