Je v pořádku užívat Femibion 800 i nadále po 12tt?

lumanima
12. lis 2013

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám prokázanou trombofilní mutaci MTHFR C677T v homozygotní konstituci. Moje lékařka mi v prvních týdnech těhotenství doporučila užívat Femibion800. Ten jsem koncem 11.týdne dobrala a lékařka mi doporučila ještě jedno balení, které jsem tedy začala užívat od 12.týdne těhotenství. Je to tak v pořádku? Někde jsem četla, že na další týdny je doporučován Femibion400. Lékařka mi přesto doporučila 800 vzhledem ke zvýšené potřebě kyseliny listové při mé diagnóze. Děkuji za odpověď.

femibion_hana
14. lis 2013

Dobrý den, předně se omlouvám za pozdní odpověď, byla jsem se podívat za gynekology na jihu Čech a prodiskutovat s nimi problematiku MTHFR aj. Rozdělení Femibionů do 12. týdne a od 13. týdne je orientační a souvisí s vývojem produ v prvním trimestru, kdy se buňky hodně dělí a zakládají se všechny tkáně a orgánové soustavy, pro což je potřeba kyseliny listové resp. folátů nejvíc. V dalším období jsou foláty třeba též (pro krvetvorbu, dokončení dělení, růst miminka, ovlivňování prokrvení aj) , ale už v nižším množství. Vzhledem k homozygotní formě mutace a tedy většímu poškození enzymu, který pak produkuje méně folátů, bych se též přikláněla k Femibionu 800. Po jeho dobrání ve 14-15.týdnu pak můžete pokračovat s Femibionem 400. Nebojte se, DHA, která je důležitá pro vyzrávání mozku a vývoj očního nervu a je navíc obsažena ve Femibionu 400 částečně dodáte ze stravy. Její větší spotřeba začíná v momentě, kdy miminko začíná růst, tj. od toho druhého trimestru. Kromě mozku a očí se totiž využívá i pro stavbu buněčné stěny každé jednotlivé buňky. Čím je jí víc, tím líp, protože buňky jsou pak pružnější a zjednodušeně řečeno méně se pak rozvíjí záněty a alergie... Ale z pohledu vývoje dítěte jsou milionkrát důležitější foláty, takže Femibion 800. Pokud budete potřebovat více informací, dejte vědět, ráda zodpovím, Hana

lumanima
autor
14. lis 2013

@femibion_hana Dobrý den, předně Vám velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Opravdu mě uklidnila. Měla jsem právě obavy z nedostatku vitamínů a látek potřebných k vývoji miminka v druhém trimestru a naopak, abych zbytečně místo nich neužívala vitamíny (určené k prvnímu trimestru), které by mi už tolik nebyly k užitku. Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.

femibion_hana
14. lis 2013

@lumanima Rádo se stalo 🙂

veruunek
15. lis 2013

@femibion_hana Když už jste tu nakousla MTHFR mutace, mohla byste mi k tomu tedy říct více? Například právě MTHFR a Femibion?

femibion_hana
15. lis 2013

Dobrý den, určitě ráda. MTHFR mutace je genetické postižení enzymu, který zajišťuje přeměnu kyseliny listové na její aktivní formy, nazývané foláty. Enzym se jmenuje methylentetrahydrofolát reduktáza, zkráceně MTHFR, proto MTHFR mutace. Ale k vysvětlení: kyselina listová sama o sobě nemá v těle žádný biologický účinek. Proto, aby se uplatnila při dělení buněk, krvetvorbě, růstu tkání aj. procesech v těle, musí se přeměnit/metabolizovat. Avšak organismus téměř 50% populace nedokáže z důvodu MTHFR mutace plně metabolizovat kyselinu listovou. Toto onemocnění se týká mužů i žen, ale u žen může mít nedostatek folátů v období těhotenství a při kojení velmi vážný vliv na vývoj dítěte.

Možná Vás napadá myšlenka, jak je možné, že je to 50% lidí a že se o tom neví...Zda jim to nepřináší žádné problémy... Problematika je malinko komplikovaná. MTHFR mutace způsobí omezení aktivity enzymu, ten pak vyrábí folátů méně, ale nějaké přece jen vyrobí. U lidí, kteří si nesou genetické postižení jen od jednoho z rodičů, pracuje enzym ze 70%, tzn. že z přijímané kys. listové je schopen vyrobit 70% folátů, což se v běžném životě asi moc nepozná, je-li pestrá strava, nicméně v těhotenství, kdy je potřeba folátů 2-3x vyšší, už je kompenzace pestrou stravou horší a tím je i zvýšené riziko vývojových vad. U lidí, které si nesou genetické postižení z obou větví (tzv. homozygoti) je postižení enzymu vyšší a díky tomu je jejich tělo schopno vyrobit pouze 30% aktivních folátů. Ženy s homozygotní formou MTHFR mutace genu C677T jsou tedy velmi významně ohroženy nedostatkem folátů v těhotenství a tedy zvýšeným rizikem vývojových vad, zvýšeným rizikem nižší porodní váhy či předčasného porodu. Proto je vhodnější u těchto žen doplňovat v těhotenství přímo foláty, kyselina listová fakticky příliš velký význam nemá. Tělo vysoké dávky nezpracuje a vyloučí nevyužité. Metafolin obsažený ve Femibionu je ochranná známka pro folát, který je v těle přirozeně zastoupený a to v nejvyšším objemu. Obchází MTHFR mutace a v těle se využije přímo, bez nutnosti přeměny prostřednictvím MTHFR enzymu, Snad jsem Vás informacemi příliš nezahltila. Kdyby bylo třeba cokoliv dovysvětlit, dejte vědět, nebo mrknete na www.femibion.cz do sekce o metafolinu. Hezký večer, Hana

lucenek
16. lis 2013

@femibion_hana Dobrý den, jsou někde nějaké akce na Femibion? balení je pouze o 30ks nebo i větší?
Díky za odpověď.

femibion_hana
16. lis 2013

Dobrý den, oba Femibiony, jak Femibion 1 nebo-li 800 i Femibion 2 nebo-li 400 jsou v balení na 30 dnů. Femibion dodáváme do lékáren a akce si dělají jednotlivé lékárny samy. My, jako výrobci, o nich bohužel nemáme žádné informace. Doporučila bych zeptat se ve Vaší lékárně a nebo sledovat nabídky internetových lékáren. Hezký večer, Hana

femibion_hana
25. lis 2013

Milé maminky, musím služebně do zahraničí, kde budu až do čtvrtka. Třeba dostanu nějakou inspiraci k Femibionu. Pokusím se přihlásit, jakmile to bude možné, většinou však ve večerních až nočních hodinách. Zatím se mějte hezky, Hana

katja79
27. lis 2013

Dobry den,

temer od zacatku tehu jsem brala Femibion urcen do 12 tydne, pak jsem zacala brat ten od 12 tydne, pribylo mi pak ale i zelezo, ve kterem je take kyselina listova.
Nechtela jsem brat kazdy den 3-4 tablety (jako nejaky narkoman 🙂 ) tak beru jeden den zelezo a druhy Femibion +DHA, takze je stridam ob den, Myslite ze to nejak ovlivni ucinek...nebo to takto staci...Dekuji

femibion_hana
2. pro 2013

Dobrý den, narkoman 🙂? To ne. Když je železo potřeba, tak se nedá nic dělat. Nechci Vás přesvědčovat k užívání každý sen, víceméně je to každého osobní rozhodnutí. Jen poznamenám, že Femibion byl vyvinut tak (dávky folátů byly spočítány tak), aby zajistil minimální potřebu těch aktivních folátů i u žen s poruchou přeměny kys. listové. A to při doporučeném dávkování 1 tableta denně. Jinak možná zmíním ještě malou zkušenost, která zase týká železa. 1 tobolka železa pro tělo lépe využitelného železa ve Femibion Železo Ferrochel, může nahradit 2-3 denní dávky obsažené v jiných přípravcích. Tato porovnání se dělala a vyšly pozitivně pro Ferrochel. Vše totiž závisí na biologické dostupnosti, tj. na tom, jak si tělo umí vstřebat a využít jednotlivé látky. Hezký den, Hana

femibion_hana
2. pro 2013

Milé maminky, můj čas na modrykonik.cz už vypršel, tak se s Vámi musím rozloučit. Děkuji Vám za milé popovídání, bylo to moc fajn. Pokud by Vám na rozum přišel jakýkoliv dotaz či poznámka, neváhejte mě kontaktovat na femibion@merck.cz Budu moc ráda za každou reakci. Přeji Vám, Vašim ratolestem i rodinám klidný předvánoční čas a krásné vánoce. A v novém roce hodně štěstí, Hana