Plánování těhotenství, je dobré užívat Femibion už nyní?

prisscilla
12. lis 2013

Dobrý den, mám prosbu, plánujeme miminko a chtěla jsem se zeptat, jestli je dobré užívat FEMIBION už nyní. Popřípadě jaký by byl nejlepší ? Děkuji moc 🙂 .

zlatelevizeedna
12. lis 2013

Já jsem ho užívala od té doby, co jsem vysadila antikoncepci. Vím, že lékaři doporučují užívat tři měsíce před otěhotněním, aby se hladina kyseliny listové v organismu doplnila. Většina lidí má totiž deficit, pokud se nestravují na sto procent😉.

amabilis
12. lis 2013

@prisscilla Můj gynekolog ho doporučuje, ale já to pořád považovala za zbytečnost. No nakonec jsem si říkala, že to tedy zkusím a ejhle, otěhotněla jsem hned ten cyklus, kdy jsem ho začla brát. Ona je tam kyselina listová v naštěpené formě, takže ho tělo líp vstřebává. Občas jsou různé mutace, kdy si ho tělo neumí štěpit a ani o tom nevíme, takže tohle je taková jistota, jak ho do těla dostat. Já k tomu beru ještě kyselinu listovou v tabletách, psanou od gynekologa a teď chci tuhle kombinaci brát až do dvanáctého týdne (nedostatek kyseliny listové zůsobuje rozštěpové vady ☹ ) a pak uvidím, jestli si pořídím další řadu, tohle je jednička, která je určená pro plánování těhotenství a pro jeho první týdny.

kakamilca
12. lis 2013

@zlatelevizeedna Můžu se zeptat jak se pozná nedostatek kyseliny listové? Děkuji 🙂

zlatelevizeedna
12. lis 2013

@kakamilca z hlavy to neznám, zas taková encyklopedie nejsem😀, ale našla jsem toto:

Projevy nedostatku
Nedostatek kyseliny listové v obecné populaci je poměrně častý, a to i v průmyslově vyspělých zemích. Mezi běžné projevy nedostatku kyseliny listové patří únavnost, ztráta energie, citlivost a bolestivost jazyka a sliznic ústní dutiny.
Závažný je nedostatek kyseliny listové u těhotných žen. Nedostatek tohoto vitaminu může způsobit defekt míšní trubice a předčasné narození dítěte, příp. potrat.

A ještě třeba tady http://m.elekarnice.cz/ovoce-zelenina-apod-/kys...

mak07
12. lis 2013

Shodou okolností, jsem zrovna dnes byla u svého doktora. Mám HA na poslední tři měsíce, pak plánujeme snažení. Už nějakou dobu užívám kyselinu listovou, tu nejobyčejnější co lékarně prodávají cca 50,-. Ptala jsem se dnes na jiné doplňky, včetně Femibionu a říkal, že ta obyčejná úplně stačí. Jen říkal, že je důležité ji brát minimálně 3měsíce před plánovaným těhotenstvím.

verundi
12. lis 2013

@prisscilla Já jsem jí brala po vysazení HA a hned za měsíc jsem otěhotněla. Pořád si říkám, že jsou maminky, které poznají, že jsou těhotné třeba až ve čtvrtém měsíci a nic nebraly a narodily se jim zdravé děti 🙂

kackaku
12. lis 2013

@amabilis Můžu se zeptat, jak dlouho jste se snažili otěhotnět? Že by Femibion opravdu zabral?

amabilis
12. lis 2013

@kackaku U nás je to složité... Celkem jsme na poslední dítě čekali rok a půl, než se zadařilo, ale s několika potraty. Jinak první dítě se podařilo na druhý pokus a druhé taky. Až s třetím byl obrovský problém. Ale už to snad konečně bude dobré. Já kyselinu listovou brala vždycky, ale v naštěpené formě poprvé. Ale právě vidím dost rozdíl. Vitamín B je jeden z vitamínů, jehož přebytek se vyčůrá (taková výrazně žlutá moč) a dokud jsem brala jen samotnou kyselinu listovou, tak jsem měla pocit, že co do sebe nacpu, to během dne vyčůrám a co beru ten femibion, tak to tak není a moč vypadá normálně. Takže asi tak.

prisscilla
autor
13. lis 2013

Ahojky, děkuji za reakce. Já jsem včera spolkla poslední antikoncepci. A od prosince, jestli vyjde dobrá cytologie (byla jsem na konizaci) se musíme začít snažit a co nejrychleji musím otěhotnět - kvůli čípku.Tak chci udělat maximum aby se to povedlo. Zhruba měsíc už jsem brala - KYSELINA LISTOVÁ 800 ELASTI-Q a mám dotaz, je možné, že tato listovka vyvolá průjem ? Je to tedy super téma, ale nevím si rady. Teď jí radši neberu, protože jsem měla cvílemi průjem a chvílemi jsem chodila normálně. Tak jsem se chtěla zeptat, zda to může být po té listovce. Ale určitě si koupím FEMIBION. Můžete mi prosím někdo poradit jaký typ ?

sabinkamiska
13. lis 2013

Dobrý den maminky rada bych se také svěřila a prosím o řadu...my se snažíme o druhé dítě už přes rok a půl a pořád se nedaří...neznáte nějakou řadu jak tomu dopomoct?? Budu velmi rada za pomoc

femibion_hana
13. lis 2013

Dobrý den, omlouvám se, nebyla jsem teď dlouho na PC, ale maminky Vám již vlastně správně odpověděli. Při plánování těhotenství je skutečně optimální začít užívat už s poslední tabletou antikoncepce. Časté je totiž otěhotnění d 2-3 měsíců po vysazení a v tomto období už by měla mít maminka dostatek folátů v krvi pro prevenci vývojových vad. Nastavení takové hladiny nějakou dobu trvá - u běžné kyseliny listové cca 3 měsíce, ale to jen za předpokladu, že ji tělo dokáže přeměnit na aktivní foláty, u Femibionu 800 cca 1 měsíc, protože už hotové foláty má a přímo je tělu nabízí a ty se dostávají rovnou do krve po každé užité tabletce.

femibion_hana
13. lis 2013

@prisscilla Dobrý den, průjem může být reakcí na jakoukoliv změnu stravy, tedy i vitaminový přípravě přidaný k jídelníčku. Ale nikdy jsem neslyšela, že by se přímo vztahoval ke kyselině listové. Takový nežádoucí účinek není popsán ani u léku Acidum folicum, což je čistá kyselina listová (nikoliv folát) v tabletách. Spíše bych průjem viděla jako projev nesnášenlivosti nějaké pomocné látky, které se používají pro zpracovávání tablet. Asi bych doporučila vysadit všechny doplňky stravy, znovu je začít užívat postupně a sledovat, co se bude dít. Akutní nesnášenlivost by se projevila poměrně rychle, do druhého dne.

femibion_hana
13. lis 2013

@prisscilla Zapomněla jsem doplnit, který Femibion je vhodný při plánování těhotenství. Je to Femibion 800, obsahuje vyšší dávku folátů důležitou v prvním trimestru, kdy se buňky hodně bouřlivě a rychle dělí. Od 13.týdne těhotenství je pak vhodnější Femibion 400 s nižší dávkou folátů a DHA. Ne, že by foláty nebyly potřebné, to jsou a pekelně např. pro správné prokrvení placenty a tvorbu červených krvinek. To vše pak souvisí s výživou, prospíváním a donošením miminka. A po porodu s rozkojením se... Ale protože se buňky už tolik nedělí a spíše rostou, stačí folátů o něco málo méně. Pak nabývá na významu DHA pro vývoj a vyzrávání mozku a očí dítěte.

ivanka86
14. lis 2013

Ráda bych se také zeptala. Máme patnáctiměsíční miminko, které stále kojím. Beru Femibion 400. Nyní se snažíme o druhátko. Měla bych raději vyměnit Femibion 400 za Femibion 800? Děkuji!

tutinci
15. lis 2013

@femibion_hana Dobrý den, HA jsem vysadila v srpnu, 2 MS zpožděné, teď čekám 3.MS, těhotenský test negativní. Mohu začít nyní brát Femibion 800 ?

femibion_hana
16. lis 2013

@ivanka86 Dobrý den, ano bylo by vhodnější užívat Femibion 800 k vytvoření vyšší hladiny folátů pro začátek těhotenství. Vaše miminko už jistě dostává nějaké příkrmy, které dnes již bývají obohaceny o DHA, které je navíc ve Femibionu 400. Tak teď už je lepší myslet na druhé miminko. Ať se Vám daří! Hana

femibion_hana
16. lis 2013

@tutinci Dobrý večer, ano, Femibion 800 můžete brát hned, jak se rozhodnete pro miminko. Je možné, že se to podaří brzy a v takovém případě Vám Femibion pomůže vytvořit dostatečnou hladinu folátů pro početí. Dlouhodobější užívání folátů nevadí, naopak může být přínosem pro cévy a výhledově i pro cévy v placentě. To pravděpodobně souvisí s poznatkem, kdy roční užívání folátů snižuje riziko předčasného porodu o 50% před 32. týdnem těhotenství a až o 70% před 28 týdnem těhotenství. Takže jak jsem již zmiňovala dříve. S poslední tabletou HA 🙂 Držím pěsti. Hana

tutinci
16. lis 2013

@femibion_hana Dobry vecer Hano. Dekuji moc za informace. Uz jsem si Femibion objednala. Tak snad se brzy zadari. 🙂

femibion_hana
17. lis 2013

Rádo se stalo 🙂

karlos12
20. lis 2013

Dobrý den,po dnešním zjištění existence Femibionu jsem pátrala na www stánkách a našla další přípravek zelezo.Je vhodné kombinovat F.800 a železo?Právě kvůli početí.Mám normálně nižší Hb 114 g/l.Při každé ko minutí železo.Tak nevím.Moc děkuji za odpověď a přeji hezký večer,Klára

sarkar
20. lis 2013

@prisscilla před týdnem mi přišla kamarádka oznámit, že je těhotná. A její otěhotnění mělo stejný průběh jako u mě a dalších 3 kamarádek - myslely, že po vysazení antikoncepce dlouho nebudou moci otěhotnět, tak plánovaly, jak si ještě zařídí to a to, našetří peníze, zaletí k moři. Všechny jsme otěhotněly během 2 měsíců od vysazení bez jakýchkoliv vitamínů apod. Jasně, znám i jednu, které se nedařilo, ale asi bych neplašila preventivně, zkusila vysadit antikoncepci a problémy řešila, až kdyby se nějaké vyskytly 😉
PS: To samozřejmě nemusí platit u žen, které mají už nějaké zdrav. problémy...

prisscilla
autor
21. lis 2013

Ahojky Sarkar, to ráda slyším a doufám, že se připojím k Vám, těm šťastným 🙂 .Já toho taky musím ještě hodně stihnout, tak by to mohlo taky vyjít brzy 😀 .

femibion_hana
21. lis 2013

@karlos12 Dobrý den, doufám, že se nebudu opakovat, podobná otázka už se jednou vyskytla, tak pokud jste četla odpověď, omlouvám se předem. Femibion 800 a Femibion Železo, je možné brát oba přípravky současně. Ve Femibionu 800 železo obsažené není, protože poskytuje zejména složky nezbytné pro dělení buněk, při jejichž nedostatku by mohl vzniknout problém. Druhým důvodem je též to, že ženy a budoucí maminky mají mnohdy obavu z užívání železa díky zkušenostem se špatnou snášenlivostí, tlakem v žaludku, kovovou pachutí či zácpou. Proto jsem vyrobili železo v samostatném přípravku a použili speciální surovinu. Železo je ve Femibion Ferrochel zpracováno v surovině, které se chemicky říká chelát. To je nezajímavá informace. Zajímavé však je, že v této formě je železo chráněno vůči zevním reakcím, tím pádem chráněno při průchodu trávicím traktem vůči trávicím enzymům či jiným složkám potravy, které by mohly železo znehodnotit ještě před tím, než by se dostalo do střeva, odkud se vstřebává do krve. Takto upravené železo se pak vstřebává v maximální dávce a tím, že nereaguje s potravou (např. mléčnými výrobky) nemusí se užívat na lačno, jako většina ostatních želez a též postačí nižší dávka a užívání jednou denně. Budu ráda, když mi dáte vědět, jaké zkušenosti s ním máte vy. Mějte se hezky, Hana

femibion_hana
21. lis 2013

Když se tak rozjíždí diskuse na téma železo. Nechcete jej vyzkoušet? 10 zájemcům/zájemkyním, které zareagují jako první a pošlou na mail femibion@merck.cz jméno a adresu dodání, pošlu vzorek. Co vy na to? Hana

tabedla
21. lis 2013

aha.Noo.Ja zacla uzivat femibion 800,pak skusilamavit,centrum naterna.A po vsech mi bohuzel je spatne od zaludku.Jedine co mi nedela spatne je kyselina listova super od Naturvita,kde je dokonce vic vitaminu B.A nebo rozpustne multivitaminy,tak nevim co s tim.

smudlickove
21. lis 2013

Chci se zeptat jestli je chodbě brát femibion s jodem, kdyz mám sníženou funkci stitne žlázy a beru Letrox50. Děkuji

tehulka2014
22. lis 2013

Zdravím Vás holky, moje Dr. mi žádné vitamíny ani jiné tablety nedoporučila a protože vím, že něco takového existuje, zajímala jsem se sama a zašla do lékárny poradit se.Samozřejmě mi paní lékárnice řekla to co si celou dobu myslím i já.Záleží vše jen na Vás, jak žijete, Váš životní postoj, stravování, pozitivní myšlení, vztah s partnerem a další aspekty ovlivňující stav nastávající maminky.FMB 800 jsem brala první 3 měsíce, ale pak jsem si řekla, že do sebe žádné chemie cpát nebudu a budu se snažit miminko vyživovat přírodněji, formou ovoce, zeleniny a dalších prospěšných potravin.Nejsem zastánce zdravých jídel, taky si dám ráda smažák a taky nejsem odpůrce tabletek, protože jsem 10 let brala antikoncepci a když mě bolí hlava tak bez brufenu nevydržím, ale hodně věcí se dá ovlivnit.Je důležité naslouchat svému tělu.Když jsem po 10 letech antikoncepci vysadila, hodně lidí mi tvrdilo, že mi bude minimálně rok trvat než se mé tělo očistí a já otěhotním.Ale ,,čistá,, jsem byla asi do týdne, to jsem prostě poznala a mimčo se zadařilo do 3 týdnů od vysazení ANTI.Každá to máme jinak, tak se nenechte ovlivnit vzorci jiných maminek.

zlatelevizeedna
22. lis 2013

@tehulka2014 to je pěkné, že se vám podařilo brzo, ale myslím, že zde nikdo nepsal, že vitaminy mají vliv na rychlost otěhotnění... Kyselina listová má však dost značný význam (prokázáno) jako prevence některých vývojových vad😉. A pokud má člověk genovou mutaci takovou, že nenaštěpenou kyselinu listovou nezpracuje a vyloučí, může naslouchat svému tělu, jak chce, a bude mu to poměrně k ničemu...

maciki
24. lis 2013

Dobrý den, koupila jsem si Femibion 800 a Femibion železo. O miminko se už delší dobu snažíme, chci se zeptat, jestli mam brát železo už před otehotnenim nebo až později? Nemam velký příjem lustenin ani červeného masa, luštěniny ze zdravotních důvodu a cervene maso nejim. Abych toho zase nebrala moc. Dekuji za odpoved.

femibion_hana
25. lis 2013

@smudlickove
Dobrý den, tak vidím, že se mi včera odpověď neodeslala. Nevadí. Tady je: V těhotenství štítná žláza pracuje o 30% více, protože vyrábí hormony pro tělo maminky i pro tělo miminka, proto endokrinologové doporučují navýšit příjem jódu o 150-200 mikrogramů, aby se tkáně vyvíjely tak jak mají a správně vyzrával mozek. Toho je možné dosáhnout několika způsoby, stravou, je-li správně zvolená; vitaminy, tedy doplňky stravy pro těhotné, které jód běžně obsahují; a nebo navýšením dávek léků (Letrox, Euthyrox), které řídí endokrnolog a často informuje ženy předem, hned když zmíní, že těhotenství zvažují nebo plánují. Podle našich zkušeností a konzultací se zástupci endokrinologické společnosti, by všechny ženy + ženy s hypothyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy), měly užívat Fem s jódem. Jen v případě thyreotoxikózy - Graves.-Basedowovy choroby by měl být užíván přípravek bez jódu. Femibion bez jódu je vhodný též tam, kde si endokrinolog řídí navýšení dávky běžně užívaných léků (ty mimochodem obsahují kolem 65% jódu) a pak si již nepřeje, aby mu do terapie někdo zasahoval. Takže pokud se nic takového u Vás nestalo, je vhodný Femibion s jódem. Hezký den, Hana