Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?

zanetik
24. říj 2006

Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?

tux
18. led 2010

Karol a polykáš ho nebo zavádíš vaginálně? je lepší prý zavádět aby ses vyhla těmto nežádoucím učinkům, četla jsem to v diskuzích.

Holky nestalo se některé, že by po zavedení první dávky začala migréna nebo jen bolesti hlavy??? jsem migrenik a od začátku těhotensvtí jsem migrénu ani bolesti hlavy neměla, měla jsem je pouze při MS díky změně hormonů a ted když beru utrogestan což je hormon se mi to vrátilo. Je to možné????

len
18. led 2010

Já si myslím, že je to klidně možné - jestli jsi i dřív reagovala na prudké změny hormonálních hladin... Jednak ti v začátku těhotenství dost narůstá hCG, druhak i tělo tvoří samo spoustu vlastního progesteronu a když mu ho navíc ještě dodáš Utrogestanem, vůbec bych se tomu nedivila. Mě po něm hlava nebolela, ale zase se mnou cloumal jinak 😉

eloana
18. led 2010

ahoj-holky--ja-utros-brala-az-do--15tt
v-gennetu-mi-delali-screening-I.plus-k-tomu-tripel----screening--v-pohode-ale-tripel-pozitivni
mela-jsem-v-obou-odberech-zvysene-HCG---geneticka-mi-rekla,ze-hladinu-muze-ovlivnit-UTROGESTAN
je-to-hormon-navic.
takze-mozne-je-vse

allegria
14. dub 2010

Holky, které jste z Brna nebo okolí a berete Utrogestan: Mám doma 3 nová, nenačatá balení, která nevyužiji. Dám je s velkou slevou a předám kdekoliv se domluvíme. Pište do IP.

sovicka_
15. srp 2010

mám předepsaný po OPU Utrogestan a Crinone - s tím, že mám nejdřív užívat 1x denně (večer) Crinone v aplikátoru a po dobrání, tj. po 15ti dnech, začít s utroušem, 3x denně dvě kuličky.
Našla jsem v příbal. letácích, že co aplikátor a co kulička, to cca stejné množství účinné látky. Tak mi nějak nesedí, že se ty dva preparáty vzájemně suplují - když budu brát 6x denně kuličku Utrouše, tak budu mít 6x více té účinné látky? Nebo se počítá s tím, že většina kuličky po rozpuštění vyteče ven a ve výsledku se to, co se vstřebá, srovná?
Vrtá mi to hlavou a nemůžu najít jiné vysvětlení 🙂
Díky za odpověď.

elana
17. srp 2010

@sovicka_ neřeš to🙂, Utrogestan je sice progesteron stejně jak Crinone, ale je v trošku jiné formě (tzv. mikronizovaný), takže je ho potřeba víc, než jedna pořádná dávka Crinone🙂 Je to úplně standartní postup, někdo bere po IVF 6 kuliček Utro denně, někdo 1 aplikátor Crinone, já měla obě varianty a při obou jsem otěhotněla (nedopadlo, ale to je jiná věc, za to progesteron nemůže 😝 )

sovicka_
17. srp 2010

díky moc za odpověd 🙂

drndapetka
16. zář 2010

Ahojky, po zavedení utroše mi bolí chvíli pobříšek - dělám něco špatně nebo je to jen tím, že jsem tam dole teď víc citlivější? Pak by mě ještě zajímalo, zda náhodou neexistuje na zavádění nějaký aplikátor, zdá se mi zavádění prstem nehygienické 😝 díky moc za odpovědi 🙂

elana
16. zář 2010

@drndapetka já myslím že je to tím, jak je to víc prokrvený a účinná látka proniká. Pokud vím tak aplikátor na Utrouš neexistuje, když si pořádně umeješ ruku (pro klid klidně ještě natřít antibakteriálním gelem), tak to je víc než dostatečný, při milování se manžel taky nedezinfikuje🙂 Jako určitě bych si nezaváděla Utrouš na veřejných záchodkách🙂, ale doma, po umytí rukou, Ti nehrozí vůbec nic 😉

drndapetka
16. zář 2010

@elana mě ještě napadlo - mám trošku delší nehty, tak jestli se tam dole nějak nedrápu 😒 snažím se zasunout, co nehloubš a narazím vždy až na čípek, ten je tvrdý a asi jak na něj narazím, tak to bolí ☹ Předevčírem u gyndr mě to po vyšetření a utz bolelo stejně....jinak ruce umývám pravidelně, to bych si nelajzla, trpívám totiý na kvasinky, tak si teď dávám dost pozor 😉 děkuju moc za názor

elana
16. zář 2010

@drndapetka možná i ty nehty hrajou roli, já vždycky při utroušování je shodím, hlavně teda na ukazováčku, kterým tam tu kuličku tlačím, to se fakt bojím. Myslím ale že tím to není, to bys třeba špinila, kdybysis do něj rýpla. Já cpu Utrouš právě jakoby za čípek, prostě rovnou zavádím šikmo nahoru dozadu (zavádím vleže). Ale o tu hygienu se určitě neboj, nějaký aplikátor by rozhodně nebyl tak čistý, jako prst čerstvě umytý mýdlem a vodou 😉 , Utrouš u někoho fakt kvasinky vyvolává, ale tím, jestli máš nebo nemáš čistý ruce to nebude, spíš jak se tam změní prostředí.

drndapetka
16. zář 2010

@elana aha, no já zavádím v dřepu, jde mi to tak nejlíp, mám totiž krátkej ukazovák 😀 😀 manžel odmítl zavádět, tak si holt musím poradit sama.....Ještě se zeptám teda - utrouš mám po iIVF, měnila jsem ho před 3mi dny za injekce Agolutinu, mám ho napsanej 2-2-2, prý mám ráno polykat , večer zavádět, ale když jsem polkla, tak mi bylo strašně mdlo, chodila jsem po batě jak zfetovaná, tak raději zavádím pořád....je účinější zavádět nebo polykat?A nemůže přechod z Agolutinu způsobit pokles progesteronu a těhotentsví nějak ovlivnit?mám za sebou GEU a MA, tak mám strach ze všeho - u MA mi utrouš nepomohl 😒

elana
16. zář 2010

@drndapetka a fakt jsi to vleže nezkoušela? i když máš krátkej ukazovák 😅 , tak mi přijde že když se zvedne zadeček, tak vlastně pochva jakoby opticky😀 zkrátí, ale pokud Ti vyhovuje podřep, zaváděj v podřepu. Já vždy po IVF měla zavádět, u KETu to bylo tak, že do transferu polykat, po něm zavádět, při zavádění je míň nežádoucích účinků a hlavně se využívá tzv. first pass efektu, kdy účinná látka proniká přímo k sousední děloze, takže se nezdržuje přechodem trávicím traktem. Jinak ale je Utrouš uzpůsoben tak, aby měl účinek srovnatelný při obojím podání, jinak by ho udělali jen k vaginálnímu přijetí (stejně jak třeba bobule proti kvasinkám se nepolykají, ale zavádí). Toho snížení hladiny se vůbec neboj, v 6.tt si zdravé těhotenství vytváří progesteronu už samo tolik, že i ten Utrouš je víceméně placebo (no, nechci být hnusná, tak podpora)...třeba u Apolináře ho dávají jen 2 týdny po transferu a pak už nechají embryo, ať dělá, co umí 😉 a těhotní jim stejně jak jinde.

len
16. zář 2010

@drndapetka je to progesteron jako progesteron, dávka 2-2-2 je po IVF naprosto dostatečná (dokonce, pokud teda nejsi po KET, tak i celkem zbytečná, takový placebo po tom 6.tt...). A jinak teda zavádění je definitivně lepší, líp se to vstřebá a mívá to méně vedlejších účinků, u nás doporučují pouze zavádět. A pokud je ti po polykání blbě, vůbec bych to neřešila a jen zaváděla 😉 Jedinou nevýhodu to holt má, že to pak vytejká, takže přes den používat intimku...

Jinak máš pravdu, že MA progesteron nepředejde, to bývá většinou způsobený nějakou genetickou poruchou ve vývoji nebo prostě jeho zastavením, který nemá s nedostatkem progesteronu nic společnýho. Pokud by byl nedostatek progesteronu, embryo by odkrvácelo, tomu by Utrogestan zabránit mohl. Ale na MA bohužel žádný "lék" neexistuje 😔

drndapetka
16. zář 2010

@elana já budu utrouš zavádět až do 12tt, myslíš, že je to zbytečné? 😕 jinak moc děkuji za uklidnění a trpělivost 😀 byla bych ráda kdyby to na po třetí už vyšlo. 🙂 zatím se cítím netěhotně, jsem jen ospalá, ale za to může bezatak taky Utroš 😀 takže vlastně žádný příznaky ( a to jsem u předchozích těhu trpěla jak kůň)

drndapetka
16. zář 2010

@len děkuji za názor 😉 já doufám, že když jsme měli ICSI, že si embryologové pohráli dost a vybrali jen to nejkvalitnější, co jsme s manželem mohli nabídnout 😀 tak snad se bude vyvíjet dobře.......

len
16. zář 2010

@elana jestli já nebudu od Apolináře 😀
Jinak mám právě zkušenost, že po IVF jsem ho brala jen 14 dní a otěhotněla jsem. Pak jsem ho vysadila a embryo se normálně vyvíjelo, ale pak to vzdalo (teď už tuším, že v mém případě je v tom mizerná genetika). A ačkoli jsem nebrala progesteron zvenčí žádnej, tělo si ho produkovalo samo tolik, že vůbec nerozeznalo nevyvíjející se embryo a dál předstíralo těhotenství - žádný krvácení, nic, MA mi diagnostikovali až ultrazvukem. To je takovej typickej průběh a bohužel i kdybych do sebe prala Utrogestan třeba 5-5-5, neměla bych nejmenší šanci tomu předejít...

elana
16. zář 2010

@drndapetka víš co, možná to zbytečný je, možná ne...každopádně až na toho Apolináře všechny CARy nechávají Utrouš do 12.tt, tak nějaký důvod to asi má, i kdyby jen ten, že jsou si doktoři i pacientky jistější a kdoví, třeba to některým těhotenstvím opravdu pomůže. Držím palce, ať to vyjde, četla jsem někde, že máš za sebou GEU a MA, to jsme na tom stejně 🙄 tak teď zbývá už jen zdravě prosperující těhu, ne? 😉 Buď ráda, že je Ti dobře, mně teda bylo dobře pokaždý🙂, ale někdo prostě příznaky nemá🙂

len
16. zář 2010

Jinak tím zaváděním do 12.tt sice asi ničemu moc nepomůžeš, ale zase tím rozhodně nic nezkazíš, takže pokud po tom nemíváš stavy na umření, normálně to ber dle instrukcí 🙂

elana
16. zář 2010

@len no Tebe bych zrovna na Apolináře tipla😀

Peti, ale je to jak píše Len...ani megadávky progesteronu MA nezabrání, na rozdíl od SA, kde tak učinit můžou🙂 Tak se drž a neboj, udělala jsi (a děláš stále) maximum pro to, aby to vyšlo, tak co.

nuzky
10. lis 2010

Za par dnu zacnu brat UTROGESTAN ... nedari se otehotnet druhym rokem...a mam nepravidelnou mS ( zhruba 5 do roka) mam jej brat od 17.DC 3 tobolky vaginalne po dobu 10 dnu ...pak vysadit..vyckat 5 dnu a testovat ... NICMENE, ZA JAK DLOUHO PO LECBE UTROGESTANEM OTEHOTNIM ???? DEKUJI MOC ZA BRZKOU ODPOVED ! 😀

veruncik
11. lis 2010

Ahoj holky,

chci se zeptat, za jak dlouho jste měly menstruaci po vysazení utrouše. Vysadila jsem ho před třemi dny a stále nic...TT mi vyšly negativní ☹ Díky.

len
11. lis 2010

Nuzky, musíš stihnout otěhotnět PŘED tou léčbou 😀 Před ní odovulovat, oplodnit vajíčko a teprve poté brát Utr., který by tomu mohl trochu pomoct. Ale když před tím nebudeš ovulovat, neotěhotníš asi nikdy, to je jednoduchý. Jinak kolikátý cyklus to klapne, ne moc dobrá otázka - někomu první, někomu třetí, někomu desátý a někomu nikdy 😒

Veruncik, já to dostávala po 4 dnech, ale někdo třeba až po týdnu.

petulak1988
4. bře 2011

Zravim vsechny,muze utrogestan zablokovat ovulaci??Ted jsem ho prestala brat konci mi mestruace a chci se snazit otehotnet bez nej piju kontryhel myslite ze by to mohlo pomoci?

gabrlinka
10. bře 2011

@petulak1988 mně kontryhel pomohl, takže můžu doporučit 😉

mindinka
15. bře 2011

Zdravím vás mám na vás takovou prosbu, nezbyl někomu utrogestan na prodej? Děkuji moc za nabídky. 🙂

janca_dobi
15. bře 2011

@mindinka Ahojky, mně zbyly 2 platíčka + 9 tabletek. Přestala jsem ho brát zhruba před měsícem. Dokonce jsem také z Benešovska. 😉

mindinka
15. bře 2011

@janca_dobi Ahojky tak to je super a co by jsi za ně chtěla? Já jsem z Horní Lhoty je to asi 15km od Vlašimi. 🙂

janca_dobi
15. bře 2011

@mindinka Vůbec si nepamatuji, co jsem za něj doplácela, ale moc to asi nebylo. Darovala bych ho třeba za tabulku dobré čokolády. 😉 Nechystáš se někdy do Benešova, nebo manžel občas jezdí do Vlašimi za známým. A teď přemýšlím, jestli v Horní Lhotě nebydlí moje kamarádka, nebydlí tam Novotní, co mají v BN uhelné sklady?

mindinka
15. bře 2011

@janca_dobi Novotný tu bydlí a taky sem jezdí na chalupu, já tu moc ty lidi neznám no nevím jestli pojedu do Bene. do Vlasimi neni problém dojet jezdím tam každou chvilkju, tak bysme se mohli nějak domluvit a čokoládku ti koupím určitě, já za 3 balení doplacím 77kč. 🙂