Atopický ekzém u dětí – nově zjištěná diagnóza

linola_pavlina
7. říj 2013

Milé maminky,
už se tady na Modrém koníkovi diskutovalo mnohokrát, co a jak, když se dozvíte, že vaše miminko má atopický ekzém.
Jaká byla vaše první reakce? A co vám nejvíc pomohlo? Lékař? Lékárník? Kamarádky? Internet?
Máte nějaké prima vychytávky???

neominka
7. říj 2013

Ahoj, ja sama mam atopicky exem-trpim na to od malinka. Hlavne v oblasti rukou.
Ale doporucuje zajit na KOZNI .
Jinak muzu pouzivat krem ktery se jmenuje LIPOBAZE ( kdyz je pokozka moc vysusena.
Ale kazdy ma atopicky exem jinej, takze bych nevahala a sla co nejdrive k odbornikovi na kozni.

marci543
7. říj 2013

Já atopický ekzém taky mám.. a otázka kožní je problém.. s prckem bych asi určitě zašla.. ale já sama už mám odzkoušené asi 4 kožní lékařky.. a asi 6 tisíc fuč.. VÝSLEDEK ŽÁDNÝ...
Vždycky mi předepsala nějakou mast, krém, mléko...atd.. já jej zakoupila, zjistitla, že mi to buď natolik vadí, nebo nepomáhá, nebo podobně... skončilo to tím, že mi doktorka předepsala PREDNISON, aby měla klid.. je fakt, že jak jsem pocítila první příznaky rozbíhajícího se ekzemu, vzala jsem si 1/2 , nerozjelo se to.. pak preventivně 1 tabletku denně, asi týden, a za 14 byly příznaky ekzemu zatse tu. a na novo...
ALE... za dobu, co jsem toto svinstvo brala, jsem nabrala 12 kg, a to docela dost najednou... Takže mi prakticky lékaři moc nepomohli, naopak.. Takže mažu čím se dá, spíš si to ordinuji sama.. takže těžko radit.. ☹

deyana
7. říj 2013

Na ekzém pořádně mastička neexistuje, jde o vnitřní problém, který se projevuje právě na povrchu ekzémem, v horší variantě sedne rovnou na dýchací ústrojí.Prakticky pokud se neřeší problém, který to způsobuje, tak ekzém nevyléčí nic. Pár lidí mi radilo celkovou detoxikaci s pitím aloe vera gelu, ale u malého dítěte si tohle netroufnu, navíc musí být zvýšený příjem tekutin a to prostě u dítěte člověk nikdy neví kolik zrovna vypije, takže tohle jsem nezkoušela.
Nám se osvědčil lipobase repair, tedy z věcí co se dají koupit. Pak zinkový olej v kombinaci s míchanou mastí a samozřejmě občas kortikoidy, tomu jsme se nevyhnuli, ale syn byl docela těžký případ, tak jsem ráda aspoň za to, že to máme pod kontrolou. Vzhledem k tomu, že tím trpím i já od dětství, má to z části dědičné, z části to udělala ABKM.

petrajurinova
7. říj 2013

@linola_pavlina ahoj, každému na ten exém pomáhá trošku něco jiného. Určitě zajít na kožní je základ - dermatolog zhodnotí aktuální stav exému a doporučí, vhodné alternativy ošetření pleti - exém má různé fáze a péče v jednotlivých stavech je různá. U syna v té nejakutnější fázi pomohly jenom kortikoidy (hormonální mast na předpis), ale v klidnějších obdobích jsme vystačili s lipobází, slunečnicovým olejem do koupele a promazáváním klasickým stolním máslem. U dcerky se to naštěstí nikdy nedostalo do akutní fáze - s krvavými prasklinami a boláky, ale zase jí nepomáhalo promazávání olejem ani máslem a museli jsme vyzkoušet několik mastiček z lékárny - dodnes po každém koupání mažeme Excipial - buď U Lipolotio nebo Mast s mandlovým olejem, podle toho jak moc má kůži vysušenou.
Ale jak už tu bylo napsáno, promazávání a ošetřování kůže je jenom řešení projevu, ne problému. U nás je menší výskyt problémů v době, kdy můžeme pravidelně aspoň jeden den v týdnu strávit mimo město v přírodě - stačí do nejbližších kopců (u nás jsou to Beskydy).

linola_pavlina
autor
7. říj 2013

Děkuji za příspěvky. Atopický ekzém - kojenecká forma se může časem úplně vytratit, ale citlivost kůže přetrvává. Pokud se vyskytuje i v dopspělosti, není možné jej vyléčit, jen mírnit jeho projevy. Což mazáním a používáním vhodných přípravků je více méně možné.
Osobně mám u syna zkušenost, že je to o zkoušení co sedí a co už ne.
Já jsem byla vděčná, jak za rady kožní doktorky, tak taky rady kamarádek, které atopický ekzém u dětí už řešily.

Správná péče o pokožku je základ, to máte děvčata pravdu. Ale třeba už jsem před šesti lety nevěděla, že když do vody na koupání nebudu nic dávat, můžu kůži svého syna ještě víc vysušit (mámev Brně hodně tvrdou vodu).
Taky se objevily rady typů přidej panenský olivový olej do koupele, pak to bude dobrý a nebylo, naopak ☹ .
Alchimií bylo pro mě i praní prádla.... 😒

kitinka76
7. říj 2013

@marci543 zkus pupálkový olej užívat vnitřně a můžeš ho i mazat na postižené místa
Vnitřní užívání pupalkového oleje pro zdraví i krásu

Pravidelné vnitřní užívání pupalkového oleje zvyšuje obranyschopnost organismu, zmírňuje projevy únavy a působí jako prevence civilizačních chorob.
Pupalkový olej má mj. také antidepresivní účinky. Příznivě působí na kardiovaskulární systém, snižuje hladinu cholesterolu a podporuje správné zažívání.
Pupalkový olej působí protizánětlivě i na klouby, pomáhá mj. při zánětech očních víček, při slzení a pálení očí.
Má významné regenerační účinky, pomáhá při řadě kožních onemocnění. Zlepšuje kvalitu pleti, vlasů i nehtů. Pro své zkrášlující vlastnosti se pupalkový olej užívá jak vnitřně, tak se přímo aplikuje na pokožku, bývá součástí té nejluxusnější kosmetiky.

marci543
7. říj 2013

@kitinka76 jééé děkuji, vyzkoušela jsem toho hodně.. zkusím i toto.. 🙂 a též díky za vyčerpávající výklad o oleji.. 😉

kitinka76
7. říj 2013

@marci543 chuťově to žádný zázrak není, trochu smrdí po rybině 😅

katyxq
7. říj 2013

Ekzém jsem od dětství měla až donedávna (a na kožním si mě spíš udržovali, než aby pomáhali, nejlíp jsem na tom byla, když jsem o sebe pečovala sama a nechodila tam), takže když se objevil u malé, bylo mi to jasné, co to je. Rada pediatry byla, sledujte, co z vaší stravy vadí (no, dneska už vím, že takhle se dají vysledovat spíš blbosti než něco smysluplného). Ale nakoukla jsem tady na Koníka do fóra, malá měla i jiné zdravotní problémy a díky dobrým radám a článkům http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... jsme se dobrali výsledku - alergie na bílkovinu kraského mléka, hovězí a sóju. Jelikož kojím, jsem na dietě s malou taky, ona je až na výjimky čistá (něco málo se objeví třeba při růstu zubů), ekzému se zbavila za dva týdny diety ... a světě div se, u mě to sice trvalo pár měsíců, ale jsem bez ekzému taky 🙂. A pokud už se něco málo objeví, zvladneme to podle fáze ekzému dětským levandulovým krémem Original ATOK, zásypem Leontýna od Tia Nobilis a nakonec bambuckým máslem a nebo ještě lépe balzámem šípek (to je bambucké máslo se šípkovým olejem, sice je dražší, ale líp se rozmazává a je hojivější než čisté bambucké máslo). A co nám vadí - minerální oleje, vazelína, umělá parfemace, takže vlastně 99% kosmetiky.

janina24
7. říj 2013

Syn trpí atopickým ekzémem od narození, nejprve jsem myslela, že se jedná pouze o vysušenou pokožku v důsledku přenášení, ale drží se ho doteď. Za pár měsíců bude slavit druhé narozeniny a nyní se jeho ekzém objevuje na celém těle kromě obličeje a bříška. Na kožním jsme vyzkoušeli přes krém Lipobase, namíchané masti v lékárně - měkké Ca pasty, krém Fucidin H - ten občas zabere, ale nesmí se užívat dlouhodobě, zkoušeli jsme i nesolené prsní vepřové sádlo, krém Balneum Intensiv, také přísady do koupele Balneum Hermal, Linola fett ölbad, ovesnou přísadu pro atopiky, ale v poslední době se tak drbe, až je mi ho chudáčka líto, už mi říká, že ho to bolí, ale svědí ho to asi dost. Pediatr nám předepsal k tomu mazání antihistaminika Fenistil kapky, ale kamarádka lékařka mi řekla, že je to lék 40let starý a hlavně pouze první kategorie, takže mu to určitě nezabírá, bereme je už několik měsíců a změna k lepšímu nenastala. Dithiaden mu také nechci dávat, abych mu už takhle malému nezatěžovala játra. Na kožním mi také řekli, že zlom buď k lepšímu nebo k horšímu může nastat kolem 5.-6.roku, ale doufám, že horší (astmatik apod.) už to nebude. Stále kojím, ale já ekzém nikdy neměla. Zkusili jsme udělat náběr krve, abychom zjistili, zda nemá sklony k alergiím - prý všeobecně má hodnotu v normě, takže zatím pouze atopický ekzém. Ale jak psala výše katyxq o dietě, už mi to pár lidí také říkalo. Tak si říkám, zda bych to také nezkusila, protože mléčné výrobky jíme oba denně. Takže třeba mu to jen zhoršuji. Zkusím to, protože si připadám jako by syn byl pokusný králíček. Děkuji za radu a vyzkouším určitě.

linola_pavlina
autor
8. říj 2013

@katyxq To je bezva, že vám to funguje. Taky jsem na stránkách www.proalergiky.cz čerpala informace (výběr vysavače, praní prádla, oblečení pro škrábající se miminko...). Můžu doporučit!

petrajurinova
8. říj 2013

@janina24 reakci na mléko a mléčné výrobky zkuste, u syna vysazení mléka a mléčných výrobků dost pomohlo a po dvou měsících od vysazení - kolem 4 let se exém dostal téměř trvale do klidové fáze - občas se vyskytne malé ložisko suché kůže (tak flíček, 2x2 cm), ale to už stačí ošetřit několikadenním promazáním a je to v pohodě - a k mléku a mléčným výrobkům se pomaličku poslední rok vrací ( za pár dnů mu bude 7 let, takže jsme zařadili zpět do jídelníčku cca po 2 letech) - moc to nemusí, takže v podstatě jenom v tom co dostane ve vařených jídlech (omáčky, tvarohová žemlovka nebo knedlíky a pod.), a exém se neobjevuje.
Jinak u sebe praktikuju s 80% úspěšností domácí mast z konopí, ale na děti nemám odvahu to zkoušet.

janina24
8. říj 2013

@petrajurinova děkuji moc za radu. A můžu se zeptat,ještě jsem nepročetla všechny články, ale čím jste mléčné výrobky nahradila vy? Syn má ráda Lipánka, Pribináčka apodobné výrobky, tak teď přemýšlím, jakou adekvátní náhradu mu dám, aby měl dostatek vápníku? A konopné masti jsem už vyzkoušela ty kupované od Cutishelp mimi, ale bohužel už také nemají žádný efekt.

beruska1003
9. říj 2013

Mám tříletého vnuka, který od narození trpí ekzémem po těle i v obličeji. Neustále jsme navštěvovali lékaře, kožní a zkoušeli různé pudry a masti. Někdy ekzém na chvilku zmizel, ale místo něj se mu udělaly bílé skvrny. Rozhodli jsme se zkusit OK GEL. Natírali jsme Honzíka 1x denně a už po třech týdnech byl ekzém pryč. Teď jenom občas - preventivně - ještě natíráme. Honzík má dnes tvářičky jak broskev - mám z toho velkou radost! Doporučuji OK GEL všem maminkám - je to úžasná věc - a nejen na ekzém.
Jana M., Brno

beruska1003
9. říj 2013

@beruska1003 to je taky z těch zkušenosti 🙂

michamicha
9. říj 2013

@beruska1003 je vám 29 let a máte 3-letého vnuka? 😅 😀 😀 😀

michamicha
9. říj 2013

Jinak já mám s AE také bohaté zkušenosti, u sebe již 32 let, u syna 3 roky a teď ho má i dcera (2měsíce). Na mně doktoři dělali hokusy pokusy 😝 ale tenkrát snad nikdo nevěděl o tom, že by mohly existovat potravinové alergie ☹ U syna se to začalo projevovat v 6-ti týdnech, suchá pokožka a když jsem pak musela začít přikrmovat UM, tak se mu to rozjelo podobně jako je na úvodním obrázku ☹ v půl roce když se to nelepšilo a zkoušeli jsme různé mastičky co napsala dětská doktorka, tak jsem ho objednala na kožní a na alergologii a výsledek byla diagnóza AE a alergie na bílkovinu kravského mléka (a spoustu dalšího) ☹ Od té doby je na dietě, vychytali jsme kosmetiku na promazávání (vyhovuje mu A-derma exomega) 🙂 U dcerky zatím tápu, kojím, jsem na dietě a snažíme se najít "promazávadlo", které by jí vyhovovalo (A-derma bohužel nevyhovuje). Zatím mažeme Bepanthenem, ale dost to leze do peněz, velká 100g tuba vydrží cca týden, protože má suchou pokožku po celém těle ☹

michamicha
9. říj 2013

@beruska1003 a proč sem furt vkládáte ty odkazy když se to nesmí? 😅

beruska1003
9. říj 2013

@michamicha mrkněte na ty stránky,jinak ja jsme v 29tt a užívam výrobek na tvorbu mateřského mléka Emulips.Jsou výsledkys tím výrobkem,že miminko pak netrpí prdíky a koliky.Kdyby jsme měla zájem můžu taky objednat.Je nejen na tvorbu mléka 🙂

beruska1003
9. říj 2013

@michamicha jee tak to nevím 🙂 už nebudu

linola_pavlina
autor
9. říj 2013

@michamicha Atopický ekzém jde bohužel velmi často ruku v ruce s nějakou alergií. Ale je fajn, když člověk najde řešení, které vyhovuje (byť je to konkurence 😉) Můhla bych se zeptat, proč u malé nevyhovuje A-derma? Děkuji

vanilkakapo
9. říj 2013

My zatím miminko čekáme, ale oba s manželem máme atopický ekzém, takže je téměř jisté, že nějaké projevy bude mít i naše malé. Na nás jako dospělé nejvíce sedí promazávání krémem Dove (klasickým bez vůně) a dvakrát do roka chodíme na kliniku, kde jsme léčeni malými dávkami sluníčka, na které jsme jinak oba velmi hákliví. Jinak já jsem v dospívání chodila neustále po kožních doktorech, dávali mi akorát tak kortikoidy, takže léčba na dvě věci. Občas zabraly, ale jen na chvíli, a pak to přišlo znovu. Jsem zvědavá, jak to bude u malého...

michamicha
9. říj 2013

@linola_pavlina to by mě taky zajímalo proč nevyhovuje, ale každé dítě je jiné 🙂 osobně si myslím, že má tu kůži citlivější než syn, u něj jsme nejdřív používali ambidermann a pak jsme zkusili A-dermu a byla v pohodě, u malé pořád zkoušíme 😒 je zajímavé, že když jí nejdříve zkusím otestovat nový přípravek na předloktí, tak je to vždy bez reakce, ale jakmile jí pak namažu celou, tak okamžitě kůže zarudne a ona začne strašně plakat ☹ doufám, že je to jen přechodné období a s dietou a správným přípravkem na promaštění to bude v pohodě 🙂

michamicha
9. říj 2013

@beruska1003 já téhle firmě a jejím výrobkům moc nevěřím, někomu (člověku bez alergií) to možná pomůže, ale já se sama u sebe přesvědčila, že kombinace mnoha druhů bylinek mi nedělá dobře 😉

leedak
9. říj 2013

@michamicha ja jsem ted skusila Marketu namazat mlekem od hippu.ja vim,ze je silene parfemovane a pod.ale krasne ji promazalo.vubec se neosypala(zatim.mazu teprvev4 den)a derma taky nesedi.bioderma nesedi,kokosovy olej,eucerin omega super na oblicejik.na telo ani nahodou.tak tady mam kremu asi 1500 a zabral ten hipp.:/ a na elinku pouzivam od Babylove emulzi a taky super.skus vyskouset.... 😉

linola_pavlina
autor
9. říj 2013

@michamicha Aha, takže ji všechno dráždí. A Linolu jsi zkoušela? Nechci, aby to vyznělo jako moc velká propagace naší značky, ale vím od paní doktorky Čapkové z FN Motol (dětská kožní lékařka), že konkrétně Linola Fett je krém ke kterému sahá, když už nic jiného pacient nesnese. A oproti Bepanthenu masti, kterému je konzistencí hodně podobná je o něco levnější.
A určitě to bude lepší. Však i u syna se situace zlepšila, ne?!
Držím palec!
🙂

michamicha
9. říj 2013

@linola_pavlina tu jsem u ní zatím nezkoušela, ale právě si pamatuju, že malýmu Linola nesedla a to jsme zkoušeli tu modrou i černou ☹ když to vezmu podle sebe, tak já musím každý měsíc střídat sprchový gel i krémy na ruce, co mi měsíc dělá dobře, tak další měsíc už ne ☹

linola_pavlina
autor
9. říj 2013

@michamicha ☹ tak to je mi líto ☹ Přeju, ať se podaří najít něco, co bude sedět.