Zastavit či nezastavit laktaci? Laktační psychóza

danahladnickova
17. říj 2016

Maminky potřebuju poradit. Po porodu syna jsem dostala laktační psychozu a z porodnice jsem mazala rovou do psychiatrické léčebny, kde si mě nechali měsíc. Teď, aniž bysme to plánovali, čekáme druhé mimi a já pořád řeším, jestli si mám nechat laktaci rovnou zastavit. Je tu některá maminka, kterou to taky potkalo a druhé dítko potom normálně kojila? Předem děkuju za vaše názory.

veruska007
17. říj 2016

Ono se to sice jmenuje laktační psychóza, ale podle mého názoru spouštěčem stejně tak můžou být hormonální změny spojené s porodem... laktace je sice rizikový faktor, vzhledem k hormonům, ale tohle je asi otázka pro psychiatra. Nevím, jestli se někdy zkoumalo, zda psychózu vyvolává porod či kojení nebo zda "laktační" prostě znamená u žen po porodu.

danahladnickova
autor
17. říj 2016

@veruska007 Právě to mě taky vrtá hlavou....porod nebyl zrovna nejlechčí ale určitě jsou i horší ale celou noc před tím jsem nespala a pak další noc taky a ten problém mohl být i tam...tak nevím jestli to neni škoda zastavit....ale zase na druhou stranu nectěla bych to zažít znovu....to je fakt těžko.... ☹

veruska007
17. říj 2016

@danahladnickova No, já nejsem doktor, teda ve smyslu medika, ale myslím, že hormonálně se na kojení tělo připravuje celé těhu - aby to mělo smysl, tak bys tu laktaci musela stopnout hned v začátku 😉. Nicméně byly nějaké experimenty ohledně laktační psychózy a doporučovalo se nasadit krátce před porodem slabá antidepresiva. Ale tohle by měl vědět psychiatr. Určitě doporučuju najít si nějakého dobrého a probrat to s ním. Ona se ta psychóza ani nemusí s jistotou vyskytnout znovu - ač to riziko je teda větší než u nepostižené populace. Každopádně pokud vím, je to dost neprobádané pole, protože experimenty na těhulích a kojících matkách jsou z etických důvodů velmi velmi omezené.

danahladnickova
autor
17. říj 2016

@veruska007 K psychiatrovi chodím a ten řikal, že kdybych nebyla zase těhotná, tak bych brala prášky ještě teď....sám si neni uplně jistý ale že kdyby měl jed podle ''knížek'' tak by zastavil a hned poporodu nasadil 1/3 trittica ale prej jsou i nějaké prášky u kterých se dá i kojit....

anehap
17. říj 2016

@danahladnickova jo jo, u nekterych se da kojit, ja brala Zoloft pri kojeni - nejnizsi davku, a musela jsem dodrzet urcity odstup. Ja bych nezastavovala, myslim, ze kojeni neni to hlavni, co lakt.psychozu vyvolava😉

veruska007
18. říj 2016

@danahladnickova Nu, Trittico je taky antidepresivum. Tak to je dobrá zpráva, některá AD se v těhu i při kojení můžou - tak to by mohl zkusit pohledat nějaké, co lze nasadit krátce před porodem 😉.
Z mé strany je pak otázka: zda jsi měla skutečně laktační psychózu nebo jen těžkou poporodní depresi.

trampolina_89
18. říj 2016

Ahoj @danahladnickova já jsem také prodělala laktační psychózu stejně jako ty. Také s takovým rychlým průběhem a měsícem stráveným na psychiatrii. V lednu to bude rok. Plánujeme další miminko až za rok, ještě pořád beru antidepresiva, ale už se to blíží ke konci. Já osobně si myslím, že to kromě vyburcovaných hormonů vyvolává i nedostatek spánku, únava, nové pocity, obavy, ale i štěstí. Docházím k psychiatrovi, se kterým jsem všechno probírala a říkal, že není nikdy jisté, že se to objeví znova. My jsme domluvení tak, že až otěhotním, budu k němu docházet tak 1x za 3 měsíce, aby jsme věděli, že je vše v pořádku. Dál mám v plánu, že zhruba týden před plánovaným porodem a pak také týden po porodu u nás bude moje mami, aby mě sledovala, budu takhle klidnější.
Takže bych ráda poradila hodit obavy za hlavu, věřit si, že to, čím jsi si prošla už znáš a svým způsobem už poznáš, pokud budeš cítit, že je něco špatně. Důležité je dostatečně spát, odpočinout si a mít oporu v rodině. Držím palce ať to všechno zvládneš. Mě doteď moc mrzí, že mi uteklo první miminkovský období, to sbližování, kojení, být tu pro něj pořád...no prostě už to zažít nechci...