Jak dodržujete pitný režim?

rajec_martin
18. zář 2013

Milé maminky, víte, kolik byste vy a vaše děti měly vypít denně tekutin? Pokud nemáte představu, podívejte se na naši stránku www.rajec.com/pitny-rezim-cz/pitny-rezim-rajec-cz, kde najdete celou řadu informací i rad a vyzkoušet můžete třeba také kalkulačku pro orientační výpočet pitného režimu. Máte problémy s dodržováním správného pitného režimu, nebo je pro vás vypití několika litrů tekutin denně hračka?

osicenka
18. zář 2013

Abych se přiznala, tak s tím mám docela problém, poslední dobou mívám strašně často pocity žízně, hlavně když se vzbudím, nebo mě ten pocit i sám probudí v noci, ale přitom mi přijde, že mi nic nedokáže žízeň dobře uhasit - napiju se, ale nějak to moc nepomáhá, ale to je můj velký problém celé těhotenství, neměla jsem třeba na začátku problém s jídlem že bych něco nemohla jíst, ale právě s pitím - všechno mi dělalo zle i obyčejná voda, kterou jsem předtím pila denně a hodně. Tak doufám, že až se malý narodí, tak se to zase spraví 🙂

arrowka
18. zář 2013

Já jsem na svůj pitný režim trochu ujetá, bez lahve s vodou nevylezu z domu. Asi jsem v minulém životě umřela žízní na poušti. 🙂 Skleničku s vodou mám u sebe pořád, i přes noc na nočním stolku. Že bych nepociťovala žízeň, to u mě nehrozí. Teď, když kojím, tak mám žízeň ještě větší.

nellisek
18. zář 2013

Tak to se mas, já nemusím celý den pit, až pak večer. Vim že to je špatně třeba týden vydrží to dodržovat a pak opět nic. A když je víc chladno tak už nemám pocit žízně vůbec.

rajec_martin
autor
19. zář 2013

@osicenka Děkuji za tvou zkušenost. Možná by ti poradil pan doktor, se kterým tady na Koníkovi budeme od pondělí (23. 9.) spouštět poradnu - tak se ho neváhej zeptat 😉

rajec_martin
autor
19. zář 2013

@arrowka Perfektní práce! Tak nějak by to asi mělo vypadat - obzvlášť mít stále u sebe skleničku nebo láhev s vodou se hodně doporučuje 😉

rajec_martin
autor
19. zář 2013

@nellisek Ano, opravdu se doporučuje pít raději v menších dávkách rovnoměrně po celý den. Určitě ale nejsi jediná, kdo s tím bojuje. Možná překvapivě právě chladnější počasí je velmi problémové z hlediska dodržování správného pitného režimu. Souvisí to právě s větší absencí žízně, bez které se většina lidí nenapije. Přitom žízeň sama o sobě už je varovným signálem našeho těla. Při správném pitném režimu by se pocit žízně dokonce vůbec neměl dostavit...

maribell
19. zář 2013

@nellisek ahoj ja mam ten isty problem co ty ..ja tiez nemusim pit cely den ..viem ze to nieje dobre ani zdrave ale akosi sa nemozem premoct pit ...aa vypit 2litre vody denne je pre mna uplne nerealne 😕 ...neviem preco je to pre mna take tazke... vela krat vipijem denne iba pol litra vody :( ...a uz aj to sa citim plna vody lebo to vo mne vsetko zblnka 😝

osicenka
19. zář 2013

@rajec_martin Děkuju 🙂

mufinka26
19. zář 2013

Já pitný režim myslím dodržuji, vypiji minimálně 2-3 litry za den, piju čistou vodu, mám vždycky skleničku připravenou na viditelném místě, takže napít se nezapomenu 😉 🙂

llluckaaa
19. zář 2013

Zajímalo by mě, odkud máte, že člověk by měl vypít mezi 2-3 litry tekutin 😉 Co vím já, tak se má vypít spíš 1,5-2 litry, další tekutiny (cca litr) člověk přijme ve stravě.

kitinka76
19. zář 2013

já četla v nějaké supernové studii, že nadměrný příjem tekutn poškozuje ledviny stejně jako nedostatek. Jako že ledviny jsou vlastně nastaveny tak, aby za život přefitrovaly xy litrů tekutiny a když to množství přešvihneme, tak vlastně smolík 😅

llluckaaa
19. zář 2013

@kitinka76 Já to taky četla, ale už je to dlouho 😀 A taky vadí, když se vypije velké množství najednou - myšleno třeba víc než 1 litr za hodinu. Ohrožení je hlavně při sportu - když někdo hodinu sportuje, nic nepije a snaží se to dohnat poté.

llluckaaa
19. zář 2013

Ano, vím, jen si nemyslím, že bych měla vypít 2,3 litru pramenitého Rajce denně 😀 Abych dodržela pitný režim, tak na to musím myslet a nosit vodu s sebou i ven - pak to jde. Vzhledem k tomu, že jím i zeleninu, ovoce, jogurty ap. a ne jen suchá jídla, tak mám tekutin určitě dostatek 😉

rajec_martin
autor
19. zář 2013

@llluckaaa To ideální množství je velmi individuální. Hraje tam totiž roli celá řada faktorů - určité množství tekutin přijme člověk ve stravě, takže (jak správně píšeš) záleží třeba i na skladbě jídelníčku. Obecně se liší také nároky mužského a ženského těla. Pitný režim je ale třeba přizpůsobit i v závislosti na fyzické aktivitě, věku, váze, zdravotním stavu či vnějších podmínkách. Obecné hodnoty jsou z těchto důvodů spíše orientační a každý by si měl svůj pitný režim přizpůsobit v závislosti na výše uvedených faktorech 😉

llluckaaa
19. zář 2013

@rajec_martin Ano, to já samozřejmě vím. Ale zajímá mě, odkud jste vzali to číslo 2-3 (litry, které se mají vypít), zhledem k tomu, že ho tam doporučujete 😉

rajec_martin
autor
19. zář 2013

@llluckaaa Veškeré informace, které najdete na této stránce, jsme dávali dohromady ve spolupráci s doktory a dalšími odborníky na tuto problematiku 😉

llluckaaa
19. zář 2013

@rajec_martin Aha, tak to mi moc neřeklo 😀 Ale už vás (ani sebe) nebudu trápit hledáním zdroje. Ukončím to tak, že Česká společnost pro výživu doporučuje vypít 1,5-2 litry tekutin a zbytek přijmout ve stravě (samozřejmě s tím, že příjem tekutin se má zvyšovat při zvýšeném výdeji tekutin jako např. při sportu, vedrech, pocení, nemoci, suchém vzduchu, atd.). Vlastně si nepamatuji, že bych někde viděla doporučení pro běžného člověka vypít 2-3 litry tekutin (tato hodnota se uvádí pro celkový příjem i s tekutinami ve stravě). Ale děkuji za odpověď. Lucka, DiS. (nutriční terapeut - další odborník na tuto problematiku 😀 )