Miminko a minerály

lucka_cz
8. zář 2011

Každá z nás vie, že miminko potrebuje vodu s nízkym obsahom minerálov. Naše deti však v prvých rokoch života rastú úžasným tempom. Aký obsah minerálov je teda už prinízky? Niekedy mám pocit, že tým sa dnes nikto nezaoberá. Žijeme v dobe, kedy všetko light, 0% a bez kalórií je prosto "in"....

lucidela
8. zář 2011

Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s obsahem dusičnanů a dusitanů v kojenecké vodě Lucka. A prodává se jen v PET lahvích nebo i ve skle? Zatímjsem ji u nás v obchodech neviděla.

kami1984
8. zář 2011

My ji pouzivame a spokojenost🙂

nepiha
8. zář 2011

taky pouzivame a spokojenost veliká 🙂

lucka13
8. zář 2011

už párkrát jsem na ní koukala, určitě taky rádi vyzkoušíme 🙂

michamicha
8. zář 2011

my jí kupujeme a jsme spokojení 😉

lucka_cz
autor
8. zář 2011

@lucidela Kojenecká voda Lucka má obsah dusičňanov 3,12 mg/l a dusitanov menej ako 0,01 mg/l. Predáva sa v PET-och v ČR exkluzíne v sieti Albert od červenca a som rada, že s ňou niektoré maminy majú už aj pozitívne skúsenosti.

kami1984
8. zář 2011

Voda je v PETce ruzove barvy, nejde prehlednout🙂))

kjajule
8. zář 2011

Chtěla jsem se zeptat , tím že je voda balená a uchovávaná několik měsíců v PET lahvích , jestli tím neztácí kvalitu a jestli proto není lepší pít vodu z kohoutku (já filtruji v konvicích určených přímo na filtraci vody) , která je čerstvá ?
@lucka_cz

lucka_cz
autor
8. zář 2011

@kjajule Čerstvosť sa zachováva tým, že v PET fľaši je pri plnení vytlačený prebytočný vzduch z fľaše – preto by mali byť fľaše, ktoré kupuješ úplne tvrdé. Voda začne „starnúť“ po otvorení PET fľaše, kedy sa do nej opätovne dostane vzduch. Okrem toho, dojčenská voda je legislatívne ošetrená skrátenou dobou trvanlivosti (max. 6 mesiacov). Naša skúsenosť na slovenskom trhu je taká, že v obchode málokedy býva voda staršia ako 2 mesiace, skúsenosti z českého trhu zatiaľ len zbierame. 😖 A čo sa týka iných kvalitatívnych parametrov – pri balenej vode je priamo na etikete uvedené zloženie, vody označené ako dojčenské musia spĺňať prísne legislatívne podmienky. Ak máš overené, že voda z vodovodu u Vás doma je v poriadku, je to skutočne len Tvoja voľba. K filtrácii je ťažko sa vyjadriť, neviem presne aký druh konvice používaš – väčšina konvíc upravuje tvrdosť vody, a tým znižuje množstvo vápnika a horčíka vo vode, čo môže byť aj na škodu.

kvetinkaivanka
8. zář 2011

Lucku jsem kupovala na Slovensku a teď jí kupuji už i tady 😉

kjajule
8. zář 2011

@lucka_cz Potěšilo mě, že kojenecká voda má zkrácenou dobu trvanlivosti na 6 měsíců, je to tak u všech vod Lucka ?
Bohužel ze zkušenosti vím, že i když jsou vody kvalitně balené a přesně podle legislativních podmínek, dochází ke špatnému skladování.... na sluníčku, když zrovna nemá obchod místo ve skladu...jsou lahve s vodou první co nechají venku...protože těm se vlastně nic viditelného nestane... ☹
Neříkám, že vodu nekupuji, jsou to povětšinou vody bez sycení s ovocnou příchutí, bohužel jsem u nás Lucku ještě neviděla, až ji někde uvidím ráda ji ochutnám. 🙂
Používám filtrační konvici Brita, víceméně střídáme k pití přefiltrovanou vodu, ochucenou balenou vodu bez bublinek , 100% organické džusíky( které opravdu hoooodně ředím) a čaje (sladím jen medem při nemoci či nachlazení ) .

jenny.kay
9. zář 2011

@kjajule Myslím, že vodou z vodovodu se nic nezkazí. Když je PETka skladovaná na sluníčku za vysokých teplot, tak se z plastu může do vody uvolnit dost nebezpečných látek (prý, nejsem odborník), takže si myslím, že obyčejná vodovodní voda, když ji dítěti zpočátku převaříš, je mnohem lepší, než kupovaná (a stojí mnohem míň). Dítěti bych dávala převařenou vodu z kohoutku i když vyrazíme na cesty, jen bych ji lila do lahviček bez obsahu BPA, ne do PETek od jiného nápoje.

lucka_cz
autor
9. zář 2011

@jenny.kay Látka známa ako bisfenol A (BPA) je súčasťou polykarbonátových plastov (PC), z ktorých sa vyrábajú napr. umelohmotné dózy alebo klasické dojčenské fľaše (aj keď v súčasnosti je už použitie BPA v produktoch pre dojčatá zakázané). V praxi sa s ním môžeš stretnúť v prípade, že máš staršiu polykarbonátovú fľašu na prípravu umelého mliečka pre Tvoje bábo poškodenú - poškriabanú, vtedy sa môže určité množstvo BPA uvoľniť do nápoja vo fľaši. Bisfenol A však nie je súčasťou polyetyléntereftalátov (PET), PET fľaše používané na balenie nápojov vyrábaných a predávaných na Slovensku, vrátane tej našej sú pod kontrolou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a zdravotná bezpečnosť týchto obalov je potvrdená Národným referenčným centrom pre predmety bežného používania a obalové materiály. Viem, že to znie veľmi učene, ale v princípe to znamená - že v PET fľašiach použitých na vody sa BPA nenachádza, poplašné správy, ktoré kolujú na internete sa len priživujú na nevedomosti ľudí. 😖

jenny.kay
9. zář 2011

@lucka_cz Milá Lucko, pouze jsem se asi špatně vyjádřila ve svém příspěvku. Nechtěla jsem tím říct, že PET lahve obsahují BPA. Myslela jsem to tak, že než pít vodu z PET lahve, která v sobě obsahuje bůhví jaké chemikálie, které se mohou působením tepla do vody uvolnit, tak raději dám dítěti obyčejnou vodovodní nezávadnou vodu, kterou převařím a dám do kojenecké lahvičky, ve které nejsou BPA. Každopádně díky za vyčerpávající vysvětlení, zase budu o něco chytřejší 🙂

bajcik007
10. zář 2011

TAky používáme kojeneckou vodu Lucka a vyhovuje nám jsem sní velice spokojená 😉

andy80
16. zář 2011

Nic proti, ale není nad kvalitní kohoutkovou vodu, potvrdí to každý pediatr 😉

lucka_cz
autor
17. zář 2011

@andy80 Tvrdenie, že každý pediater potvrdí, že niet nad kvalitnú vodovodnú vodu môže byť pravdou, keďže obsahuje slovíčko kvalitná. Každý lokálny pediater by mal mať informácie o pitnej vode v jeho regióne a v prípade, že má táto voda udelenú nejakú výnimku (napr. na dusičnany alebo niektoré ťažké kovy) je povinný rodičov detí do 1 roka o tejto skutočnosti informovať. Je úplne v poriadku, andy, ak máš otestovanú svoju domácu vodu z vodovodu, tá spĺňa limity vody dojčenskej a podávaš ju svojim deťom. Osobne nemám nič proti našej vode z vodovodu, mám overené na Obecnom úrade i našich Vodárňach, že táto voda je kvalitná, preto ju používame na všetko vrátane nápojov (chlór nechávam vyprchať v džbáne). Ale nezovšeobecňovala by som tvrdenie, že všade je rovnako dobrá voda z vodovodu (či na Slovensku alebo v ČR). V európskych krajinách existujú vedľa seba voda z vodovodu a voda balená ako alternatíva, len v našich dvoch krajinách sa stále vedú vášnivé polemiky o tom, ktorá je lepšia. Myslím si, že každý má právo si vybrať tú, ktorej dôveruje viac a ktorá mu viac vyhovuje.

agule
17. zář 2011

Já jsem musela v porodnici podepsat,že mě seznámili s tím,že budu používat koj.vody.Je to každýho věc,ale já určitě do 1 roku budu vody kupovat a i převařovat.

andy80
17. zář 2011

@lucka_cz proto píšu kvalitní voda z vodovodu, na tu prostě není a to co se dělo kolem kojeneckých vod Horský pramen, děkuji, takovou vodu opravdu svému dítěti dávat nechci. Dle mého je to jako se vším dětským zbožím, je to jen tahání peněz z kapes maminek, které chtějí pro své děti to nej.

mikulenka
17. zář 2011

Ahoj, já jsem bohužel ten případ, kde naše kohoutková voda není vhodná pro malé děti, máme udělenou výjimku... proto vodu musím kupovat. Zatím jsem koj. vodu Lucka v obchodě neviděla, ale určitě se po ní mrknu až pojedu do Alberta. Já osobně děkuji za vyčerpávající informace v této diskusi. 🙂

lucka_cz
autor
21. zář 2011

V prípade, že si chcete overiť zloženie vody tečúcej z vodovodu u vás doma, odporúčam nasledovný postup:
1. osloviť dodávateľa vody (môže to byť obec alebo priamo vodárenská spoločnosť) a dať si poslať napr. mailom informácie o zložení vody na zdroji príp. posledné rozbory robené zo vzoriek odobraných čo najbližšie k miesta vášho bydliska
2. priamo v oslovení uviesť, že vás to zaujíma kvôli bábätku (požiadať ich, aby vám potvrdili, že voda je nezávadná pre vaše bábo)
3. špeciálne sa zaujímať o hodnoty dusičňanov, dusitanov, sodíka, ťažkých kovov (ako napr. arzen, chrom, kadmium, měď, olovo, rtuť) a jedov (napr. kyanidy) a o celkové rozpustné látky (prípadne hodnoty vápníka a horčíka - zistíte tým tvrdosť vody).
Pokiaľ vám poskytnú hodnoty bez informácie o vhodnosti pre kojencov, prikladám vybrané ukazovatele a ich limity – porovnanie medzi kojeneckou vodou a vodou z vodovodu (na základe týchto údajov budete schopní posúdiť zaslané údaje aj samy) – limity v mg/l:
dusičnany (KV 10 vs. VV 50), dusitany (KV 0,02 vs. VV 0,5), sodík (KV ˃ 20 vs. VV 200), fluoridy (KV 0,7 vs. VV 1,5), kyanidy (KV 0,005 vs. VV0,05), arzen (KV 0,005 vs. VV 0,01), chrom (KV 0,025 vs.VV 0,05), kadmium (KV 0,002 vs. VV 0,005), měď (KV 0,2 vs. VV 1), olovo (KV 0,005 vs. VV 0,01), rtuť (KV 0,0005 vs. VV 0,001).
Pri pozornom čítaní vidno, že niektoré limity vody z vodovodu sú aj niekoľkonásobne vyššie ako limity dojčenskej vody, pokiaľ má dokonca vodovod udelenú výnimku, môžu byť ešte vyššie. Avšak na druhej strane - citujúc z údajov Státního zdravotního ústavu – v ČR existuje cca 150 vodovodov zásobujúcich cca 100.000 obyvateľov, ktoré majú vodu kvalitou porovnateľnú s balenou kojeneckou vodou. Je len na vás overiť si, či ste medzi nimi.
Pozn. KV – kojenecká voda, VV – pitná voda z vodovodu

lucka_cz
autor
30. zář 2011

Ďakujem za príspevky v tejto diskusii, nakoľko dnes oficialne končí mesiac s vodou Lucka na modrom koniku, dovoľte mi popriať vám všetko dobré a v prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s touto témou alebo našou vodou sa na mňa môžete obrátiť na mailovej adrese marketing@vodax.sk. Prajem krásny víkend.