Vracejí se mi afty, chybí mi něco?

klarina_f
26. zář 2013

Jednou za asi dva měsíce se mi objeví v puse afty, většinou po dvou. Bolestivé, velké, léčba trvá vždy docela dlouho, určitě déle jak dva týdny. :( Používám Herbadent. Pálí, bolí, ale po nanesení je to úžasná úleva. No a hlavně hojí!!!

Moje otázka zní... chybí mi něco, mám něčeho přebytek, že trpím na afty? Přenosem ze špinavého to nebude.

Děkuji. ;)

lucieandrlova
27. zář 2013

Na afty trpím celý život... U mě to vyvolává jídlo - např. citrusy, džusy (musí se vysledovat) a špinavé nádobí (např. restaurace) a také musím ze všeho jíst, pít jen já... (Jak se manžel napije ze stejné skleničky, mám hned afty.)

Výborně mi pomáhá Mundisal gel. Poradila mi to zubařka. Neštípe, hned hojí. Jen se nesmí v těhotenství a při kojení.

luthien.k
27. zář 2013

@klarina_f posilovat imunitu - vit. C, vit. D, omega 3 nenas. kyseliny, probiotika, případně beta-glukany. Vše ideálně v přírodní formě.

llluckaaa
27. zář 2013

@klarina_f Já na afty taky dost trpím. Objevují se nečekaně a trvá dlouho, než zmizí. Pomáhat by měla zdravá strava s dostatkem vitamínů skupiny B a vitamín C. Ale třeba u mě si nemyslím, že je zrovna v tomto problém, spíš mám podezření, že mi je vyvolává hlavně stres.

klarina_f
autor
27. zář 2013

@lucieandrlova jedla jsem rajčata, ale těma to nebude. Nevím, asi jsem na to náchylnější. Se synem se často děláme o jídlo, ale tím to nebude. Když jsou afty, dávám si pozor, ale od něj jsem nic určitě nechytla. Dnes jsem si zase koupila Herbadent, ten Mundisal jsem mám pocit zkoušela a nic. :( Herbadent sice pálí, bolí, ale krásně ten aft vypálí. Moc děkuji. 🙂

@luthien.k takže zdravě jíst? No jooo, co když se snažím jíst zdravě (ach ta čokoláda, té se nevyhnu), ale i přes to jsou? Četla jsem, že afty jsou předzvěstí nemoci, ale u mě jsem zatím nic nezaznamenala. A zuby si čistím, udržuji je... . :/ Každopádně děkuji. 🙂

@llluckaaa jo, stres mě nenapadl. Je pravda, že teď to je takové... uf... všelijaké. Taky mi trvají dlouho a jsou booolestivé. :(

llluckaaa
27. zář 2013

@klarina_f Já právě taky mívám někdy že trvají dlouho, hodně bolí a špatně se léčí. A když jsem o tom zpětně přemýšlela, tak to bylo hlavně v období, kdy jsem se nervovala 😒 V rodině je nikdo jiný nemá.
Čokoláda není nezdravá - teda když si dáš tu s vysokým obsahem kakaa 😉 Zrovna před chvilkou jsem si dala 52% 😀
Zkusím si pořídit ten Herbadent, když si ho chválíš. To je mastička?

klarina_f
autor
27. zář 2013

@llluckaaa jsou to kapky, fakt pálí, au. Ale mě zabírá. 🙂
Nooo, 52% to nevidělo ani z rychlíku. 😀 Ale snažím se ráno dělat sedy lehy (ortéza sice zavazí, ale nedá se). Když mám nohy rovně, tak mě hodně bolí bederní část zad, ale snad to přejde. V pondělí jdu na KO s nohou, tak se děsím, že mi řekne, že mi ortézu ještě nechá. :(

luthien.k
27. zář 2013

@klarina_f
@llluckaaa
Mně se aft nebo opar vyrazí, když na mě leze nějaká nemoc, u mě je to jednoznačně spjaté s imunitou, což i ty stresy jsou, takže určitě je dobré imunitu posilovat (to se hodí vždycky 🙂)

@klarina_f, ono v dnešní době, kdy výživové hodnoty potravin klesají úměrně tomu, jak je vyčerpaná půde intenzivním hospodařením atd., tak bohužel často nestačí jen zdravě jíst, ale ty dobré věci pro imunitu dodávat i jinak - přírodní forma vit. C je třeba rakytníková šťáva, prášek z aceroly, vit. D a zároveň omega 3 je výborným zdrojem olej z tresčích jater (nebo aspoň normální rybí olej a k tomu syntetický vit. D - hlavně od zimy do jara), probiotika jsou v kvašené zelenině, ale i ta z lékárny udělají dobrou službu...

luthien.k
27. zář 2013

@klarina_f u nás se nekupuje čokoláda pod 70% 😀

llluckaaa
27. zář 2013

@klarina_f Víc než slivovice ale pálit nebudou 😀 Já už byla jednou tak zoufalá, že jsem si vyplachovala pusu slivovicí. To byla bolest 😝
Já kupuji 52% v Lidlu, je za celkem dobrou cenu. Naštěstí mám hořkou raději než mléčnou 🙂

llluckaaa
27. zář 2013

@luthien.k Já zvládnu maximálně 85%. Manžel mi jednou donesl 99%, že mi udělá radost 😀 Nakonec to musely sníst děti (a po pravdě, ani jim nevadilo, že je hořká, hlavně že to bylo hnědé, vypadalo to jako čokoláda a říkala jsem tomu čokoládá 😀 )

klarina_f
autor
27. zář 2013

@luthien.k zapomněla jsem koupit makrelu! Jsem si vzpomněla díky tobě. Achjo, hlava děravá. Lehce cítím zub, tak třeba to bude od něj. :( Po těhotenství mám zuby hodně špatné. :(

@llluckaaa hořkou mám taky ráda, ale stačí. Budu si připadat jako prasátko, pokud budeme řešit, kdo jí jakou čokoládu. 😀

Holky, aktuálně mám tři afty. :( Jeden na dásni, za špičákem, další na boku jazyku u stoliček a další dole na dásni za špičákem. Mě klepne!

luthien.k
27. zář 2013

@klarina_f tak uzená ryba není zrovna ideální... To už radši sardinky ve vlastní šťávě nebo tresčí játra. Já jako doplněk kupuju toto: http://www.3omega.cz/
Já zase trpím na dásně, na jejich záněty, lepší to je s mezizubním kartáčkem a taky jednosvazkovým na dočištění hůř dostupných míst.

klarina_f
autor
27. zář 2013

@luthien.k ryba to je, to je hlavní. 🙂 Ale měla jsem v merku i ty sardinky. Prostě skleróza.

luthien.k
27. zář 2013

@klarina_f no s tím teda nemůžu souhlasit 😀 Ale budiž 😉 Ryby, aby byly skutečně zdraví přínosné, by měly být malé (kvůli kontaminaci těžkými kovy a toxiny - do vel. cca lososa - ty větší toho do sebe za život natáhnou zbytečně moc), ne z farem (výzkumy ukazují, že ty mají těch toxinů daleko víc a omega 3 daleko méně) a pokud možno čerstvé, úprava uzením není nejšťastnější, kromě zdravých omega 3 jsou tam i karcinogenní látky. Ale tak jednou za čas... 😉

luthien.k
27. zář 2013

No a to nemluvím o množství soli...

llluckaaa
27. zář 2013

@luthien.k @klarina_f Makrela se dá koupit i mražená (tedy neuzená). Párkrát jsem ji měla a celkem šla 😉 Ale samozřejmě čerstvá ryba je čerstvá ryba.
Jinak omega 3 se dobře hledají v oříškách, hlavně vlašských. Už jsem si objednala od jedné paní z vedlejší vesnice. A dá se to řešit i lněným olejem (ikdyž ten je teda chuťově nic moc).
Já mám teď jeden akt na dásni u zubu 😝

luthien.k
27. zář 2013

@llluckaaa no to máš samozřejmě pravdu, mě automaticky napadla ta uzená, ale sousedi kupují velká balení mražených dobrých makrel do mrazáku... 🙂

llluckaaa
27. zář 2013

@luthien.k Já právě koupila asi kilové balení myslím že v Penny, abych to vyzkoušela. Překvapilo mě, že stála asi jen 100 Kč/kg. Stačilo strčit do trouby, posypat solí a kmínem a bylo to. Chutnala podobně jako uzená. Ale teda kvalita se asi vzhledem k ceně musí brát s rezervou, na druhou stranu ale bude asi lepší než tuňák z konzervy 😒 Co myslíš?

luthien.k
27. zář 2013

@llluckaaa já myslím, že lepší, tuňák je velká ryba a tam těch toxinů je víc. I když ty do konzerv jsou prý menší, ale takový steak z tuňáka, to bych si nedala, to je z těch velkých "kontaminovaných".

evaviki
27. zář 2013

@klarina_f vitamin B.. muj zubar radi, aby som pila pivo a vyhybala sa pikantnemu jidlu.. Pravda je, ze to pomaha.. Taky uchylne meju jakekoliv ovoce, v obchode je to strikane buhvicim, takze klidne umyju i dva krat..

llluckaaa
27. zář 2013

@luthien.k Úplně jsem dostala chuť na rybičkovou pomazánku 🙂

hpaja
27. zář 2013

Taky čas od času mívám afty, momentálně mám rovnou tři najednou a bolí jako čert ☹ Teď to mám určitě kvůli oslabení, chytila jsem od dětí kašel a vyskočily mi ve stejný den, co jsem začala kašlat. Občas se mi udělá, když se omylem "šťouchnu" do dásně zubním kartáčkem, párkrát se mi udělal po návštěvě zubařky, ale nevylučuju ani stres jako příčinu.
Slyšela jsem, že na to krásně zabírá tea tree oil, ale ještě jsem ho nezkoušela. Mundisal mi moc nezabíral a musím tedy říct, že pálil až mi slzy vyhrkly 😖

brasilka
27. zář 2013

Taky trpím na afty asi od osmi let... Mamka mi je vždycky natírala genciálkou, kolem sedmáncti jsem skončila na alergologii protože jsem afty měla nepřetržitě pořád. No alergii nezjistila na nic.. Jedla jsem spousty léků na podporu imunyty ač jsem nikdy nebyla moc nemocná.. Pak jsme zkoušeli nějaké injekce (šíleně drahé) taky na podporu imunity.. Jenda dávka stála kolem šesti set... No a když nepomohla ani to tak mi dr. doporučila počkat až odrodím že se to možná spraví s hormony... Nespravilo :( V těhotenství jsem pozorovala zlepšení - tak dvě afty za měsíc... No a teď jsem tam kde jsem byla.. Aktuálně mám v puse a v krku tři afty.. Ty v krku jsou horší.. Jinak já mám doma kamistat nebo tak nějak se to jmenuje - znecitliví to - používala jsem na vysoké u zkoušek abych nešišlala :D l

klarina_f
autor
28. zář 2013

@luthien.k na zkoušku jsem koupila žraloka a četla jsem, že není vhodný pro děti přesně pro to, co píšeš. Natáhne do sebe moc svinstva
@llluckaaa já myslím, že kupuji uzenou, čerstvé tady nejsou.
@evaviki ovoce myji, ale je fakt, že jsem teď měla jablka. No ale domácí. :/
@hpaja já mám aktuálně taky tři! :(
A zhoršují se! Herbadent pomaličku nezabírá, asi tím, jak se ty afty zvětšují.
@brasilka fíha, v krku bych je nechtěla.

Holky, asi zkusím tu slivovici. Afty se zvětšují, jsou hlubší, bolestivější. Potírám Herbadentem, pomáhá, ale jak jsou afty větší a větší, tak účinek je mizivý. Resp. pomůže, ale afty pořád cítím a už se bojím i toho potírání. Pálí to jako čert.
Mám doma zbytek kyseliny listové, tak ji začnu brát.

Jinak otázka: když si afty (afta?) potírám, tak po nějakém dni z něj vatovou tyčinkou sundávám bílý povlak. Je to od potírání nebo je to správně a vypadá tak léčící se aft?

http://nemoci.vitalion.cz/afty/

llluckaaa
28. zář 2013

@klarina_f Tady taky nejsou čerstvé. Brala jsem mraženou. Zkus se podívat v nějakém obchodě do mrazáku, třeba tam bude taky. Chutnala podobně jako ta uzená.
Ještě mě napadá - jaký máš zubní kartáček? Já používám Curaprox ultrasoft. Když jsem si čistila zuby jiným, tak mi krvácely dásně. Třeba by to mohlo být tím, že si sliznici při čištění podráždíš.
Já si teda nejsem jistá, jestli mi slivovice pomohla. Pamatuji si jen tu pekelnou bolest. Mně se z aftu nic nesundává. Vypadá to spíš tak, že je to takové rudé kolečko a když se léčí, tak se od okrajů pokrývá bělavou vrstvou. Listovku si určitě vem a na jídlo naplánuj vývar a domácí játrové knedlíčky 😉

luthien.k
28. zář 2013

@klarina_f jo a ještě na afty používám Citrovital, je to skvělá dezinfekce.

Jinak přesně, nejhorší jsou velcí mořští dravci, ty vůbec nebrat.

petralyskova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petralyskova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
homeopathy
3. říj 2013

To petralyskova: Přesně tak, z hlediska psychosomatického se aft = neschopnosti nebo nemožnosti něco (většinou špatného) vyřknout 🙂 A protože se jedná o problém psychosomatického rázu, dá se dobře léčit homeopaticky 🙂

25ka
5. bře 2014

@klarina_f ja na afty netrpim ale skús sa pozriet http://www.kezdravi.cz/oddelenie/166-afty mozno nájdeš čo hladáš 🙂