Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

zrnik1
4. čer 2008

SVETLO CIRKVI,
učiteľ pravdy
ruža trpezlivosti,slonová kosť čistoty,
zadarmo si rozdával napoj múdrosti,kazateľ milosti,pripoj nás k blaženým.
Aleluja
Oroduj za nás sv.otec Dominik,Aleluja
Aby sme sa stali hodní Kristových prisľúbení,Aleluja
MODLIME SA:
Všemohúci Bože,tlačí nás ťarcha našich hriechov,preto ťa prosíme: daj,nech nám prinesie úľavu pomoc svatého Dominika, tvojho vyznávača a nášho otca: Skrze Krista, nášho Pána.
Amen.

Ó, vzácna nádej,ktorú si zanechal tým, čo v hodine tvojho umierania plakali nad tebou, a ty si im sľúbil,
že po smrti budeš pomáhať bratom.
Splň, otče, čo si sľúbil a pomáhaj nám svojím orodovaním.Aleluja.
Ty, ktorý si sa preslávil toľkými zázrakmi na telesne chorých, vypros nám u Krista pomoc a vylieč choroby našich duší.
Splň, otče, čo si sľúbil a pomáhaj nám svojím orodovaním.Aleluja.
Sláva Otcu i Synu i Duchu Svätému.
Splň, otče, čo si sľúbil a pomáhaj nám svojím orodovaním.Aleluja.
MODLIME SA:
Bože, ty si milostivo osvietil svoju Cirkev zásluhami a učením svätého Dominika,
vyznávača svojho a nášho Otca, daj nech na jeho orodovanie nechýba pomoc v časných
veciach a nech ustavične rastie v hodnotách duchovných.Skrze Krista nášho Pána.
Amen
Pásik svätého Dominika sa dá získať na adrese : Dominikánske mariánske centrum Salve
Košice
Dobrú nocku

barag
4. čer 2008

ahoj holky, snad nevadí, že vám sem lezu, ale potřebovala bych rady od zkušenějších. může se nějaký typ trombofilní mutace projevovat např tím, že žena dvakrtá (nebo případně víckrát) prodělá tzv. biochemické těhotenství? - gestační věk embrya cca do třech týdnů, jednotky Hcg silně pod hodnotou průměrnou pro takové stáří, na UZ jen zvášená sliznice, velmi záhy se spontánně dostaví krvácení

já sama jsem nejprve toto prožila při prvním snažení - spontánně sem začala krvácet zhruba tři týdny po oplodnění (v té době sem neměřila bazální teplotu, takže jen odhad podle menstruace) - tři dny před tím Hcg přes 300 jednotek, na UZ žádný getsační váček

podruhé jsem začalůa krvácet 23. den po opplodnění (pokud se dobře pamatuji), hodnota Hcg již bohužel jen 24 jednotek - testy ponejprv sílily, pak ustupovaly těhu příznaky, testy začaly slábnout, na UZ nic, byla mi odebrána krev- vyšlo těch 24 jednotek, druhý den sdem začala spontánně krvácet.

to, že jsem otěhotněla vše jen zhoršuje, mohla jsem už mít nějaká všteření, ale kvůli druhému těhu jsem je odvolala, po prvním nás zase zdrželo období povinného nesnažení po kyretáži, na které trval můj bývalý gynekolog.

teď už chodím do centra, ale ke genetice jsme se zatím nedostali, ale moc mě zajímá, jestli by případně tato diagnoza nemohlo být příčinou našich problémů. děkuji moc za odpovědi zkušenějších

mucilienka
4. čer 2008

barag,
ano moze, mojej mamine sa to stalo 5x
to ze mas trombofiliu vrodenu ma za nasledok aj to, ze dieta odumrie, prestane byt vyzivovane...

zulok
5. čer 2008

Ahoj Barag, no je to možné, ono má drobček úplne tenulinké cievičky a pri trombofilii ich môže ucpať zrazeninka a teda sa nemôže vyvíjať a drobček tak zomrie ☹

alinuska
5. čer 2008

Ahojte bambulky,

zvlast vitam nove spolubojovnicky Mucilienku a Barag. Muci, to s tymi 2 detmi - dcerkou a manzelom - je suprove 😀 😀 ! Musim ta vsak troska poopravit, MTHFR nie je forma leidenskej mutacie, lebo tie su 4 "hlavne" typy: faktor V Leiden, faktor II protrombin, MTHFR C 677T a MTHFR A 1298. Takze podla toho mas asi 2 z nich a to toho Leidena aj MTHFR. Ale neplas sa, niektore mame toho doslova z kazdeho rozku trosku 😀 a nie je to az take hrozne 😉 ! Pred tehu v podstate netreba robit nic, iba ze by boli hodnoty zrazanlivosti nejako moc mimo normy, tak sa beru lieky ako napr. vessel alebo anopyrin a pod. a pocas tehu si budeme veselo "vcelickovat" fraxiky alebo clexane alebo...ja sa uz na to normaaalne aj tesim, len aby to uz bolo...ach jaj... 🙂 No a ja som za preventivne opatrenia, takze na riedenie je dobry napr. aj wobenzym (vsak Kappuska 😉 ) alebo najnovsie chilli omacka ci kapsule.

Zrnik, vdaka za modlitbu 🙂! No tak vidis, aj vychod ma svoje caro 😀 !

Barag, to co pises, ja doverne poznam, takze to kludne moze mat suvislost s diagnozou trombofilie. Aj ked je to na samucickom zaciatku, asi sa to tam dole nedobre vyzivuje a prekrvuje a tak, tak sa to nemoze dalej vyvijat a prosperovat ☹ , preto treba krvicku riedit hned, ako zistis, ze si tehu. Ale samozrejme, najpr treba potvrdit diagnozu u hematologa. Drzim palce, aby sa cim skor prislo na pricinu a potom uspesne tehulkovanie 😵 !!!

Idem pracovat na tabulke...pa

mucilienka
5. čer 2008

ahojte kocky, ako sa mate?
mna dneska hrozne boli noha, v ktorej som mala trombozu, tak asi pride zmena pocasia.. chcela som sa vas opytat na tlak krvi, aky mate?mne sa po tehotenstve akosi stale nemoze znizit... pred tehu som mala stale nizky a normalny a teraz toto.. myslite ze to suvisi s tou trombofiliou, ci co? internistka povedala, ze po tejto stranke som v poriadku, tak neviem...

nina23
5. čer 2008

Ahoj Mucilienka,

ja mavam stale nizky tlak, priemer 90/60. V poslednej dobe ma stale boli prava noha, konkretne lytko. Bola som aj na cievnom, ale nic mi nezistili. Zacalo ma to vsak boliet az ked mi zistili trombofiliu a zacala brat lieky na zriedenie krvi, dovtedy nic. Tak si myslim, ze to musi mat suvis.
Moja sestra mavala normalny tlak, v tehotenstve mala celkom vysoky a po tehotenstve sa jej uz neznizil a berie lieky na znizenie tlaku uz zopar rokov....ale trombofiliu nema.

pekny den, pa

emicka1
5. čer 2008

Ahoj holky,můžu se k vám znova připojit?
Byla by jsem ráda,za vaše rady. Jak psala Zulačka,tak jsem čerstvá těhulka 😀 Doufám,že to všecno dobře dopadne a dočkáme se zdravého a krásného miminka!!! Zatím si píchám 2x denně Clexane a 1/2 prášku Prednisonu. A od 8tt by mi měli ještě přidat Anopyrin.Máte s těmito léky někdo zkušenost?
Všechny moc zdravím
Pa Emička

zulok
5. čer 2008

ALinuska, teeda ty si s tou tabulkou šikulka. 😀 😀 😀 ale fakt to vyzerá, ako z nejakej odbornej správy. no, ale niet čudu, veď už máš toolko info 😉

Mucilienka, mna v tehu boleli obe nohy ale taak desne , že som spavať nemohla. lítka a dole, ako ked som bola mala a hovorilo sa, že to z unavy, ale hnusne to bolelo.
Po porode to rýýchlo ustúpilo, akurát mi napuchli nohy 😅 , ale ževraj tie opuchy súviseli s nedostatku mlieč. výrobkov...
V tehu som mala na začiatku vysoký tlak aj 135 na 70, a potom od polky som mala zas nízky 90 na 60, točila sa mi hlava a mala som čo robiť, aby som neodkvecla. Teraz neviem, aký mám, ale včera mi bolo nejak malátne, tak asi nízky, fakt netuším. a pred tehu som mal nízky tlak.

Ninka, tak kukam, že sme na tom podobne. AKo sa máááááš??? 😀

Ahoooj Emička, teším sa, že si tu zaaaaas 😀 😀 che, ja som brala anopyrin, od 18 DC kym som dostala clexane, ale nikto mi ho nepredpisal 😅 experimentovala som 🤐 clexane som brala 0,4 cele tehu a este B6 a listovku 2krat denne, kvoli tomu som bola žravá ako diviak 😨
Ten prednison, tuším to tu babulky spomínali, to je tiež an riedenie??? eejha, dalšia nová vec 🙂
Dúfam, že s ati tu bude páčiť, a tehu budeš mať náádherne pohodovéé 😀 😀

mucilienka
5. čer 2008

tak ja teda fakt neviem, z coho ten tlak taky vysoky...teda nie vzdy, iba niekedy, hlavne ten prvy...
baby, mne po zisteni trombozy nasadili injekcie clexane a potom orfarin.. neskutocne mi padali vlasy vtedy, som bolo skoro plesata.. potom som brala vessel a teraz uz nic...
nina,
a sestra uzivala lieky na tlak aj pocas tehu? vraj nam z trombofiliou hrozi castejsie preeklamsia ako inym tehulkam... to je teda pekny start... ále vsak spolocne to zvladneme, nie?

mucilienka
5. čer 2008

babulky, vy co ste tehulky a co uz mate deticky, ako ste prezivali tehu? ste si pichali vsetky? bez komplikacii, ci ...?

nina23
5. čer 2008

Ahojte babulky 🙂 .

Zulocka, ako sa mas? Ja celkom fajn, ladujem sa anopyrinom a kyselinou listovou stale. Vcera som skoncila s injekciami, zajtra podstupujem IUI, tak dufam, ze lieky k tehulkovaniu trosku dopomozu (aj chilli omacka 😉 ).

Alinuske dakujeme za tabulku 🙂

Miculienka, sestra v tehotenstve nebrala ziadne lieky na znizenie tlaku, az po porode(az po par mesiacoch).

pekny den, papa

katka28
5. čer 2008

ahojte,

Alinuska, ty si nasa sikulka 🙂 Teraz uz mame o sebe prehlad, lebo sa mi velakrat stavalo, ze som z tych mutacii bola jelen. Ze kto ma co. A teraz staci mrknut do tabulky 🙂

Emicka, blahozelaaaam, som velmi stastna s Tebou. Neboj sa, vsetko dobre dopadne. Musime pevne verit, ze sa nam vsetkym podari mat zdrave deticky. Ved sme vsetky sledovane 🙂 Tiez si picham clexane 0,4, ale len raz denne vecer a anopyrin som brala pred tehu.

Mucilienka, ja aj ked este deticky nemam (zatial sa nam nepodarilo), okrem tej tanecnice teraz v brusku 🙂 , zatial tehu prebieha takmer v pohode. Pichala som si fraxiparine a potom clexane. Prve tehu minuly rok nedopadlo dobre, aj kvoli trombofilii (ale to sme o tom este nevedeli), aj ako pises, dostala som silnu preeklampsiu (vysoky tlak, neskutocne opuchy - nohy, tvar, ruky a bielkovinu v moci). Ani som nevedela, ze to mohlo byt trombofilkou. Zle mi vobec nebolo, teraz nemam ani opuchy, akurat cukor, ale to som mala aj prvykrat, tlak mavam nizsi az normalny. Na usg mi objavili asi myom, ale po precitani roznych prispevkov, som zistila, ze to nemusi nic znamenat a tak si ho vobec nepripustam. Doma som ale od 4tt na pn. S tym pichanim to vobec nie je hrozne, teraz ked je uz vacsie brusko, mam pocit, ze mi to ide lahsie.
Akurat som postihnuta tehotenskou demenciou 😀 , pozeram na tie dve deti, co mas napisane a az doteraz som nechapala, ze preco je tam ako druhe napisane manzel 🙂 🙂 🙂 A to som bola pred tehu celkom inteligentna baba 😀

Pozdravujem vsetky babulky a prajem krasny vikend 🙂

zulok
5. čer 2008

Mucilienka, to byva casto, ze ked ma tehulka vysoky krvny talk , ze to tak zostane aj potom. tak to ma aj manzelova teta. ☹ noje to naprd, ale zvládneme to, no nie??!!! nejaka trombofilia a krvný tlak, môžu sa strčiť, my ich okabátime.
MNe ku konci tehu začali opuchať prsty na rukach, ael krvny tlak bol v norme a po porode mi napuchli nohy, chodidla, len tak tak som chodila. brrrr. ale mala to aj mamina so mnou na izbe, a zevraj na to pomôže, ak budeme papat mliecne výrobky, no ktovie, či to bolo ozaj z toho, prešlo mi to potom doma asi za týždeň.

Ninkaaaa, to som chcela prečítať, že kedy ankoniec idete na IUI.. 😀 myslela som, že dens, ale keď som ťa zbadala, tak som uplne zneistela. Tak mooc na vas mysliime, držíme palčekyu a posielame pusku na brušku už teraz.

Katka a aj Tvoju tanečníčku pozdravujeme. To bude ale malé šidielko, keĎ sa narodí 😀
KAtka, aj ja som mala neskutočnú tehu demenciu a mam pocit, že mi zostala 😎 čo ja som sa hovadín natrepala, dakedy som radšej bola ticho, nech zo seba zas daku hovadinu nevypustim.
Mala som spocitat 7+8, nešlo mi to, tak , že si to dám pod seba 😀 výkvet spoločnosti som 😀

KDe je Kappuska, dufam, že je ANnuške lepšie 😒

A ktovie, ako zvláda prácu Lenočka, ono je to ťažké, makať v škole naplno... to je ťažké aj pre človiečika,. ktorý je zdravotne úplne fit. No je to nbaša statočná silná babulka. 😉

A ani AJnulka tu dlho nebola 😒

mucilienka
5. čer 2008

jeeej babulky, dakujem, ze ste tu.. sa to vsetko lahsie planuje a znasa... 🙂

nina23
6. čer 2008

Ahojte babulky.

Zulok, myslela som si, ze pojdem na IUI vo stvrtok. Na kontrole na ultrazvuku som bola v utorok, ale kazal mi este pichnut posledny menopur, v stredu vecer som pichla choragon, takze IUI vyslo az na dnes, piatok.
Minule som bola na IUI vo stvrtok, aj ked bola kontrola v utorok. Asi este museli dozriet 😉 .

Prajem vsetkym pekny den a dakujem 🙂 , pa Nina

zulok
6. čer 2008

Ninkaaaaa, drž sa nááám 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 joj, trakže od dnes by si mala byť tehulkaaa, veeeeeelmi držííme s MAtušiatkom palce. cmuk

lola19
6. čer 2008

Ahojte babenky, som tu hooodne dlho nebola, sa ospravedlnujem, ale mam toho nad hlavu. Kupili sme ten domcek a prerabky su v plnom prude. Mam posledne dni strasne depky, zas sa nam nepodarilo zamiesit a boli potoky slz, neviem preco to na mna zase doslo, pred tym som to celkom dobre znasala, ale teraz mi strasne zacalo byt smutno za malou. Neviem, uz rozmyslam nad psychologickou...
Inac stale berem len listovku 2x denne, o dva tyzdne sa objednam ku gyndosovi na kontrolu.Chcem sa snim poradit, dat si porobit nejake tie vysetrenia atd.
Vitam nove baby, aj ked radsej by som vas v tejto teme nevitala.
Baby ja mam taku otazocku na vas,po porode mavam pri menzese take krvne zrazeninky, ma to nieco spolocne s trombofiliou? Pred tehu som to nemavala.
A k tomu tlaku, tak ja mam vacsinou velmi nizky, klop klop, zatial mi to nerobi az take problemy.
Zulocka, tak co Matusko, poslucha???A Katka tak ty pomaly smerujes do ciela, drzim vsetky prsteky.A Kappus ako mala? Ali aka tabulka, kde?Aj ja chcem prispiet s mojimy udajmi.

mucilienka
6. čer 2008

ahoj lola, nedepkuj sa prosim, babo pride len k veselej mamicke 😉
tie krvne zrazeniny pri menzese - to je stielka maternice, sa ti to obnovuje... ja mavam menzes uplne normalny ako pred tehotenstvom, len teda obcasny, kedze este kojim....

lola19
6. čer 2008

Ahoj mucilienka, tak uz nebudem depkovat, ako rozkazete, vasa vysost 😀
no ale uz bude pomaly 9 mesiacov po porode a stale zrazeninky?nechapem

alinuska
6. čer 2008

Ahojte slniecka 🙂 ,

Ninuska, dneska sa nam drzkaj, myslime siiilno na teba a drzime palciska aj prsteky vsetky, aby si od dnes bola tehula a oficialne nam to o 2 tyzdne potvrdila!!! 😉 😅

Zulocka, prednison nie je na riedenie, prave opacne, ten krvicku zahustuje ☹ . Uziva sa kvoli problemom s imunitou napr. zvysena imunita voci spermiam, trofoblastu, zonna pellucida, ovariam a pod. Takze je dobre s nim uzivat nieco preventivne na riedenie, ked ho uz musime brat my trombofilky. Zulocka, mas postreh, mam toho trosku "nastudovane", ale v ziadnom pripade by som si nedovolila zastupovat nazory nasich odbornikov lekarov, takze ak niekedy na nieco zareagujem, tak to treba brat vzdy z toho laickeho pohladu 😉 . A neviem toho este straaaaasnu kopu, tak len z clankov alebo diskusii alebo casopisov a sem tam z knih, ktore su urcene verejnosti cerpam tieto poznatky a vela toho viem prave vdaka netu. Ved si len zober, za tych "par" rokov nasho snazenicka si prestudujes nejeden elaborat 😀 😀 ...

Emicka, zo srdiecka prajem, aby si mala cele tehu pohodove a na konci si sa dockala zivuckeho, zdraveho, krasneho uzlicka stastia!!! Drzkaj sa a prid medzi nas castejsie.

Lolka, tabulku posielam cez IP vsetkym babulam, ktore do nej prispeli. Takze ak mas zaujem, treba mi poslat tvoje udaje do mojej IP, ja ich doplnim do tabulky a rozposlem cez IP tebe i ostatnym prispievajucim. Tot nase "tabulkovske pravidla".
Do tabulky poslat: vek, typ mutácie (diagnóza), doba snaženia, liečba trombofílie (absolvovaná resp. navrhovaná), anjeliky (kedy/ktorý tt), čakáme bábo (tt, bude to chlapček/dievčatko, termín pôrodu), naše detičky (meno, dátum narodenia, váha/výška).

Loli nebojaj, malinka ti coskoro prinesie z nebicka poslicka do bruska, ani sa nenazdas, a budeme vsetky spolocne kocikovat 😉 😅 😵 !!! K tym zrazeninkam pri menzese, ja to mam kazdy cyklus a to som este nerodila. Ked som bola mladsia, bala som sa, ze to nie je normalne, ale po tooooolkych kontrolach a niekedy aj cez mrchu som sa potom upokojila, ze by mi snad uz len nieco nasli, ked by tam cosi nebolo v poriadku, takze je to normalne = asi sa len viac prekrvecna sliznica uvolnuje v takych mensich ci vacsich kusoch 😝 . Zeby aj toto malo suvis s trombofiliou? Nakoniec sa podozvedame, co vselico toto nase "mile dedicstvo" so sebou prinasa, no, niekto dedi miliony a my... 😀

A tiez mam problemy s tlakom, mam ho vysoky a beriem lieciky, ale verim, ze ked budem pod kontrolou, tak sa to vsetko pekne zvladne! No, ono to logiku ma, spojitost medzi vysokym tlakom a trombofiliou, lebo mame hustejsiu krvicku a tym padom tazsie srdiecko pumpuje a teda sa tlak na precerpanie zvysuje...moja uvaha 😒 .

mucilienka
6. čer 2008

lola, stielka maternice sa ti obnovuje kazdy mesiac.. musi byt niekolko mm vysoka, aby sa babatko uhniezdilo.. podla mna to je len dobre...

alinuska, ja si to tiez tak vysvetlujem... zatial nic neberiem, ale uvidime.. ja mam este k tomu vsetkemu aj hypotyreozu.. takze problemy so stitnou, z ktorych mi ten tlak moze tiez vyskakovat... boooozenky, baby, som ja ale kalika 😀

alinuska
6. čer 2008

muci...asi sme sa tu zisli viacere take kaliky 😝 ...aj ja beriem tabletky na stitnu zlazu...asi to teraz vyzera, ze sa v diagnozach pretekame 😀 😀

alinuska
6. čer 2008

...a este by som sa ta rada opytala na to padanie vlasov, ako si to potom stopla a tie vypadane vlasy ti dorastli? Co si na to pouzivala, lebo mne vypadavaju neskutocne, az sa bojim, ze o par rokov fakt budem plesatica ☹ . Teda od prirody ich mam take poredsie a este teraz, ked tak padaju...?!?!?! 😠 😒

zulok
6. čer 2008

Lolka, depky zahoˇniekam ďaleeeeeeeko. Ale keď myslíš, že psychologička ti pomôže, tak neváhaj a skoč k nej, veď sedenie určite nezaškodí 😉 a keď sa po om budeš cítiť lepšie, neváhaj a chodievaj častejšie. Ono je dobre i len tak s aporozprávať 😉
Jeejda, aj ja som mávala depky a keď som už myslela, že je všetko v poriadku, ďalšia mrcha ma úplne skolila 😖

Vy kaliky jedny, aj ja musím chodiť na endokrinologiu kvôli štítnej žlaze , našťastie je zatial všetko vporiadku, ale keďže sestra mala problémy aj teta, musím tam naklusať raz za polrok 😕

a zrazeninky som aj ja mávala pri ms, prestali až keď sme sa začali snažilkovať a začala som brať duphaston a listovku a neviem čo ešte všetko. Neviem, či to má súvis. Ale tie zrazeninky som nenávidela 😠

ALinuska, no vidíím, že máš kadečo naštudované, aj ja som čítala všetko možné, ale ako som bola tehu, by bolo aj lúto, že som zas dačo perčítala 😒 potom som sa len baaala 😖

alinuska
6. čer 2008

Zulocka, presne tak, niekedy je vela vediet na skodu veci... 🙄 😝

...ako "hovorim", zisli sme sa tu viacere kaliky 😀 ...

alinuska
6. čer 2008

Babule pekny vikend prajem...ja uz odchazam relaxovat... 😀

zrnik1
6. čer 2008

Ahojte žienky,
aj ja chcem uz prispiet do tabulky,ale este stale cakam na vysledky.Termin mam 27.6.,je to take dlhe cakanie.

Pridavam sa ku kalikam.Bola som pol hodku na slnku a tak som sa vyhádzala.Cely krk mam ako rasplu,vyhadzany...no katastrofa.na starost som asi alergicka.Dnes ked som bola s malym na prechadzke a vchadzali sme do lesa tak mi tak zacalo tiect z nosa, skrabat krk, kychala som....ja sa zblaznim ked budem alergik.Dufam,ze to nie je dalsia komplikacia pri tehu..
To uz je aj na mna vela. doteraz nic a teraz trombofilia,celiakia,alergia....mama mi stale hovori,ze je to aj psychickeho razu,ale ved ja som v poho...
no neviem,
dufam,ze to pri alergii skonci.A to este nehovorim o tom, ze mavam casto herpes,co je pri prvych troch mesiacoch tehu nebezpecne...
Stale si hovorim,koho Pan Boh miluje toho krizom navstevuje...

Vsetky vas pozdravujem,tesim sa,ze niektore prezivate radost z tehu,myslim na vas, nech to dobre skonci...

mucilienka
6. čer 2008

zrnik, tak to som rada, ze mam taketo dokazy o Bozej laske... su to take rukolapne 😀 ved toto vsetko sa da vydrzat, nie?

alinuska, no, mne velmi, ale naozaj velmi pomohol sampon THERMAL, da sa kupit v kazdej lekarni, je to slovensky vyrobok - vytazky z vina a smrdacka voda (z kupelov)... uz mam taku hrivu, ako som mala pred tym - a uz mam zasa dlhe ako na VS.. a to som sa takto s nimi pozbierala od septembra.. umyvat tak 3 tyzdne a potom na tyzden vysadit a umyvat inym... a k tomu samponu sa da kupit aj taky vlasovy krem, co sa vtiera do vlaskov a ku korienkom....

babulky, a viete aj o trombofilnych potravinach, ktorym by sme sa mali vyhybat? ja viem o avokade, zihlavovom odvare, a tusim to je vsetko, ostatne som zabudla.. a este by sme nemali nikdy pit zrnkovu kavu, ta upchava cievy...

zulok
6. čer 2008

Zrnik, teeda no mas toho celu zbierku. Inak aj ja mavam herpesy, teda dakedy jeden zmizne a hned druhy, na to su dobre tie B vitaminy, ktorych mame maaalo. TAk papkat papkat. 😀
Joooj, ale teba pan Boh eextra miluje 🙂 to môžeme byť potom leen a len šťastnééé.
Inak, dakedy si hovorím, ako je nám na tom svete dobre a to sa ja len sťažujem, no odkedy mám Matúška, tak nie, ale predtým a to kopec ludí nemá čo ani papkať ☹ aach jaaaaj. vždy mi to dojde tak lúto, ked vidím v telke hladnučké deti a pritom nič nerobím aby som im pomohla 😒 No, zas musím skončiť, len mi huba ide, ale zas som si spomenulôa, čo smutné somvidela v telke.

Mucilienka, teda o potravinách som nevedela, iba som vedela, ze papať to, kde je vela kys.listovky a to chilli ...
ale avokado nemam rada, minule som nevedela, cis a je kôstka alebo to mäkké, ani jedno mi nechutilo, (teda kôstku som nevedela nijak otvoriť 😀 ) žihlava ma neláka,a el ževraj dobre prečisťuje...a zrnkova kava, to tiež nepijem 😀
Inak, žervaj šípky, šípkový čaj, džem, upravuje hustotu krvi, ale ako zoistíme, či nám ju zriedi alebo zhustí, že? 😒