Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?

zanetik
24. říj 2006

Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?

zanetik
autor
3. říj 2008

Ahojda, tak nakonec jsem začala špinit, tak jsem se Utrogestanu nevyhnula 3x1 tabl. jenže špinění se objevilo znovu a silnější, tak mi to zvedl dr. na 3x2 tabl. mám divný pocit, že jich je nějak moc, taky že by se v těhu měly zavádět píšou v letáku a jen v prvním trimestru, který já skončila, jsem trochu zmatená 😒

bielanevesta
8. říj 2008

Ahojky.-)
Nedá mi to nenapísať, rada budem za všetky názory🙂
Mudr. mi predpísal utrogestan, bola som za ním s tým že sa chceme znovu snažiť. Dostala som vyvolávačku a do 10 dní dostala MS. Utr. mám brať 17-26 DC a ak po vybraní dávky nebudem tehu mám si prísť po ďaľší. Len vobec neviem ako to budem mať s ovuláciou, ak nebude do toho 17 DC tak mi utr. može ovu bloknúť...

petkula
8. říj 2008

17 DC uz bys mohla mit po ovulaci ale je mozne, ze mas i pozdeji, tak to je tezko radit 😒
Mne taky dr. nasadil Utrogestan a nevedela jsem, jestli mam vubec ovulaci, takze jsem brala Utg. asi zbytecne. Uz jsem ho vysadila a zacnu ho brat, az budu mit jistotu, kdy ovuluju (dr. jsem zmenila taky🙂
Je asi lepsi si zjistit, jestli mivas skutecne OVU a kdy a podle toho se pak zaridit.

elana
8. říj 2008

Nejlepší je měřit BT, to Vám poví jestli i kdy ovulujete a hotovo🙂 Mně Utrogestan taky nasadil 17.DC na 10 dní, ale sám řekl, že je fajn že měřím a pokud do toho 17.DC ovu nebude (což se mi sem tam stane, že dorazí až třeba 21.DC), tak to mám prostě posunout a začít až den po ní (tj. v den, kdy vyskočí teplota).

Jinak jsem se na to jednou ptala v nějaké poradně a tam mi řekli, že Utroš ovulaci sice (asi) neblokuje, ale někomu (někdy) ano🙂, šalamouni jedni...takže mě opět odkázali na BT.

quiquo
23. říj 2008

Ahoj holky,
chtěla bych se vás optat,jestli užívání utrogestanu ovlivňuje BT?

l26
23. říj 2008

quiquo,ano,utrogestan ovlivňuje BT,drží jí nahoře

quiquo
23. říj 2008

I26 díky za odpověď.....říkala jsem si, že to bude tím, když najednou teploty vyhouply tak nahoru 😅

l26
23. říj 2008

já s tím mám zkušenosti,tak to můžu potvrdit,myslela jsem si,že jsem těhu a pak jsem koukala,když na testu ani z krve nic 😢 ,za všechno mohl utrogestan ☹

zuzuza
23. říj 2008

Ahoj holky, já beru utrogestan teď taky, předtím proveru a ta mi teploty zvedala, k tomu utrogestanu mi mudr. řekla, že to ovu neblokuje, ale někde jsem na netu četla, že ano, v tom aby se pes vyznal fakt, já jsem byla na folikumetrii a 18. dc. jsem měla folík 13 mm, takže asi nic, ovu že se nekoná, ale včera 20. dc jsem začala mít ten plodný hlen, a to už jsem začala brát utrogestan, tak doufám, že kdyby ovu byla, že by to utroš nezablokoval, mě říkala mudr., že v případě, že by byla vysoká dávka tak by to mohlo bloknout, ale dvě tablety denně že ji nebloknou. Takl taky nevím.

adrosek
23. říj 2008

Ahojík holky,nevím jestli můžu mezi vá,já jej taky beru až nyní po OPU a zřejmě jej budu brát aj po ET.Máte taky nějaká ty závratě,já hrozný tedy,ale já jej polykám a jak vy?

zuzuza
23. říj 2008

adrosku, já je taky polykám, jeden ráno a jeden večer a nic mi není, ale já všeobecně na ty léky dobře reaguju, tedy myslím, že je snáším, a ty androsku myslíš, že ten utroš blokuje ovu? Kolik si nechjáš dát vajíček? já pořád nevím, nemůžu se rozhodnout, já teda k ivf ještě nedju, ale chystám se tam v lednu a už chci na ivf co nejdřív🙂

adrosek
23. říj 2008

Já jím 2.tbl 2x denně tak asi proto,jinak žádné hormony na mě nijak nereagovaly,když som stimulovala tedy,jen návaly horka ale tak to nepočítám.Jinak chceme zavést určitě dvě,ale včera došel manža že možná tři tak nevím ještě.

len
23. říj 2008

Já dostala po ET dávky 2-2-2 na 15 dní a vysloveně mi bylo řečeno, že mám určitě zavádět, že se to líp vstřebá a má to méně vedlejších účinků. Což teda nebrání tomu, abych po tom byla permanentně unavená 😝

Co se týče blokování ovu, chvilku počkejte, hodím vám sem jeden odkaz, kde je to výborně vysvětleno (proč může blokovat) 🙂

adrosek
23. říj 2008

Akle na ET a po OPU to nevadí že blokuje ovu nebo ano?Tak uvidím co mi řeknou zítra,mě dali na výběr bud polykat nebo zavádět.Ale asi to zkusím zavádět a vydrží to tam musíte pak ležet chvílu?

len
23. říj 2008

Píše dr. Řežábek - vedoucí CAR Apolinář a špičková kapacita na léčbu neplodnosti:

„Hypofyza vytváří FSH a LH, které stimulují vaječníky k růstu folikulu a jeho dozrání. Folikul vyrábí estrogeny, které zase naopak snižují zpětnovazebně FSH a LH. Tak je nastavena rovnováha , která vede k tomu,že právě 1 folikul dozraje a uvolní vajíčko. Jen výjímečně dozrají naráz.
Když podáte v lécích ty hormony, které vyrábí folikul, "myslí" si hypofyza, že vaječníky nepotřebjí tolik FSH a LH od ní - vždyť těch hormonů je v krvi dostatek. A tak sníží tvorbu FSH a LH a folikuly nerostou, případně nedozrávají. Na tom je založena většina hormonální antikoncepce (která funguje velmi spolehlivě).
Velmi dobře v tomto útlumu fungují estrogeny, gestageny jsou slabší -nicméně dávka gestagenů je v tabletkách mnohonásobně vyšší, než estrogenů. Typicky 0,03 mg estrogenu oproti 10 - 200 mg gestagenu. Duphaston (i Utrogestan) je gestagen. Jak vysoká dávka je potřebí k útlumu ovulace, to bude nejspíše vědět výrobce, ten to musí mít otestované. Proč ale riskovat podáním preparátu, který - podle nám dostupných údajů - nepomůže a naopak může uškodit? A zkušenosti nás i pacientek tomu též nasvědčují.
Jen na okraj: Antikoncepce Exluton obsahuje 0,5 mg gestagenu lynesterolu v tabletce a funguje jako spolehlivá antikoncepce. Pravda, lynesterol je mnohem účinnější na jednotku váhy než dihydrogesteron v Duphastonu, ale toho je v tabletě zase mnohonásobně více - 10 mg. A většinou se dává denně více než jediná tableta...
Netvrdíme, že Duphaston je spolehlivy jako dokonalá antikoncepce, na to nemáme důkazy. Ale proč riskovat?“

„Jak píšu dříve, blokování ovulace gestagenem (všeobecný název pro skupinu léků podobných progesteronu) je vždy závislé na dávce a nelze se k tomu vyjádřit univerzálně, zda ji blokuje vždy nebo jen někdy.
Ale těhotenství není jen otázka ovulace!!! Sliznice děložní, prostupnost hlenu pro stepmie, a další faktory mají svůj vliv. Vše musí být ve správném časovém sledu.
Podívejme se na věc z druhé strany: i malé dávky gestagenu (podobného k progesteronu)jsou spolehlivou antikoncepcí, berou-li se od začátku cyklu(viz jedna z odpovědí dříve). A pokud vím, Depo Provera (gestagen působící 3 měsíce) je bezvadná antikoncepce u koček domácích - 3 měsíce nemusíte mít obavu, že bude mít koťata. Ale to je spíše veterinární medicina...
Já bych ze všech těchto důvodů žádný gestagen před ovulací nedoporučil, i když nelze vyloučit, že i tak otěhotnět přeci někdy lze ( záleží na dávce, době podávání,...)“

„Dobrý den, tak Utrogestan a Duphaston, prakticky totožné léky, slouží pouze a jen k "srovnání" menstruace, upravují v podstatě druhou polovinu cyklu.“

„Dobrý den, tak předně, musel bych vás vyšetřit, vědět víc. Otázka luteální nedostatečnosti = insuficience - je složitá. Každopádně, není pravdou, že by neovlivňovala otěhotnění. Pokud chcete těhotnět, je účinnější metodou vyvolání ovulace než podávat Utrogestan. Vyvolat ovulaci by se mělo až cca po téměř ročním neúspěšném snažení. Vyvolání ovulace zároveň pomůže vytvořit kvalitní žluté tělísko, takže je malá pravděpodobnost jeho nedostatečnosti = "zabijeme" dvě mouchy jednou ranou . Utrogestan může pomoci také, za předpokladu, že je nepravidelnost cyklu způsobena jen nedostatečností žlutého tělíska. Prakticky stejný klinický obraz může mít ale i cylus bez proběhlé ovulace, tj. nevytvoří se žluté tělísko, tj. cyklus může být výrazně zkrácen. Utrogestan pomůže řešit jen nedostatečnost žlutého tělíska, doplní jeho hormony. Pakliže je příčinou nepravidelnosti cyklu chybějící ovulace, Utrogestan nepomůže, "jen" srovná cyklus, ale bez ovulace nelze otěhotnět-musí se uměle navodit hormonálně jinými léky. Odlišení těchto dvou příčin lze pomocí hormonálních odběrů, pomocí měření bazálních teplot atd.“

„Dle měřených teplot mám ovulaci ( předpokládám dle naměřené teploty nad 37 )až v druhé polovině cyklu a to už užívám Utrogestan, chtěla bych tedy vědět, jaká je šance na otěhotnění, viz. dle předchozích dotazů asi minimální?
Ano, mám obavu, že šance na otěhotnění je minimální, nicméně jednak můžete mít štěstí a ovulace přijde dříve, jednak v medicině a v přírodě není nic absolutně platného, tak i přes Utrogesasan třeba otěhotníte.“

„Začít Utrogestan moc brzy je nebezpečné, může působit jako antikoncepce. Většinou je navíc i nepotřebný, když ovulace proběhne, vytvoří si tělo progesteronu dost.“

„Duphaston ani Utrogestan ovulaci nevyvolají.“

„Už asi 10x jsem zde psal o tom, že Duphaston či Utrogestan nasazený před ovulací je vcelku spolehlivá antikoncepce !!!! a pokud je folikul teprve na začátku svého vývoje, může Duphaston či Utrogestan narušit navíc i jeho dozrání a puknutí.“

len
23. říj 2008

Ne, když ho začneš brát po OPU, tak už žádnou ovulaci nepotřebuješ, protože ti byla vajíčka odebrána 🙂 To je spíš k takovému tomu "rovnání cyklu," kdy holce se 40tidenním cyklem nacpou Utrogestan od 15.DC, aby jí to cyklus zkrátilo. Ano, zkrátí, ale s největší pravděpodobností, pokud k ovu nedojde před tím 15.DC, tak už nedojde nikdy - neovuluje = neotěhotní 😒

len
23. říj 2008

Ty poslední příspěvky, abych to upřesnila, nejsou od Řežábka, ale od jiného dr. od Apolináře - jméno mi bohužel vypadlo, ale je to gynekolog, co vede poradnu na porodnice.cz 😉

lenickan
23. říj 2008

ahoj Len, MUDr. Řezábek mi potvrdil postup který zvolila má dr. s tím Metforminem
Tak mi spadl kámen ze srdce🙂

zuzuza
23. říj 2008

Jako holky, tak to snad není pravda, mě jako moje mudr. řekla, že utog. ovulaci neblokuje, provera ano, ale utro že ne tak je toto normální? už se na to fakt vyprdnu a jdu do caru, kde snad o tom ví víc.

lenickan
23. říj 2008

len přesně tam porodnice.cz jsem se pana doktora Řezábka ptala zda s mou současnou léčbou by postupoval stejně. Prý ano...
Akorát víš co nechápu proč mne doktor ládovat utrošem už od 20DC, když věděl že moje cykly jsou oko 40DC, i kdyby v nich ovu probíhala, určitě nebude probíhat učebnicově okolo 15 dne ne???
Takže je možné že jsem si několik měsíců utrošem ovu blokovala?!

utroš jsem brala jak v kombinaci s clostíkem tak samostatně 20-24DC

lenickan
23. říj 2008

zuz je to obojí progesteron

zuzuza
23. říj 2008

leničko, já si myslím, že u mě taky může k ovu docházet až pozdějc, pač já mívám ten plodný hlen kolem 21. dne, to je jasný, že když jdu na utz 13. dc a není tam velký folík, že mudr. řekne, že clostil nezabral, ale znám plno případů, kdy po něm holky měly ovulku třeba až 21., 23. dc, takže je možné, že fakt tímto tu ovu blokujeme, možná by bylo dobré zkusit třeba si ho posunout, jenže to by se zase cykly strašně protáhly, podle mě stačí agolutoin jednou za měsíc, když třeba do 25. dc ovu nepřijde ten nebrání ovu a pomáhá těhu případnému, ale na mě je moc slabý, jsem po něm měla ms jeden den:(

adrosek
23. říj 2008

Tak to pak ano,děkuji za přípsěvek.Tak já jej tedy už jen beru na úpravu cyklu asi,aby som to nedostolala když bzde ET.

len
23. říj 2008

Leni, tak snad ten Metformin zabere, držím palce 🙂
Jo, Leni, možný to je 😒 Jak tam psali - dlouhý cyklus se řeší vyvoláním ovulace dřív, nikoli progesteronem.

Tak tak, Zuz, všecko je to progesteron - v jiné síle, v jiných preparátech, ale účinkovat by to mělo všecko stejně 😒

zuzuza
23. říj 2008

adrosku, u tebe to bude určo taky na nárust sliznice ten utroš, ne?

len
23. říj 2008

Agolutin je vlastně taky progesteron 😉 Když jsem prskala nad Utr., nabídli mi agolutin, že funguje úplně stejně. Taková vyvolávačka na podporu otěhotnění 😀 Záleží i na tom, v jaké dávce se to bere... Asi když někdo bere 1-2 kuličky denně, nemusí být ty účinky tak výrazné, jako když jich beru 6... Ale stejně bych ho nasazovala až po ovulaci, i když to natáhne cyklus. Ono je lepší mít jeden dlouhý, ve kterém se dá otěhotnět, než deset krátkých, ve kterých to nejde...

Adrosek, po ET se dává na podporu růstu sliznice. A pokud jsou ho dostatečně velké dávky, tam umí MS odsunout téměř donekonečna - teda aspoň na mě to tak fungovalo vždycky 😒

cekatelka
23. říj 2008

utrogestan není na nárůst sliznice,ale na udržení těhotenství,se to tady psalo už hodněkrát

adrosek
23. říj 2008

Jojo tak děkuji za radu holky.To vím,že se dává na udržení těhotenství.

adrosek
23. říj 2008

Jen jsem chtěla vědět co je lepší jestli jej zavádět nebo polykat.

lenickan
23. říj 2008

díky len🙂 snad zabere, nebo alespon připraví vaječníky pro další stimulaci🙂