Zvýšené hodnoty TU markerů (tumor markerů)

senja
10. únor 2012

Ahoj holky, nasli mi "cysticky utvar" na vajecniku. Podle krve zanet neprobiha. Ale hodnota prislusneho tumor markeru je 49 (normal je 19-35). Lekari me sice uklidnuji, ze to nic nemusi znamenat, ze pokud by slo o zhoubny nador nebo neco takoveho, pak hodnoty tumor markeru jsou pres stovku. Ale i tak jsem z toho uplne hotova. Kdo z vas o tom neco vi? Muzete mi psat i do IP. Dekuji predem.
P.S. Sice myslim, ze mnoho lidi mi neodpovi, nikomu bych neprala vedet prilis o takovych tematech.

anemi83
25. črc 2012

ahoj no neviem ci to este mas aktualne ale fakt to nic neni.Ja som mala endometriozne cysty a tam su markery o hodne vyssie.Dufam ze uz ti to zmizlo.Aj keby ta operovali tak ti to odstrania a poslu histologiu.Kedze ta ukludnili nemusis sa nicoho obavat ....mozno je to len cysta ktora prebieha pocas cyklu aj take cysty su a pride sa na to len tym ze ti odoberu krv a urobia test na markery.........

senja
autor
9. bře 2020

Protoze jsem tu hodne dlouho nebyla a mezitim nekolik holek se stejnym problemem se me ptalo jak to nakonec dopadlo, doplnim info:
Nakonec se jednalo o funkcni cystu. Protoze nebyla kritickych rozmeru, rozhodlo se neoperovat a sledovat. Tedy kazdou chvili jsem dochazela do nemocnice na kontroly. Behem pulroku se zmensila na 2cm. Po par letech uplne zmizela, bohuzel ale na vajecniku zustaly srusty, ktere ho v podstate zbavily funkce. Nicmene operaci a odebrani toho jednoho vajecniku nikdo nedoporucoval, pry byla by to zbytecna narkoza apod.
Podotykam, ze nez se cysta zacala zmensovat, nikdo si netroufal rici o jaky druh utvaru, popr. o jaky druh cysty se jedna. Ne/zhoubnost se pry da urcit az po vyndani utvaru.
TU markery v takovych situacich udajne nejsou uplne relevantni. Pokud by se jednalo o “to nejhorsi”, hodnoty tumor markeru se pohybuji vysoko a hodnota CRP vyskoci do stovek.
Preji vsem hodne zdravi!!!

lachtanice86
9. bře 2020

@senja tumor markery mam zvýšené běžně, hodnoty od 85 do cca 120. Nikdy nešlo o zhoubný nádor, vždy jen o endometriozu