Poradna pro pitný režim dětí a maminek

rajec_martin
23. zář 2013

Milé maminky, připravili jsme pro Vás v rámci Měsíce s Kojeneckou vodou Rajec poradnu, ve které můžete pokládat zejména otázky související s pitným režimem dětí do 3 let (např. otázky týkající se správné skladby pitného režimu nejmenších dětí, vhodnosti jednotlivých druhů tekutin, problematiky dusičnanů v tekutinách atd.). Ptát se můžete ale také na specifika pitného režimu starších dětí, případně i těhotných žen a kojících maminek. Na vaše otázky bude odpovídat MUDr. Martin Gregora - pediatr, autor populárně-naučných knih pro rodiče a uznávaný odborník na problematiku výživy kojenců i obecně péči o dítě od kojeneckého do školního věku. Více informací se o něm můžete dozvědět přímo na jeho fotoblogu: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/mudr_gregora.
Své dotazy můžete pokládat do této středy 12:00 hodin. Pan doktor je zodpoví do konce tohoto týdne (tj. nejpozději 29. 9.).

megy
23. zář 2013

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na váš názor. Můj syn ( skoro dnes 17m ) mi začal již dlouhodobě odmítat UM, byli jsme na UM od narození kvůli rozštěpu rtu a nedařilo se nám kojit. Do jednoho roku jsem musela do něj vůbec mlíčko občas cpát, jelikož odmítal jinou tekutinu. Nyní je stav takový, že UM odmítá, ale dá si obyčejné plnotučné mléko, odmítá čaje, ale vodu s trochou šťávy si dá . Vím, že to není optimální, ale již jsem zkoušela - slabé černé čaje, dětské čaje, granulované čaje, čistou vodu, šizené UM na žízeň, prostě nic jiného. Vypije mi denně cca : ráno cca 200-250 mléka, přes den pak cca 2 hrníčky 250ml šťávy, večer cca 200 mléka. Je tvrdohlavý, nemá pocity žízně, ale nic takového nepozoruji - čůrá dostatečně, stolice je občas tužší, ale nic hrozného.

Kolik by měl zhruba pít a v jakém množství?? Mám kamarádku, která má své dítě na obyč. mléce již od 10m pro odmítání UM a vše je v pořádku. Jak se na toto díváte vy??
děkuji Kamča

evabelk
23. zář 2013

Dobrý den, v podstatě řeším něco podobného jako předchozí maminka. Mám synka 16 měsíců. Do půl roku byl plně kojen. V půl roce byl na operaci s bránicí, a potom mi již odmítal prso, ale láhev s mlékem si vzal a já začala odstříkávat. Mléka jsem mu za den odstříkala i kolem 1litru, ale s přibýváním příkrmů již odmítal takové množství, což je pochopitelné 🙂 a já mu nabízela i ostatní tekutiny. Nyní sme v situaci, že již nechce žádné mléko, ani MM ani UM. Takže mám problém do něj dostat těch 1200ml tekutin, které by měl dle tabulek vypít. Za celý den vypije tak 300ml nějakého čaje, a pak mu dávám kaši s tak 150ml-mléka nebo vody, polívku 150ml a to je tak vše. Nabízím mu i šťavněté ovoce-nektarinky, hrušky...Víc do něj ale prostě nedostanu. Ať dělám co dělám. Nabízím mu slazené šťávičky, neslazené, kupované, dělané... Pokud sám nemá potřebu většího množství tekutin, mám zůstat v klidu, nebo jej nějak donutit? opravdu mě již ale nenapadá jak ho donutit...stolice je v pořádku, řídší konzistence, močení nejspíš taky,pleny počurané jsou. Děkuji za odpověď, Eva

ivajaro
23. zář 2013

Dobrý den, chci se optat nebo spíš se chci ujistit 🙂
Moje dcerka 10měsíců mi vypije za 24h 1L vody je to dostatečně nebo by mohla i více? Bojím se aby jí neselhali ledviny jako mě, díky nedostatku pitného režimu....Děkuji

mitote
23. zář 2013

Dobry den,

chce se zeptat, kolik by dcera mela za den vypit tekutin. Aktualne ma korigovane 8 mesicu, 6,2kg. K siídaní sní 120g ovocne presnidavky, na obed 190g zeleninomasoveho prikrmu a na veceri 130g kase. K tomu vypije cca 680ml materskeho mleka. Caj ani vodu zatim nepije. Je to ok?

Dekuji.

devendra
24. zář 2013

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, o kolik se musí navýšit příjem tekutin při průjmovém onemocnění dítěte a jakou skladbu tekutin volit? Vím, že je zde velké riziko dehydratace, a proto jsem lehce zoufalá z toho, že mi syn v tomto období pije výrazně méně (necítí se dobře), než obvykle. Normálně se snažím, aby vypil okolo 1 litru tekutin denně (nepočítám polévky, ovoce, apod.). Nyní je to stěží půl litru. Děkuji za odpověď.

josefka
24. zář 2013

Dobry den, dekuji za tuto poradnu. Moje 18 mesicni dcera odmita pit. Vypije za den mozna 250ml vody, pred spanim 200ml naredeneho UM a bezy rano 200ml hodne naredeneho UM. Ji hodne ovoce, presto mi prijde, ze 650ml vody za 24hod je proste malo. Zkousela jse redeny dzus, ale nijak se neujal, tak jsem ji nenutila. Nechci ji davat nic sladkeho, jen vodu, pripadne caj, ale nevim, jak ji donutit. Dekuji, Hanka

kettynka1234
24. zář 2013

Ahojky, třeba mi poradíte. M8m 22 měsíční dvojčátka a málo pojí. Na pití dávám buď vodu, čajík a jednou za čas džusík ( jablko či pomeranč.)
UM již nedáváme.
KOlik by mělo vypít takto malé dítě v chadném období a kolik v létě. U nás i v létě málo pijou .-(

rajec_martin
autor
25. zář 2013

Milé maminky, prodlužujeme termín poradny s panem doktorem Gregorou. Otázky můžete klást ještě celý dnešní den 😉

daisyjane
25. zář 2013

Dobrý den. Stejně jako maminkám v předešlých dotazech mi téměř 8. měsíční chlapeček málo pije. Zatím kojím a podávám ovocné a masozeleninové příkrmy. Ale nechce mi nic pít z lahvičky ani různých pítek (UM,MM, vodu, čaje). Nepřislazuji. Naše pediatrička mi řekla, že by si měl zvykat přijímat tekutiny, jak bude postupně přecházet na pevnou stravu, tak aby mu nechyběly. Ale jak to udělat? Malý hodně trpí na zácpy, tak jsem mu zkusila podat koj. vodou naředěnou švestkovou šťávu. Po velkém několikadenním přesvědčování mi vypil sotva 20 ml, ale je to trochu sladké, což bych nerada, aby si zvyknul. Ale nesaje. Spíš si se savičkou hraje a kouše ji. Dříve měl ještě bez zoubků asi 3x mé odstříkané mléko a krásně sál, ale nyní má k lahvičce hrozný odpor a pláče. Případně ji, po mém názorném (jako) dudlání, vezme na milost a kouše.

Poradíte, prosím nějaké obecné měřítko, kolik mají různě staré děti vypít tekutin?
Lze tekutiny vypité z lahve u kojených dětí úplně nahradit ředěním zeleninových příkrmů do té doby, než se naučí použít hrnek?
Od kdy lze učit děti přímo na pití z normálního hrnku, pokud odmítají všechny typy lahviček a dětských saviček?
Vadí ovocné šťávičky z lahve?
Jak děti k pití motivat?
Jakou teplotu by tekutiny při podávání měly mít (voda/čaj)? Stačí pokojová nebo vždy přihřát?
Je potřeba kojeneckou vodu převařovat? Je u starších dětí potřeba převařit vodu z kohoutku?

Děkuji. Jana

paracka
25. zář 2013

Dobrý den, syn (narozen 9.8.2013, tj. 7 týdenní) je převážně na Sunaru. mléko odstříkávám, max. 30 ml z obou prs při každém odstříkávání, měla jsem poporodní komplikace a syn si během týdne zvykl na lahvičku. naše pediatrička mi říkala ať dávám tekuniny, aby neměl zápcu. podávám mu fenyklový čaj a koupila jsem i heřmánkový. chci se zeptat jak často mu dávat tekutiny mimo hlavní krmení. Sunar dáváme co cca 3,5 hodiny. samozřejmě připravuji vše z převařené kojenecké vody.děkuji za odpověď. Hanka

rajec_martin
autor
26. zář 2013

Děkujeme vám spolu s panem doktorem za zajímavé dotazy. Pan doktor je zodpoví do konce tohoto týdne - sledujte náš fotoblog, na kterém vás upozorním ve chvíli, kdy se tady v poradně objeví odpovědi 😉

mudr_gregora
27. zář 2013

@megy Milá maminko, plnotučné mléko prakticky plnohodnotně zastoupí upravené umělé mléko. Sice obecné doporučení říká, že upravené umělé mléko je obohaceno o další stopové prvky, probiotika, nukleotidy atp., a že by se mělo upřednostňovat, ale ve skutečnosti je opravdu jedno jestli dítě po roce věku pije toto mléko nebo plnotučné kravské neupravené, jen pasterované. Ve věku vašeho syna stačí 300-500 ml mléka denně, a to on s přehledem vypije. Takže vše děláte dobře, a váš syn také dobře roste a prospívá. Ostatních tekutin má dostatek, víc bych mu nenutil, protože by to snižovalo jeho chuť na mléko. Zdravím. Martin Gregora

mudr_gregora
27. zář 2013

@evabelk Děkuji za váš dotaz. nejste sama, kdo řeší s batoletem stejný problém, který ale ve skutečnosti problém není, protože dětem nevadí a vadí nám rodičům. Jsme na tom s naší dcerou, které je nyní už 2,5 roku, stejně. Také již zhruba od roku věku začala odmítat mléko. Vyřešili jsme to cereální kaší junior od Nestlé, což je v podstatě zahuštěné kakao. Toho je schopna vypít kolem 300 ml ale to je také veškeré mléko, které do ní za den dostaneme. Ale 300 ml mléka nebo mléčných výrobků pro batole denně stačí. Co se týká ostatních tekutin, ani u nás to není slavné. Píšete o 1200 ml podle tabulek. Pravda, vychází to tak ve vztahu k váze dítěte, ale jde o veškerou vodu , tedy i tu která je v pevné stravě a nezohledňuje to aktivitu dítěte a teplotu okolního prostředí. I k tabulkám je třeba přistupovat individuálně. A jak správně píšete, že čurá dost a stolička je normální, spíše i měkčí, pak zjevně nemá problém s nedostatkem tekutin. Mléko jako takové lze uspěšně nahradit mléčnými výrobky a vodu lze případně přidat do kaší, polévek, přesnídávek atp. Do jídla nenuťte. Chápu, že někdy se to bez nucení úplně neobejde, ale pravidelné nucení do jídla podněcuje u dítěte nechutenství.

Mějte se hezky Martin Gregora

mudr_gregora
27. zář 2013

@ivajaro Dobrý den, ano, je to dostatečné množství vody. Předpokládám, že počítáte všechny tekutiny, tedy i mléko. Jiných tekutin než mléka (kojenecká voda, čaj, ovocná šťáva) by mělo v jejím věku stačít kolem 400 ml , u kojeného dítěte, které podle potřeby zapíjí příkrmy z prsu, stačí i sklenice (200 ml) kojenecké vody. Zdravím, MG.

mudr_gregora
27. zář 2013

@mitote Milá maminko, v podstatě stačí 120-150 ml/tekutin na kg váhy, takže to s přehledem splňuje. Pozitivní je i to, že pije tolik mléka. Protože má dostatek vody v příkrmech, nepotřebuje žádné jiné tekutiny. Až bude v jejím jídelníčku převládat příkrm a množství vypitého mléka klesne na 400-500 ml, pak teprve můžeme očekávat že si vezme (zvláště v teplých dnech) 150-200 ml kojenecké vody nebo ovocné šťávy (té by ale mělo stačit jen 150ml). Stejně tak se ale může stát, že díky tekutinám v příkrmech a dostatku mléka, nebude chtít žádné jiné tekutiny po celý kojenecký věk, tedy až do roku věku. Ani to není nic neobvyklého, a dobře prospívajícímu dítěte, jako je to vaše, to rozhodně nevadí.

Zdravím Martin Gregora

mudr_gregora
27. zář 2013

@devendra Dobrý den, nenapsala jste maminko, jak starý je váš syn. Předpokládám že je v batolecím věku (mezi 1-3 roky), kdy sice riziko odvodnění - dehydratace - již není tak velké jako u kojence, ale stále je při průjmu aktuální. Podle obecného doporučení se v prvních 4 hodinách, když průjem propukne, radí podat rehydratační roztok (např. kulíšek, nebo ORS 200, či jiný rehydratační roztok zakoupený v lékarně) v množství 30-50 ml na kg hmotnosti dítěte. Poté se může podat mrkvové, jablečné, banánové pyré, rýže s masem, nebo jen houska, rohlík, piškot a pokračující ztráty tekutin hradíme rehydratačním roztokem v menším množství ( kolem 10 ml na kg hmotnosti ) po každé průjmovité stoličce. V praxi to vypadá tak, že batole tak jak to píšete, moc tekutiny nechce a často zpočátku i zvrací a jsme rádi když do něho dostaneme chladný čaj nebo rehydratační roztok po lžičkách a mezi tím si kousne rohlíku nebo housky, případně sní banán. Tedy alespoň nabízet nesladké tekutiny často!

Hezký den.Martin Gregora

berticka
27. zář 2013

Přečetla jsem všechny odpovědi pana doktora a jsem nadšená. Konečně lékař, který nenutí UM do tří let věku dítěte, obyčejné plnotučené mléko pro něj není žádný jed a k otázce pitného režimu se staví bez hysterie a s obyčejným zdravým lidským rozumem! Moc děkuji!

megy
27. zář 2013

@berticka naprosto souhlasím, a musím říct, že díky jeho odpovědi jsem na sebe fakt velmi pyšná. 🙂

evabelk
27. zář 2013

od evabelk: V podstatě mě odpověď PANA DOKTORA mile překvapila 😀 já sama cítím, že náš Honzíček víc tekutin prostě nechce, nepotřebuje, ale tabulky a naše obvodní Dr. říká něco jiného...bezva, aspoň budu v klidu! Díky za umožnění položit tuto otázku i jinému odborníkovi. Eva

vodni
27. zář 2013

Mám trošku opačný dotaz - kolik by 2leté dítě (11kg) mělo vypít maximálně? Resp. může přebytek tekutin uškodit nebo se prostě vyloučí? Syn trpí refluxem a stále upíjí nejspíše kvůli podrážděnému jícnu (jiný problém nemá, dělali mu rozbor moči a dopadl dobře), vypije opravdu hodně (mléko má 2x200ml a pak skoro neustále vodu nebo slabý neslazený ovocný čaj).

sunysara
27. zář 2013

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, syn má 3 a půl roku a vypije klidne i 2,5l pití za den převázně čaje nebo malinko sirupu a vodu. dr mi říkala že je to normální, výsledky moči a krve má v pořádku ale me se to zdá strašně moc. Děkuji

rajec_martin
autor
27. zář 2013

@vodni @sunysara Omlouvám se, ale pokládat dotazy na pana doktora bylo možné pouze do středy 25. 9. Mohu se to pokusit ještě dodatečně zařídit, ale nemohu to slíbit. Děkuji za pochopení.

vodni
27. zář 2013

@sunysara Ahoj, tak to jsme na tom stejně - syn má ale 2roky a vypil stejně jako ten váš. Teď má teda jiné léky na reflux a zdá se mi, že to má na to vliv, ale i tak by mě zajímalo, jestli to nemůže nějak třeba zatěžovat, když dítě pije víc. Na druhou stranu, furt lítáme na nočník 😀

mudr_gregora
29. zář 2013

@josefka Milá maminko, do celkového objemu tekutin je třeba započítat i vodu v příkrmech, tedy v polévce, přesnídávce. Menší množství vody je i v tuhé stravě. Je otázkou, jestli spíš nejít cestou přidání vody do nemléčných porcí, než ředění mléka a nebo zkusit kombinaci obojího. V každém případě 650 ml vody není málo, když k tomu připočteme tekutiny v polévce, v ovoci. Čaj jí nenuťte, když nechce, nemá žízeň. Hezký den, Martin Gregora

mudr_gregora
29. zář 2013

@kettynka1234 Problém, že batole málo pije, řeší téměř každá maminka. Na druhou stranu jsem za svou 25 letou pediatrickou praxi neviděl zdravé, normálně prospívající dítě, kterému by tento domnělý menší příjem tekutin vadil. Jediné vysvětlení je, že když dítěti počítáme jeho příjem tekutin, nezapočítáváme vodu, která je obsažena v tuhé stravě, ovoci, zelenině a v polévkách. Počítáme jen to, co dítě vypije. Píšete, že umělé mléko už nedáváte. Jestli místo toho dáváte plnotučné kravské mléko, je to v pořádku, může to tak být. Jestli nepijí již žádné mléko, pak je třeba vápník dodat v mléčných výrobcích. S pozdravem, Martin Gregora

mudr_gregora
29. zář 2013

@daisyjane Maminko, je dobře že jste tak starostlivá, ale na druhou stranu nerozumím tomu, proč tolik s vaší dětskou lékařkou řešíte pití z lahvičky, když stále kojíte. Vždyť váš chlapeček se přirozeně brání jiné tekutině, než tomu nejlepšímu co má na dosah a to je vaše mateřské mléko. Masozeleninové příkrmy mu můžete mírně naředit vodou a vzhledem k tomu, že se hůř vyprazdňuje, přidejte ještě 1-2 lžíce rostlinného oleje. A podle potřeby mu nechte zapít jídlo z prsu. Kojené děti v tomto věku obvykle lahev i pitítko odmítají, protože ho nepotřebují. To by měla vaše lékařka vědět. Učení z hrnečku nebo již zmíněného pitítka bych odložil až tak na 10 měsíci, kdy objemy tužší stravy budou větší a vyvstane i potřeba dalších tekutin kromě mateřského mléka. V deseti měsících se říká, že stačí hrnek kojenecké vody, případně čaje, nebo ovocné šťávy. Kojeneckou vodu již nemusíte převařovat. Pití by mělo mít pokojovou teplotu, ohřívat se nemusí. Zdravím, Martin Gregora

mudr_gregora
29. zář 2013

@paracka V prvním půl roce, resp. do doby než začnete s nemléčnými příkrmy, nepotřebuje dítě žádné jiné tekutiny než je mléko. Nezáleží na tom, zda je dítě kojené nebo na umělé výživě. Když si zvykne pít větší objemy čaje, bude odmítat mléko a bude hůře prospívat. Můžete mu před pitím podat 2-3 lžičky fenyklového nebo kmínového čaje, jak se od babiček traduje proti nadýmání, i když to nefunguje stoprocentně, není to nic proti ničemu, ale dávat mu čaj v lahvi je zbytečné a opravdu by to mohlo snížit chuť pít následně mléko. Mléko mu můžete dávat přes den po 3 hodinách, když bude mít chuť. Jen v noci nechte interval mezi pitím delší, max. ale do 6 hodin. Mějte se hezky. Martin Gregora

hojda
30. zář 2013

Dobrý den, celkem často se tu setkávám s problémem maminek, které své dítě plně kojí a v době, když chtějí přidávat další tekutiny narazí na problém, že dítě odmítá velmi dlouho jiné tekutiny podáváné v jakýmkoliv způsobem (lahvičky, hrnečky, atd.). Sama jsem si touto zkušenností prošla v době, kdy malá byla na operaci (8 měsíců)a bylo nutné do ní do dostat další tekutiny s čímž byl pak velký problém. Stále nám hrozilo dodávání tekutin nosní sondou, byl to velký stres, kterému si myslím, že bychom se vyhnuli, pokud by malá byla zvyklá na podávání aspoň minimálního množství tekutin od mala. Já ze své zkušennosti bych po rozběhnutí laktace a v případě, že dítě dobře roste a přibývá, začala přidávat alespoň symbolicky další tekutiny. Tříměsíční dítě si zvykne rychleji, než 8 měsíční, které nepilo nic jiného než MM. Už jsem se setkala i s termínem dítě zmatené prsem.