Potřebují těhotné ženy vitaminy „v tabletkách“?

femibion_hana
11. lis 2013

Tohle téma se diskutuje dnes a denně. Pojďme si povídat o tom, co je skutečně potřeba a proč. Kdy je měnit, jaké mají účinky a jaké s nimi máte zkušenosti.

chris_n
11. lis 2013

@femibion_hana tak to by jste nám tu spíš měla říct vy... co je třeba? a v kterém období?

veruunek
11. lis 2013

Já si kupuji právě Femibion, mám kombinaci MTHFR mutací a podle Dr. má Femibion právě potřebně naštěpenou listovku, tedy přesně to, co potřebuji. Akorát ho užívám už docela dost dlouho, a stále nevidím výsledky...

baraz
11. lis 2013

@veruunek přesně toto mám také ve zprávě z genetiky..

femibion_hana
autor
11. lis 2013

@chris_n Dobrý den, jediný prokázaný vitamin, jehož nedostatek může způsobit různé poruchy v těhotenství, je kyselina listová. U dalších vitaminů se nic takového zatím na 100% neprokázalo. Samozřejmě nejde říct, že nejsou potřeba, samozřejmě že ano, jen tam není jednoznačné rovnítko mezi tím, když bude nedostatek = problém, a často se dají mnohem snadněji získat ze stravy.

vosinka
11. lis 2013

@femibion_hana A ta kyselina listová se má brát celé těhotenství nebo jen 1. trimestr?

femibion_hana
autor
11. lis 2013

@vosinka Dříve se mluvilo o kyselině listové, resp. spíše o folátech pouze v souvislosti s vývojovými vadami a tedy prvním trimestrem. Dnes se ví, že se zásadně podílí i na krvetvorbě, hlavně na tvorbě červených krvinek. To souvisí s prokrvením a výživou tkání nejen maminky, ale především miminka. A objem krve se v těhotenství zvětšuje až v pokročilejších stádiích těhotenství a to až o 40%. Ve druhém a třetím trimestru se přisuzuje pozitivní efekt folátů i v souvislosti s donošením miminka. Jinými slovy foláty podílí na kvalitě prokrvení především nově vzniklých cév v placentě. Takže správné prokrvení placentou, žádné zúžené cévky a dostatek červených krvinek, to by měl být pozitivní vliv dlouhodobého užívání folátů po celou dobu těhotenství. Mrknetě i na https://www.modrykonik.cz/blog/femibion_hana/?f...

vosinka
11. lis 2013

@femibion_hana Děkuji za odpověď.

alyssa.anna
11. lis 2013

já jsem v těhu užívala vitamíny, ale jelikož mám nemocnou ŠŽ tak jsem musela omezit jód a je problém najít těhotenské vitamíny s nízkým obsahem jodu. Měla jsem povoleny jen 3 femibiony týdně. Ke konci těhu jsem brala od Femibionu železo a nemohu si ho vynachválit

femibion_hana
autor
11. lis 2013

@alyssa.anna Jsem ráda, že to zmiňujete. Jód je v těhotenství potřeba, protože štítná žláza maminky pracuje za 2. Ale někdy si endokrinologové řídí terapii vlastní cestou, pomocí léků a pak doporučují omezit přísun jódu, tak jako u Vás. Právě pro tyhle případy jsme přivezli do ČR Femibion bez jódu. Takže teď už můžete mít správnou dávku folátů každý den bez rizika zásahu do léčby štítné žlázy.

alyssa.anna
11. lis 2013

@femibion_hana Tak to je pro všechny budoucí maminky s nemocí štítně žlázy skvělá zpráva. Sama gynekoložka mi nebyla schopna poradit žádné těhotenské vitamíny bez jódu nebo jen s nízkým obsahem.

jancip
11. lis 2013

Myslím si, že zdravá žena s vyváženou stravou tabletky nepotřebuje, že je to jen reklamní tah...

veruunek
11. lis 2013

@baraz A dalo se s tím něco dělat? A co Femibion tedy ve vztahu k tomuhle problému?

baraz
11. lis 2013

@veruunek no já byla na genetice v těhotenství a ve zprávě mám napsáno jíst jako prevenci naštěpenou listovou kyselinu... víc jsem to neřešila.

paracka
11. lis 2013

@femibion_hana zdravim. Ja brala ze zacatku femibion a pak jsem dostala gs mamavit. Femibion mi vyhovoval vic. Syn mel porodni vahu 3,15 kg a 49 cm. Jedla sem zdrave a i presto ma svalovou hypotonii.. Ne vse se da ovlivnit...

femibion_hana
autor
11. lis 2013

Je dobře, že se na genetice dělají vyšetření MTHFR mutací, což souvisí s poruchou štěpení kyseliny listové. A je ještě lepší, že umíme naštěpenou kyselinu listovou vyrobit. Chvilku to trvalo. Foláty (ty naštěpené formy listovky) se zkoumaly více než 50 let, než se na to přišlo. Ale teď ji mají všechny maminky k dispozici ve Femibionu.

femibion_hana
autor
11. lis 2013

Milé maminky, zítra jsem pracovně na jihu Čech. Na Vaše příspěvky a podněty zareaguji ve středu. Těším se, Hana

evule1982
11. lis 2013

@femibion_hana Dobrý den, v souvislosti s mutací MTHFR bych se Vás ráda zeptala, z jakého důvodu je ve Femibionu obsaženo obojí (jak kyselina listová, tak folát) a proč v ČR není k dispozici přípravek, kde by byl pouze folát a ne kyselina listová (v zahraničí běžně dostupné). Určitě bychom ho uvítaly my s mutací MTHFR, pro které je kyselina listová zbytečná, ne-li přímo škodlivá. Na českých webech se člověk moc nedozví, ale na zahraničních stránkách je spousta informací o tom, že právě lidé s MTHFR mutací potřebují foláty, které dokáží vstřebat a naopak, že kyselina listová je pro tyto osoby nevhodná, jelikož nevstřebaná může organismu škodit a dokonce přispět např. ke vzniku rakoviny. Můžete tyto informace potvrdit či vyvrátit? Každopádně si myslím, že výrobek se samostatným folátem a bez ostatních vitamínů, které ne všichni chtějí brát, by vyplnil díru na trhu 🙂 Já jsem si ho musela objednat přes internet ze zahraničí. Děkuji za odpověď!

zuzaprosek
11. lis 2013

U prvního dítěte jsem nebrala žádne vitamínove preparáty, pouze jodid na doporučení lékaře kvůli stitne zlaze ( cysta, struma ), stravovala jsem se po cele těhotenství zdravě, kvalitní maso, ryby, spoustu ovoce a zeleniny, omezila jsem sladké a tučná jídla. Jako zdravotník jsem nevěřila vitaminovym preparátům. Pamatuji si, ze mi hrozne padaly vlasy, ke konci těhotenství jsem trpěla na hrozné křeče v lýtkách každy den po ránu. Kluk byl veliký, temer 4 kg, i kdyz jsem vitaminy nebrala. Nyní beru femibion od počátku a max spokojenost. Může to tedy i být tím, ze každé těhotenství je jiné ... ale vlasy nepadají, netrpím na bolesti dásní a krvácivost , křeče vůbec nemám, nejsem unavená, netvrdne mi břicho. Beru vitaminy a někdy piju minerálku magnesii. Myslím si, ze jen pestrá strava nestačí. Jinak moje obvodní lékařka a homeopatička doporučuje maximálně kyselinu listovou po celou dobu těhotenství a hlavne i v době kojení, u prvního syna mi vynadala proč ji neberu, takze jsem zakoupila ( plně jsem kojila do 7 měsíce )

zvirka
11. lis 2013

Tak za mě pokud je těhotenství normálně probíhající a žena se stravuje pestře, tak NE. Stejného názoru je moje gynekoložka, vyloženě mi doporučila nervát do sebe žádné prášky, na kterých jen bohatnou farmaceutické firmy. Těhotenství i miminko naprosto v pořádku, dnes má Mireček 3 roky a je to zdravý, veselý a chytrý chlapeček. Takže pokud nemáte vyloženě zdravotní problémy a např. něčeho nedostatek, nepodléhejte marketingovým snahám na nás vydělat.

femibion_hana
autor
13. lis 2013

@evule1982 Dobrý den, děkuji za přínosný dotaz. U MTHFR mutace C677, která omezuje přeměnu kyseliny listové na aktivní foláty dochází k omezení aktivity MTHFR enzymu ze 30-70% (30% u heterozygotů, 70% u homozygotů). Tato mutace vede k narušení termostability MTHFR enzymu, jejímž důsledkem je nižší aktivita - tedy nižší tvorba aktivních folátů. Nikoliv však nulová tvorba folátů. To bychom asi zahynuli na úbytě, když si vezmeme, že foláty jsou zodpovědné i za tvorbu červených krvinek, tkeré se obmění v krvi 1x za 3 měsíce, tak je zřejmé, že něco enzym musí vyrobit, jinak by se nám neokysličoval mozek, tkáně atd. U homozygotů, tj. těch, kteří si nesou genetické postižení z obou linií, od matky i od otce, je postižení vyšší a enzym pracuje cca o 70% méně. A teď trochu matematiky 🙂 Běžnou stravou žena přijímá cca 200 mikrogramů folátů. Jestliže enzym MTHFR u homozygotů vyrobí jen 30% folátů, tak máme z běžné stravy cca 60 mikrogr. Femibion 800 dodává 400 mikrogr. folátů již hotových + 400 mikrogr. kys. listové, ze které získáme 30% tj. 120mikrogr a když to všechno sečteme, pak má ženy 60+400+120=580mikrogramů folátů "jistých" a tím se velmi přiblíží denní výživové dávce doporučené pro těhotné, která je 2-3x vyšší než u běžné populace, takže někde mezi 400-600mikrogr. Myslím si, že není správné nechávat tělo lenivět, proto Femibion obsahuje i kyselinu listovou. Samozřejmě kapacita enzymu je vždy omezená, proto nelze spoléhat na to, že bude-li žena užívat kyselinu listovou nebo vagón zeleniny, pak enzym i pro MTHFR mutaci vyrobí dostatek folátů. Zde vzniká riziko z nadbytku nezpracované kys. listové, o kterém mluvíte, ale toto není případ Femibionu. Hezký večer, Hana

frapik
13. lis 2013

Ohledně femibionu by byla dobrá větší osvěta, že je to (co vím) jediný doplněk pro těhotné, kde je kyselina listová již rozštěpena a tak ji bez problémů vstřebají všechny ženy. Jak jsem se dozvěděla mnoho žen bere listovku naprosto zbytečně neboť jejich tělo ji neumí rozložit a vstřebat. Proto je femibion v tomto směru jedinečný. Kdyžtak mne Hano opravte.

femibion_hana
autor
13. lis 2013

Dobrý večer, máte pravdu. Femibion jako jediný poskytuje důležitý folát, který je schopná využít i maminka s MTHFR mutací. O osvětu se snažíme jak v lékárnách, tak u gynekologů i maminek. Někdy to skřípe, ale stále častěji se setkáváme s porozuměním problematiky. Už jsem překonali fázi nedůvěry a teď je jen třeba informaci šířit a šířit. Pomáhá k tomu určitě i to, že se začaly MTHFR mutace vyšetřovat např. při asistované reprodukci nebo u různých trombóz atd. a bohužel je poměrně značný záchyt. Problematika nabývá na vážnosti, což je nemilé, ale už aspoň víme, jak můžeme aspoň částečně ovlivnit důsledky tohoto onemocnění. Dodání hotových folátů /tedy Femibionu, je jediné možné a hlavně efektivní řešení. Díky za podporu. Hana

femibion_hana
autor
25. lis 2013

Milé maminky, musím služebně do zahraničí, kde budu až do čtvrtka. Třeba dostanu nějakou inspiraci k Femibionu. Pokusím se přihlásit, jakmile to bude možné, většinou však ve večerních až nočních hodinách. Zatím se mějte hezky, Hana

sonkah
1. pro 2013

Dobrý den, já brala cca 2 měsíce před otěhotněním jen kyselinu listovou a asi do půlky těhotenství. Pak jsem přešla na Femibion 400 + DHA. Ten jsem brala po zbytek těhotenství a pak po celý rok kojení. Můj gynekolog mi žádné jiné doplňky pro maminky nedoporučoval, naopak tvrdil, že se prý maminkám, které berou různé jiné přípravky rodí velké děti. Lau se narodila s ideální porodní váhou a velikostí. Neměla jsem žádné problémy s kůži, vlasy, ... vše perfektní a je to tak i nadále. Rodinná lékárnice měla stejný názor. Ale v jiných lékárnách mi neustále nutili různé Mamavity a tak. Když mě brali křeče, tak po domluvě s gynekologem jsme brala magnezium. Jinak nic. Kdyby měl někdo zájem, tak prodávám zbytek nedobraného Femibionu 400+ DHA (16 tabletek). Pokud bych byla opět těhotná, určitě zase budu Femibion brát.

megy
1. pro 2013

dobrý den, jsem podruhé těhotná, v prvním případě jsem užívala kys.listovou - samostatnou a to pouze do 12 tt. žádné další preparáty jsem neužívala - narodil se nám syn s rozštěpem rtu, měl bez 5g 4 kg , neměla jsem žádné další problémy.
nyní u druhého těhotenství - taktéž kys. listová do 12 týdne bez dalších preparátů, teda kromě nyní jodidu pro cysty a eufunkční strumu.
moc by mě zajímalo, proč je tady řečeno, že by se mělo v pozdější fázi těhotenství snižovat množství jodu, když právě jod je jeden z hlavních prvků pro správný vývoj centrální nervové soustavy, správný psychomotorický a inteligenční vývoj dítěte?? ( pokud samozřejmě těhulka nemá zdr. důvody pro snížení jodu ve stravě ) 😲

kys. listová je ano velmi důležitá, ale je třeba si také uvědomit, že pokud žena jí střídmě , vyváženě, tak má dostatek všeho potřebného pro těhotenství a není podle mě absolutní potřeba přijímat chemický vitamínový preparát :-/ ale to je pouze můj názor.
Myslím si, že veškeré vit. preparáty viz. Femibion, mamavit, gravitaly, calibrum, laktavity jsou jen farmaceutický tahač peněz, přece mi každá maminka nechce tvrdit, že se láduje práškami jen proto, že ji to řekl dr. a nepoužívá selský rozum :-/

cajomilka
1. pro 2013

Obecně považuji různé vitaminové doplňky spíš za zbytečné tahání peněz z peněženky a nikdy jsem je neužívala, ale v případě svých dvou těhotenství jsem udělala výjimku, přece jen mi je už dost přes 30 a trochu jsem se bála, jak to mé tělo zvládne. Užívala jsem Femibion a pak Mamavit a nelituju, neměla jsem a nemám žádné problémy s pletí, vlasy, zuby atd., žádná zvláštní únava, křeče, prostě normálně funguju 😉 Samozřejmě to nemusí být díky vitamínům, ale myslím, že se jimi nic nezkazí. Jinak první dcera se narodila ve 41.tt. a měla 3,7 kg, což je podle mě přiměřené, navíc pak v prvních dnech hodně ubrala, takže se vyšší porodní váha ukázala být spíš výhodou.

janaturk
1. pro 2013

Přidávám se k názoru, že umělé vitamíny jsou naprosto zbytečné. Jsem nyní podruhé těhotná, 25. týden a beru pouze magnesium, aby mě netvrdlo břicho, nebolely břišní svaly a nechytaly křeče a to pouze z důvodu, že nosím každý den 8,5 kilo čisté váhy naší skoro desitiměsíční holčičky. Vlasy mám ukázkové, pleť jsem v životě neměla hezčí a nehty mě až moc rostou rychle a navíc se mě ani nelámou, netřepí apod. Čím méně chemických preparátů během těhotenství do sebe žena dostane, tím lépe. Pokud se má něco podělat, tak se to podělá i tak a vitamíny to nezachrání.
Stejný názor na umělé dodávané vitamíny mám i mimo těhotenství a vitamíny pro malé děti 🙂

romantika
1. pro 2013

ja sem po prvním tehu taky nemela pocit ze jsou extra potřeba, když jsem rodila téměř 4kilove zdrave dite ovšem to jsem si myslela jen az do druhého tehu, kdy od zacatku bylo vse komplikovane, ja nemohla jist, byla jsem tezky hypoglykemik takze strava o nicem a vyziva nula nula, vek uz taky nic moc, aby telo bojovalo se vsim a v zaveru az po porodu se ukazalo, ze prdloka mel velice malou placentu a pokud mu něco slo tak bida s bidou a většina energie sla na muj prisun. myslim, ze uzivani preparatu mu pomohlo a prekonaly jsme to zazracne az do konce a taky jsem vsadila vzhledem k MTHFR na Femibion. Obcas ani lekari nepřekonají prirodu a nikdo nepoznal tuto vadu a i na testech na mutace vzhledem k nevykonne placente nedoslo včas k podavani leku na redeni krve. Cili urcite jsem desne rada, ze jsem dlabala listovku ve velkem.

femibion_hana
autor
2. pro 2013

@megy Dobrý den, nějak si nejsem jistá, kde je zmíněno, že je třeba množství jódu snižovat. Můžete to upřesnit, prosím? Určitě by mě zajímalo, co bylo příčinou rozštěpu? MTHFR mutace? Hezký den, Hana

femibion_hana
autor
2. pro 2013

Milé maminky, můj čas na modrykonik.cz už vypršel, tak se s Vámi musím rozloučit. Děkuji Vám za milé popovídání, bylo to moc fajn. Pokud by Vám na rozum přišel jakýkoliv dotaz či poznámka, neváhejte mě kontaktovat na femibion@merck.cz Budu moc ráda za každou reakci. Přeji Vám, Vašim ratolestem i rodinám klidný předvánoční čas a krásné vánoce. A v novém roce hodně štěstí, Hana