Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?

zanetik
24. říj 2006

Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?

krista
25. čer 2009

Ahojky,
chtěla bych vás informovat o novince - po dosažení 10000 příspěvků už není nutné zakládat nové téma.
Pokud už vás někdo informoval, tak se omlouvám za opakování a děkuji za pochopení.

Krista

klara.k
1. črc 2009

ahoj holky, chci se vás zeptat?
Mám nepravidelnou MS, chceme otěhotnět. Minulý měsíc jsem brala proveru, ale bylo mi z ní špatně, teď mi dala utrogestan, ale já jsem zapomněla jak se má začít užívat. Víte to někdo? Jesli je to hned od začátku cyklu nebo 10 den, mám v tom teď hokej.
Děkuju

len
1. črc 2009

Klaro, pouze a jedině PO OVULACI!!! Když ho budeš brát od začátku cyklu nebo od 10.DC (pokud nemáš ovulaci třeba 8.-9.DC, což je naprosto výjimečné), tak ano, budeš mít krásně pravidelný cyklus, ale pravděpodobně bez ovulace, tudíž bez nejmenší šance na otěhotnění...

klara.k
1. črc 2009

děkuju,
přece jen jsem tam zavolala a mluvila s nějakou sestřičkou a prý 15 den cyklu, 10 dní ráno a večer. Máte zkušenost s tímto rozpisem?

chrobacek
1. črc 2009

Kláro nezlob se na mě, ale pokud nemáš jistotu toho, že máš ovulaci přesně do 14 dne cyklu je braní 15 den utrogestanu zárukou toho, že pokud nemáš ovu do této doby tak neotěhotníš !!!

klara.k
1. črc 2009

a kdy jste to teda začali brát vy? Když mi to takto předepsala doktorka tak snad ví co dělá nebo ne?

chrobacek
1. črc 2009

já jsem brala utrogestan pouze po ivf a to po ovulaci, která byla jasná .....

chrobacek
1. črc 2009

toto jsem např. našla na jiné diskusi ...........

Dámy,
naši gynekologové asi studovali každý na jiné planetě. Hormonální přípravky na bázi progesteronu (Utrogestan i Duphaston) se podle mého gynekologa (i podle gynekoložky, se kterou jsem konzultovala) musí nasadit až po ovulaci - jinak bližící se ovulaci zablokují. Takže koukám jako blázen, co vám to ti vaši doktoři předepisují. Ano, Duphaston i Utrogestan pomáhají uhnízdění vajíčka, ale až toho uvolněného a oplodněného. Nasadíte-li je před ovulací, tak k žádnému uvolnění nedojde. To je alespoň odborný názor mých pánů lékařů. Ještě si to prověřte!!!

klara.k
1. črc 2009

já mám problém, že mám velice nepravidelnou menstruaci a asi bez ovulace, jeden cyklus je třeba 40 dní. Tak mi teď chce srovnat cyklus a po třech měsících když nic tak pořádně vyšetřit co a jak.

chrobacek
1. črc 2009

Klaro tak to užívej jak ti řekla tvoje dr.

len
1. črc 2009

Kláro, pokud neovuluješ (nebo nepravidelně), měla by ti dr. předepsat Clostilbegyt, ten je na ovulaci. Ano, když nasadíš Utr. od 15.DC, patrně dosáhneš vzorného 28denního cyklu. Pokud budeš do toho 15.DC ovulovat, tak můžeš v pohodě otěhotnět (ovšem v tom případě zase Utr. většinou nebývá třeba). Pokud ovulovat nebudeš, budeš mít cyklus jak hodinky, ale těhotenství nikde 😒 Nebylo by od dr. chytřejší nejprve vyšetřit a teprve poté nasazovat léky? 😖
Jinak můžeš zkusit měřit BT nebo dělat ovutesty, abys zjistila (když se k tomu dr. nemá), zda a jestli vůbec ovuluješ...

len
1. črc 2009

Více o vztahu ovulace a Utrogestanu na straně 171 této diskuze - můj příspěvek 23.10. v 15:59 🙂

karol84
7. črc 2009

klara, ja mela taky dlouhatanske cykly, nejdrive jsem brala utrogestan od 17 DC. Ted mam cyklus 23-25 dni a beru utrog. od 15. dne

zelvik
28. črc 2009

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat - mám užívat Utroš po ovulace, ale nemám ho vysazovat. Je mi to divný - můžu i přes něj dostat MS? Neblokuje ji?Díky moc

markettka
4. srp 2009

Ahoj holky,
myslela jsem si, že budu mít po Utrogestanu silnou MS a místo toho 1 den a krvácím a 2-3 špiním.
Mám to nějak řešit?

len
4. srp 2009

Marketko, taky jsem ji po něm měla dost slabou (s výjimkou cyklu po IVF).

Zelvik - někomu blokuje, někomu ne. Obecně je asi nejlepší tak po 14-16 dnech zkusit test a když bude negativní, v klidu vysadit. Při pozitivním pokračovat v braní.

eustoma
6. srp 2009

ach jo po tychto riadkoch sa mi ani nechce citat viacej. preslo som asi len 100 stranok.

no kazdopandne moj lekar mi napisal utrogestan. menstruaciu mam nepravidelnu a tiez mi zistil ze nemam ovulaciu, na to mi predpisal Clostilbegyt, ten beriem 3-5 den cyklu a utrogestan 20-24 den cyklu. graf nic nehovori, tem mam rozhadzany tak neskutocne velmi, ze ani lakar nevedel z neho nic vycitat.

ach jo... no to som uz som ten utrogestan zacala brat, tak uz to skusim. sexujeme poctivo kazdy den, tak uvidime. takze teraz tych par dni to je zbytocne 😢. no co uz. aspon sa mi zrovna cyklus a snad buduci mesiac bude ovulacia aktivnejsia 😉 a dufam ze aj babo sa zadari. netusila som ze to posobi ako antikoncepcia. ach jo...

len
6. srp 2009

Eustoma, pokud předtím bereš Clostilbegyt, tak ten by měl ovulaci vyvolat, takže správně dávkovaná kombinace Clostil (vyvolá ovulaci) + Utr. (nasazen po ovulaci) je dozajista bezproblémová 🙂 Akorát by měl dr. ověřit, že ten Clostil vážně zabírá...

eustoma
6. srp 2009

no to uvidime. ako beriem to este len prvy mesiac, tak uvidime. ale podla merani teploty sa to zistit neda vobec, ta mi skace neskutocne. test na ovluaciu som si teraz neorbila, takze netusim ci uz som ju mala, ci nie.

s lekarom so dohodnuta, ze to skusime, budem to brat 3 mesiace a potom ma vysetri opet.

kazdopadne dik, trochu si ma ukludnila 😉, ze je to ta spravna kombinacia.

karol84
14. srp 2009

Zelvik, ja dostavam ms i pri utrogestanu uplne bez problemu
Markettka, Len - ja naopak mam ted s utrogestanem ms silnejsi nez kdykoliv predtim. asi to vazne hodne individualni...

adelka89
31. srp 2009

ahoj holky, dnes mi Mudra nasadila utrogestan per os. v letaku je psane, ze v tehotenstvi by se mel utroš brát pouze a jen vaginalne, tak jsem z toho docela zmatena.
Mam brát 1-0-1 tbl denne a kdybych si U zavadela, tak nevim ani kolik. mate s tim nektera zkusenost?

karol84
31. srp 2009

Adelka, ber ho úplně stejně...

adelka89
31. srp 2009

karol. mam si zavadet 1-0-1 nebo brat peros

len
31. srp 2009

Adelko, zaváděj 1-0-1 🙂

allysm
5. zář 2009

Holky,brala jsem Utrogestan na začátku těhu a zbyl mi, tak jestli má někdo zájem můžeme se domluvit. Nechejte mi vzkaz. A.

krista
14. zář 2009

alzbeta.hod • snž • Včera ve 13:10
vítejte všechny které berete tento lék ale i ty kteří ho neberou. pojďte si popovídat zda se vám povedlo s pomocí Utrogestanu otěhotnět... Já ho beru půl roku, ms my srovnal ale mimi nikde. Kde je tedy problém? 😖

alienka24 • snž • Včera ve 13:15
co třeba u partnera? nebo průchodnost vejcovodů, anovulace, těch možností je ještě spousta, bohužel

alzbeta.hod • snž • Včera ve 13:27
no právě, možností je hromada... nejprve mi na gyndě dr řekl že musíme srovnat cyklus, který jsem měla i 2měsíce dlouhý... to se konečně po 2,5letech povedlo. No a v listopadu mám přijít a uvidíme co dál... toho se bojím. Dal nám rok, ten uplynul v srpnu. Ovulaci se pokouším hlídat pomocí BT a ovutestů.

alienka24 • snž • Včera ve 13:31
no myslím že dostanete doporučení na spermio, bude ti dělat folikulometrii, a hormonální profil, pak může nasadit hormony na růst folikulů, pak pregnyl na ovu a opět utrogestan 🙂 ale asi nejdřív toho partnera at nepodstupuješ všechna možná vyšetření 😉

alzbeta.hod • snž • Včera ve 13:33
jak probíhá ta folikulometrie? Na hormonální profil se bere krev ne? To spermio bych byla ráda dyby napsal.

alienka24 • snž • Včera ve 13:34
v půlce cyklu jdeš na utz, vnitřní, a dr. podle toho vidí jestli tam máš dominantní folikul a jestli ti roste, a změří i sliznici aby se mělo vajíčko pak kam zavrtat

alienka24 • snž • Včera ve 13:35
a nahorm. profil se bere krev bud 3DC anebo ke konci 25Dc

anlek • 12tt • Včera ve 13:46
Moje zkusenost je takova, ze mi dr. predepsal utrogestan na srovnani cyklu, kdyz jsem za nim prisla, ze se nam nedari otehotnet. Nechala jsem si ho predepsat a teprv doma, kdyz jsem si precetla slozeni, tak mi doslo, ze to asi nebude to prave orechove. Domluvila jsem s kamaradkou, co pracuje v CARu, ze mi odeberou krev na hormonalni profil (muj dr. odmitl) a vysledky HP ukazali, ze opravdu ten utrogestan neni spravne reseni pro nas. Pak nam k mimcu pomohli v CARu, jina cesta nez IVF u nas nesla. Utrogestan jsem mela v CARu 4 cykly (zkouseli jsme i inseminaci, pak jen stimulaci clostylbegytem, nez jsme na ne dali a sli do IVF). A zjistila jsem, ze ja vstrebavam utrogestan, jen se na nej kouknu. Takze v tech 4 mesicich stacila i jedna kulicka a MS prisla na hodiny presne. Po IVF jsem mela predepsano 5 kulicek a byla jsem progesteronem (ucinou latkou v utrogestanu) predavkovana, takze jsem musela snizovat.
Myslim, ze lek je to dobry, v rade pripadu pomuze, kdyz je problem s nedostatkem progtesteronu. Ale zaroven, ze by se melo hlidat, jak si s nim telo poradi (zvlaste u vetsich davek). Coz bohuzel neni v nasich zemepisnych sirkach bezne.

Pokud jsi netrpeliva a chces miminko, co nejdrive a jste ochotni podstoupit ruzna vysetreni, tak urcite doporucuji spermiogram, hormonalni profil. A pak podle toho se rozhodovat dal.

anlek • 12tt • Včera ve 13:48
Folikumetrie, cca 11. den cyklu tu dr. zmeri, jak je velky folikul a jak je vysoka sliznice.

Hormonalni profil, 2.-3. den cyklu odber krve. Treba u me uz ten prvni odber byl spatny, tak nenasledoval ten dalsi. Nekdy je potreba ten dalsi a ten je ke konci cyklu, to by ti dr. rekl.

alienka24 • snž • Včera ve 13:50
no pokud se snažíte už rok, tak už spadáte do kategorie neplodných a měl by to lékař začít nějak řešit

miluse • 13tt • Včera ve 13:52
ahojky, diskuse o utrogestanu tu již je a to zde 😉

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

alzbeta.hod • snž • Včera ve 13:58
tak to se omlouvám ale je tu takové množství diskuzí že tuhle jsem bohužel mezi posledními stránkami nenalezla...

jinak já byla 2roky na proveře která mi akorát způsobila nevolnosti a kila navíc a tak jsem za ním letěla že už ji nechci a tak mi dal utrogestan, který konečně zabral. Schodou okolností jsem byla na té kontrole 14dc a podle utz jsem prý v pořádku... vnitřní utz mi dělá vlastně od první kontroly po vysazení HA.

alienka24 • snž • Včera ve 14:01
no tak v tom případě ještě ten profil a spermio a průchodnost vejcovodů, to jsou podle mě nejčastější možné příčiny

alzbeta.hod • snž • Včera ve 14:01
no koukám že tahle diskuze Milu byla navštěvována velmi málo tak proto jsem na ní nenarazila ale i tak dík.

miluse • 13tt • Včera ve 14:06
Alžbět, ono stačí využíř vyhledávač, to pro příště 😉 já o ni např. vím, že jsem do ní také přispívala 🙂 A málo opravdu navštěvovaná není, když už je tam skoro 200 stránek. 😎

terinda • Včera ve 14:07
ahoj, dle mého názoru by mělo být spermio snad první vyšetření 😲 Je to nejjednodušší a často je problém v tom.

alzbeta.hod • snž • Včera ve 14:07
no to jo... tak jsem to nemyslela ale naposledy tam psali 5.9. tak proto jsem na ní nenarazila... tak jsem to myslela... nechtěla jsem urazit nikoho.

petra123 • snž • Včera ve 14:17
ahojky holky tak ja ted brala po IUI poprvé a obrazně řečeno ve čtvrtek jsem dobrala a čeaka jssem v pátek ms bo jsem ji měla po 18 dnech dostat a nic v neděli jsem začla špinit a dostala jsem to nakonec až ve čtvrtek tyden po vysazení??,tak nevím jesli srovnáva cyklus ☹

terinda • Včera ve 14:20
petro a tos měla vysadit utroš ještě před ms?

alzbeta.hod • snž • Včera ve 14:20
já ho beru od března a prakticky až poslední 3cykly mám vpořádku...

taky bych brala kdyby posílali na spermio hned a pak zbytek...

terinda • Včera ve 14:22
alzbet, tvůj doktor má trochu obrácený postup 😕 Jinde je spermio na prvním místě.

miluse • 13tt • Včera ve 14:31
Alžběto a ani hormonální profil ti neudělal? Tím by se mělo začít, poté spermio, event. laparka, mezitím, když se zjistí anovulace tak brát na podporu ještě clostilbegyt plus utrogestan.

Terinda, já brala taky utroš spolu s clostilem a vysazovala jsem ho ještě před MS, měla jsem ho brát od cca 16 DC po 25 DC a mě většinou po něm do dvou dnů po vysazení došla MS 😉

alienka24 • snž • Včera ve 14:32
terinda....myslím že postup je správný, ta ms se prostě upravit musí aby chodila pravidelně, protože pokud ms chodí jednou za 2 měsíce tak šance na těhu ani moc velká není

terinda • Včera ve 14:32
Miluse, mě dr. řekl vysadit až dostanu ms 😕 tak nevím, jestli si uměle neprodlužuju cyklus 🙄

alienka24 • snž • Včera ve 14:33
petra123.... mě taky jednou po vysazení utroše ms dorazila až po 14dnech, někdy je v tom těle prostě z těch všech hormonů zmatek

alienka24 • snž • Včera ve 14:35
terinda.... no někomu tu ms utrogestan pozastavit může a někdo jí dostane i přes něj, já teda patřím k těm co když ho berou tak ms prostě nedorazí

miluse • 13tt • Včera ve 14:38
Terindo, ono asi záleží co je přesně za problém, já ho brala kvůli anovulaci, pokud je to na úpravu cyklu tak je možné, že se to bere jinak. Pak jsem ho brala ještě po IVF, ale to jsem bala až do 12 tt, takže s tím až tak moc neporadím. Ale po IUI jsem ho vysazovala po 14 dnech, když byl těhu test negativní, neb nemělo smysl jej dál brát

terinda • Včera ve 14:39
holky, to jsou teda věci. Milu, já ho beru po IUI, problém jiný není.

miluse • 13tt • Včera ve 14:41
Teri, tam mě v CARu řekly, že po 14 dnech si mám udělat test, když bude pozitivní brát dál, když negativní tak vysadit a počkat na MS, jak je vidět, tak co car to jiný názor

terinda • Včera ve 14:42
😉 milu díky, udělám to tak

alzbeta.hod • snž • Včera ve 14:43
ne ne nikam jsme nešli... prvně srovnat cyklus mi řekl pak se po roce uvidí když se nezadaří... ani na profil mě neposlal... jen mi řekl že na 14dc se moje tělo chová jak má

alienka24 • snž • Včera ve 14:50
no mě taky dr. říkala že po 14dnech udělat test a přijet na krev a pokud negativní tak utroš vysadit

terinda • Včera ve 14:51
alien, a bez testování? Nebo nejdřív testovat a pak jet na krev?

terinda • Včera ve 14:55
sorry, blbě čtu 😀

alienka24 • snž • Včera ve 14:57
😀 v pohodě

anlek • 12tt • Včera v 16:14
Alienka, ja osobne si myslim, ze kdyz je nepravidelny cyklus, tak problem muze byt kdekoliv. At uz nedostatek progesteronu nebo anovulace, zvyseny testosteron, zvyseny prolaktin .... Proste tech pricin muze byt dost a je lepsi udelat hormonalni profil nejdriv a pak teprv do cloveka zacit rvat hormony. Ikdyz utrogestan je oproti jinym slaby cajicek. 😀 Ale bohuzel casto gynekologove se snazi resit problem utrogestan/proverou bez jakehokoliv vysetreni. A vysvetleni mam pro to jen dve: 1. limity od pojistoven (ikdyz nevim, kolik stoji hormonalni profil ve srovnani s rokem uzivani utrogestanu), 2. nechteji predavat pacientky do CARu, radsi budou, co nejdele si hrat sami na svem pisecku.

Me i jedna kulicka udrzela MS, takze ja kdybych ji uzivala o dele nez 14 dni po IUI, tak MS by nedorazila. Udelala jsem test a kdyz byl negativni, tak jsem vysazovala. Ale chodim do stejneho CARu jako Miluse, takze tam maji asi stejnou metodiku.

alienka24 • snž • Včera v 16:20
anlek....jo já vím, že příčiny můžou být kdekoli pokud je napravidelná ms, mě třeba dr. hormonální profil dělala jako první takže já s tím problém neměla, no ono je to těžký, bud máš dobrého doktora kterému věříš anebo ne a potom je čas na změnu anebo se obrátit na CAR

alienka24 • snž • Včera v 16:22
to byla spíš reakce na ten spermiogram

kualalik • 11tt • Včera v 16:37
já jsem utrogestan nějakou dobu brala na srovnání cyklu.. pomohl mi ho zkrátit o dva dny 😅 pak jsem ale zjistila dle BT a ovu testů, že ovoluji až kolem 22 DC... a utroš jsem brala od 16 DC.. tím pádem mi pak ale začal i bránit v ovulaci,.. po třech měsících jsem sama od sebe utroš vysadila a nasadila přírodní preparáty (kontryhelový čaj, jeřáb ptačí, maliník).. a hle po dvou cyklech se zadařilo (sice teda až po roce,ale zadařilo) 😀

polesuvka • snž • Včera v 16:53
Ahoj alzbeta.hod ::::: tak musím souhlasit s holkama.
Já jsem jedna z těch které utroš pomohl ke srovnání a skrácení cyklu.
Z 35 na 29DC což je super.
alzbeta.hod ::::::bylo by fajn kdyby ti dr. udělala ten hormonální profil.
Mi ho dr. dělala 3 DC a k mému potěšení vyšel skvěle, takže se ničeho opravdu nebát a o všechno si říct.
Nás těď čeká spermiogram a už se nemůžem dočkat až se to zase trochu pohne dopředu.
Oni jsou doktoři někdy líní a myslí si že to paciento všechno nechtějí podstoupit tak nás šetří.
Ale kdo by nechtěl mít prcka v bříšku že jo.
JInak všem snažílkám k roku nebo přes rok hodně pevné vůle 🙂

pajinka111 • 1d, snž • Včera v 19:00
Ahojík,tak se k vám taky přidám,beru clostil i utroš..už od ledna z pauzou a zatím nic 😒 .Někdy MS dostanu ještě dřív než utroš doberu,jindy mám zase po dobrání zpoždění..tak nevím.Tentokrát jsem měla dlouhou MS-8 dní,dost silná,normálně mívám tak 3-4 dny.,těhu to nebylo hcg z krve 0.Taky mám ted nějak posunutou uvulaci,normálně ji mám 12-14 den a ted je to už 17 den a nic,ale už 2 dny mě bolí břicho,nateklé prsa,možná rostou folíky..zítra jdu na měření,ve čtvrtek byly jen 11 a 12mm..tak třeba ještě ovulka proběhne,myslíte že je opožděná dlouhou MS ?

alzbeta.hod • snž • Dnes v 10:08
ahojík jsem tu... já mám ms zatím pravidelnou ale nechápu že mám ms jen jeden den a to dost slabě a pak už jen špiním... to si myslím taky není moc dobré...

alzbeta.hod
14. zář 2009

markettka: ahojky já si taky teda utrouš zavádím 1-0-1 a sice se mi cyklus srovnal ale MS mám jen jeden den a to dost slabou... Taky se mi zdá že to není dobře

mabe
21. zář 2009

holky, chtela bych se zeptat. Utros jsem brala na srovnani cyklu a beru ho i ted v tehu. Pred 11 dny jsem se ptala dr., jestli ho mam jeste brat, ze ho mam na 17 dni. a ona rekla dobrat. Tedka jsem 13+6 a vubec me uz nedela dobre. Beru ho teda peroralne, mam navaly na omdleni tak hodku po brani, to se da rozdychat, ale posledni tri dny se me mota hlava. Nekde jsme cetla, ze po 12tt je mimisek stejne vyzivovam placentou a nejdou hormony z vajecniku, takze je zbytecny. Muzete mr poradit? Diky

len
21. zář 2009

Mabe, v téhle fázi těhotenství už si tělo samo vyrobí progesteronu tolik, že ten Utrogestan je jen kapka v moři 😉

mabe
21. zář 2009

ahoj len, takze mas nazor, ze uz ho brat nemusim? a dr. to rekla jen tak, ze kdyz ho mam tak at ho doberu? nechci nic pokazit.