Zvažujete užívání vitaminů v těhotenství?

femibion_hana
11. lis 2013

Ano? Víte, co je pro Vás důležité a kdy začít? A proč? Zeptejte se nás, studujeme jej již více než 50 let.

blahova_andrea
11. lis 2013

Já brala v těhotenství jen kyselinu listovou asi do půlky a pak zas magnesium, jinak jsem sázela spíš na vyváženou stravu než na umělé vitaminy pro těhotné.

jija
11. lis 2013

Ja brala vzdycky akorat v prvnim trimestru listovku, jinak nic a ani jsem o tom neuvazovala.
Ps: delam ve farmacii🙂

jakura
11. lis 2013

Je mi bohužel špatně celé těhotenství a občas i teď zvracím. Vitamíny v tabletách nemohu vůbec, nespolknu je. Občas, když mám dobrý den a není mi příliš blbě, tak si vezmu šumivý multivitamín s minerály. Pokud vím, tak všechny vitamíny pro těhotné jsou docela velké tablety a to včetně Femibionu ☹

ninive211
11. lis 2013

Preventivně beru listovku již několik měsíců a taky jód (nejím ryby, takže ten jím dlouhodobě). Jakmile bude potvrzené těhotenství, tak na ten první trimestr mám už koupeno 1 balení právě Femibionu (preventivně mi to přijde zbytečné vyhazování peněz). Občas si dělám šumák s Mg+Ca nebo vitamín C (to kvůli období nachlazení, ne kvůli těhotenství). Podle mě je zbytečné to přehánět, pokud má žena relativně pestrou stravu. V případě dlouhodobých nevolností, kdy neudrží pomlau ani čaj, jsou asi nějaké vitamíny na místě, aby pokryly deficit kvůli nedostatku příjmu ze stravy.

baraz
11. lis 2013

já jsem v prvním těhotenství brala 2měsíce před otěhotněním a pak do cca 6 měsíce, ted plánuji začít měsíc předem a do 3m...

femibion_hana
autor
11. lis 2013

Vidím, že máte docela racionální přístup, to se mi moc líbí. Pokud byste se přece jen setkaly s nějakým problémem, např. poruchou zpracování kyseliny listové, která je v těhotenství nejvíc důležitá, zkuste mrknout sem https://www.modrykonik.cz/blog/femibion_hana/?f...
Já se s tím setkala až když jsem začala tuto problematiku více studovat a první, kdo byl poruchou metabolismu kyseliny listové "postižen", byl manžel mé kamarádky. Zjistilo se to, až když hledali příčinu anémie a železa měl dost.

femibion_hana
autor
11. lis 2013

Milé maminky, zítra jsem pracovně na jihu Čech. Na Vaše příspěvky a podněty zareaguji ve středu. Těším se, Hana

flunder
11. lis 2013

Ja jsem brala od zacatku chytre miminko, po kyseline listove mi bylo cely den soufl a hrozne tezko. Jak u prvniho tak u druheho, zbyli mi nejake vytaminy tak je dobiram at to nemusim vyhodit ale jen ob den.🙂

monad
11. lis 2013

taky jsem brala ob den při druhém těhu a měla jsem teda fakt malého macka 4100kg porodní váha ☹

am123alka
11. lis 2013

Čekám druhé mimčo, jsem v pátém měsíci a beru Femibion 400 a beru ho obden (Femibion 800 jsem brala po zjištění těhotenství pravidelně každý den celý první trimestr, stejně jako u prvního těhotenství). Uvažovala jsem vyzkoušet Femibion Železo, ale jak poznám, že železo opravdu potřebuji a jak bych jej případně měla zkombinovat s Femibionem 400? A ve které fázi těhotenství je železo nejpotřebnější? Děkuju předem za radu!

petaov
11. lis 2013

já jsem brala celé těhu mamavit a to i během kojení, a v těhu ještě železo (měla jsem ho pořád málo).

markkketa
12. lis 2013

pro mě je jakékoli braní "umělých" vitamínů nepřirozené. Věřím spíš vyvážené a zdravé stravě a zdravému životnímu stylu ;)

pavli79
12. lis 2013

@femibion_hana Dobrý den Hanko. Jsem před IVF a doktor mi doporučil, koupit si vitamíny pro těhotné již teď. Po průzkumu trhu jsem koupila Femibion 800 a už měsíc před IVF jej užívám, ale mám ještě jeden dotaz, který mi nikdo zatím neuměl zodpovědět 🙂 Rozdíl oproti Mamavitu vidím nejen ve formě kys.listové, to je mi jasné, ale taky ve skladbě vitamínů... a tak abych dosáhla stejného složení, dokoupila jsem si k Femibionu 800 i Vápník, Horčík, Zinek a taky Omega-3. Jen nevím, jestli jsem udělala dobře, nebo ne? Ať si spíš neuškodím, nebo třeba nesnížím účinek Femibionu, asi je nějaký důvod, proč tam ty vitamíny nejsou, přestože konkurenční firma je tam má? 🙂 Všechno jím, snáším dobře, zároveň stimuluju na IVF...
Díky za názor.

paja214
12. lis 2013

Já brala celé těhotenství, až do konce femibion, všichni mě strašili, že miminko bude velké a malý měl 3360g ( a to i přes moji cukrovku). Já byla teda s femibionem spokojená a v dalším těhotenství ho budu brát asi zase.

lucifereeek
13. lis 2013

brala jsem taky vitamíny celé těhu (v normální stravě bych jich neměla dostatek) malou jsem přenášela a narodila se s 2900g takže to že se přibírá po vitamích v tabletách je jen pověra...a rozhodně lepší "umělé" vitamíny, než žádné.

femibion_hana
autor
13. lis 2013

@am123alka Dobrý den, objem krve se v těhotenství zvětšuje až o 1/3. Je to přirozené, protože se prokrvují nové tkáně, které za 9 měsíců vzniknou a těm krev přináší živiny a červené krvinky. Nosičem kyslíku v červených krvinkách je železo. Pokud není žena anemická, tzn. netrpí nedostatkem červených krvinek, není třeba železo užívat v tabletkách. Jsou ale případy, kdy je železo víc potřeba, např. když chybí strava bohatá na červené maso nebo luštěniny, kde je železa nejvíce. Gynekologové často doporučují železo až ve 3. trimestu těhotenství, kdy je logicky objem krve největší. Jeho doplňováním se pomáhá řešit též únava na konci těhotenství, ale vytváří se i jakási zásoba pro případ větších ztrát železa/krve při porodu.
Pokud byste chtěla užívat Femibion 400 a Femibion Železo, je možné brát oba přípravky současně.
Výhodou Femibion Železa je použitá surovina, která chrání samotné železo při průchodu trávicím traktem a díky tomu se železo neznehodnotí např. potravou (říká se, že neinteraguje s potravou) a vstřebává se v maximální dávce. Díky tomu se nemusí na lačno a jeho vstřebávání potrava neovlivňuje. Proto stačí nižší dávka a jen jednou denně. Mějte se hezky, Hana

femibion_hana
autor
13. lis 2013

@pavli79 Dobrý den, Femibion byl vyroben tak, aby nabídl ženám jen ty složky, které skutečně potřebují pro srávný vývoj miminka. Jinými slovy, u kterých je to prokázané, tzn. foláty a vitaminy sk. B, které spolupracují na zpracovávání kyseliny listové a dělení buněk, a pak samozřejmě jód. Vaše úvaha je správná, je třeba dalších složek, vápníku, hořčíku, fosforu atd...? Ano, jsou potřeba. Ale u těchto složek je několik zásadních faktorů, které rozhodli, proč nejsou součástí Femibionu: 1) je mnohem snadnější je získat z běžné potravy, zdrojů je poměrně hodně např. denní porci vápníku zabezpečí 60g máku, porce vařeného špenátu, 100g tvrdého sýra či 3 lžíce sezamových semínek 2) často jsou minerály lépe vstřebatelné z rostlinných a živočišných zdrojů i když i zde jsou rozdíly např. bílkoviny v mase, rybách, vejcích usnadňují vstřebávání hořčíku společně s vápníkem 3) chemická forma vitaminů a minerálů, častěji však minerálů obsahuje minerál + jakýsi nosič. Ten bývá mnohdy objemově i hmotnostně mnohem větší než samotný minerál, což znamená, že když bychom chtěli vyrobit tabletku s denní dávkou vápníku a hořčíku, byla by tak 4-5x větší než současná tableta a to by opravdu nikdo nechtěl polykat 🙂 Až budete mít chvilku, podívejte se na jednotlivé složení multivitaminů, tyto velkoobjemové minerály jsou často obsaženy pouze ve 20-30% denní doporučené dávky. Takže jen tak trochu. Čímž vůbec nechci snižovat jejich význam, jen že v některých případech je příroda nenahraditelná. Pokud by Vás zajímalo více informací, klidně se ozvěte, ráda zodpovím. A hlavně držím palce! Hana

femibion_hana
autor
13. lis 2013

Vidím, že se rozběhla diskuse kolem užívání vitaminů a váhy dětí. Je to vděčné téma a já moc dobře chápu obavy z porodu velkých miminek. Jen bych chtěla říct, že se nikdy nepotvrdila souvislost užívání doplňků stravy s nárůstem váhy.
Pravdou je, že se vedou opakované diskuse na toto téma a závěrem diskusí mezi odborníky různých oborů je, že nárůst váhy velmi často souvisí s neúměrným příjmem energeticky náročné potravy. Ale to není problém pouze těhotenství. Energetická hodnota naší denní stravy je stále vyšší a díky tomu je taky naše tělo lépe živeno. Následkem je stále rostoucí výška populace, ale i váha (někde více, než bychom si přáli). S průměrnou váhou populace se logicky zvyšuje i váha novorozenců. Jinými slovy, naše tělo dostává stále lepší potraviny a díky tomu také lépe prospívá, je zdravější, větší a žije déle. Často se ale stává, že potraviny jsou sice bohatší na energii, ale chudší na vitaminy, protože nejsou čerstvé, jsou technologicky zpracovávané nebo chemicky ošetřené. Výška a váha novorozenců poměrně přesně kopíruje antropologickou křivkou populace (větší lidi rodí větší děti, a výška populace se stále zvyšuje).

Když bych to měla vstáhnout na Femibion, pak mohu jen potvrdit, že Femibion 800 neobsahuje žádné složky, které by zvyšovaly váhou novorozence. Navíc ani není klasický multivitamin, který obsahuje celou škálu vitaminů.
Femibion je koncept, který se soustřeďuje jen na to, co maminky skutečně potřebují a co je nezbytné pro zdravý a správný vývoj dítěte. Z pohledu vývoje dítěte je to především kyselina listová, tedy spíše její aktivní formy foláty, jód a následně DHA, ale i skupiny vitaminu B, které jsou důležité pro krvetvorbu, tvorbu energie, zdravou kůži atd.
A konkrétní příklad: energetický příjem, který získáte užitím denní dávky Femibionu 800 je 0,13 kcal, Femibionu 400 je 5,54 kcal. Celkový doporučený energetický příjem těhotných je přibližně 2 400 kcal. Jedna Kofila, kterou mám ve stole, dodá tělu 170 kcal. Proto ani strohý výčet energetického příjmu po užití Femibionu nenapovídá, že by po něm měly maminky či miminka přibírat na váze 🙂

mafeska
18. lis 2013

V prvním trimestru jsem brala folgravid (ještě teď je mi zle když si na něj vzpomenu 😀) a v druhém trimestru jsem měla gravital na doporučení mé gynekoložky. Ve třetím jsem nebrala už nic, cpala jsem se hodně ovocem a zeleninou a vitamíny v tabletkách mi nepřišly důležitý. Přiznám se že femibion neznám a slyším o něm poprvé 🙂

femibion_hana
autor
19. lis 2013

Proto jsme tady 🙂

adelka21
20. lis 2013

Jedna lékařka mi radila pruběhu těhotenství nebrat vitaminy, že se rodí potom velké děti, druhá lékařka mi radila rozhodně vitamíny brát. Brala jsem po celou dobu těhotenství a malá teda rozhodně obr nebyla, vážila 3,1kg. Beru i v době kojení a spokojenost 😉

sarkar
20. lis 2013

Souhlasím s @markkketa - i já myslím, že "umělé" vitamíny nejsou pro zdravého člověka to pravé ořechové, co jsem četla tak mu leckdy i přitíží. V těhotenství jsem brala jen zpočátku kyselinu listovou za 34Kč balení, snažila jsem se zdravě jíst a mám zdravou holčičku, která celých 9 měsíců nezastonala (což opět souvisí se stravou jak mojí - při kojení, i její - teď, co už přikrmujeme).
Samozřejmě po potvrzení těhotenství jsem ihned koukala na různé vitamíny, ale cena mě přiměla trochu zapátrat a popřemýšlet o tom, jestli se to opravdu vyplatí a došla jsem k závěru, že ne - viz výše.

@jija Můžu se zeptat na názor na očkování, když jsi z "oboru"?

jija
20. lis 2013

@sarkar ja spis delam s leky a predtim potravinovymi doplnky. Mam pocit, ze ockovaci latka se u nas dela akorat v baxtru na chripku a mam pocit,'ze to nebylo pro cesky trh
K ockovani mam akorat postoj laika

sarkar
20. lis 2013

@jija Aha, ale i tak je super, že jsi to sem napsala, už jsem slyšela víckrát, že lidé, kteří se zrovna tímhle zabývají pak mají k léčivům negativní postoj.

jija
20. lis 2013

@sarkar tak treba lekum verim, ale doplnkum stravy vubec, delala jsem tam testy v prubehu doby expirace a nektere nemaji to co tvrdi ani po par mesicich🙂 a obcas je sranda kdyz maji ruzne pripravky stejnou ucinnou latku a ty co maji latky min jsou mnohem vetsi tablety🙂
Ale samozrejmne zalezi na vyrobci at nehazu vsechny do jednoho pytle

femibion_hana
autor
21. lis 2013

@sarkar Očkování je trochu obor sám pro sebe. Můj názor je takový, dá-li se něčemu rozumně předejít, pak je vhodné prevenci dělat, vč. očkování. Klasickým příkladem je černý kašel, u kterého se vakcinace přestala děla a ejhle, je tady zase.
Navíc národy hodně migrují a po pravdě, začínají se nám i geneticky mísit... jak nám geny ovlivní obranyschopnost nikdo nedokáže odhadnout...

sarkar
21. lis 2013

@femibion_hana no jo, jenže proč se černý kašel tak často objevuje u očkovaných jedinců? A proč třeba lékaři sami neočkují svoje děti? Nebo politici, proč doporučují očkování proti chřipce a sami se naočkovat nenechají? Mě se u očkování nelíbí právě to, že na něj není jednotný názor mezi odborníky...Ale to už je trochu jiné téma 😉

rory_g
21. lis 2013

@femibion_hana jen jsem nakoukla, Femibion 800 jsem brala první trimestr kvůli naštěpené kyselině listové (mám poruchu krve), potom ale už jiné vitamínky, kvůli ceně. Nicméně jsem jen chtěla trošku opravit, že proti pertusi se nikdy očkovat nepřestalo, ustoupilo se od plošného (povinného) očkování proti TBC 😉
Hezký den 🙂

lu777
22. lis 2013

a kdy se přestalo očkovat proti černému kašli? o tom jsem teda neslyšela 😕 😕

jak tu padlo, povinně se neočkuje jen proti TBC.... tam prý nějaké šarže nefungovaly....

lu777
22. lis 2013

ad váha dětí - nevěřím, že čistě z umělých vitamínů vyroste velké miminko... to by můj starší musel být mega obr 😀 přitom on měl 3.050 g 😉
brala jsem jak listovku, tak multivitamin... do toho jsem měla potíže po IVF, takže čínské byliny (vysoké dávky a tam opět je hodně minerálů), navíc jsem nemohla do 6. měsíce normálně trávit, takže jsem pila tak 2x denně Nutridrink....

u dcerky jsem nic takového neužívala a měla 3.020 g 😉

takže si myslím, že to je jen nějaké malé procento, u kterého vitamíny můžou způsobit větší velikost miminka... u většiny lidí to asi nějaký podstatný vliv mít nebude