Zánět Bartholiniho žlázy, máte zkušenost?

evulinkab
29. kvě 2014

Ahoj holky, chtela jsemse vás zeptat na to, která z vás má se zánetem Bartholiniho žlázy zkušenosti..??Jak to u vás probíhalo, léčba, atd...
Je to už přes týden, co se mi "dole" udelala boulička a bolelo me to(né nejak moc), ale citlivé to bylo.V živote jsem o Barthol. žláze neslyšela, ale na netu jsem se pak o tom dočetla.Asi za tři dny mi ta boulička praskla, vytekl hnis.Šla jsem k doktorce, ta mě omrkla a prý už nic nevidí, jen to mám vevnitř mírně asymetrické a že to být Bartholinka mohla, ale že pokud praskla, tak ok.Jenomže pořad jsme to mela citlivé, dnes je to týden, co jsem u doktorky byla a včera jsem zjistila, že to mám citlivé proto, že tam mám zase bouli.Přímo v poš. vchodu.Nevím, co si o tom myslet.Na netu jsem četla, že vetšinou to hodne bolí, když je tam zánet a zvětší se to.Me to až tak nebolí, jen to mám citlivé při doteku.

díky za odpovedi

janapavlik
29. kvě 2014

@evulinkab tak já měla v září 2012 zánět Bartoliniho žlázy, ale udělala se mi za hrází směrem ke konečníku. Bylo to v podstatě ze dne na den, ráno jsem se vzbudila, začalo mě to bolet a do večera se mi to zvětšilo a další den jsem už nemohla pomalu ani chodit, tak mě poslali na chirurgii a tam mi to museli rozříznout, aby hnis vytekl ven. Bylo to v lokálním umrtvení, ale stejně jsem myslela, že bolestí pojdu 😠 Celkem dost nepříjemný zážitek. No, nicméně od té doby - a už je to docela dlouho, se mi v tom místě dělá jakoby vřídek, který pak praskne a hnis vyteče. Dr. říkal, že, jakmile už se tam ta Bartolinka vytvoří, tak že se toho prý nemusím zbavit nikdy ☹ Na doteku to mám citlivé furt, už jsem si na to nějak zvykla 😒

kaccahh
29. kvě 2014

ahoj já jsem s tím měla dříve také problémy, začalo to v roce 2004 ukrutnou bolestí na rodidlech pravé strany, kdy jsem si nemohla na to ani sednou, dostala jsem i zimnici, ale neměla jsem žádnou bulku viditelnou. Takhle jsem s tím hrdinsky působila asi cca týden, do té doby se mi tam pak udělala malá bulka a skončila jsem jednou v noci v nemocnici na pohotovosti, kde mi to nařízli, vymáčkli a poslali domu. Pak jsem měla chvíli pokoj. Zhruba cca 4 roky po tom, se mi udělala na stejné straně zase boule, ta byla o poznání větší, ale nebolela. Asi po měsíci se vstřebala sama a byl klid do roku 2011, kdy se mi pomalu zase začala dělat boule. Ta po asi 2 týdnech narostla do rozměru slepičího vajíčka, ale vůbec nebolela. Šla jsem na gynekologii a doktor rozhodl, že se to musí vyoperovat v celkové narkóze. Asi týden na to jsem šla na operaci, kde mi den po té bylo řečeno, že byla Bartoliniho žláza na pravé straně už ošklivě zanícená a byl za 5 minut dvanáct, jinak by mi praskla....ale co by se stalo/nestalo mi už někdo neřekl. Nicméně mi tam dali ještě dren, aby se veškerý zbytkový hnis důkladně vyvedl mimo tělo. Ležela jsem s tím cca týden v nemocni. Museli mi udělat i vývod na moč, protože jsem se nemohla ani hýbat, jak to bolelo. Hojení trvalo celkem 3 týdny, jizvu jsem měla asi 8 cm vedenou kolem pravého pysku a přes rodidla obrovskou modřinu. Člověk se musí smířit s tím, že je to opravdu bolestivé a po operaci si nějako chvilku nemůžeš ani sednout či dojít pořádně na záchod....ale mám od té doby klid a doufám, že už navždy budu.

Nechtěla jsem tě tímto nikterak vystrašit, ale je to opravdu nepříjemná záležitost a to, že tě to nebolí, nemusí znamenat, že Bartolinka není již ošklivě zanícená...u mě to zjistili lékaři až při operaci a byli překvapení, protože to prý takhle nečekali.

Určitě bych se nebála a začala to řešit s lékaři a pokud tě to nebolí, tak se nenechala lékařem jen tak ukonejšit, že to nic není.

evulinkab
autor
3. čer 2014

Holky, díky za odpovedi.Nikdo už nemá zkušenosti?

A kde se vám ta boule udelala?Já to mám přimo v poš. vchodu.
@kaccahh

zara234
3. čer 2014

Ahoj. Já to měla minulý rok. Bolestivá boule, ale nic extrémního. Po týdnu jsem šla k doktorce a druhý den mě v narkoze operovali. Ze dne na den boule velikosti vejce. Zákrok cca 20 minut a za 2 hodky domů. Dva dny jsem se nemohla při sezení moc hýbat, protoze to fakt bolelo, ale třetí den naprosto v pohodě. Vyndali mi drén a hotovo. Každý se asi hojí jinak a jinak vnímá bolest, ale za mě tedy nepříjemné, ale zvládnout se to dá. 😉

kaccahh
4. čer 2014

@zara234 tak to ses tedy měla, když se ti to vyhojilo tak rychle, já napoprvé o tom ani také nevěděla, ale to mi jen nařízli, vyčistili a dali drén, který pak vyndali. Při druhé operaci mi museli celou tu kapsu Bartoliniho žlázy vyoperovat a to už tak růžové nebylo. To jsem se hojila opravdu dlouho.

kaccahh
4. čer 2014

@evulinkab já to měla na pravé straně poševního vchodu jakoby směrem k zadečku

antoniaka
19. lis 2014

Dobri den va bi sim cela malu pomoc mam velmi bolavu gulicku a velmi to boli

zuzupa
15. pro 2014

Ahoj holky ja z bartolinkou mam zkusenost.v roce 2014 jsem byla operovana uz trikrat a pokazde jine bolesti jsem mela .vlastne mam jeto tri dny co me operovali po treti a tedkon trpim bolestma a uz seto neda snaset repiku koupel ne zabyra a chlazeni take ne.uz i mam strach ztoho co semnou zas pisecke nemocnici u delaji tak jestli vite co jeste zabyra tak my pisnete dekuji

antoniaka
24. led 2015

Uz 5 krat ma operovaly ale stjne nic a uz ma toi nebavi tanto trpiet z bolestou bola som operovana v celkovej aneztesi celu zlazu mi operovali a Furt mam bartholin neviem uz alu liecbu potrebujem pomoc te mi sa Radu dakujem Holly

antoniaka
24. led 2015

Pomozte mi prosim aku liecbu potrebujem na bartholin dakujem hollky

nikcik
11. lis 2015

Ahoj momentálně jsem pár hodin po zákroku ! Nechala jsem se uspat cela radši , muzu říct strach jako nikdy 😀 ale vzbudila jsem se a zatím ok ! Jsem zvedava jak dlouho se budu hojit a popr co vam pomohlo na rychle zhojení . Já koukala i na video jak se to operuje no a hnus ☹ takže počítám ze si tu ještě dva dny po lezim a hurá domu .

kebule7
25. lis 2015

Jsem prave hodinu po zakroku. A CHCIPAM bolesti :( Mel to nekdo podobne? Mam pocit ze mi to tam rozbombardovala mina.

nikcik
26. lis 2015

@kebule7 divný . A to ti jen čistili nebo vzali žlázu celou ...? A mela si absces nebo cystu ?

nikcik
26. lis 2015

@kaccahh Ahoj , já byla má operaci bartholiniho žlázy před 14 ti dny práva strana operace ok i hojení ... celkove boule byla velmi bolestiva ... Jenomže před pár dny se mi udělala na druhé straně postupne se zvetsila ale tahle neboli ... Doktor neví zda je to zahnisane nebo tvrda cysta ... jsem z toho jelen ... akorát jsem chtěla říct že ja žádné stehy při první operaci neměla jen dreny a vůbec to nebolelo ted se obávám co čekat od tehle nebolestive boule ☹

kebule7
30. lis 2015

Měla jsem zánět / absces. Vyvinulo se to během 2 dní, najednou šílená bolest, boule o velikosti švestky, nešlo ani dobře sedět. Vygooglila jsem, že by to mohlo být toto, což mi následně bylo potvrzeno. Vyšetření, do hodiny jsem šla na sál, nejdřív desinfekce celé oblasti - bolest jako čert, potom vpich lokálního anestetika přímo do boule - bolest jako blázen. Moc mi nezabírají ani anestetika u zubaře, takže jsem vše celkem dobře vnímala, poté řez - nesnesitelná bolest. Nešlo to ven, tudíž se to paní doktorka snažila všemožně vymačkat, což bolelo tak, že pro to ani nemám slova. Pak přišel další lékař, který říznul hlouběji, a už to šlo. Poté peroxid, rukavičkový dren, antibiotika na 5 dní. Teď jsem 5 dní. Následující 2 dny jsem chodila na výplach peroxidem (taky lahůdka, bez narkozy, ale snad se to díky tomu nevrátí) a následující den už jsem mohla sedět bez problémů a celkově je mi dobře. Myslím, že od teď mi bude připadat návštěva gynekologa jako procházka rájem, protože tuhle bolest jen tak z hlavy nedostanu 🙂

lenusaak
1. pro 2015

Holky ja to také zažila tak cca 3 roky zpět, ale mám to v hlavě pořád jako by to bylo včera. Trvalo to asi týden a den co den se to stupňovalo , vuubec jsem netušila co to je, bála jsem se , nejdřív jsem si myslela, jeslti nejsem nejak podrážděna z pohl.styku, ale bylo to víc a víc nepříjemne.. potom jsem už nemohla ani chodit ani sedet jak moc to bolelo . Vydala jsem se k doktorce, kde jsem prosila sestřičku at me vezmou brzo, protože je to k nevydržení- mé přání bohužel nebylo vyslyšeno. Tak jsem čekala, po hodině , že pujdu na zachod a po ceste jsem ucitila jak to prasklo. Doběhla jsem na záchod , ale bylo pozde všechno jsem mela na kalhotkach a ješte dobu to teklo- krev s hnisem. Kamaradka musela tenktár přijít s koupenýma kalhotkama za mnou, protože jsem styděla jit takhle špinava k doktorce.. no děsná zkušenost. Dostala jsem na to černou mast, ta to vytáhne - pár dní ješte citlivý a potom dobrý už. Říkala mi doktorka tenkrát, že je dobré se s tím naložit do hodrké vany 🙂 No už bych to zažít nechtěla znovu a že jsem si už zažila s gyndou ... 🙄

lilo1
15. led 2016

Ahoj holky,ráda bych se s vámi podělila o mojí(aktuální) zkušenost s abcesem bartoliniho žlázy...začalo to mírnou bolestí u poševního vchodu,neřešila jsem to.Večer se dostavily zvýšené teploty a hmatatelná bulka(hrozně bolestivá),ráno jsem už stěží chodila a seděla,pádila jsem proto ke své gynekoložce.Dostala jsem antibiotický krém s tím,že pokud se to do večera zhorší,máme jet na pohotovost.Zhoršení se k mé smůle opravdu dostavilo a jelo se.Na pohotovosti mi bylo sděleno,že je to opravdu Bartoliniho žláza a že se mám zítra v osm dostavit i s věcmi na dva až tři dny,bude se to prý řešit chirurgicky.Následující den jsem nastoupila do nemocnice,o chvíli později jsem již byla na sále,kde mi v celkové narkóze odstranili hnis,vložili dovnitř tabletu na zničení žlázy,aby se zánět nemohl znovu vrátit,která se tam nechá působit přibližně 1,5 dne,a zastehovali to.Další den jsem jen ležela,o den později jsem opět byla na sále v narkóze,tabletu a stehy odstranili a bylo.Celkově ty zákroky trvaly okolo 10minut,je to opravdu rychlé a banální,jen ty bolesti během průběhu toho zánětu jsou příšerný.Po druhém zákroku(dnes)se mi hrozně ulevilo a byla jsem propuštěna domů,za týden prý kontrola u mé gynekoložky.Je mi teď mnohem lépe,samozřejmě o tom ještě vím,ale dokonce si už můžu i sednout(zlehka 🙂 ) Všem holkám,co s tím právě bojují moc fandím,už tu bolest nechci nikdy zažít...

esetkaaa
17. led 2016

Co já bych dala za to, aby mi to dělali v celkové anestezii. Měla jsem tam prý velký zánět, ale i tak mi to dělali při lokálním umrtvení, bolelo to naprosto neskutečně. Ted chodím na proplachy ale dneska se mi rána ucpala a zas se tam udělal hnis tak doktorka to propláchla a snažila se mi tam narvat dren, opět neskutečná bolest. Přišla jsem domů a rozbrečela jsem se jednak při vzpomínce na tu bolest a jednat při představě kolikrát to ještě musím podstoupit. Léčba tohohle je opravdu vychytaná jen co je pravda...pomalu středověké metody. Hlavně že se vymýšlejí smartfouny 🙄 Jestli přežiju tu léčbu tak se doktorky zeptám na úplně odstranění.

lilo1
19. led 2016

@esetkaaa To je mi moc líto,musí to být veliká bezmoc,když se to takhle opakovaně vrací :( operace jsem se hrozně bála,ale teď jsem za ní neskutečně vděčná,bolest zmizela hned po druhém zákroku a vrátit by se to již nemělo,prý je to ta nejosvědčenější metoda,co existuje, mohu jen vřele doporučit,zvláště pokud se tím už déle takhle bojujete.Přeji hodně štěstí a pevných nervů,ať se toho už brzy zbavíte nadobro!

kebule7
19. led 2016

@esetkaaa díky za reakci - důkaz toho, že nejsem hysterka - za mě to byla nejhorší bolest, co jsem zatím zažila, a měla jsem pocit středověké mučírny 🙂 Myslím, že celková anestezie je skutečně na místě. Nicméně klepu na dřevo, zatím se mi to nevrátilo, a doufám, že se mi to ani nevrátí. A doufám, že se to nevrátí ani jedné z vás.

esetkaaa
19. led 2016

Včera jsem byla na kontrole a dali mi týden klid a v pondělí na kontrolu. Tak jsem zvědavá, zda se něco nepoto...jestli se to bude opakovat vydupu si celkovku 🙂

esetkaaa
19. led 2016

@kebule7 a on tě někdo označil za hysterku? 🙂 Moje mamka se mě snažila utěšit slovy "Jsou horší věci". Těžko vysvětlovat, že tohle je pravděpodobně jedna z těch horších, takže to vůbec nepomáhá 😀 Já jsem jen ráda, že jsem si den před zákrokem negůglila jak to probíhá.....určitě bych celou noc nespala a kdoví jestli bych tam ráno vůbec došla. Gůglila jsem až po zákroku. Nicméně celé dopoledne jsem ještě byla rozklepaná když jsem si na to vzpomněla. Čím dál to je, tím je to lepší...ale zážitek otřesný fakt. Jediná pozitivní na tom byla paní doktorka se sestřičkou...sestřička na mě mluvila a snažila se mě uklidnit. Kdybych jen věděla, že něco takového existuje tak s tím nechodím 14 dnů s tím, že se to možná ztratí samo, možná valit s tím ihned nebylo by to tak zanícené. Proč se o spoustě věcech vůbec neví a člověk se o tom dozví až na vlastní kůži?:(

esetkaaa
19. led 2016

@lilo1 Tak mě upozorňovali na to, že když se to vrátí, tak by bylo dobré to odstranit. Nicméně já mám sto chutí jít na tu operaci i když se to nevrátí, nechce se mi to riskovat:/ asi to proberu s gynekoložkou. I když holky někde psaly, že když se jim to zanítilo podruhé tak už rovnou šli do nemocnice tudíž nepodstupovaly tu mučírnu.

kebule7
20. led 2016

@esetkaaa no, tak jak to byva, dostala jsem par pohledu a komentaru 🙂 Sestricka vypadala, ze tusi, ze to neni uplne prochazka ruzovym sadem, protoze me i drzela za ruku, nicmene se me snazila uklidnit slovy "jsou horsi bolesti". No, urcite jsou, ale neuklidnilo me to 🙂 Pry to postihne 2 % zen. Tak se snazim alespon delat osvetu pro kamaradky, aby vedely, co se muze stat, protoze ty prvni dva dny, kdy jsem nevedela, co mi tam vyrostlo, taky nebyly uplne jednoduchy, hlavne psychicky.

esetkaaa
20. led 2016

@kebule7 Jako komentářů a pohledů od doktorky? No je pravda, že možná i jsou horší bolesti, protože jsem u toho neřvala ani nebrečela, ale mě jen tak něco nerozbrečí, tak nevím 😀 Ale teda abych se rozklepala při vzpomínce na tu bolest, tak to bylo moc i na mě. Hlavně to bylo horší tím, že to bylo v nejcitlivější oblasti a já jsem na tu svou oblast dost háklivá, ještě na té koze je člověk v takové bezmocné pozici. 2%? já četla tak 30% 🙂) Taky dělám osvětu, protože se to může stát komukoliv a když člověk aspon ví o co jde tak s tím rychle něco dělá. No mě to vyrostlo asi před půlrokem, ale byla to jen nebolestivá cysta a všimla jsem si otho náhodou u sprchování, tak jsem hned vyšilovala, že mám rakovinu a že umřu a mamka mě uklidnila že se to občas udělá když se přechodí nachlazení nebo tak. Tak jsem to teda nechala být a ono to zmizlo. No a ted v prosinci jsem byla dost nemocná a objevilo se mi to na Silvestra, dostala jsem teploty (bylo mi to divný, neměla jsem ani kašel ani rýmu-jen teplotu) a už jsem dole cítila nějaký nepříjemný tlak a měla jsem to uplně celé oteklé. Tak jsem si naivně myslela, že je to to samý a že to zmizne. Za dva dny to teda trochu splasklo ale boule zůstala a já furt doufala, že to zmizne, tak jsem s tím chodila 14 dnů no ale to byla tak akorát úrovná půda pro zánět tak se to rozšířilo:/ vědět už zezačátku co přesně to je-na netu jsem se ničeho nemohla dopátrat-tak s tím jdu dřív :(

koryna1
4. bře 2016

Ahoj, já jsem právě po zákroku. Minulý týden jsem navštívila svého gynekologa a ten mi sdělil že mám Bartholini žlázu a poslal mě do nemocnice na ambulantní zákrok. Tam mi sdělili, že by bylo lepší to odstranit celé v celkové anestezii. Druhý den po zákroku jsem měla jít domů. Bohužel toto pondělí jsem nastoupila na lačno do nemocnice a šla na první zákrok. PO probuzení jsem myslela, že vyskočím z kůže. A to jsem při porodech něco zažila, ale tohle bylo fakt otřesné. Měla jsem velký otok a strašně jsem krvácela. Druhý den po operaci jsem měla ještě větší otok, takže si mě v nemocnici nechali a podávali mi na bolest pouze Ibalgin a led. Třetí den od operace byl otok ještě větší a černý. Pan doktor se mě při vizitě otázal "Tak co s Vámi? " a měl úsměv na tváři. To už jsem nevydržela a řekla mu, že si myslím, že asi není vše v pořádku a že by mi měli dát asi antibiotika, protože tam mám zánět jako Brno. Tak tedy to vyřešili kulantně a ještě ten den mě operovali dobráci po druhé. Znovu mi to vyčistili, zavedli 2 dreny a hadičku do močové trubice. Bolesti stále hrozné a opět pouze Ibalgin a led. Dnes jsem se nechala z nemocnice propustit a vydupala jsem si antibiotika, protože co ze mě vytéká není nic moc hezkého a voňavého. Takže dodržovat přísnou hygienu a prát ATB a snad to bude dobré. I když si myslím, že ta bolest už nikdy nepřejde a že moje v......a už nikdy nebude použitelná, neboť nedokážu sedět ani stát a v leže mám taky problémy. Tolik moje zkušenosti, JE TO FAKT HROZNÉ A STRAŠNĚ BOLESTIVÉ !!!!!!!

kebule7
7. bře 2016

@koryna1 Už je to lepší? Mám naprosto stejné pocity - nepopsatelná bolest, a sedět jsem nemohla pořádně tři dny. A to si myslím, že vy jste to měla ještě o level jinde. Držím palce na brzké uzdravení.

nikcik
7. bře 2016

@koryna1 záleží jaky " prasata " to dělají . Já jsem po operaci bartholiniho žlázy už po druhé . Zatím mi ji celou nevzali zůstala mi na jedné straně boulicka .... zatím to jde ale už to není ono Sex stoji za prd takže se obávám ze si to budu muset nechat odstranit cele ale obávám se ze to bude ještě horší . Urcite nám dej vědět až se to bude hojit 🙂 prý by to už nemělo dělat neplechu žádnou . Hezký den .

esetkaaa
7. bře 2016

@koryna1 Tak to je mi hrozně líto že se to tak nepovedlo! :( mě to teda dělali ambulantně jen prořízli absces. Bolelo to hodně...ale ty to máš asi jen horší, ani si nedokážu představit, že to může být ještě hroší:( přeju brzké uzdravení! ☹