Uzel na štítné žláze, máte? Jak dlouho se léčíte?

ajurka
16. črc 2014

Máte někdo? Jak dlouho se s tím léčíte?? Mě se při těhotenství zvětšil.. zatím pouze zvýšená dávka euthyroxu..

ajurka
autor
16. črc 2014

🙂

martina_z
16. črc 2014

@ajurka Mam autoimunitni zanet a nekolik uzliku. Tehotenstvi mi lehce zvedlo protilatky, kontrola po sestinedeli dopadla dobre a je to cajk. Uzly se nezvetsujou, funkce ok, zatim bez leku a jen sledovani.

kajule
16. črc 2014

Měla jsem ho, ale už ne. Díky "skvělé" péči mé endokrinoložky mám pryč celou štítnou žlázu už deset let.

ajurka
autor
16. črc 2014

A nemuze se objevit treba uzlik jinde??? Nebo mohou se pri operaci poskodit hlasivky???? Jak dlouho jste byla v nemocnici?? Bolelo to? Mohla jste jist?? @kajule

vernalis
16. črc 2014

@ajurka Také jsem měla, docela velký, nakonec nemám celou šž. 🙂

lavita
18. črc 2014

já ji mám taky pryč a jsem za to ráda, kompenzace lékama ji plně nahradila a nemusím se strachovat dalších uzlíků 🙂

baris
18. črc 2014

@ajurka mě se během těhoteství taky vytvořil a zvětšil uzlík na štítné žláze.

Po porodu se vše ustálilo - dál se nezvětšuje .... Jen musím co půl roku chodit na kontrolu, nic víc 😀 Jo a mám brát eurotyrox (či jak se to jmenuje), ale já chronicky zapomínám léky 😀 😀 😀

espada
30. črc 2014

@baris Tak na to pozor! Léky musíš brát pravidelně. Štítná žláza je opomíjený, ale velmi důležitý orgán. Ovlivňuje celé tělo a pokud nefunguje správně, je NEZBYTNÉ brát léky. Zejména u žen kvůli dětem. A taky proto, aby se to nezvrtlo v rakovinné bujení! !! Proto léky ber pravidelně.

@ajurka Já mám taky uzel. Lecim se skoro 20 let. V těhotenství mi jen zvysili dávku euthyroxu a navic jsem brala jodid. To proto, že mám autoimunitní zánět štítnice. Nevím, co máš ty. Ta zvysena davka v těhotenství se bere kvuli miminku, aby melo dost, nez mu zacne fungovat ta jeho. Vždycky je lepší být v těhotenství pře substituovana než méně. Po šestinedělí udělají kontrolu a dávku upraví dle potřeby i s ohledem na kojení. Ten uzlík může pracovat, protože tve tělo je vic zatizene. Neboj se, pokud te doktoe sleduje, je vse ok. Me uzlik mění velikost pořád.

ajurka
autor
30. črc 2014

@espada Já v těhotenství měla pořád stejnou dávku 50tku.. po šestinedělí když jsem šla na kontrolu mi dala už větší dávku euthyroxu 75

viktorka11
30. črc 2014

@ajurka - v nemocnici je hospitalizace pri odstraneni sz cca 4-5 dni, ja uz jedla vecer po operaci (polevka, puding nebo tak neco) a bolelo mne po operaci vic za krkem nez cokoliv jineho 🙂 byla jsem operovana v 6mesici tehotenstvi kvuli podezreni na karcinom. Hlasivky poskozeny byt muzou, nebo spis hlasovt nerv, ale da se to opravit 🙂

ajurka
autor
30. črc 2014

@viktorka11 takže bolest po operaci je velká??

viktorka11
30. črc 2014

Nni to tak hrozne. Spis neprijemne nez nejak bolestive. Zvladla jsem to bez prasku 🙂

espada
30. črc 2014

@ajurka Aha. No tak to je ok. Já beru 137 mg. Prostě choď pravidelně na kontroly a ber prášky a bude to ok. KdyB byl problém, navrhnou ti odstranění. Lamoska na tom byla a prý nic hrozného. Za týden o ničem nevěděla 🙂 Jinak jak píše viktorka11.

vernalis
30. črc 2014

@ajurka Já třeba po operaci neměla ani to bolení za krkem... po operaci druhé půlky šž jsem už dokonce noc po operaci na JIP spala normálně na břiše. Každý má práh bolesti asi někde jinde. 🙂

@viktorka11: Mohu se zeptat, jak lze opravit ten nerv? Mám ho po operaci šž na jedné straně zdá se zničený (operace 2010) a nehýbe se mi kvůli tomu jedna hlasivka. Nikde mi žádnou "opravu" nenabídli, ani ORL, ani foniatrie...

viktorka11
30. črc 2014

@vernalis - operoval mne Mudr. Markalous v Jindrichove Hradci a pry dela i rekonstrukci hlasoveho nervu. Mozna bych zkusila jinou ORL . Do JH jsem jela na operaci z Prahy a nelituji 🙂

vernalis
30. črc 2014

@viktorka11 : děkuju, zkusím to trochu progooglit, jestli je to u mě ještě vhodné a tak, bylo by fajn mít zpátky svůj hlas 🙂

zmuzle
30. črc 2014

Ja byla sledovana nekolik let, pak cca v 2 letech veku ditete jsem musela na odstraneni. Brali mi teda jen pulku. Neni to nejak extra pak bolestive, spis neprijemne. Proste se neda hybat hlavou atd a mela jsem alergii na naplast. To bylo asi nejhorsi 😀 Ted beru stale 50 mg letroxu.

ajurka
autor
30. črc 2014

@vernalis od operace nemůžete mluvit???

ajurka
autor
30. črc 2014

@vernalis nebo spíše nemáte hlas???

vernalis
30. črc 2014

@ajurka došlo u mě pravděpodobně k přerušení vratného nervu (hlasivkový nerv), tím pádem se mi jedna hlasivka přestala zcela hýbat. Je to jedno z rizik této operace, pravděpodobnost toho, že se to stane je / byla v Motole prý kolem 3%. Dají se na to cvičit foniatrická cvičení, kdy druhá, hybná hlasivka jakoby nahradí tu nehybnou. Ale je to sval, takže je potřeba cvičit jakoby stále. Já jsem velmi nedůsledná, takže jsem na foniatrii přestala brzy chodit a prostě si na nový hlas a jeho (ne)sílu zvykla. Někdy je to malinko omezující, nemůžu křičet, falešně zpívám a tak 🙂 Ale asi by se to hodně zlepšilo tím hlasovým cvičením. Určitě se toho nebojte, neznám nikoho jiného, komu by se to také stalo a to v nemocnici prošlo pacientů s touto operací spousty a za ty dohromady dva týdny, co jsem tam byla.

ajurka
autor
30. črc 2014

@vernalis jo právě toho se bojím, že kdybych náhodou musela na operaci, že bych přišla o hlas.. jinak pokud se to léčí a bere prášky neměl by být problém, že?? Znáte třeba někoho starého který se s tím léčil celý život??
@zmuzle
@baris
@martina_z
@kajule

vernalis
30. črc 2014

@ajurka neznám nikoho, kdo by přišel úplně o hlas trvale. A víc než změněný hlas mi vadí zhoršené dýchání, což si mnoho lidí neuvědomí, že se změní, pokud zůstane hlasivka "viset". Jinak je vše v naprostém pořádku, beru lék, docházím pravidelně na kontroly a bez problémů. Nikoho vyloženě starého po celoživotním léčení neznám, ale je to zaprvé tím, že okolo sebe nemám mnoho seniorů a také tím, že když jizva vybledne, jen tak na někom nepoznáte, že problémy se šž měl, tak vás nenapadne se zeptat 🙂 Mám okolo sebe lidi, u kterých vím, že se léčí třeba přes 10 - 15 let, max. do 45 let věku a jsou v naprostém pořádku a bez komplikací. Osobně mě ani nenapadá, co za komplikaci by se mohlo vyskytnout, když se bude dodržovat léčba, ale nejsem lékař, tak třeba bude mít někdo víc zkušeností.

ajurka
autor
30. črc 2014

@vernalis takže po té operaci se vám hůře dýchá??

ajurka
autor
30. črc 2014

@ajurka nebo jste to měla i před operací?

vernalis
30. črc 2014

@ajurka Jinak za mě spíše operaci doporučuji, já sama měla v uzlíku karcinom, takže někdy mohou být uzlíky zákeřné 🙂 a pokud vám lékař doporučil půlku nebo celou šž odstranit, je lepší se jí podle mého vzdát, než čekat, jestli se uzlík nějak nerozbují. Karcinomy šž sice nebývají úplně zlé (až na dva druhy) a jsou i velmi slušně, bezbolestně léčitelné, ale proč jim dát vůbec prostor, ne?

ajurka
autor
30. črc 2014

@vernalis ne ne.. dr. zatím mi žádnou operaci nedoporučil.. zatím pouze zvýšil dávku.. pokud doporučí určitš půjdu i když bych se dost bála

vernalis
30. črc 2014

@ajurka ano, tím, že se hlasivka nehýbe, tak při nádechu se jako by obě neotevřou, jedna tam zůstává napůl zavřená. Znát je to ale jen při námaze nebo právě zpěvu 🙂 ale zase, vše jde zmírnit správným pravidelným cvičením hlasivek 🙂

vernalis
30. črc 2014

@ajurka Tak jen zobejte léky, choďte na kontroly, ničeho se nebojte a nestrachujte se. Je spousta horších chorob, co by člověk mohl mít, tohle je ještě lážo plážo 🙂

ajurka
autor
30. črc 2014

@vernalis jj to jo 🙂

mahev
30. črc 2014

@ajurka Já jsem po operaci skoro 3 roky.Mám odstraněnou polovinu.V nemocnici jsem byla sotva 48 hodin,žádné bolesti,nic.Mluvila jsem bez problémů hned po probuzení z narkozy.Ani první kaše k jídlu nebyl,problém polknout,nebolelo to.Po týdnu doma jsem jela do nemocnice vyndat stehy.Jizva už není vůbec vidět.Beru letrox 50.Neboj se operace.