Zveřejňování fotek našich dětí na internetu

danuska23
16. dub 2014

Milé maminky,

chtěla bych tu rozvést diskusi na téma zveřejňování fotek našich dětí na internetu.

Nejčastěji se v různých článcích dočítám o riziku zneužití fotky pedofilem. Já mám však i jiný důvod, proč fotky svých dětí na net nedávám. A to ten, že je mi to prostě vůči nim blbé. Jak to malé nevinné děťátko přijde k tomu, že se najednou ocitne někde na webu, kde se na něj může kdokoli podívat? Protože se chci pochlubit, ukázat se?

Každá fotka, kterou na net dáme, si pak žije svým vlastním životem, tzn. že nevíme, ke komu se dostane a kdo s ní jak naloží... zneužití identity atd.

Nedávám fotky ani na svůj Facebook, kde mám v Přátelích své přátele, rodinu a spolužačky. Přijde mi to prostě vůči mým vlastním dětem blbé dávat je na web. Kdyby moje fotky někdo bez mého vědomí dával na web, také by se mi to nelíbilo. Někdy si říkám, že je to až škoda něco na web nedat - mám jednovaječná dvojčátka čili dvě krásné a krásně stejné holčičky 🙂 Moje motto zní: "Kdo nás chce vidět, ať nás navštíví." 🙂

Často tady na MK vídávám fotky z porodního sálu - maminka polonahá v porodní pozici, nahé novorozeňátko ještě "umouněné" z maminčina lůna... A já si říkám: "Že se tak chce na webu vystavovat ta maminka? Nechápu, ale je to její volba. Ale že tak vystavuje i svoje děťáko? Jak to k tomu příjde? Copak nemá právo na soukromí???"
Anebo fotoalbum s názvem: "Moje všechno." A jsou v něm fotky dětí, které může vidět kdokoli....

Určitě nechci tyto maminky kritizovat, je to jejich věc!!! Chtěla bych však rozvést diskuzi... 😉

Ochrana soukromí a bezpečnost mých dětí jsou pro mne velice důležité.

Moje otázka "do pranice" zní? Jsem paranoidní? Je tu také někdo s podobným smýšlením?

Díky za vaše názory 😉

Dana.

lv
16. dub 2014

Já fotky na Facebook dávám, mám je jen pro pratele a tím není každy známy, kdo si nechce přidat..a tady..no je tu tech krásných děti tolik, ze jsem neodolala a dala fotky svých holcicek..

koada
16. dub 2014

Já jsem na tom podobně, sem tam na FB dám svojí fotku, příp. mám tam svatební album (ale to byla i dohoda s fotografkou, fotila nás zadarmo), ale jinak fotky neprezentuju. Můj muž nesnáší veškeré soc. sítě... teď byl na návštěvě u své maminy a zjistil, že dala mraky fotek NAŠICH na net, no hned to smazal. Já jsem zakázala jakékoliv zveřejňování fotek mimina. Mám povolenou jednu, kterou dám na FB s tím že už je malá u nás a zbytek bude jen pro nás. Tchyni to ještě manžel připomene, pokud je tam bude dávat nebudeme jí fotky posílat. Mě to prostě vadí. Vím, že se člověk chce chlubit, ale já se raději časem pochlubím osobně.... A z porodního sálu mít fotky ani nebudu, bych asi zabila manžela kdyby mě ještě fotil 🙂.

petrajurinova
16. dub 2014

@danuska23 každý má hranice soukromí nastavené trošku jinak, někdo svůj rodinný život chce demonstrovat světu až moc- možná tak trochu ve stylu "koukejte jak se máme fajn, jak jsem skvělá/ý a chvalte mě", pro někoho je i jediná zveřejněná fotka absolutním narušením a zásahem do intimity. Já osobně jsem zastáncem toho, že nic se nemá přehánět. Nějaké fotky na internet dávám - většinou na FB s omezením jen pro přátele a rozhodně za tím nevidím žádné ohrožení bezpečnosti mých dětí. Děti už mám dost velké na to, aby řekly jaké fotky se jim líbí a chtějí se s nima pochlubit známým a já se většinou řídím jejich názorem. Nefotíme nic, za co bychom se styděli nebo co by bylo z mého pohledu nějak zneužitelné (nahé nebo obnažené děti ani sebe samotné nemáme a těch pár fotek v plavkách od vody si necháváme doma v albu).

kamilka007
16. dub 2014

Dávám fotky na FB - mám tam spoustu výborných přátel, které už kvůli vzdálenosti nemůžu vídat, ale chceme o sobě vědět. Ale hlídám si, aby na nich nebyla dcerka odhalená, nedej bože takové to focení "můj první bazének", kde je vidět úplně všechno. 🙂 Pokud se týká soukromí mé dcerky (už to spojení mi přijde zvláštní) - já taky nejsem naštvaná, když mě kamarád označí na fotce, a malou vidí jen ti, kdo mají, takže tolik to u nás neřeším. Na ulici, v MHD, na fesťáku ji vidí daleko víc lidí, takže spíš hlídám, kde je, než jestli se neurazí, že ji pak na síti uvidí moji kamarádi. Ale tu nahotu bych rozhodně nepodceňovala, to vidím hodně často i tady a je to fakt hazard.

madulinka
16. dub 2014

@danuska23 ja jsem mozna paranoidni...kdyz vidim prihlasku do skolky a ta je podminena vetou, ze souhlasim se zverejnovanim fotek porizenych v materske skole...sakra nesouhlasim! A kvuli tomu tam nasi holcicku nevezmou? Ja sama nejsem zastancem zverejnovani fotek presne jako zakladatelka. Nevystavuju fotky sve ani sveho muze ani nasi dcery...je to proste nase soukromi a bohuzel vim, co muze zpusobit vystaveni fotek na verejnych sitich... a to se mi nelibi, proto to nepodporuju ☹

duvi21
16. dub 2014

@danuska23 Mam podobny postoj. Je pravda, ze jsem se tu rada podivala na nektere fotky i z porodu, je to dojemne a libi se mi ty fotky, nepremyslela jsem v tu chvili, nad nicim, ale sama bych ty fotky nezverejnila. Mam pribuznou, ktera ma nadhernou dcerku a jeji fotky na fb a vzdy jsem se ji divila, ze se neboji. Dnes nikdy nevite, kdo na to kouka a s jakym zamerem a nemusi jit jen o pedofily. Fotka dana na fb napr., je pry uz navzdy tam "nekde" na siti a trvale odstranit uz pry nejde.Nevim, nakolik je to pravda, ale fotky sveho ditete na internet taky davat nebudu. Starsi dcery maji svuj fb, zverejnuji se samy, tam jsem jen hlidala, aby se nejak neodhalovaly (tem 15letym to dnes prijde casto normalni, nechapu). Zakazat uz jim to nemuzu. Uz jsou hooodne velke, jedna dospela 🙂 Ale dobry pocit z toho nemam.

majka1niky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sarkar
10. kvě 2014

Ahoj. Fotky dcerky (jen v menší míře, ne 10 fotek denně) dávám na facebook, kde mám striktně nastaveno, že je můžou vidět jen přátelé a ty jsem po porodu dost eliminovala, takže jsou tam fakt jen dobří známí, většinou jde o matky s dětmi. Většinou se mi povede vyfotit něco hodně zajímavého, co lidi pobaví, nemám tam tisíc fotek jak se dcerka jen tak usmívá nebo spí, to mi přijde o ničem. Dávat fotky někam mimo zabezpečenou síť se mi příčí. Sem na MK jsem pár fotek taky dala, ale už pěkných pár měsíců nepřidávám, tak nějak nevidím důvod. Fotky z porodních sálů se mi nelíbí, přijdou mi příliš soukromé na to, aby byly zveřejňované.
Takže za mě - všeho s mírou 🙂

mafeska
1. čer 2014

za mě všeho s mírou, mám album dcerky i na FB kde je mohou vidět pouze moji přátelé mezi nimiž jsou hlavně členové rodiny mé a mého přítele a nejbližší přátelé u kterých mi nevadí když se na ně podívají.
Nahé fotky dcerky nedělám.
Pro zveřejnování fotek z porodního sálu s někdy zakrváceným miminkem a polonahou maminkou nemám pochopení, upřímně, neukázala bych je ani rodině, je to pro mě hodně intimní a ani sem nechtěla aby mě přítel takto fotil.
Fotky kde jsou členové rodiny nezvěřejňuji.

kolibriik
25. čer 2014

nevím, jestli se to hodí i do této diskuze, ale mohly by jste mi poradit, jak bezpečně dávat fotky dětí na web. Mám několik hodně dobrých kamarádek roztroušených po světě, babičky, dědečkové i tetičky a strejdové jsou po celé republice a neustale me prosi o fotky, ktere cas od casu posílám mailem. Přemýšlela jsem nad založením blogu, do kterého by mohl nahlížet pouze pozvaný okruh přátel. Teď zase ale byla aféra, že jsou různé organizace, které scanují všechny fotky na internetu právě s touto povahou a dělají si databáze. Říkám si, že když posílám fotky přes mail, tak pokud se k nim někdo bude chtít dostat, nejpíš si je ode mě vytáhne zrovna tak jako ze zaheslovaného blogu. Co si o tom myslíte? Vím, že to zní paranoidně, ale dnešní doba taková prostě je, takže to taky řeším.

jarunkaxyz1
27. črc 2014

Holky, mimochodem, myslíte, že mám jako matka nárok na to, abych tchýni a švagrové "zatrhla" dávat na svůj FB profil veřejně viditelné fotky s mými dětmi? Nějak se mi to pořád míjí účinkem......

mafeska
13. zář 2014

@jarunkaxyz1 já myslim že máš, kor když je tam vystaví veřejně. taky by mi to vadilo.

jbzirafa
27. dub 2015

naprosto souhlasím, nemám facebook či podobnou výkladní skříň - nepotřebuju to, s rodinou a kamarády si volám, píšu a když chci poslat fotku, mám email. svým občasným vyjádřením názoru na tomto serveru překonávám sama sebe. nemám zájem, aby se někdo vyjadřoval nad fotkami mého dítěte a rozplýval se nad jeho roztomilostí - to přece vím sama, vždyť jsem jeho máma. ani nepotřebuji jiný projev účasti nad drobkem. takže foto dětí na internetu z mé strany určitě ne. něco jiného by to bylo třeba v případě nějaké školní akce, soutěže, tam by to bylo asi pochopitelné pro mě. svým způsobem tablo ve výloze je také dost konkrétní vystavování ale to už trochu jina kategorie..