V čem převařujete vodu pro své nejmenší?

rajec_martin
11. zář 2013

Milé maminky, jaké máte zkušenosti s převařováním vody pro své nejmenší? Zajímají nás vaše tipy i vychytávky – v čem převařujete a jak?

claire90
12. zář 2013

Nekupujeme speciální "kojenecké" vody. Obecně je u nás ve městě hodně tvrdá voda, takže jsme koupili filtrační konvici. Pro malou na UM vodu vždy ještě převařím v rychlovarce na den do předu do termosky a nemusím se o nic starat 🙂

aklora
12. zář 2013

Nepřevařuji vůbec 😎

cacamila
12. zář 2013

Převařuju všechny kojenecké vody a budu min. do půl roku. Vodu z vodovou bych své dceři rozhodně nedala, jen v případě, kdybych měla na trubkách odvápňovač. A navíc je v dnešní době v obyčejné vodě nesčetně hormonů.

rajec_martin
autor
12. zář 2013

@leni78 Dobré ráno 🙂 Díky za odkaz na test. Je pravda, že některé průzkumy prokázaly, že na některých místech republiky splňuje kohoutková voda dokonce parametry, které musí mít kojenecká voda. Problém je v tom, že to neplatí plošně, jak ostatně potvrdily i některé z vás. Pokud váháte a nejste si jisté, pak doporučuji nechat si udělat rozbor vody - ten vám spolehlivě udělá hygienická stanice. Cena základního rozboru, který v tomto případě stačí, se pohybuje mezi 1.000 - 1.500 Kč. Celá problematika kvality kohoutkových i balených vod je poměrně dost složitá, např. i proto, že v obchodech je několik kategorií vod a na každou z kategorií jsou dle zákona jiné kvalitativní požadavky. To už bych tady ale psal román, takže to nechám na nějaké samostatné téma 🙂

rajec_martin
autor
12. zář 2013

@marci81 Díky moc za tvou zkušenost. Přestože největší význam má používání kojenecké vody v prvním roce života dítěte, je vhodná právě i pro každodenní pitný režim starších dětí. Takže chválím 😉

jenny.kay
12. zář 2013

Převařovala jsem vodu z kohoutku normálně v rychlovarné konvici, u druhého dítka zase budu. K baleným vodám ze supermarketu nemám důvěru vzhledem k občas dost šíleným skladovacím podmínkám.

rajec_martin
autor
12. zář 2013

@cacamila Děkuji za názor a zmínění trubek. Přestože distributor vody garantuje její kvalitu ve všech sledovaných parametrech, může se stát, že se její kvalita vinou zanedbaných domovních rozvodů zhorší. Distributor vody tak není schopen garantovat tyto parametry i na kohoutku - i proto jsou doporučovány individuální rozbory, chcete-li mít úplnou jistotu 😉

lindafr
12. zář 2013

@monivo Základem je kupovat kojeneckou vodu v obchodech, kde se točí, tedy osobně bych nekoupila vodu v Jednotě někde v Kotěhůlkách, kde se prodá litr a půl do roka. A třeba na Aquile je psaný datum, kdy byla stáčená. Takže tak.

monivo
12. zář 2013

@lindafr balenou vodu kupuji (pokud jí vůbec koupím) ve velkých hypermarketech. Ale dá se jim věřit, když vidím v televizi ty různé reportáže o zkažených potravinách apod.? Prostě prodat za každou cenu, to je heslo prodejců.

ange_de_la_morte
12. zář 2013

máme kvalitní kohoutkovou vodu, vycházím z oficiální rozborů dostupných na vodárnách ale i z vlastních rozborů které jsme nechali dělat nedávno po rekonstrukci ( aby jsme se ujistili že vodovod je skutečně nezávadný) a jsem přesvědčena že tato voda je po převaření lepší než kojenecká ( opět narážím na téma skladování a přepravu balené vody). Kojeneckou vodu používám pouze na cesty ( Rajec proto- protože se dá koupit i menších lahvích právě super na cesty) , jinak poue převařuji kohoutkovou a to v kastrůlku který jsem pro tento účel koupila nový a po převaření vodu uzavřu do vyvařené skleněné lahve abych měla po celý den již převařenou vodu ihned k použití.

leni78
12. zář 2013

@rajec_martin Prostě podle me je lepší voda z kohoutku, nez balena. Tak me musíš pochopit, když nebudu brát v úvahu Tvé doporučení, když zároveň doporucujes pití balené vody. Ja Te chápu, ze máš za úkol tu propagovat Rajec, ale když už vstupujes do diskuze, musíš tušit, ze celosvětový trend totálního ústupu a propadu prodeje balených vod te v diskusích doběhne. Balena voda je nadbytečný produkt, i když ji výrobce nazve kojeneckou.

holubice.petra
12. zář 2013

Malému jsem koupila jeho rychlovarnou konvici...takovou tu malou cestovní o objemu 0.5l 😉
a jinak my máme vodu ze studny kterou nepijeme...chodíme pro tu točenou vodu co se prodává v těch obr automatech (nevím jak se to teď jmenuje)

rajec_martin
autor
12. zář 2013

@leni78 Sice s tebou nesouhlasím, ale tvůj názor respektuji - díky za něj.

lindafr
12. zář 2013

@leni78 Já teda nejsem z dané firmy, ale Rajec Pampeliška a Meduňka jsem mohla v těhotenství furt, obyč voda mi nechutnala a Dobrá voda neperlivá je humus. Ale jinak taky nějak neřeším balenou/kohoutkovou, prostě co je, to dám. Voda z kohoutku je možná v něčem lepší než balená (když vezmu v potaz cenu a pohodlí, žádný tahání s PETkama atd), ale pokud nemáš opravdu KVALITNÍ vodu, ideálně z vlastní studny někde v horách, tak s tebou nemůžu souhlasit v tom, že je lepší než balená. Ono ty vody (ačkoli se říká a píše kdeco) musí procházet určitými (i náhodnými) kontrolami a to si piš, že si ŽÁDNÁ firma nevezme na triko třeba překročení dusičnanů, což v kohoutkové vodě nepozabíjíš ani kdybys ji vařila hodinu.

Reklamu Rajci nedělám, kojeneckou vodu Vaší zn. nekupuju, to jen abych nebyla napadnuta za něco, k čemu není důvod - @rajec_martin potvrdí, že s ním nemám opravdu nic společného 🙂

rajec_martin
autor
12. zář 2013

@lindafr Potvrzuji 🙂 Mimochodem zrovna dusičnany jsou velmi dobrým příkladem 😉

jika10
12. zář 2013

Tak i já se přidám. U našich na Vysočině teče z kohoutku potvrzená voda vhodná pro kojence, tudíž tam jsme na této vodě. Dokonce si i hodně vody nabalíme domů do lednice, cca na 1 týden. Když dojde, máme balenou kojeneckou vodu, ale ne od Vaší značky, protože máme pocit, že je více mineralizovaná. Převařovala jsem ve varné konvici a mohla jí co týden čistit od usazenin (jinou vodu jsem v konvici nevařila). Doma používáme filtrovanou vodu z kohoutku a až malá povyroste budeme použít tu

iina
12. zář 2013

Jsem z Prahy ale ať jsem byla kde jsem byla tak jsem moc nepoužívala balenou vodu..vždy vodu z kohoutku a mám na to takovou malou rychlovarku a tak v té převařím a spotřebuji, nepřevařuji dvakrát, na ostatní část rodiny mám konev jinou a když potřebuji vždycky převařím znovu..za mě tedy pořídit druhou rychlovarku.. 🙂

leni78
12. zář 2013

@lindafr Je několikrát prokázáno, ze naopak v balených vodách se nacházejí prekrocene limity. Ne ve vodě z kohoutku. Prostě je to většinou voda z kohoutku, plus chemická příchuť a je to zabalené v pět lahvi, ve ktere voda stojí měsíce. Stačí selský rozum. Jinak ty prichute jsou příjemné , na cesty fajn. Nerada bych tady způsobila nějaký rozruch, jen bych chtěla nastínit, že balena voda pro každodenní pití, nebo pro kojence, není opravdu lepší nez z kohoutku.

lindafr
12. zář 2013

@leni78 posles mi prosim nejakej clanek, idealne ministerstva nebo hygieny, kde je tohle uvedeno? Rada si to prectu, protoze me to fakt zajima. Jakuz jsem psala, dobu pobytu vody v lahvi jde treba u aquily zjistit primo na lahvi. A treba nasi maji diky polim v okoli jejich donu zvyseny dusicnany. Pro kojence absolutne nevhodne, pro dospeleho ale v limitu. Je voda a voda. My treba mame kvalitni kohoutkovou, ale tu prevaruju stejnw. Balenou kupuju jen na piti rovnou. Takze nejsem typickym zastancem petek...

leni78
12. zář 2013

@lindafr Já se strašně omlouvám, věděla jsem, že budu muset doložit zdroje,, ale me se to strasne moc nechce dohledávat. Jsem na telefonu, protože malej nesnese notas. 🙂 Ja situaci kolem této problematiky uz nejakou dobu sleduji, fandím i bodě z kohoutku v restauracích, coz je u nás stále problém, protože na balenych napojich se rejjzuje. Nedávno jsem četla, jak nějaká restaurace odmítla nalevat vodu z kohoutku, protoze pry je zavadna a balena je lepsi, coz bylo okamžitě vyvraceno jako nesmysl a lobby dodavatelů nápojů.

granda
12. zář 2013

nepřevařuji,,,kojím plně a vaříme domácí stravu!! hormony jsou všude, at to je voda, nebo plody z vody vyrostle..požaduji vodu z vodovodu v restauracích a doma pijeme pouze vodo z kohoutku 🙂

granda
12. zář 2013

leni78 musím s tebou souhlasit, ze v petkach je vetsí hnus než z kohoutku....kupuji jen vyjimecne balenou vodu, ale jinak fakt kohoutek,,, je to nejlepší a cena je taky daleko nižší nez petky.
spise to je takova masaz pro nakupujici, ze nektera voda obsahuje prospesne prvky.l..

dokonce i moji mudra pravila, ze lepsi pardubicka z kohoutku nez kojenecka z petky a doporucuje to tady vsem.. ale masaz reklamy dela sve.. a když vidim v obchode, jak se petky blejskaji v regalu, tak hruza..

sve dceri také nebudu kopovat kubiky a podobne sragory v plastu,,,, bude mit domaci - bezinkova stava a voda, nebo jen voda,,,

granda
12. zář 2013

@holubice.petra mohu vedet, proc nepijete vodu ze studny,,, daly jste si ji testovat???

vera_vila
12. zář 2013

Kojeneckou nekupuji, máme kvalitní kohoutkovou - první asi 3 měsíce jsem ji převařovala v rychlovarce, potom už ne a teď už ji syn pije běžně denně v rámci svého pitného režimu - tedy pijeme ji celá rodina...

zuzazuzanta
12. zář 2013

@leni78 Souhlasím s tebou🙂

petit.a.nge
12. zář 2013

Kupuji balenou kojeneckou vodu, kterou převařuji a budu minimálně do roka 😉.

upari
13. zář 2013

Balenou kojeneckou vodu jsme nikdy nekupovali a pro dítě převářeli v rychlovarné konvici normální kohoutkovou vodu. Syn byl na UM a vodu jsme takto "upravovali-převářeli" cca do jeho 12 měsíců. Od té doby pije kohoutkovou.
Téměř nic sladkého nejí a už vůbec nepije (ani čaj, šťávy), takže ani sladké PETky ho nelákají-nechutnají (naštěstí).
Já s manželem si někdy (max. 1-2x do měsíce) koupíme nějakou PETku (většinou při cestování, když není možnost si ji natočit z kohoutku), ale na 99% pijeme pouze z kohoutku.

rajec_martin
autor
13. zář 2013

@leni78 Jak už jsem jednou psal, tvůj názor, stejně tak jako názory ostatních, respektuji. Nebudu tě tedy přesvědčovat, protože vidím, že si za ním stojíš pevně 🙂 Jen se chtě-nechtě musím vyjádřit k tomu, že balená voda je "většinou voda z kohoutku, plus chemická příchuť a je to zabalené v pet lahvi". Tím máš asi na mysli jeden z druhů balených vod, které se prodávají - balenou pitnou vodu. Většina prodávaných balených vod se však řadí do jiných skupin - minerálních, pramenitých, léčivých či kojeneckých. Ty všechny musí ze zákona pocházet z přírodních zdrojů. V případě pramenitých a kojeneckých vod se dokonce musí jednat o vody pocházející z chráněných podzemních zdrojů. To už jsme ale opravdu daleko od tématu, založím fórum, ve kterém budeme moci diskutovat o jednotlivých druzích vod 😉

zlatickamoje
13. zář 2013

prevazuji vodu z kohoutku kdyz delam um jinak chomutov jirkov maji lepsi vodu a rika se ze je lepsi nez kojenecka 🙂 takze se tesim az se tam tase vratim jinde mi voda z kohoutku nechutna tak jako tam

lindafr
13. zář 2013

@leni78 Tak s tím, že nechtějí nalít vodu z kohoutku jsem se už taky setkala. Asi 2x. V obou případech jsem je důrazně upozornila, že v případě nepitné či jinak závadné vody v restauračních zařízeních není možné toto podnikání provozovat a že tedy jsem nucena podat podnět na ČOI. A hned byla pitná.