Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

zulok
24. zář 2009

LENKA66 jeeejda chudiatka moje :( a skusila si hladkat brusko protismeru hodinovych ruciciek..a cvicit nozickami, ako bicyklovanie..ale nie hned po papani..lebo sa vygrcka..az ked ho zacne boliet brusko..a daktorym pomaha, ked sa daju na chvilku na brusko..ale M sa aj z otho pogrckal..jemu pomahalo to hladkanie.cvicenie a este tapkanie po zadocku..vtedy si vzdy tak prdol..a menej vrackal..ked som ho davala casto odgrgnut..aj 5 krat pocas papania..ach..nech je vam lepsie.. :(

modra
24. zář 2009

Ahojte. Mozem sa k vam pridat? 2x som potratila a zistilimi MTHFR s leiden mutaciou. Pichala som si to pri kazdom tehotenstve ale nedopadlo to dobre. Podla mna potrebujem vysiu davku. Este som nebola u lekarky tak dufam ze bude problem len v tom. 🙂

kapp
25. zář 2009

Ahojko bambuľky!

Predovšetkým takto písomne gratulujem všetkým novopečeným mamičkám - s Lenočkou som telefonovala tuším na 2.deň po pôrode 😀 = tak som sa z nej a z "drobčeka" tešila, aj som si poplakala ... samoška že od radosti 😅 ...
Ťukám len s jedným prstom do klávesnice = Domča na druhej ruke ... Hlásime, že máme 2 zúbky (samoška, že s horúčkami a soplíkom + kašlík - ako ináč, že? 😅 ), tlačia sa nám ďalšie dva - pre zmenu tam hore ... Je nám doma veselo, len času je žalostne málo, takže veliiiiikááá omluva, že sem nestíham chodiť ...
Lenka - skús drobcovi dávam Espumisan L - kvapky pre dojčiatka - môžu sa až 5 x 25kv. za deň - výborná vec proti kolikám = nám to pomáhalo a presne ako Zuločka písala (zdravím Zuzík, díky za SMS 🙂 ) - cvičiť, cvičiť ...
A proti grckom tiež môžem poradiť (mali sme reflux u obidvoch slečien)- dávať často počas papania odrgnúť a potom ukladať do postielky vo zvýšenej polohe, aby potrava doslova stiekla do bruška = to pomáha - tak asi 30stupňový sklon ... Držte sa!
Lenočka - zlatíčko, nič si z toho nerobkaj, ono sa mliečko zase rozbehne - pozri na mňa - ja som ENEM ROVŇE a mliečka a mliečka - doteraz je Domča len čisto kojená, váha cca 7,5kg - až teraz pred týždňom som začala s príkrmami ...

Musím končiť - dobyvateľ sa mi dostal kuklávesnici,m začínajú sa množiť vchyby ...

lenka_66
25. zář 2009

baby dik za rady ste zlate , vsetko to robime no efekt ziaden.len vydrzat vraj mam. 😠 😠 😠

lenka_66
25. zář 2009

hadam najviac pomaha masticka PUPIK len tu tiez nemozem v kuse natierat

janula2
25. zář 2009

lenka, my sme sa tiez s tymto borili a vyskusali sme snad vsetky babske receptiky a navody babiciek, najnovsie kvapky a kade - co, no nic nezaberalo ☹ - kazde dieta je ine no nakoniec ako tak mu zabral stary dobry Sab simplex a rektalna rurka. Casto sme ho nosili polozeneho na predlakti na brusku a tym, ze mal nozicky spustene a asi aj tym "vyhladom" sa zvykol ako-tak upokojit. Chce to len veeeeeeeeeela trpezlivosti a skusat, co ho ako-tak upokoji. Tak ti drzim palce, nech mate to kolikove obdobie co najskor za sebou.

w_h
25. zář 2009

ahoj holky

janula:
do svalu se opravdu pichat nesmi!!!
ja picham porad do bricha nebo do boku
v nemocnici po operaci jsem se jednou nechala pichnout do stehna a trpela jsem jako kun asi mesic

lenoc a lenka:
s kojenim se fakt moc nestresujte
moje segra to mela podobne, je po sekci,natrefila bohuzel na spatny sestricky porodnici, mala byla mala, prilozili ji asi az treti den...i pozdeji odstrikala jen minimum mlicka
ale zase znam spostu mamin, ktery kojily nevim jak dlouho a deti jsou kazdou chvilku nemocny
a lenoc: at vas brzo prejde ryma

andys:
ty jo, ty makas, aspon ti to utika
ja se taky snazim uklizim a ucim se
ale vcera v noci jsem se probudila s bolestma zad, uplnej des, doted to neni idealni, a kdyz neco delam, tak na to aspon nemyslim
zatim si sebe nedovedu predstavit, jak velky budu mit bricho ve 40. tydnu 😀 a jak budu obratna 😀

mejte se moc hezky 🙂

lia
25. zář 2009

babyyy,ja som dnes bola na hematke a zastuppovala ju ina pani doktorka,ktora ordinuje vedla a taka bola zlataaaaaa,super som si s nou pokecala,povedala,ze si mam davat bacha a pytala sa,ze preco picham do bokov?? 😅
a ze mam pichat do ramien a ja som sa zabudla spytat kde presne ☹ .kam to treba presne pichat??neviete mi to vysvetlit ??
popocuvala ma,co moja nikdy,polutovala,no uplllneee zlatickooooo,tak mi bolo luto,ze nechodim k nej ☹
a dala mi kopec vysetreni za mesiac,preco mi ta moja taketo vysetrenia nerobi?? ☹ som z toho smutna

mounty
25. zář 2009

ahojte sestricky drahe, pamatate sa na nas este? Rodili sme s margaritou v ten isty den 😉 ...........poslusne hlasim ze vas zanedbavam nie zo senilnych dovodov ale z ozajstneho nestihania 😒 ........hm, a to by sme chceli styri deti......hahaha, mam co robit aj pri dvoch....mame sa ale fajn, mala Johanka je kraaaaaaasne dievcatko, dobrucke a milucke, ale stale sa nevie co jej je: robia sa jej petechie, take male prasknute cievky, ako modrinky, boli sme aj v nemocke ale trombofilia sa nepotvrdila, tak netusime ☹ som rada ze sa nemusi zaclenit ako najmladsia v tejto diskusii....starsi syn je v poho, akuratmi muz volal ze sa pri ohni popalil, no super. Su v zahrade a opekaju......a ocinko nedava pozor na dieta!!

Ozaj, nove clenky vitam a tie starsie pozdravujem, majte sa, snad sa uz polepsim a zavitam castejsie......pa

tarra
25. zář 2009

ahojte tehulky,aj ja sa k vam pridam, mam tiez taku diagnozu ako vy, picham si Fraxik0,4 a chodim k dr. Benovej. Najprv som si to pichala do bokov ale doktorke sa to vobec nepacilo, ze vraj najlepsi ucinok je ak to ide do brucha.
😉 neviem ako vam ale mne dr. povedala, ze este aj v sestonedeli si to budem musiet pichat lebo mam dost hustu krv a s tymi krvnymi zrazeninami nie je sranda.... ☹

margarita
26. zář 2009

mounty ahoooooj 😉
dufam, ze Johanke na to pridu a nebude to nic hrozne 😎
snad sa niekedy zase uvidime aj osobne 😉

vsetky ostatne zdravim

cukor
26. zář 2009

tak ako sa majú našu tehu-trombošky? a ostatné čakatelky a maminy?
kde sa flákate?

cukor
27. zář 2009

margaritka.......mini margi 2......to štastie z nej len tak sršíííííííí........straaaaaašššššnnnneee zlatulinkááá 🙂

bettynka222
27. zář 2009

ahoj cukor...ja som este cakatelka na snazilkovanie....tak cakam a flakam sa pri tom 😀

kajca50
27. zář 2009

ahojte všetky trombofilky.Aj mne ptvrdili zmutovany gen po obidvoch rodicoch a to po dvoch neuspes.tehotenstvach.Mam jednu dcerku 11-rocnu pri ktorej som prekonla preklamsiu. Nevie te mi niektora poradit alebo pomoct s otazkou , či je tu niektora uz po druhom cisteni a ma problemy so zistenim ovulky. Ja som ju poznala podla hlienu teraz ho nemam akurat asi v čase ovulky mam bolesti v krizoch a a bolest v pravom vajecniku. Myslela som si , ze sme vystihli den D ale po 6 dňoch som si urobila test abol negatívny. Síce mam este čas do MC(7.10.2009).Môžem ho mať ovplyvnený ACCID.fol. lečiva + Bekomlexom? Poradíte mi niektorá?

lucia_b
28. zář 2009

Ahojte, vsetky vas po dlhsom ase pozdravujem, nemam prakticky nic nove, tak velmi neprispievam 😉

Kajca, tiez mam trombofilne mutacie, 3 zo 4, som jedenkrat po cisteni a po veeeelmi smutnom porode, tiez som nevedela presne urcit kedy som mala ovu (dovtedy som to podla hlienu vedela uplne presne), mozno skus meranie bazalnej teploty. O bolestiach v case ovulky mozes informovat svojho gynekologa, i ked, niektore zeny naozaj ovulku pocituju rozne, aj tazkostami, ci urcitou bolestou. A testik si si mozno urobila skoro, ja som vzdy testik robila tyzden po vynechani MS a vzdy bol negativny a o dalsi tyzden som sa uz vytesovala z //. Cyklus ti kyselina listova ani ziadne vitaminy urcite neovplyvnuju, prave naopak, je vyborne pocas planovaia k. listovu uzivat, najma, ked sme "trombofilicky". Tak drzim palce, aby si nam uz coskoro oznamila tu krasnu spravu, ze testik ukazal // a potom sup na hematologiu 😉

kajca50
28. zář 2009

ahoj lucia b , ďakujem za odpoveď, ja si pôjdem až zajtra pre kompletnú správu z hematológie.lucia aj ty si mala problémy otehotnieť po kyrete?

dancul80
28. zář 2009

ahoj,
pridavam sa 😠 mam mutaciu MTHFR677C->T - homozygot. 200stranok neprecitam, tak sa budem pytat ako x bab predo mnou. tak sa ospravedlnujem a ak mozte pls odkazte ma na nejake clanky alebo mi prosim odpovedzre 🙂 . mam doma jednu opicu a 2anjelikov (23tt, 29tt obaja to boli chlapci).

viem ze sa to da riesit, ale mna matie to ze hustu krv nemam, aspon si myslim. ked som pichala po OP kolena fraxiparin, tak mi to sposobovalo neustale zakrvacanie v kolene a museli mi tu krv furt tahat. prestala som to brat a pohoda. taktiez ked som sa dost zle porezala, tak krvi bolo vsade a hoci to bola mala ranka tak nie a nie prestat tiect. no a dost sa mi robia modriny, hlavne na nohach. a v poslednom tehotenstve som mala stale nejaky hematom a aj som bola hospitalizovana so silnym krvacanim. takze vlastne vobec nechapem. 🙄
cakaju ma dalsie hematologicke vysetrenia. ale napr by ma zaujimalo, zname to ze mam vacsie riziko trombozy? a mozem vobec brat HA? co znamena "homozygot" viem co to znamena, ale v tomto pripade ani nie.
diky. diky

lucia_b
28. zář 2009

Kajca, po kyrete sa nam podarilo az o pol roka, teraz hned na prvy sup 😉 Napis, ako ti dopadli vysledky z hematologie, verim, ze ked sa uz o probleme bude vediet, vsetko dobre dopadne.

dancul 😢 , chcela by som sa opytat, ci si si pocas tychto dvoch tehotenstiev pichala Fraxiparin, ci iny heparin na riedenie krvi. Lebo ak ano, tak by sa ta hroza predsa nemala stat, aspon myslim. Teda, ak davky boli dostatocne, co urcite na hematologii sledovali. A ake si mala vysledky na hematologii? Tvoja mutacia patri k tym menej zavaznym, ale HA by si brat nemala, lebo vtedy sa zvysuje riziko vzniku tromboz. Homozygot znamena, ze si mutaciu zdedila po oboch rodicoch, heterozygot by bol lepsi, t.j. zdedena mutacia len po jednom rodicovi. Ja mam obe mutacie MTHFR a este aj mutaciu pre protrombin a prave tuto pripisuju u mna umrtiu nasho chlapceka ☹ Ale teraz picham Clexane, tak verim, ze uz to bude dobre. Prajem ti vela sil a kludne sa pytaj, ked budeme vediet, poradime 😉

bettynka222
28. zář 2009

kajca ja po druhom potrate nemam ovu vobec 😒 chod k dokimu, nech sa na teba pozrie, ci k ovu dochadza, ak nie, nech spravi profil a urci liecbu

dancul homozygot znamena, ze si to zdedila po oboch rodicoch, ano mame zvysene riziko tormbozy a hrozia nam aj ine veci, al eto tu radsej pisat nebudem...neboj sa, po vysetreniach sa zisti pricina a lekari uz na teba dohliadnu 😉 jeeej kym, som dopisala, uz ti odpisala lucka. tak to budes mat dvojmo 😀

zuzka88
28. zář 2009

Ahoj maminky, maminky cakatelky a snazilky

potrebovala by som poradit, kdesi som zachytila nieco v style fraxiparin a epiduralka nejdu dohormady... Je to pravda?
Picham si fraxiparin 0,3 a planovala som rodit s epiduralom... Som MTHFR heterozygot... Dakujem za kzdu odpoved

rejoice
28. zář 2009

Ahojte 🙂
Chcela by som poradit.Mojej sestre zistili trombofiliu - heterozygotna mutacia MTHFR (C677T + A1298C) bez hyperhomocysteinemie. U nás zatial nikomu okrem nej tuto chorobu nezistili takze o tom ani vela informacii nemame 😔 hned ako som sa dozvedela ze jej to zistili chcela som si dat vysetrit krv aj ja lebo som bola uz 3 tyzdne tehotna no napriek tomu ze som tehotna tak ma objednali v centre v Presove az zaciatkom marca 2010 pred mojim terminom porodu. Ja teraz beriem Acidum folicum 1x denne.
Chcela som sa opytat ci sa tu najde aj taka zienka ktora uz rodila a nevedela ze ma trombofiliu?

kajca50
28. zář 2009

ahoj rejoice, nevedela som, ze mam trombofiliu a rodila som cis.rezom pred 11 rokmi pre preklamsiu. Jednoducho šťastie , že som išla v ten osudný deň do poradne, pretože moja dcerka by už dnes nebola so mnou ,a ja to je tiež vo hviezdach. Ešte mi zistili dvojrohú maternicu a teraz po 2 x nevyd. teh trombofiliu. Ale keď som sa dostala k takýmto super žienkam na nete som zistila, že sa to dá aj s tou trom. donosiť , hlavne , že vieme čo ďalej.Ja beriem Acid.fo. lečiva 3xdenne + Bkompex.

bettynka222 ja mam pri ovulke bolesti ako pri men. Bola som u neho na 9den a povedal , že sú tam dve jedno väčšie a druhé men. tak sme sa snžilkovali som zvedavá na výsledok.

lucia b aj ja som zvedava na tie vysledky, lebo krv mi brali na 3x

janula2
28. zář 2009

cauky rejoice, ja som rodila skoro pred 6- timi rokmi na SC, to sme este nevedeli, ze mam trombofiliu, len mi akosi velmi vyskakoval fibrinogen ☹ , takze sme pichali Clexane a samozrejme kazdy tyzden som navstevovala hematologicku. Teraz pri druhom tehu (Dadko ma 5 mesiacov) mi dala urobit aj genetiku - predtym sa vraj v KE nedala, no a moja diagnoza je: homozigot PAI+ hetero MTHFR. Na druhom papieri som som si nasla zas toto: MTHFRC677T aj A 1298C: heterozygot. No tak potom z toho vyjdi 😒 . Ale zaklad je to, ze mam doma dvoch zdravych chlapcov. No a samozrejme, ze na genetiku bola aj moja mamka a zdedila som to po nej ☹ .

dancul80
28. zář 2009

lucia_b - mne to zistili az teraz po 3. tehotenstve. fraxiparin som pichala preventivne po operacii. a co sa tyka zavaznosti, bolo mi povedane ze to s potratmi nesuvisi. za svoj zivot som bola na mnohych operaciach a predsa tam sa zistuje zrazanlivost ci nie? nikdy mi nic nezistili. tak asi fakt to nie je zavazne

zuzka88
28. zář 2009

Prosim, baby, neviete akoje to s tou EPI?

janula2
28. zář 2009

ahoj zuzka88, ja som rodila SC - v lokalke a pichala som, no nie fraxik ale clexane: 3x do tyzdna 0,6, ostatne dni 0,4 a bola som tak nariedena, ze ked mi brali krv pred porodom, bol problem zastavit krvacanie a tak som sa bala, ze tam vykrvacam a este k tomu budem hore 😀 , no moja hematolog. mi dala dvojitu davku Dicinoe (alebo cosi take, musela by som hladat v papieroch ako sa to presne volalo - ak treba pohladam ) a krv mi tak zahustilo, ze mi ju museli vytlacat 😲.
Snad ti to pomoze

bettynka222
28. zář 2009

rejoice okrem listovky treba aj injekcie B12 raz tyzdenne a kazdy den B6 - j aberiem magneB6. tato torjkombinacia znizuje hladinu homocysteinov a pre MTHFR mutaice je velmi dolezita. halavne na tie B12 nezabudni, lebo tento vitamin metabolizuje listovku a bez neho sa ti nevstrebe. vela stastia prajem 😉

zuzka mal by byt 24 hodinovy rozostup medzi fraxikom a epi. baby hovorili, ze staci 12 hodin, ale ja osm si dne skupila jednu mudru knihu o trombo a tam bolo ze radsej 24....

kajca to je super, ze mas ovu, drzim palce, nech ti to hned vyjde aby si co najskor zabudla na smutne chvile 😵

dancul najdi si inu lekarku. mne toto moja povodna hemato tiez tvrdila...vies pocas tehu sa koagulacia velmi meni. nam tromboskam sa zhorsuje hlavne v zatazovych situaciach a v case velkych hormonalnych zmien....cize v tehu. daj si na to pozor, oki?

w_h
29. zář 2009

zuzka88:
epidural a fraxi jde dohromady, jen je nutny odstup 10-12 hodin!!!. az budes mit pocit, ze zacinas rodit, az si radsi fraxi nepichej, (max ucinnost ma cca za 3-4 hodiny).
je treba mit vysetrenou koagulace (APTT, INR) a pocet krevnich desticek, jestli je to ok a ten casovy odstup, neni problem epidural pichnout

dancul:
je mi lito, co se ti stalo
taky by me zajimalo, jestli jsi brala nejaky nizkomolekularni heparin - jiz po prvnim potratu ve 2.-3. trimestru bys asi mela byt vysetrena, proc se to stalo a zajistena LMWH
a pokud jsi ho brala, jestli jsi mela dostatesnou hladinu
sleduje se antiXa - pri preventivnim podani bys mela mit hladinu 0,2-0,4 a pritom bys nemela krvacet
kazdopadne bys mela byt sledovana u nejakeho hematologa
jo a taky je dobry brat femibion (uz ´natravena´ kyselina listova - s touto mutaci neumis zpracovat kys. listovou)
pred kazdou operaci se koagulace nezjistuje, a pokud jo jen zakladni hodnoty a navic ji ma vetsina lidi normalni, ale muze se menit v tehotenstvi!!!
v tehotenstvi (kazdem, i u ´zdravych´ zen, se telo pripravuje na krvaceni behem porodu, aby matka nevykrvacela, proto je tohle obdobi protrombofilni - ma vetsi sklon ke srazeni

jinak se tahle mutace (mam ji taky) uz nepovazuje za trombofilni mutaci, ale mam takovy pocit, ze HAK ti nepredepisou - mne urcite ne, protoze jsem mela trombozu, ale asi ani bez trombozy

rejoice:
kdyz jste ´prezili´ so 18. tydne, tak je to asi v poho, kup si femibion a mozna by nebylo od veci jendou za cas zkontrolovat hemokoagulaci. kolem porodu ti budou asi pichat fraxik automaticky.

kajca50:
az otehotnis, tak predpokladam budes taky pichat LMWH? mam takovy pocit, ze jsem nekde cetla, ze preeklampsie taky muze souviset s trombofiliema?

janula:
a kolik jsi vazila? 0,6 je opravdu hodne
je treba sledovat tu aktivitu antiXa
pri vyssim davkovani si asi anesteziolog epidural rozmysli, dicynone tomu zas tak napomuze
urcite je dulezity vyladit davkovani LMWH

b12 a b6 si myslim, ze je zbytecny brat
dulezita je listovka (femibion) a pokud se ji dost zeleniny... nemel by byt problem

a jakpak se ma pani andys?
a holky s miminkama s bolavyma briskama? doufam, ze uz je to lepsi

pekny den 😉

rejoice
29. zář 2009

Ahojte 🙂
dakujem vam za rychle odpovede 🙂
Myslis bettynka222 ze aj ked nemam zistenu trombofiliu, je tam len ta moznost ze som ju zdedila aj ja mala by som brat B12 a B6?
Neviete niektora kde by som sa este mohla obratit aby mi spravili toto vysetrenie na trombofiliu skor - hoci by som si zaplatila sama( a kolko by stalo)? Som od Košíc.