Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?

zanetik
24. říj 2006

Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?

ivisek
13. srp 2008

Ahoj Miso, ja mam LF taky mezi 9-12 dny a moje doktorka mi rekla, ze to neni problem, ze minimum je osm, ale pokud by se tehe nedarilo dyl, tak by se nechala pro jistotu natahnout hormonama.

misa.ottovka
13. srp 2008

Díky ivisku...........tak záleží co to znamená že se nedaří dýl, já mám počkám ještě tak do konce roku to už bude skoro rok a pak uvidíme........

katy.m
13. srp 2008

Ahojte 😉 holky,prosím,jak jste zjistili přesnou délku LF? 😅

len
13. srp 2008

Katy, měřením BT nebo folikulometrií, prostě musíš stanovit přesné datum ovulace, možná by zafungovaly i ovutesty...

katy.m
13. srp 2008

díky 😉 ,tak já zatím jen ty ovu testy,protože pracuji na směny tak měření BT nemá smysl a na UTZ jdu až v září

len
13. srp 2008

No, kdybys chtěla, tak by se i na směny BT měřit dala (kdybys chtěla, písni IP, poradím, ať neruším diskuzi), ale zatím klidně vyčkej do toho UZV, tenhle problém není moc častý, spíš se často zveličuje (tzn. spousta holek má LF třeba 12 dní a dr. jim Utr. předepíše spíš pro jistotu) 😉

delfi
13. srp 2008

len: díky...ten utroš zamezuje ovu??? tento cyklus už ho doberu tak, ale s tím zjištěním ovu bude asi problém, protože sice měřim BT, ale na FF se mi ovu zobrazí až po 3 dnech - tak já nevím 😒 navíc zvažuju, že se na celý měření BT vyprdnu a nechám to náhodě.
miss.ottova: ahojky 😉 koukám, potkáváme se často 😉 btw. už taky uvažuju o nové práci

len
13. srp 2008

Delfi, ano, progesteron podaný před ovulací jí opravdu může (ale naštěstí nemusí) zabránit... FF sice ovu zobrazuje až po třech zvýšených teplotách, ale já mám obvykle po jedné-dvou jasno, takže bych měřila a jakmile bych měla druhou vyšší teplotu, hned to ráno bych Utr. vzala - můj dr. říkal, že radši o den později než dřív 😉

delfi
13. srp 2008

len: oki díky za info 😉 budu to tak dělat

kacerka30
13. srp 2008

AHoj holky🙂 Já jsem minulou středu byla IUI... a od toho dne beru dvakrát denně dvě kuličky Utrouše.. a musím ho brát až do těhu testu.. a pak další postup rozhodnou v CARu..
Utrouš zamezuje OVU???? nějaká blbost ne 😒

len
13. srp 2008

Kacerka, není to blbost, přiznávám, že se mi teď nechce procházet všech 169 stránek diskuze, ale někde jsem tady ten hormonální mechanismus fungování progesteronu kopírovala... Proto by se měl dávat pozor, aby se progesteron podal až po ovulaci, potom je samozřejmě jenom ku prospěchu 😉 A věř mi, že v našem CARu si to opravdu pečlivě hlídají... Sice ten účinek není stoprocentní, ale zase nač to riskovat... Každopádně na trochu podobným principu funguje i HA - tam taky bereš progesteron od začátku cyklu...

miluse
13. srp 2008

Ahojky,

Len prosímtě, proč se vlastně bere clomík a utrouš? Já jen, že mi teďky doktor předepsal dál pokračaovat v clomíku (vím jiná diskuse) a utrouš už nepředepsal, že prý dle UTZ mám hladinu čehosi dobrou a není proto utrouš potřeba 😕 Přešla jsem k jinému doktorovi, ten minulý mi zas říkal, že je dobré brát oboje, tak teďky nevím 😖

broskef
13. srp 2008

Ahojky, Leni, jak tě znám, tak Ty to určitě víš, ale jak jsme řešili že po utroši nejni nejlepe.... už jsem přešla z CAR k normal gynekologovi, a ten mi doporučil, že utroš vyměnime za duphaston, že je prostě lepši a že vzhledem k našemu dlouhodobému usili, by ho přednostnil.... nevim, jak ho budu snašet, zada lepe či stejně, ale minimalně se polika, nikoli zavádí, od čehož si ráda odpočinu...

len
13. srp 2008

Miluse, Clomhexal (Clostilbegit, prostě cokoli s Clomifenem...) se bere na stimulaci vaječníků, aby dozrávala vajíčka a byla ovulace.
Utrogestan (Duphaston nebo cokoli s progesteronem) se pak bere po ovulaci, pokud není dost progesteronu, aby byla dostatečná luteální fáze a správně narostla děložní sliznice.
Ve vlané většině případů, pokud už dojde k ovulaci, je progesteronu dost a není třeba ho doplňovat, často se dává jen jaksi "pro jistotu" Dle slov mých lékařů, když jsem se ptala, co se stane, když Utr. odmítnu (nedělal mi dobře a dle testů mám progesteronu dost) mi bylo řečeno - NIC, jakmile dojde k ovulaci, tělo si progesteron vyrobí samo, jestli ho nechcete, mít ho nemusíte... Takže si myslím, že tvůj dr. postupuje správně - zbytečně tě nepřetěžuje umělýma horomnama...

Broskef, v podstatě obsahují stejnou účinnou látku... Občas někdo píše, že Duphaston lépe snáší, ale zase v našem CARu ho absolutně nepoužívají, protože s ním prý mají špatné zkušenosti. Teda, ne že by škodil, ale prostě nefungoval, jak by od něj očekávali 😒 Na druhou stranu, ty už jsi v 12tt (to to letí! 😵 ) a v téhle fázi už je celkem zbytečný, protože tělo si samo vyrábí dost progesteronu - mnohonásobně víc, než mu jsi schopná léky dodat 😉 Na Utr. dokonce píšou, že by se po prvním trimestru neměl užívat, protože může dojít k poškození jater (ovšem fascinuje mě, že to píšou jenom ve slovenský verzi návodu, v český ani řádek 😀 )

miluse
13. srp 2008

Len, díky za vysvětlení, jsem alespoň o něco chytřejší 😀 teďky už jen sehnat ten clomík (neb v lékarně nikde není) a těšit se až dorazí mrška 😖

koira
15. srp 2008

Ahojky, jsem tu dnes poprvé...chci se zeptat..asi 3 měsíce užívam Utroestan, protoze jsem mela nepravidelny cyklus a chteli by jsme mimi...minuly cyklus jsem dostala menzes hned po dobráni utrog.(brala sem ho 15-26 den cyklu)..ale ted mam 5 dní po dobrání a nic.tehotná nejsem..brala jsem si krev..nemate nahodou nekdo stejny problém?diky

miluse
15. srp 2008

ahojky, já to většinou dostala až 6 nebo až taky 9 den, takže buď prozatím v klidu

koira
16. srp 2008

tak tos me uklidnila..diky....bylo my divny ze předtím jsem to dostala hned druhy den... 😉

prdecek
17. srp 2008

ahojík, já měla ovu i s utrošem,takže si myslím, že v tom problém není. i Dr. mi řekla, že můžu přes něj otěhotnět 🙂

koira
17. srp 2008

myslim ze jo, protože me ho nasadila doktorka abych mela pravidelnej cyklus a ovulaci..Před tim jsem to mela hop sem hop tam a bez ovulace.

prdecek
17. srp 2008

🙂 tak to je fajne 🙂

vendy05
18. srp 2008

Ahojda holky, beru teď utr. od 22DC dnes jsem ho měla začít brát 7den, ale dostala jsem ms, myslíte, že ho mám dobrat těch 10 dní nebo to už je zbytečné???? Brala jsem ho abych dostala ms.

len
18. srp 2008

Prdecek, ano, určitě to není spolehlivá antikoncepce (brát Utr. před ovulací), ale každopádně většina doktorů to radši neriskuje... Je fajn, žes měla ovu i přes něj - jak jsi ji ověřovala? Protože Utr. dokáže maskovat většinu známek ovulace - zdvihá bazální teplotu (i když ovu není) a pochopitelně i hladiny progesteronu (takže hormonální profil toho moc neprozradí)... Ale dá se dobře ověřit ultrazvukem, na to Utr. vliv nemá 🙂

Koira, předpokládám, že na ovulaci ti dr. dala kromě Utr. i jiný lék (Clomhexal, Clostylbegyt...?) a Utr. potom k němu, protože Utr. sám o sobě určitě ovulaci nepřivodí ani nevyvolá 😉 I když cyklus zpravidelnit dokáže, to jo, ale se samotnou ovulací nemá nic společného...

Vendy, jestli jsi ho brala jen na přivolání MS, tak svůj účel splnil a klidně ho vysaď 😉

koira
19. srp 2008

no ja jsem mela totiž menzes dost nepravidelny, tak mi zatim dala jen Utroš, s tím že počkáme 3 měsíce jestli se ovu neobjevi a pak se uvidi.za 14 dni jdu na kontrolu..ovu sem zatim nemela tak me asi přidá ten Clomhexal..uvidime..ale myslim že je to dobrá gynekoložka a věřím ji.no tak uvidíme..Spíš ted řeším že jsem to ještě furt nedostala....a tehotná nejsem☹

kalka
21. srp 2008

Ahoj holky.. myslíte že Utrouš může oddálit mrchu???.. jsem dneska 33 DC a nic.. jsem víc jak 14 dní po IUI.. jeden test ukázal jen velký stín druhé čárky.. dva jiný testy jsou jasně negativní.. na zítra mám připravený nějaký supr dupr citlivý test.. ale nevím nevím.. měla jsme úplně normální příznaky mrchy jako každý měsíc.. svědění těla, bolení prsou a podbříšku..a dneska už mě není nic.. 😒

len
21. srp 2008

Ano, Kalko, já měla dvakrát luteální fázi 20 dní (normálně 12), po vynechání dorazila MS do 3-4 dnů 😒 Ale jestli bude druhá čárka, tak to oddálení nebude Utrogestanem 😉

kalka
21. srp 2008

len ahojky len.. abych pravdu řekla, tak jsme se nikdy nezajímal o to co je to luteální fáze.. ani jak se zjišťuje jak dlouho trvá.. 😒
V úterý jsem byla 30 DC a zkoušela jsme test s 20 citlivostí a měla jsme tam jen slaboulilinkej stín..
Od úterý testuju s testama s citlivostí 25 a ani ťuk 😒

len
21. srp 2008

To je období od ovulace do MS, tedy v podstatě doba, po jaké bys měla po IUI dostat MS, kdybys nebyla těhu. Každá žena ji má +- konstantní, takže když ji znám, jsem dost dobře schopná poznat případné těhotneství - pokud jsem třeba ovulovala 10.DC a LF mívám 12 dní, MS dorazí 23.DC (cyklus 10+12 = 22 dní). Pokud ještě 25. den MS nedorazí, můžu si gratulovat 😉 Jenomže když jsem brala Utrogestan, tak ten MS oddaloval téměř donekonečna, musela jsem ho vysadit, aby vůbec dorazila 😒
Takže jestli jsi víc jak 14 dní po IUI bez MS, buď jsi těhotná nebo je to tím Utrogestanem - pravdu by mohl odhalit ten test, jinak asi nic 😒

kalka
21. srp 2008

Asi bych ráda slyšela, četla, že ten utrouš s tím níc nemá společnýho, víš 😉 tak se ptám kde můžu a skoro každá mi tu píšete, že by to mohlo být tím Utroušem ☹ 😀
No tak uvidíme.. zítra ještě zkusím ten test... a pak počkám do pondělí a když se nic nezmění tak ráno naběhnu do Caru na krev.. 😉
A děkuju Len.. 🙂

len
21. srp 2008

No, promiň, jsem holt realistka 😀 Na druhou stranu já na testu nikdy neměla ani ten stín, tak jsi nadějnější 😉
A není zač a držím palce 🙂