Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

margarita
23. únor 2014

@adka11
tak, tak, tretie tehu, teda vlastne medzitym som este raz potratila, MA v 9tt.
zvladnut sa to urcite da, nejde ani tak o ten Fraxiparine, skor psychicky je to pre mna narocne,najma ked spinim a nervy mam cely prvy trimester 😒
A svoje vysledky neriesim asi preto, ze viem, ze to neovplyvnim, napr. mam chronicky nizke zelezo, beriem aj Aktiferrin, dokonca aj mimo tehu, no ale co narobim...ja to nechavam na doktorov, mam co robit, aby som stihala chodit na odbery a kontroly vselikade, hlavne teraz uz viac riesim, kde a komu nechat deti 😀

adka11
24. únor 2014

@margarita No to mas pravdu, psychicky je to hrozne narocne!!! Ja dufam, že to dobojujeme do stastneho konca a v juli 2014 sa stanem mamou 🙂 Ty to uz mas za par! 🙂

margarita
24. únor 2014

@adka11
drzim palce, neboj, zda sa to este mozno daleko, ale ku koncu to uz ubieha fakt ze strasne rychlo, teda aspon mne teda 😀 ani sa nenazdas a rodis 😉 drzim palce.

manutdcr7
25. únor 2014

@maria1989 Ja to beriem kvôli alergií na chlad preto neviem či to musím vyradiť alebo môžem pokojne užívať aj antikoncepciu a či je spolahlivá či to na ňu nemá nejaký vplyv.

maria1989
25. únor 2014

@manutdcr7 to už asi len lekárka ti povie 🙂

ajik24
27. únor 2014

ahojte baby, som v 32tt a pred 3 dnami som si zacala pichat fraxiparine 0,4 ml. Prve dve injekcie mi pichla jedna znama (zdravotna sestricka, vsetko ok) a dnes som si povedala, ze to uz zvladnem sama (aj ked sa strasne bojim injekcii) aby som nemusela byt na nikom zavisla 🙂 ale neviem ci som si to dobre pichla (asi trebalo troska hlbsie), pretoze sa mi objavil cerveny fliacik, ktory malinko svrbi, nemate s tym skusenosti?

sarafortuna
5. bře 2014

@ajik24 , je to bežné... niekedy sa ti spraví fľak, inokedy hrčka, ked sa nepodarí tak modrina (ale iba občas). Nemusí to byť tým ,že si si teraz pichala ty... Ihla musí isť celá dnu

vojkina
10. bře 2014

Ahoj ženský 🙂 Tak jsem dnes byla na hematologii, nabrali mě 5 zkumavek na vyšetření testů na trombofilii (po té mé prodělané trombóze po úrazu). Výsledky budou za cca 6 týdnů, přijdou mě poštou. Budu asi pěkně nervózní, než dojdou 😠

sarafortuna
18. bře 2014

@margarita , ahoj. Prosim porad, resp. napíš, či si zažila niekedy, že ti miesto vpichu "krvácalo"... ja beriem aj anopyrin, tak som sa zľakla, že som už "nariadená".. ale možno som iba trafila cievku. Po pichnutí nič, no až asi o 2 hodiny som všimla, že na tielku fľak krvi asi 10cm 😅 - bolo vidno, že to krvácalo na etapy. Ked som si dierku stlačila, stále kvapkala krv. Musela som zalepiť leukoplastom. Zažila si to už? 🙄 Som sa cítila jak deravý hrniec. 😀

beruska2327
18. bře 2014

@sarafortuna ahoj. ja mam toto kazdy den uz asi dva mesiace. tiez mam pocit, ci by uz nebolo treba znizit davku, kedze ja to beriem preventivne kvoli potratom. Ale doktor (na gynde) sa tvaril, ze sa nic nedeje a ani nemam ist na kontrolu na hematologiu. Ale je to dost neprijemne, kazdy den si tam musim davat papierovu vreckovku, lebo ked to prelepim, tak mam alergiu na leukoplast. A ked neprelepim, tak krvave tricka.

sarafortuna
18. bře 2014

@beruska2327 takže aj ty si deravy hrniec? a akože ti hematologické veci rieši gyndoš? ja som hned utekala na hemato a dala mi o 3 tyzdne kontrolu. To ťa musí riešiť aj hematolog - gyndoši nie sú experti na hemato a asi nevedia spraviť také vyšetrenie ako na hemato. CHod na hemato aj bez papierika, ved už si tam bola, nie?

beruska2327
18. bře 2014

@sarafortuna no, tiez som bola prekvapena, ze to gyndos neriesi cez hemato - ale asi preto, ze mi hematologicka do spravy napisala, ze trombofilne stavy sa nepotvrdili, ale ze mi mozu byt minihepariny v tehu podavane. Takze gyndos to predpisal, ale o kontrolach na hemato nehovoril nic. A keby som do MT prisla bez papiera, tak ma posle kade lahsie. Uz sa netvarili nadsene, ze ma "musia" vysetrit po tych potratoch 😖 Pozrela do karty, spisala si anamnezu, povedala, ze podla toho co som jej povedala to nebude suvisiet, ale ze ked uz som tam, tak mi teda krv zoberu. Slovenske zdravotnictvo, no co ti poviem... 😀 Zmierila som sa s tym, ze som deravy hrniec (dobry vyraz 🙂) a teraz uz zacnem priberat, tak iba poviem gyndosovi, nech mi nezvysuje davku, ze ostanem pri 0.4.

margarita
18. bře 2014

@sarafortuna
zazila som to neraz, ale zase az tak ze lepit leukoplastom to nebolo treba...ale mne picha mm, a z casu na cas trafi cievku a objavi sa krv, on to utrie tym alkoholom a tvrdi, ze uz to netecie, ale ja rano zvacsa na plachte ci pyzame este najdem krvavy fliacik...nemam to kazdy den, mozno raz za tyzden cca.

no ak mas pochybnosti lebo beries k tomu aj Anopyrin, urcite sa porad najblizsie s lekarom.

ema263
19. bře 2014

Baby, prosim o radu. Pichala som si Frax. 0,3 asi mesiac a pol a hrce, modriny, svrbiace miesta. Zmenili mi to na Clexane, picham asi 2tyz. a znova ma zacalo svrbiet brusko :( Co teraz? Som v 14tt. Da sa to niecim natierat alebo vydrzat cele tehu so svrbenim??? Dakujem za kazdu radu.

margarita
19. bře 2014

@ema263
natierat sa mozes, cim len chces, kludne telove mlieko, olivovy olej z lekarne, su aj take specialne ze proticelulitidne a proti striove tehotenske kremy 😀 ale to je len reklama podla mna.
mna vzdy v tehu svrbelo cele telo, najma brucho a aj zadok, ako som sa postupne zvacsovala 🙂
ak nemas nejaku brutal cervenu sialenu koznu reakciu, mozno ani nejde o alergiu....hrce a modriny mame asi vsetky, co pichame...

katusap
19. bře 2014

@ema263 Mne sa tiez objavila alergia na fraxik po asi troch mesiacoch pichania, robili sa mi cervene flaky, svrbeli. Hematologicka to zhodnotila ako jasnu alergiu a zmenila na Clexane. Ale pri nom uz bolo vsetko v pohode. Neviem, ci vobec este nieco ine ti mozu dat miesto Clexanu. Este otazocka....skusala si zmenit dezinfekciu? lebo aj v tom moze byt problem.

beruska2327
27. bře 2014

ahojte babeny. podavam novu spravu: zacala som brucho natierat bambuckym a posledne dni aj kakaovym maslom, a zda sa mi, ze odvtedy ta "svrbivka" a zacervenanie vyrazne ustupili. Tak vyskusajte, mozno vam tiez pomoze.
Bambucke maslo - je dost mastne, dlhsie sa vstrebava, takmer bez vone/zapachu. Kupila som mini-pidi balenie od Saloos za cca 6 eur.
Kakaove maslo - lepsie sa natiera, rychlo sa vstrebava, len mi trocha prekaza vyraznejsia kakaova vona. Maju ho v DMke 200 ml balenie, cca 3 eura.
Obe su super, ukludnili mi pokozku, stiahli zacervenanie aj svrbenie. Natierala som 2x denne (lebo ma brucho dost svrbelo), teraz uz niekedy len rano po sprche. A ked zacne niekde svrbiet cez den, tak natriem svrbiace miesto.
Co mi vobec nerobilo dobre, bol olej na strie od Saloos, po nom sa ta alergia vyrzane zhorsila.

sarafortuna
29. bře 2014

kočky, tie hrčky sú vlastne čo? nevstrebaný fraxík? ide to postupne ešte z toho do tela?
mám ich dosť veľa a pomaly už nemám kde pichnúť a to pichám asi 1 mesiac 😅 čo s nimi? ako sa ich zbaviť rýchlejšie?

sarafortuna
14. dub 2014

Dievčatá s Faktor V Leiden (homo) a MTHFR (heter) ako prebiehali vaše tehu? ja som ani s Fraxíkom a Anopyrinom nezvladna naš 3. pokus :(. začínam byť zúfala a bojím sa už otehotnieť.

margarita
14. dub 2014

@sarafortuna
juuuuj, to je strasne nefer, je mi luto, ze to takto zle dopadlo...ja nie som Leiden, takze Ti nemam co poradit...len vela sil psychickych Ti teraz prajem.
😔

sarafortuna
15. dub 2014

@margarita no najhoršie je tá NEVEDOMOSŤ, že čo to spôsobuje - lebo 3 MA mi nepríde ako náhoda. Na hemato dr. tvrdí, vraj tu problém nebude... Genetiku a imuno sme robili už po prvom MA a všetko bolo OK. Len sa modlím, nech mi ten trend z posledných mesiacov, že otehotnievam jak 17-ročná ostane (4 roky som nevedela otehu) a že sa to už podarí. 😔

držím prsty pri pôrode a potom doma - hoci najstaršia už je veľká, bude tvoja pravá ruka 😉 pa

margarita
15. dub 2014

@sarafortuna
vdaka, a endokrino mas ok? lebo ja som tiez vzdy otehu na prvy sup ako nic, a az po 3.potrate ma vyslali pre istotu aj tam, hoci normalne hormony mam ok, ale zistili mi autoimunitne ochorenie stitky, odvtedy na to beriem Eutyrox a posledne 2 tehu som sice spinila a skoro potratila ako aj predtym, no mozno aj vdaka tej podporenej stitke sme to ustali az do konca.

ono staci vraj aj kratke tehu, a hormony sa zblbnu, nechces vyskusat aj tuto cestu?
ako pisem, mne na to prisli po 4.tehu, ze stitka nestiha, ked otehu, lebo skratka neuzivi mna, a tak ani plod, ktory povazuje za zbytocnu zataz navyse... 😝

sarafortuna
15. dub 2014

@margarita , na endo chodím už 2 roky - nič mi nezistili, všetko OK, ale aj tak beriem L-thyr. 50, a Siofor (to je na zníženie androgénov - mám akné a veľa tuku). Takže neviem... naposledy som sa endošky pýtala, čo v prípade tehu, tak vravela, že táto dávka na prvý trimester bude stačiť.
Aj nad tým uvažujem, že ako ta SZ reaguje, ked je telo zrazu tehu - nerobili mi odbery 😔 , iba hcg - a vždy ma to napadlo až doma 😔 .

vojkina
15. dub 2014

Ahoj, tak mě dnes přišly výsledky na trombofilii.
Mutace protrombinu - neprokázána
FV Leiden - neprokázána
f VIII (H) zvýšený - 205% .. je u toho psáno, že je rizikovým faktorem pro trombozy cév a že to je zánětlivý marker.

Nevíte, prosím, co to znamená? Jsem objednaná na kontrolu hladiny na červenec. Předat zprávu k praktické půjdu až příští týden, tak mám "strach", co tento zvýšený f VIII znamená a děsím se toho, co mě čeká a nemine 😠

dagmarecka
30. dub 2014

ahojte, mám otázku, aj keď sa to tu uz možno riešilo. Po druhom MA mi bola zistená trombofilia, na odporúčanie kamarátky som si kúpila anopyrin a v čase ovulky som brala pól tabletky obdeň ( možno 4-5 tabliet spolu). Dnes ma ale vystrašila obvodná lekárka, ktorej som to spomenula, pretože sa vraj brať v tehu nesmie a môže poškodiť plod. Je tu niekto kto bral anopyrin v začiatkoch tehu a všetko bolo ok?

jabluncanka
2. kvě 2014

@dagmarecka Já...pak jsem tedy vysadila,ale než jsem zjistila,že jsem těhotná,tak jsem brala 100mg denně...jde to nahradit vysokými dávkami kyseliny listové,která taky trochu ředí krev...

petrusape
15. kvě 2014

@dagmarecka ja som brala aj kyselinu listovu a aj anopyrin 100 jednu tabletu denne, mala som to naordinovane od hematologicky a moj gynekolog ragoval po preukazani tehotenstva rovnako, avsak v tomto mala pravdu hematologicka, rizika su vzdy, najma v takom skorom stadiu co sa tyka rozkrvacania, ale na vyvoj plodu takato mala davka vplyv nema, mne to naopak asi pomohlo, kedze predtym som mala tiez 2 potraty.

srmar
25. čer 2014

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli je mezi Vámi některá, která má trombofilní mutaci protrombin g20210a heterozygot. Bohužel mám zase sebou jedno neúspěšné těhotenství, kdy jsem ve 27 týdnu přišla o chlapečka. Dnes je to přesně měsíc. Na tuto mutaci mi přišli až když malý přestal ve 23 - 24 týdnu růst. Injekce jsem si tedy začala píchat až od 26 týdne, ale to už bylo pozdě ☹ dnes jsem na hematologii dostala kartičku trombofilika. Hned jak zjistím, že jsem těhotná, tak mám přijit na hematologii a budu si od začátku píchat.. Ale mám moc velký strach, že i příště to dopadne stejně ☹ máte některá zkušenost? Moc děkuji

jana0607
25. čer 2014

@vojkina V podstatě to neznamená vůbec nic. Mám tu osmičku taky tak vysokou a nic víc a řekli mi, že to může být rodové, ale nemusí. Takže to pro mě znamená akorát to, že kdybych byla těhotná, tak mě budou akorát víc hlídat. Zjistila jsem, že co lékař to názor. Jedna doktorka mi říkala, že si budu muset píchat heparin hned od začátku, pak na další kontrole mi řekli, že tak od půlky a můj hematolog mi řekl, že by to zase tolik nehrotil a nasadil by to až podle krevních testů spíš kolem posledního trimestru a šestinedělí. Takže asi můžeš být v klidu, i když to píchání asi nebude zrovna super věc 🙂

vojkina
27. čer 2014

@jana0607 děkuji za info! 😉 14.7. jdu na kontrolní odběr, už mám pro Dr. připravené otázky, na které se chci zeptat 😀