Otázky pro dětskou kožní lékařku MUDr. Markétu Litzmanovou

linola_pavlina
10. říj 2013

Milé maminky,
atopický ekzém je vrozené kožní onemocnění, které obzvláště u malých dětí je velmi stresující, jak pro děti, tak pro maminky 😒.
Nevíte si rady? Nenašly jste odpověď, kteoru jste hledaly? Potřebujete se ujistit, že to děláte správně?
Můžete se poradit s odborníkem na dětskou dermatologii.

Vaše dotazy pro paní doktorku MUDr. Markétu Litzmanovou můžete posílat do neděle 13.10.
Odpovědi paní doktorky budeme zveřejňovat v tomto diskusním fóru od pondělí 14.10.
Hezký den!

sakuraluci
10. říj 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by jste nám neporadila co je to za vyrážku? Synovi jsou 4 měsíce a má jí od narození. Pediatr nám doporučila koupel Linola a mast Linola. Vidím zlepšení, ale rádi by jsme se toho zbavili úplně. Děkuji Komínová

petrajurinova
10. říj 2013

Dobrý den,
taky bych měla dotaz na paní doktorku. Syn je alergik (prachy, pyly - dýchací problémy) a od narození atopik - s tím, že zhruba od 3,5 roku se nám exém daří držet celkem pod kontrolou, takže se jen občasně vyskytují suchá ložiska na kůži, která po několikadenním promazávání zase mizí. Co nás trápí je seberoická dermatitida, která se mu pravidelně na podzim a na jaře objevuje na hlavě. V kojeneckém věku doktorka tvrdila, že je to záležitost maximálně batolat, ale synovi je bez pár dnů 7 let a problém je stále. Zajímalo by mě, zda je možné, že je to navázáno na fakt, že je alergik a taky jestli je předpoklad, že se problému časem zbaví, nebo jde o celoživotní záležitost.

janina24
10. říj 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký postup byste jako kožní lékařka doporučila vy. Syn má atopický ekzém od narození, ale nyní v 19měsíci se radikálně zhoršil a mně se zdá, že se nás chtějí lékaři - jak kožní, tak pediatr jen zbavit. Mastí jsme vyzkoušeli nespočet, nyní při krátkodobém mazání je vidět úspěch, malé zlepšení při mazání krémem Fucidin H, ale to není dlouhodobé řešení. Když jsem chtěla předepsat od pediatra jiné antihistaminikum než Fenistil kapky (kamarádka lékařka mi říkala, že je to lék 40let starý a je to lék 1.kategorie, a doporučila mi, abych si řekla o něco silnějšího), řekl mi, že mám synovi dál dávat Fenistil kapky a k tomu ještě 1/4 Dithiadenu, ale po třech dnech souběžného užívání se jeho stav vůbec nelepšil a říkám si, abych mu zbytečně nezatěžovala játra. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli byste mi doporučila nechat si napsat jiné antihistaminikum, silnější, které by už syn mohl užívat ve svém věku, jelikož ho svědí celé tělo a drbe se neustále, zejména, když ho převlékám, ale i v noci si vyhrne rukávy a rozdrbe si ohbí ručiček do krve. Děkuji moc za odpověď.

linola_pavlina
autor
11. říj 2013

@janina24
@petrajurinova
@sakuraluci
Milá děvčata, vaše dotazy jsem přeposlala paní doktorce. Jakmile budu mít odpověď, hned zveřejním.
Hezký pátek! 🙂
Pavlína

linola_pavlina
autor
11. říj 2013

@sakuraluci - odpověď paní doktorky Litzmanové:

Dobrý den,
podle přiložených fotografií se jedná pravděpodobně o atopický ekzém. Vaše pediatrička to zřejmě odhadla správně, Linola mastný krém a koupel jsou v pořádku, ale je nutné počítat s tím, že atopický ekzém je chronické onemocnění, které trvá vždy déle než 4 měsíce. Většina dětí z něj časem vyroste, ale nedá se přesně předpokládat kdy, je to individuální. Bohužel neexistuje jednotný recept na rychlé vyřešení problému, průběh je ovlivněn i řadou okolností - očkováním, nachlazením, stravou, oblékáním a prostředím, ve kterém vyrůstá. Pokud by se stav nelepšil, je vhodné navštívit kožního lékaře.
S pozdravem M.Litzmanová

linola_pavlina
autor
11. říj 2013

@petrajurinova - odpověď paní doktorky Litzmanové:

Dobrý den,
seborhoická dermatitida se může vyskytovat v kterémkoliv věku, i když převažuje u kojenců. Někteří jedinci jí trpí celoživotně, ale může vymizet třeba ještě po pubertě. Není to v souvislosti s tím, že je alergik.
Dá se ovlivnit výběrem vhodného nedráždivého šamponu, při vzniku šupin nasadit léčbu od dermatologa, která omezí svědění a napomůže rychlejšímu odloučení šupin. V 7 letech je ještě pořád šance, že se problému zbaví.
S pozdravem M.Litzmanová

sakuraluci
11. říj 2013

@linola_pavlina Děkuji za odpověď

petrajurinova
11. říj 2013

@linola_pavlina děkuji za odpověď

evabelk
11. říj 2013

Dobrý den, mohla bych mít taky dotaz? ale ne na své dítě, ale na sebe...atopický ekzém se mi objevil až ve 13-ti letech, na rukách. Kritické období byla obě těhotenství, to se to rozlezlo ještě i na prsa...ale po 20.týdnu těhotenství se to opět zklidnilo a zůstaly jen ty ruce. Ale dlouhodobé kojení obou dětí tomu ekzému opět nepřidalo. Jen by mě zajímal nějaký váš tip na mast na promazávání těch rukou. Přijde mi, že mi stejně nic moc nezabírá ☹ nyní si ruce myji Linolou olejem, mažu modou Linolou a prasklinky černou Linolou-tím se to poměrně pěkně zatáhne. Čeká nás zima a s ním budou moje ruce opět trpět ☹ ještě více. Navíc jsem teď měla rok poměrně velké stresy s druhým dítětem-dvě vážné operace a vůbec mi nic na ten ekzém nezabíralo, ani slabé kortikoidy-Pimafucort, jelikož jsem mu odstříkávla 10měsíců mliko. Děkuji Eva

pejullka
12. říj 2013

Dobry den, mam take otazku. Malej ma od malicka na kuzi suche mista, vetsinou se mu objevi z jara a ted na podzim, v lete je nemel. Jsou to male ohranicene loziska, nekdy az do strupu. Hodne mazeme vazelinou, minule to zabralo, ted min. Co to muze byt a zabere neco lepe? Dekuji.

ladik1
13. říj 2013

Dobrý den, mám dotaz, vlastně rovnou dva. Synovi (2 roky) se od narození dělají různě po těle (hlavně na hrudníčku) flíčky, které se objeví, zase zmizí. V létě je to horší, vždy když se potí. Koupeme pravidelně v Linole, mažeme Sudocreamem a kůže je klidnější, ale vždy se to znovu objeví (bez zjevné příčiny, např. nějakého jídla). Z počátku ho to nesvědilo, ale teď už ano. Měl kožní problémy od narození: novorozenecké akné na obličeji, kůži jako struhadlo (plnou drobných téměř neviditelných pupínků), všechno se uklidnilo, jen tohle nás pořád obtěžuje, viz. foto jak to vypadá teď.. A dotaz druhý na dcerku: i přes koupání v Linole se jí na těle (hlavně krčku) dělají velká suchá místa se šupinami, která svědí a na místech jako faldíky, podkolení jamka a pod. zase kůžička rudne a je hrozně podřážděná (jakoby opruděná). Když mažeme Sudocreamem, kůže se zklidní, ale nikdy ne úplně. Naše Dr. nám pro ni napsala míchanou mast - nevím přesně název, ale je světle šedá, hrozně smradlavá, něco s dehtem (?) V lékarně mi při vydávávání řekli, že je to toxické a děti tu mastičku vůbec nesmí, min. do 6ti let (dceři je 5 měsíců). Poraďte prosím, zda tím dcerku máme mazat, nebo jestli by nebylo něco jiného a z čeho vůbec můžou takové problémy vznikat? Děkuji moc za VAše odpovědi!

linola_pavlina
autor
14. říj 2013

@janina24
Dobrý den,
svědění je jeden z hlavních průvodních jevů u atopického ekzému a je velmi špatně ovlivnitelné. Antihistaminika jsou jen částečnou pomocí a úplně svědění neodstraní dokud se ekzém nezklidní. Bohužel ani ekzém neléčí, jejich užívání ekzém téměř neovlivní a je jedno, zda jsou 1. generace ( Fenistil, Dithiaden), 2. generace ( Zyrtec, Claritine) nebo 3. generace ( Xyzal, Aerius). Xyzal roztok nebo Aerius sirup jsou určeny pro děti až od 2 let, ale spíš proto, že nejsou studie dokazující neškodnost u nižších věkových skupin. V 19 měsících by se to již dalo zkusit, jejich účinek je individuální, ale nejsou silnější, spíš naopak. Mám však zkušenost, že svědění stejně nejvíce tlumí právě Fenistil, pro Vašeho syna v dávce 3x15 kapek, vedlejších účinků se nebojte.
Důležitější je však péče o kůži, promazáváním, koupelemi v olejích ( Linola fett Olbad) nebo v ovesných koupelích - k dostání v lékárně, případně pak dle stavu kortikoidy, to už musí posoudit lékař. Co můžete pro syna udělat Vy: používat nedráždivé prací prostředky ( Lovela, Ecover), přidávat máchací lázně, nepoužívat aviváž, dávat jen čistě bavlněné oblečení, to se týká hlavně punčocháčů, dítě přehnaně neoblékat, zvláště na noc, vyvarovat se pobytu v zakouřeném prostředí, kontaktu se zvířaty, atd. Hodně pomáhají pružné bavlněné návleky na končetiny Coverflex ( firma Hartmann), které chrání pokožku před vysycháním a svědění tlumí také. Dají se objednat v lékárně, nutno změřit obvod končetin ( u batolat většinou na horní končetiny č.1 a dolní končetiny č.2) , mohou se používat opakovaně, prát, může je mít celých 24 hodin denně.
Přeji trpělivost a pevné nervy, je to náročné pro celou rodinu, ale časem se stav zlepší, kožní i dětská lékařka Vám určitě budou nápomocny.
S pozdravem M.Litzmanová

linola_pavlina
autor
14. říj 2013

@evabelk
Odpvěď paní doktorky Litzmanové:
Dobrý den,
těhotenství a kojení je vždy pro atopický ekzém rizikem zhoršení, zvláště pak na rukou, které si při péči o miminko stále máčíte. Existují krémy, které aspoň trochu chrání ruce před vodou ( Excipial Protec, Dermaguard, Cicaplast bariérový krém na ruce), ale samozřejmě je nutno promazávání opakovat a snažit se maximálně vyhýbat saponátům a ostatním čistícím prostředkům, domácí práce přenechat jiným 😉 nebo aspoň je provádět v rukavicích s bavlněnou výstelkou. Během dne si navíc ruce promazávat hojivými krémy - Linolou, ev. Excipial Repair, Lipobase Repair, Cicaplast, Blue cap atd. I při kojení občas kortikoidy můžete, to se poraďte s lékařem. Mytí Linola fett Olbad je šetrné, to je v pořádku, mýdla vůbec nepoužívejte.
S pozdravem M.Litzmanová

linola_pavlina
autor
14. říj 2013

@pejullka
Odpvěď paní doktorky Litzmanové:
Dobrý den,
pravděpodobně se jedná o lehký průběh atopického ekzému, většinou je zhoršení na jaře a na podzim. Pokud to není nic dramatického, opravdu je nejdůležitější promazávání a hydratace pokožky. K promazávání Linola fett krém, Dexeryl ung, Bepanthen, Calcium panthotenicum, modrá indulona, nesolené sádlo. Vhodné je dítě nekoupat každý den, stačí 2x týdně a používat olejové přídavky do koupele typu Linola fett Olbad.
S pozdravem M.Litzmanová

pejullka
14. říj 2013

Dekuji moc🙂

linola_pavlina
autor
14. říj 2013

@ladik1
Odpověď paní doktorky Litzmanové:
Dobrý den,
obě Vaše děti mají atopický ekzém, u syna dle fotky a průběhu, který popisujete, je zřejmě navíc kopřivka, to jsou ty svědivé pupence. Tvoří se po nejrůznějších podnětech, může to být i vlastní pot, teplo, chlad, jídlo ( jahody, rybíz, citrusy, rajčata, papriky, kyselé okurky, atd), nápoje ( zvláště různé přibarvované šťávy, džusy, ovocné čaje), bonbony, čokoláda. Často takto děti reagují při nějakém oslabení - nachlazení. Podávají se dlouhodobě antihistaminika, ale předtím by se měla provést aspoň základní vyšetření z krve, výtěr z krku, stolice na parazity, to se musíte domluvit se svým pediatrem.
U dcery samozřejmě nevím, co všechno bylo namícháno v masti, kterou Vám v lékárně nedoporučili. Dehtem je cítit ichtamolová mast, která se může používat i u malých dětí a velice dobře funguje. Pokud by v té masti byla ještě salicylová kyselina, pak to není vhodné dávat na velké plochy, ale pokud byste ji aplikovali jen do záhybů, tak se nic nestane. To Vám ale řekne Vaše paní doktorka, jaké jsou tam složky. Celé tělíčko je potřeba promazávat, např. Linola fett cr., Aderma - Exomega, Bioderma - Atoderm PO zink nebo PP, Excipial Kids, je toho spousta, musí se to vyzkoušet, případně po čase vystřídat.
Obě Vaše děti jsou atopici, to je již dáno do vínku geneticky, chce to přizpůsobit režim, stravu ( viz výše, u malé dcery to může být i alergie na bílkovinu kravského mléka), oblékání - bavlna, vzdušné oblečení, šetrné prací prostředky, bez aviváže, atd.
S pozdravem M.Litzmanová

janina24
14. říj 2013

@linola_pavlina Děkuji moc za odpověď a rady.

evabelk
15. říj 2013

@linola_pavlina Děkuji za odpověď a některý z doporučených preparátů zkusím vyzkoušet...Eva