Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?

zanetik
24. říj 2006

Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?

vendy05
22. dub 2008

krásný večer, chtěla jsem se zeptat, jsem z toho docela špatná, beru už třetí cyklus utr. a nikdy se mi nestalo, že bych začal akrvácet dřív než po dobrání (po těch deseti dnech), většinou tak 4den po dobrání a teď mám ještě dnes a zítra brát a od rána jsem začala dost krvácet ... nestalo se vám to taky??? 😒 ☹ 😔

terezita
22. dub 2008

ahoj, no mne se jednou spustila mrcha jeste driv, nez jsem stihla dobrat utros a tak jsem ten zbytek uz nedobrala. neni to treba. spatna z toho nebud, treba je to proto, ze jsi mela driv ovu. 😅

vendy05
22. dub 2008

Díky za uklidnění, ale ovulaci jsem měla, normálně jako vždy, takže právě proto nechápu co se děje... ☹

salopa
30. dub 2008

Ahoj holky....koukám,že už se tu znáte dýl.Mám dotázek.Včera jsem byla u doktorky a napasala mi taky utrogestan.Řekla,že ho mám začít brát 15 DC 2 krát denně...ale jak procházím články...tak všude je psáno od do.Mně neřekla kdy mám přestat brát a kdy zase žačít.Nevíte některá...jestli se to musí nějak přerušovat a nebo prostě brát v kuse. ☹
Díky moc

len
30. dub 2008

Salopa, ber ho v kuse a pokud během toho nedorazí MS, tak po 15 dnech zkus test a když bude negativní, tak vysaď. Někomu dokáže MS oddalovat hodně moc, to bys ho pak taky mohla brát do nekonečna. V případě // pokračuj 🙂 V případě MS už během braní vysaď.

salopa
30. dub 2008

Ahojky len.Mám to na upravení MS.Mám ji totiž nepravidelnou.Takže jestli jsem to dobře pochopila...tak pokud to nedostanu a nepřijde pozitivní test na těhu...tak mám vysadit.A pokud bude pozitivní...tak budu pokračovat.Jsem na tohle totálně blbá 😀

len
30. dub 2008

- MS přijde v průběhu braní - vysaď
- po 15 dnech bude negativní test - vysaď (MS by pak měla za pár dní dorazit sama)
- po 15 dnech bude pozitivní test - ber dál a objednej se k dr.

Ale obecně, pokud si nejsi jistá, zavolej své dr., on to každý předepisuje trochu jinak 😉 No a každý na to jinak reaguje... Některé holky to berou jen 5 dní, jiné 10, no a někdo, dokud MS nedorazí, ale to je dle mého blbost, protože já po předchozí zkušenosti bych to mohla brát klidně měsíc, těhu jsem nebyla, ale MS by prostě při braní nepřišla...

Obecně je ovšem dost důležité, abyt Utr. začala brát až po ovulaci, pokud se nasadí moc brzo, dokáže zablokovat ovulaci (i když spolehlivá antikoncepce to taky není)

salopa
30. dub 2008

Teda já jsem z toho jelen 😅 Doufám,že to pomůže.Je to fakt šílený 😉 Ale moc díky za radu.Nemám to jako antikoncepci.Chci otěhotnět,ale nejde to.Stále mám nepravidelnou MS a doktorka neví čím to je.Hormonální testy mám v normálu...tak mi nasadila tohle,aby se mi MS trošku upravila a pomohlo mi to k těhu 🙂
zablokovat ovulaci??mno řekla,že mám začít brát 12 DC.tak snad to bude dobré.moc moc díky 😉

len
30. dub 2008

Před chvílí jsi psala, že 15.DC 😕
Takhle - princip je zjednodušeně takovýhle:
Normálně po ovulaci se vytvoří žluté tělísko a produkuje progesteron. Tělísko zaniká cca za 12-15 dní po ovulaci, potom hladina progesteronu klesá a v důsledku toho dorazí MS.
Někdo má hladinu progesteronu příliš nízkou, pak je předepisován třeba ve formě Utrogestanu - nasadí se po ovulaci, kdy podporuje žluté tělísko a progesteron přidává, zároveň tím podporuje růst sliznice, aby se vajíčko lépe uhnízdilo. Pokud je ale hladina progesteronu v těle dostatečná (ať už přirozeně nebo díky Utrogestanu), tělo nemá důvod sliznici uvolnit a MS se zpravidla nedostaví. Proto se může stát, že dokud ho budeš brát, MS nebude. Poté, co ho vysadíš, už nebude progesteron dodáván, jeho hladina klesne a dorazí MS. Ovšem dorazí, ať jsi před tím ovulovala nebo ne - dorazí čistě z důvodu toho, že progesteron klesnul. Pokud bys byla těhu, neměl by to být problém - ve zdravém těhotenství si tělo tvoří progesteronu samo dost - přesto se doporučuje v Utrogestanu pokračovat - ničím tomu neuškodíš.

Ovšem pokud bys začala brát progesteron před ovulací, mohlo by se stát (není to pravidlem, ale proč riskovat?), že by se tím ovulace zablokovala. Navenek by to vypadalo normálně, dokonce by se pravděpodobně i zvýšila bazální teplota, ovšem ve skutečnosti by se sice cyklus asi srovnal, ale když by nebyla ovulace, šance na otěhotnění by byla nulová. Proto se doporučuje s Utrogestanem vyčkat až po ovulaci - dá se to ověřit měřením BT (nasadit ho, až když teplota aspoň dva dny stoupne), ovutesty (začít brát až 2-3 dny po pozitivním ovutestu) nebo ideálně folikulometrií - dr. sleduje na UZV folikuly a když prasknou (nebo píchne Pregnyl), pár dní nato nasadíš Utorgestan. Brát ho čistě naslepo (s tím, že 15.DC má většina holek už po ovulaci - to není pravda) se moc nedoporučuje - přestože to těhotenství nevylučuje, může ho to hodně ztížit.

Říkala jsem, že to shrnu stručně? 😕 😀

salopa
30. dub 2008

Fíha...stručně...jsi doktorka?:o))
Ale i tak teda jsem jak Alenka v říši divů.Nevím teda,jestli mi to nějak pomůže ☹ Jsem z toho nějaká zmatená.
Jinak sjem to předtím spletla.Má to být 12. den.Už mi z toho hrabe.čtu všude různý diskuse a tak...ale nikdo se stejným problémem jako já 😖

len
30. dub 2008

Ne, stavař 😀 Takže přeci jen doktorům věř na prvním místě, i když z dlouholeté zkušenosti - někteří na to docela kašlou 😒 Víš co - když to nasadíš o trochu později, nic se nestane. 12.DC je příšerně brzo, od toho dne to beru já, ovšem já teď ovulovala už 10.DC a cykly mám třítýdenní... Pamatuju na jednu holčinu, měřila BT a Utr. měla doporučený asi od 18.DC. No a ovu pořád nikde, tak čekala, BT ji potvrdila až 24.DC, tak nasadila Utr. až potom, no a je z ní těhule 🙂 Netroufnu si říct, jak by to dopadlo, kdyby ho začala brát už ten 18.DC... Možná stejně, kdo ví 😉

salopa
30. dub 2008

Tak to jako manža.Taky stavař:o))Mno...věř doktorům...stejně jsem teď objednaná k novému doktorovi,protože s tohle nejsem spokojená.Furt mi nic neřekla..nevysvětlila..nepomohla.Tak jsem na 14. objednaná k jinýmu.Tak se ho asi zeptám.Ono to tak stejně asi nějak vyjde.Páč jsem včera dostala injekci na vyvolání a než to dostanu a pak těch dvanáct dní..tak to to akorát tak vyjde a poznám co mi řekne on.
Ale moc dík..jsi hodná 😉 Koukám,že jsi z Prahy:o)

len
30. dub 2008

Kousek od Prahy 😉 A dobře děláš, pokud nemáš k dr. důvěru, tak je spolupráce moc špatná. Hezky toho novýho vyzpovídej 😉

salopa
30. dub 2008

A kde kousek? taky teď bydlíme kousek od Prahy:o)
Jojo..hlavně pokaždé se tam střídla jiná...a nic mi žádná skoro neřekla...a prej sem histerka a tak.Takže jsem zvědavá na toho nového.Jsem zvyklá na chlapy...myslím,že jsou k těm ženskejm citlivější.Tak jsem zvědavá..co on mi řekne.

len
30. dub 2008

Roztoky 🙂
Jinak taky dávám přednost gynekologům - chlapům, v CARu jsem vystřídala dva chlapy a čtyři ženský, no a ti chlapi jsou prostě lepší, no 😀

salopa
30. dub 2008

Tam to znám.Tak to je opravdu kousíček:o))
Jojo..prostě chlapi vedou na celé čáře 😀

pupsik
2. kvě 2008

Prosím, můžete mi někdo poradit? Mám předepsaný Utrogestan od 17. dne cyklu na 12 dní. Už třetí den ho tedy neberu, MS má zatím den zpoždění, na testu se objevila slabá čárka, ale až po limitu. Jsem nyní 15.DPO, test byl unimarkt. Bazální teplota se drží na 37. Mám všechno nechat jak je nebo sama znovu začít brát Utroš? (byl mi předepsaný kvůli nízkým hodnotám progesteronu a nízké sliznici). Můj dr. bude až v příštím týdnu ...
Díky za radu a všem přeju brzké //.

motylek
3. kvě 2008

Pro jistotu bych ho jedla dál, nic tím nezkazíš. Kdyby přišla MS, tak ho vysadíš.

koalice
14. kvě 2008

Já mám Utrogestan nasazený až v graviditě, jsem v 7. týdnu. Na ultrazvuku mám pod embryem hematom a dvaktát jsem jednorázově špinila. Je pravda, že mi po něm bolí hlava a trochu se kazí pleť, jak už to u gestagenů bývá, ale když to pomůže k resorbci toho hematomu, klidně to oželím. Jinak přeju všem snažilkám na IVF a inseminaci úspěch, vůbec si tyto stresy neumím předtsavit. Já mám nyní druhou spont. graviditu , tak snad to dopadne...

ba111
12. čer 2008

Zdravím po dlouhé době. Byla jsem taky na urogestanu - první trimestr těhotenství. Předtím jsem se snažila otěhotnět spoustu let. Byla jsem už v šestém měsící a tuto sobotu jsem musela porodit mrtvé miminko... .Vůbec nevím, co se stalo.

miluse
16. čer 2008

ahojky, nemám na to to tu celé dočítat, přeci jen 166 je dost 😕

První cyklus beru utrogestan, jen jsem se chtěla zeptat jak ho snášíte, neb já jsem po něm fakt hrozně unavená a v práci mám vždycky krizi, že bych to nejraději zalomila pod stůl a o víkend, kdy jsem ho brala ten 3 - 4 den, tak mi bylo i tak nějak divně.

Jinak mě ho doktror předepsal spolu s clomhexanem.

len
16. čer 2008

Miluse, snášela jsem ho fakt mizerně (únava, přecitlivělost) a to nejen, když jsem ho brala, ale i celý další cyklus po dobrání. Takže po dohodě s dr. vlastně až tak životně nutný není a brát už ho nebudu.

miluse
16. čer 2008

Len, díky.

Já ho vlasntě beru na podporu ovulace, neb prý neovoluju, ikdyž ovulační test jsem měla vždycky pozitivní, ale zatím se nezadařilo. Předepsal mi ho na 2 měsíce tak uvidím. A ta přecitlivělost, je fakt, že včera se mi chtělo brečet u nějaké stupidity v TV, ale už nevím co to bylo, jen jsem se sama sobě divila proč mám na kahánku. Holt asi už hormony začaly pracovat. 😅

len
16. čer 2008

No, tak ovulaci stoprocentně nepodpoří 😉 Na to jsou zase jiný léky... Utrogestan dodá tělu progesteron, který si jinak vyrábí po ovulaci, ale že by přímo způsoboval dozrávání vajíčka a jeho uvolnění, tak to určitě ne 😒 Jak poznali, že neovuluješ?

andelka
16. čer 2008

To by mě taky zajímalo, protože jsem si myslela, že Utrogestan a Duphason se dávají třeba při nedostatečnosti žlutého tělíska, na prodloužení luteální fáze a jako pomoc při zahnizďování oplodněného vajíčka. Proto by se měl nasazovat až po ovulaci. Když se začne brýt dřív, tak přece ovulaci zabrání a je to kontraproduktivní, ne?

len
16. čer 2008

Ano, ta možnost tady opravdu je... Měl by se opravdu nasazovat PO ovulaci - před ní na nic není a může i uškodit. Dost často se ale kombinuje s léky na ovulaci (Clostylbegitem, Clomhexalem...). Proto by mě zajímalo, jak Milusi přišli na to, že neovuluje, pokud má pozitivní ovutesty. Ultrazvukem? (v tom případě by to bylo dobré maximálně pár dní před tím pozitivním testem, dřív to nemá význam), kontrolou progesteronu z krve (v tom případě minimálně tři dny, ale klidně týden po tom pozitivním testu), popřípadě v kombinaci s měřením bazální teploty (ale tu pak Utrogestan může ovlivnit)...

miluse
16. čer 2008

To zjistili z testů krve, vše bylo v pořádku jen tyhle hodnoty ne. Na začátku cyklu beru ten clomhexal nebo jak se to píše a pak za polovinou cyklu, začala jsem 16. den beru ten utrogestan 2x denně. Doktor říkal, že se musí brát tyhle dvoje, ale proč už si zas nepamatuju, neb mě tam zahltil takovýma informacema, že jsem to ani nestihla pobrat 😅 Jsem to asi napsala špatně

miluse
16. čer 2008

Jo a zjistili mi to tak, že jsem byla 3. den cyklu na krvi a pak 21. den cyklu a podle toho, prý je to běžný postup. Vím, že na tom taky pár kámošek bylo a doktor mi i říkal, že u většiny žen tak z 70 - 80 % je důvod neotěhotnění anovulace. Tak uvidíme.

bertica.h
16. čer 2008

jeej,až teraz som objavila túto tému..som rada.
začala ste po brati Utroša krvácať neiktroá medzi cyklami?
Ja som nikdy nie..minulý mesaico som brala UTr.a teraz mám problémy so špiněním..
Ďakujem.
Bianka..no..všeobecne sa hovorí,že by sa nemal brať neskor ako v prvom trimestri..pretože on pomáha vlastne iba zahniezdiť vajíčko,aby sa udržalo..potom už asi neplní funkciu...

andelka
16. čer 2008

Já naštěstí ovuluju, ale mívala jsem dost krátkou luteální fázi, takže si zrovna něco o těch lécích pmatuju, co o tom říkala doktorka. jo a prý se má brát asi 2 měsíce i v těhu, pak už jeho funkci přebírá placenta.