Vyrážka na rukou, co Vám pomáhalo?

terezapetrova
15. čer 2014

Dobry den,

mam dlouhodobe na rukou vyrážku, kuze vysusena, praskajici ale také velmi neprijemne male pupínky, uz jsem byla u dvou koznich ale nikdo nic poradne neporadi. Pry se jedna o alergii na myci prostředky ale citim zhorseni i při praci se syrovym masem, zeleninou, ovocem. Mam mast s kortikoidy, která trochu pomuze ale představa, ze moje jedina moznost je mazat se s ni do konce zivota se mi moc nelibi a uz vůbec ne v tehotenstvi, Pouze hydratovat urcite nepomaha. Nemate někdo podobnou zkušenost? Co Vam pomáhalo? Pry je to takřka narodni problém 😒 Dekuji Vam..

anitram18
15. čer 2014

Ahoj...zřejmě se jedná o formu dyshidrotického ekzému...podmíněného iritací či přecitlivělostí na mycí prostředky atd...Nevím, zda ti třeba kožní nabídla tzv. epikutální testy, aby se zjistily látky, které mohou tvůj ekzém vyvolát, popř. horšit. Jde o sadu tzv.20 standartních látek, nejčastěji, ale dají se udělat i testy rozšířené.
Stran terapie se toho moc nezmůže kromě vyvarování se kontaktu s irit. a alerg. činiteli, ochranné rukavice - např. bavlněné (+ navrch gumové), ochranné bariérové krémy typu Excipial Protect, Dermaguard..., a při akutním zhoršení pohot. zmíněné kortikoidní preparáty (ev. v komb. s lok. antibiotiky - Belogent ung., atd..). Plus péče o pokožku rukou v podobě emoliencí - např. Linola, Lipobase, Exomega...ev. zastabilizovat projevy pomocí tzv. fototerapie
Může to přestat samo tak, jak to začalo....nemusí to přejít vůbec....léčba je většinou dlouhodobá a symptomatická, kauzální léčba jako taková víceméně neexistuje 😒

domi2911
15. čer 2014

Dobry den preji ,podle vseho se asi jedna o dishidroticky ekzem ze ? Ja bohuzel ho mam taky a v tehotenstvi to bylo nejhorsi . Nevim jak vam ale me se stehuje po rukach . Driv na dlanich , momentalne na 3 clankach prstu. Jinak nepomohlo nic . Na masticky jsem prestava reagovat. Trosku pomuze more ale po mesici je to nastejne urovni.

terezapetrova
autor
15. čer 2014

@anitram18 Dekuji moc za podrobnou odpověď, budu se ji urcite dále zaobírat 🙂

berynka
15. čer 2014

@terezapetrova manžel má hodně podobné projevy a je to diagnostikované jako inverzní forma lupénky. Užívá teda léky, ale měl předepisované různé masti, vazelíny, Excipial Lipolotio (tam byla hodně špatná reakce), zkoušel přípravky z konopí, Mrtvého moře ap.
Ložiska si nesmí namáhat.

Doktoři teda neví pořádně co s tím a zaklínalo jsou kortikoidy 🙄 😝.

terezapetrova
autor
15. čer 2014

@domi2911 dekuji moc, o tom ekzemu slysim zde na foru poprve, ja mam jedine dlane "ciste" jinak se to stehuje v ramci rukou od zapesti ke koneckum prstu všude. Z tou morskou soli na tom něco bude, mame ji doma nakoupenou, musim si v ni asi castejc rachat ruce 🙂

terezapetrova
autor
15. čer 2014

@berynka dekuji, nevim jak to mam delat s tim nenamahanim když na prstech to mam skoro všude ale samo téměř na vse pouzivam rukavice, budu muset něco vymyslet

berynka
15. čer 2014

@terezapetrova tak je to určitě velká komplikace. Manžel při zhoršení si ani nezaváže tkaničky u bot 😒 . V práci taky musí používat rukavice, ale tam je zas problém, že vadí, když se ty ruce potí.

domi2911
15. čer 2014

Je to hrozne , driv to neslo videt u me. Ale tedka kdyz to mam na prstech no hruza . Je me neprijemne i platit v obchode. Mam to ctyri roky a jak jsem psala stehuje se mi to.Zkus te tu sul. Rukavice me vubec bohuzel taky nepomohli.

terezapetrova
autor
15. čer 2014

@berynka to je Vas muz na tom ještě mozna chudak jeste hure nez ja 😒

terezapetrova
autor
15. čer 2014

@domi2911 ano vim o cem mluvíš, clovek se pomalu stydi chytit madla v mhd 😒 myslis, ze je to prenosne? Posledni co bych chtěla je to aby to chytil i synek od mne 😒

domi2911
15. čer 2014

Rikaji ze to prenosne neni. Ale nevim. Ja jsem se s tim poprve setkala u kolegine v praci . A za 4 roky jsem to dostala i ja. Tak nevim..... jsem sitaky parkrat rikala jestli jsem to nedostala od ni. Ale co jsem cetla diskuze atd. Tak presne asi ne. V rodine to u nas nikdo krom me nema.tak doufam se to muj maly taky nedostane.

terezapetrova
autor
15. čer 2014

@domi2911 dekuju..

sqita
15. čer 2014

Ahoj, jde o formu - nějakou dyshidrotického ekzému, přečti na netu všechno možné, objevilo se mi to zrovna před dvěmi týdny, měla jsem to do masa. Jinak celou dobu zdravá, žádné problémy s kůží ani s ničím jiným. Vlastně je to buď alergická reakce nebo ta horší varianta kdykoliv se udělající se atopický ekzém .... Jelikož kojím dostala jsem slabší kortokoidy Elocom roztok a mast, pak mažu buď biodermou atopic nebo neutrogenou - krémem na ruce. Co se akutně léčím od pátku, tak dnes už nemám pupínky, ale tvoří se mi nová kůže... Přenosné to určitě není, neměla jsem to od koho chytnout, i když to má má kamarádka, tak jsem po ní nic nechytala ani nelízala 😀 Maličký má dva měsíce, takže jsem to taky řešila, jestli to bobek nechytne. Holky, ale pekelně to svědí a pak šíííleně bolí :( Doufám, že to odejde a už se nevrátí :/

hanyzka11
16. čer 2014

ahoj,tak koukám, že to není až tak zvláštní věc. mně se tohle stalo pár měsíců po porodu a pořád se s tím trápím. už skoro půl roku. dostala jsem taky kortikoidy, ale vždycky, když mám radost, že už se to hojí, znovu se to objeví. měla jsem podezření na prací prášek, ale ten jsem přestala používat a objevuje se to znovu.no abych se neopakovala s popisem, který je dost podobný tomu, co už bylo napsáno a přišla rovnou k věci. Mluvila jsem ted se švagrovou, která na ekzémy trpí několik let, oběhala kdeco, má speciální kosmetiku, mastičky a podobně a pořád se jí to občas objeví a nidko jí není schopen říct, co to způsobuje. říkala mi ale, že to může být i stravou a především překyselením organizmu. prý má zkušenost, že když upraví jídelníček, tak se to hodně zlepší a má na několik měsíců klid. pak se to z ničeho nic objeví, tak vytáhne masti a zase upraví stravu. takže jsem rozhodnutá to zkusit a třeba to opravdu pomůže.tak zkuste i toto. že prý překyselený organismus potřebuje ten bordel někudy vyloučit a normální cestou už to nestíhá. tak uvidíme.

baris
16. čer 2014

@terezapetrova domi2911

a další holky . mám to samé - puchýřky na ruce - hlavně na pravé, pak to uschne, popraská do krve a bolí to jak čert. Mám to už přes 5 let a bojuji s tím více méně bez úspěchu. Kortikoidy už na to neučinkují, belogent už vůbec ne.

zjistila jsem, že si musím dávat pozor na tento konzervat (nejsem žádná BIO matka 🙂 ) Methylisothiazolinon. Na ten mám těžkou alergii - vše, kde je obsažený a je všude - mycí prostředky, saponáty, šampóny, krémy, vlhčené ubrousky .... tak se okamžitě osypu. Takže v drogérii stojím hodinu a studuji obsah všech přípravků.

Kožní mi doporučila krém na ruce - tzv. neviditelné rukavice - Dermaguard- má vytvořit na ruce neviditelný film, který má ruce ochránit, ale po čase to stejně přestane fungovat ☹ Musím střídat krémy na ruce - po čase si moje ruce získají "imunitu" a krém přestane fungovat. Nepomůže ani tak mastný krém, jako dobře vyživující. to pak úplně cítím, jak moje ruce nasávají krém jak suchá houba vodu 😀

Mám doma asi tak 20krémů na ruce, v každém pokoji, v každé kabelce, v praci ... a pořád mažu a mažu. Vše dávám do myčky, pokud se už něco musí umýt, umývá manžel. snažím se vyvarovat zbytečnému kontaktu s vodou, protože ty mi ruce ještě více vysuší = popraskají mi zase do krve. To samé citrusové plody, rajčata ... moje ruce se k nim nemohou přiblížit ani na 1metr. Ale jak všechny moc dobře víte, s malými dětmi je to nemožné - pořád umýt ruce, utřít zadek, při vaření si taky namočíte ruce ....

Teď se mi to zlepšilo, co si hlídám ten konzervant. Ale 100% zlepšení to není 😖

terezapetrova
autor
16. čer 2014

@sqita dekuji a drzim palce, ja uz s tim bojuju skoro 6 let 😒

terezapetrova
autor
16. čer 2014

@hanyzka11 nu jo spousta nemoci se trochu zmirni jídlem to je fakt a spousta věci vcetne tadytoho se stopro zhorsuje stresem 😒

terezapetrova
autor
16. čer 2014

@baris prosim a jak zjistila, ze zrovna tento konzervant nee? Chapu to tak, ze vyživující kremy Ti relativne vyhovuji? Citrusove plody, rajčata to je hruz /vždycky když v nejakem TV poradu o vareni vidim, ze nekdo macka stavu z citronu jen tak hned me napadne, ze ja tohle rozhodne udelat nemuzu 😒 /, taky syrove brambory, papriky, maso atd je vse hruz /uz mam troje rukavice, na myti nadobi, na syrove maso a na syrove ovoce a zeleninu 😀 / at se Ti dari 🙂

baris
16. čer 2014

@terezapetrova náhodou jsem četla článek v nějakém časopisu - že se rozmohla nová vlna alergie a že to způsobuje právě tento konzervant Methylisothiazolinon.

tak jsem doma prostudovala všechny prostřekdy - od krémů až po šampóny, mycí prostředky ... a zjistila jsem, že u těch výrobků u kterých prokazatelně vím, že se po nich okamžitě obsypu (sprcháče Dove, krémy Nivea) ... že tam ten konzervant je. Doma jsem zjistila, že je i v Jaru na nádobí, v šampónu ... a ten neustálý kontakt pro mne s alergickou látkou + voda byl pro mé ruce vražedný. Na polovině prstech pravé ruky mi chyběla kůže 😝

Jasně, měla jsem vyrážku i na tělě ze sprcháče, na obličeji z krému ... ale ty ruce jsou pořád ve vodě ... 😝 na tělo se dostane voda 1x za den, na obličej si dávám pozor, aby se tak náhodou nedostala voda. Proto si myslím, že mimo agresivního jídla (kde jak píšeš patří i maso, brambory ...) ... je spouštěč voda + ještě něco na co jsem ještě nepřišla a ani jedna ze 4 kožní, které jsem navštívila.

JJ, jak vidím, jak někdo mačká citrón, tak mám hned na prstech další 3vyrážky, jen když to vidím.

Co se týče krémů - kupuji ty na super suché ruce, ale vybírám si spíše ty, které mi ty ruce hydratují - ne jen ty čistě vazelinového typu, protože ty jsou pro mě na prd. Mám ruce mastné a pod tou mastnotou suché šupinaté prsty popraskané do krve. 😝 naštěstí většina výrobců nedává na tubu ten alobal, takže v obchodě vyzkouším 😀 Ale musím je střídat, po čase jsou zase ty ruce imunní. Takže mám otevřených cca 20krémů 😀 Máš vidět můj stůl v práci - je tak zapatlaný, až hamba. 😔

hanyzka11
19. čer 2014

@baris hele a mohla bys prosím poradit nějaký ten hydratační krém? je to totiž jak říkáš, mám jen mastné ruce a pod krémem suché, navíc je doma vše umaštěné :(

baris
19. čer 2014

@hanyzka11 ahoj,

tady je moje sbírka krému, co mám momentálně doma. 🙂

- MIXA - mám od nich nejen od nich krémy na ruce, ale není špatné i jejich krém na tvář a tělo pro děti s 10% glycerinu.
- GARINER - klasika je ten červený pro popkraskané ruce. je sice masnější, ale vymyslela jsem fintu - dám si na ruce mastnější krém a na to "nemastící" 😀 ruce nejsou suché a zároveň všude nezanechávám stopy. Mám doma i zelený krém - Intensive SOS krém s bambusovým máslem pro velmi suchou a popraskanou pokožku
- NEUTROGENA - kupuji jen v akcích - na mé ruce až tak výjmečně nepůsobí, ale tím nechci říkat, že je španá
- BALEA (DM drogerie) Urea handcreme s 5% urea
- NIVEA - smooth sensation pro suché ruce.
- ALTERRA (koupila jsem v Rossmenovi) s granatovým jablkem a aloe vera pro velmi suché ruce.
- CIEN (Lídl) pro velmi suché ruce - je o něco horší než Balea z DMka. Pro mě žádná výhra.
- EVELINE ExtraSoft s 5%ureou - mám ho z Polska, ale viděla jsem ho už u nás. (http://www.lekarna.cz/krem-na-ruce-a-nehty-extr...)
- JOHNSON´S BABY - 24hodinový rém do ruk - opět jsem ho kupovala v Polsku - u nás jsem ho ještě neviděla.
- DERMA (kupovala jsem v Tescu) intensive+

Jak jsem psala - v každém obchodě zamířím k regálu s krémy na ruce a hledám nové krémy. Vím. že si musím dát pozor na Methylisothiazolinon. Kde není a píšou, že je pro suché ruce, tak hned beru a zkouším. Kožní mi doporučuje kupovat krémy s UREA - že je to právě na hydrataci. Ale ne všechny krémy s UREA jsou výhra.

Ruce si mažu asi tak 20x za den 😝 ráno a včer hodně mastící, přes si vystačím třeba s Baleou, Eveline, Derma, Johnson´s ... a co třeba 3-4 namazání si vezmu mastnější - jako je třeba červený Garnier nebo MIxa. 😝 U mě podstatné to střídat - takže všechny krémy mám otevřené a maže se všemi. Kdybych používala jen 1 krém, tak po čase u mě přestane fungovat.

Je to boj s těmi rukami. bych mohla dělat zloděje, protože na těch svých 3 prstech už nemám ani to vrásnění pro otisky ☹ jsou opuchlé, s kopřivkou a kůže vypadá jak po spálenině. A neustále se loupu, jsou popraskané do krve.

baris
19. čer 2014

@hanyzka11 jo a krémy, ke kterým se už nevracím je Kamil, Dermacol, Dove, Indulona. Vím, že všichni chváli Indolonu, ale na moje ruce nepůsobila vůbec nebo je ještě zhoršila. ☹

Těch krémů je povícero, ke kterým se už nevracím, ale to jsou nejznámější značky.

hanyzka11
20. čer 2014

@baris děkuji moc za typ a ještě se chci všech zeptat, kdy se vám to objevilo, jestli to souvisí s porodem nebo nee.
takže @sqita @terezapetrova @sqita @domi2911 jak to máte? i když chápu, že asi manžel @berynka asi nerodil, ale víte odkdy to má? díky moc všem za odpovědi

berynka
20. čer 2014

@hanyzka11 konkrétně lupénka má dědičný základ, ale spouštěčem je dlouhodobý stres a oslabení organizmu. Což u manžela přesně sedí 😒 . Má poměrně náročné a odpovědné zaměstnání. První projevy byly za několik měsíců po silném zánětu průdušek a následně pásovém oparu.

Co se týká stravy, tak máme vypozorováno, že hraje hodně velkou roli! Manžel přestal jíst jogurty a celkově omezil mléčné výrobky, sladkosti, nepije ochucené vody (stačila i Dobrá voda s příchutí a bylo 😝 ), zařazuje vetší množství ovoce a zeleniny.

hanyzka11
20. čer 2014

@berynka aha, takže po prodělání nějaké infekční choroby se to vlastně hodně rozběhlo. mě právě kožní říkala, jestli jsem něco neměla, ale já o ničem nevím, snad jen rýma a škrábání v krku. a díky za typy. jogurty moc nejím, ale ty ochucené minerálky si občas dám, tak musím zjistit, jestli se to nezhoršuje i po tom. včera jsem zrovna měla a dnes mě ruce zase svrbí. nějak by mě to vůbec v té spojitosti nenapadlo.

baris
20. čer 2014

@hanyzka11 možná to souvisí s porodem, protože dochází k velkým hormonálním změnám. Ale všeobecně se říká, že věk 30 je velký mezník. Třeba sestře se po 30-tce objevila celiakie. Před tím jí neměla a po třicítce ano. Dr jí říkal, že většina nemocí se objeví v dětství a druhý mezník je práve 30let. Takže tím ,že my rodíme okolo 30, tak si to spojujeme občas nesprávně s porodem.

Já mám od dětství "citlivou pokožku" - suchou, od 18-ti let mám alergii na žluté zlato a pak se začaly přidávat alergie na kosmetické výrobky - krémy, mýdla, antiperspiranty, EDP .... Ale jen na určité typy. Dnes už vím, že si při výběru drogistického zboží musím dávat pozor na Methylisothiazolinon. Ty šílené ekzémy na ruce se mi objevily až cekem dlouho po prvním porodu (cca rok). Čím jsem ale starší, tím je to horší. Dříve jsem neměla problém škrábat brambory. Dneska se k nim bez rukavic nemohu ani přiblížit. Citron, rajče ... neberu ani do ruky. Pokud omylem použijí výrobek s Methylisothiazolinon, tak vyrážka se mi objeví okamžitě za pár minut.

pupickova
20. čer 2014

přesně takhle se u mě projevují kontaktní alergie. A v podstatě na cokoliv. Mycí, čistící, desinfekční prostředky, ovoce, zelenina, maso, cukr, sůl... no vlastně všechno. Ať šáhnu na cokoliv, tak se mi to objeví, někdy víc, někdy míň. A bohužel rukavice tenhle problém neřeší, protože ať zkusím jakékoliv, vždy se v nich zapotím a pak reaguju na vlastní pot. Mimo jiné mám klasický atopický ekzém, alergii na zimu a alergii na slunce. Zbavit se toho v podstatě není možné, a mně už nepomáhá nic jiného, než kortikoidy.
Nejhorší to mívám těsně před menstruací, nebo když mám oslabený organismus.

těžko doporučit, co na to zabere, jen jedno vím jistě...NEDRBAT!!!!! Hrozně rychle se to roznáší 🙄

pupickova
20. čer 2014

@baris koukám, že jsme na tom podobně, taky už pomalu nemám otisky prstů 😀

sqita
20. čer 2014

@hanyzka11 Dědičné to nemám, alergie zřejmě taky na nic, ve stresu absolutně nejsem, jediné co připadá v úvahu je to, že mi zežloutly palce u nohou, takže buď je to plíseň nebo něco vážnějšího s játry??? Nebo nevím, zatím jsem si koupila Exoderil na plíseň, ale kde jsem k ní přišla to nevím a nebo opravdu to je častým mytím po porodu, aby miminko mělo vše "sterilní" (ted už tak neblázním)
No a za ten týden, co používám Elocom - pouze na noc mi to zmizlo, přes den mažu Neutrogenou - po každém mytí a zatím mi nic nového navyskákalo, ještě se ozvu až přestanu Elocom používat, ale mastit budu pořád, opravdu mám sušší ruce. No a podle tety, které to vyskákalo taky po porodu to může být kojením - prostě kojení atd oslabuje, tak možná tím.... Ale maso už mi neleze, kůže narostla nová - takže se ozvu cca zase v pátek až přestanu cca po víkendu ty kortokoidy používat. 🙂 Přeju všem zdárné léčení, je to otravné a zdlouhavé :(

sqita
20. čer 2014

@pupickova se z tebe picnu, mi už zase rostou 😀