Alkohol v I. trimestru. Může ublížit?

belucie
30. pro 2006

Ahoj těhulky nebo ještě netěhulky...
Po přečtení pár článků na internetu mi naskočila husí kůže. Jsem totiž v 8. tt a moc lidí to ještě neví. Teď před Vánocemi a během svátků se pořád něco slaví (v práci, s rodinou, s přáteli) a já, abych nebyla nápadná, jsem si častokrát dala trochu vína nebo Cinzana. Je to sice jen 1 až 1,5 dcl, ale průměrně tak 4x týdně. Myslela jsem si, že tak malé množství nevadí, ale teď si to vyčítám a říkám si, jestli to nemohlo nějak ublížit miminku. Máte s tím nějaké zkušenosti? Prosím poraďte...

markytkaaa
31. pro 2006

Jako snažilka a skoro těhulka se domnívám, že alkohol v "míře", kdy ti opravdu není špatně, není nijak škodlivý a pokud se maminka cítí dobře, není důvod aby se dobře necítilo i miminko 🙂

jess
31. pro 2006

Já bych alkohol pro jistotu omezila úplně i ted' v začátku,alkohol může vážně poškodit vývoj plodu.A člověk nikdy neví co se vevnitř děje.Já myslím že tak malé množství a ne silného alkoholu nebude mít žádné následky,ale radši nepít.Já ze začátku těhotenství hledala všemožné výmluvy,pprotože to že čekám mimčo,se rodina dozvěděla až nekdy v pát=ém měsíci 😀

kristi
31. pro 2006

prosim te, bud v klidku, ja jsem to nevedela do 7 tydne a kdyz jsi vzpomenu, jak jsme v lete kalili, tak bych se musela jit odstrelit....

jess
31. pro 2006

kristi: to je fakt 😀 na úplném začátku těhotenství,kdy jsem to netušila,jsem si taky popila,ale nijak extrémně zas ne. Ale když už jsem to věděla,tak už mi to nedalo,a vyvarovala sem se alkoholu.

laura.
31. pro 2006

ahoj holky, já mám taky v tomhle trochu černé svědomí 😠 😎 ještě než jsem o těhotenství věděla jsem absolvovala asi 3mejdany, bylo to ale zhruba týden až den před oček. menstr.tj. ten čtvrtý kdy o těhu jetě nevíš.proste se to v té době nakupilo 🙂 a rozhodně to nebyly 2 nebo 3deci ale víc ☹ teda ne že bych se opila, jen lehce do nálady 🙂 naštěstí piju jen víno a spoustu minerálek a jídlo.atd...dr, mě ujistil že je to tak u 90% těhotných a že příroda se zařídí sama..
belucie: zkus pít to nejslabší, třeba cinzano je dost silné tak radši víno a hodně ředit vodou..já se (zatím 🙂 ) u tchyně vymlouvám na to že jsem tak přejedená a přepitá že bych asi usnula kdybych toho vypila více🙂 no a myslím, že to deci v tvém případě opravdu nevadí, ikdyž je často 🙂

vladunka
31. pro 2006

ahoj holky,než jsem tenkrát zjistila,že jsem těhotná,tak jsem absolvovala pár mejdanů a taky toho trochu víc vypila,ještě jsem měla česrtvý piercing a párkrát jsem si vzala lék na bolest 😎 😠 ale myslím si,že to Klárku nijak nepoznamenalo 😀

chechta
31. pro 2006

Ahojte holky já teda moc nepiju takže v těhotenství nebudu pít vůbec - ale kolikrát i teď hledám různé výmluvy, protože prostě lidi nechápou, že doopravdy pít nechceš - takže jen tak pro radu, beru nějaký léky ( ATB atd - takže pít nesmím), řídím - pak většina lidí dá pokoj 😉

kristi
31. pro 2006

ja si taky myslim, ze mala bude uplne v pohode...

mmmk
31. pro 2006

Jsem zatim snazilka, ale ted se mi proste pit nechtelo, takze jsem ukecala manzilka, at jedeme autem a vymluvila jsem se, ze ridim. Tak ostatni rekli "skoda" a dal se tim nikdo nezabyval. A nebo vymluva na leky neni spatna 😵

qualka
31. pro 2006

Já mám kamarádku a ta o tom 4 měsíce nevěděla a pila,kouřila docela dost.Téměř každý víkend a holčička se jí narodila o 2 měsíce dřív...měla nevyvinuté plíce a špatně dorostlé nožičky...ale teď už je to lepší.

belucie
autor
31. pro 2006

Holky děkuju, docela jste mě uklidnily. Až na qualku, ale to rozhodně není můj případ. Teď už se budu přece jen víc snažit se alkoholu vyhýbat...

eho
31. pro 2006

Já jsem si vždycky myslela, že v těhotenství vůbec pít nebudu, ale už jsem si asi dvakrát dala cca. 1 deci sektu, doplnila jsem to půllitrem vody, to nemůže škodit. Jinak používám výmluvu, že beru homeopatika a nesmím na ně pít, mé okolí ví, že jsem měla přísnou dietu, tak do toho nešťourá. Co mě štve víc je to, že jsem si v den očekávané MS vzala jeden Panadol Extra, protože jsem měla neskutečné MS bolesti. Věřím, že to nevadí, protože to bylo jen jednou...

belucie
autor
31. pro 2006

Tak to asi MS bolesti nebyly, viď? Ale myslím, že to je zanedbatelné, pokud by to plod nějak poškodilo hned na začátku, tak myslím, že by se už dávno nevyvíjel dál, buď klidná.

qualka
31. pro 2006

belucie:Nechtěla jsem tě vyděsit,ale né vždycky se nic stát nemůže.Beru holky,co o miminku nevěděly,ale když už o tom víš,tak je lepší si vymyslet nějakou výmluvu,než riskovat,že se něco miminku stanu.Vážně nikdy nevíš.Tomu malýmu může ublížit cokoliv,nedávno jsem zrovna četla,jak může plodu ublížit těhotenská cukrovka 😉

vladunka
31. pro 2006

v 7 měsíci jsem ležela v nemocnici,protože jsem krvácela,byla tam se mnou holčina,byla tak v 8 měsíci,která si zapálila cigaretu i na záchodě přímo na gynekologickém oddělení,když na to přišli sestry udělali velký humbuk a ona podepsala revers a šla domů,byla to velká kuřačka a jak jsem se potom dozvěděla,tak porodila holčičku dříve a ta měla sotva 2 kg 😒

draga
31. pro 2006

belucie ahoj i já ti chci podobně jako Kristi napsat, že mé první tt těhu byly aniž jsem vůbec tušila, že jsem těhu... letěla jsem na dovču do Tunisu a večer co večer si dala vínko a hlavně jsem i hodně kouřila....četla jsem někde na netu, že většina maminek pokud nejsou snažilky a vědomě se snaží otěhotnět většinou na začátku tohle právě vůbec neví ...já sama si teď sem tam dám pivko, dneska budu připíjet šampáňem ale musím s mírou aby mi už nevyvolalo předčasný porod 🙂)) jinak kouřit jsem přestala hned jak jsem měla těhu potvrzené....přeju hodně štěstíčka a zdravíčka ve tvém těhotenství a dneska si krásně užij silvestra, protože už příští rok to bude vše jiné 🙂)

jana.1
31. pro 2006

Belucie, pokud víš, že čekáš miminko, tak nepij. Tu decku vína sem tam můžeš klidně postrádat. Názory ostatních tě přece nemusí zajímat. Někde jsem četla, že snad v Itálii nebo Španělsku si těhule klidně dají po obědě skleničku vína. Ono to zas tak nevadí, ale proč to dělat... Já jsem nic podobného neřešila, nepiju už delší dobu, protože mě z toho začínala po chvíli nějaká migréna a bylo mi špatně - někdy i bez pití (nedovírala záklopka + jsem měla zánět dvanácterníku). Nejdříve do mě šťourali, to je jasné, ale pak si zvykli. Řekla jsem, že nechci, aby mi bylo špatně nebo že mě bolí hlava a poslední dobou jsem stejně jezdila autem. To jsem pak zas poslouchala, ať přijedu autobusem nebo taxíkem. Ale docela to fungovalo. Pak už jsem se ani nenamáhala nic vysvětlovat a říkala jsem jen, že psrostě nechci, že si dám čaj a hotovo.
Měsíc jsem nevěděla, že jsem těhotná a kouřila jsem a chodila jsem spát pozdě kvůli učení. Teď z toho opravdu nemám moc dobrý pocit a také jsem si pěkně nadávala.

gedren
31. pro 2006

Netrap se, nejak to dopadne, pokud by dite bylo alkoholem poskozeno, telo ho odboura samo, tzn. neodbouralo-li, pravdepodobne to bude OK. Ale Ty asi nechces, aby ho odbouralo, takze jak pisi ostatni, vis-li, ze jsi tehotna, nepij! V prvnim trimetru vubec, v dalsich tak deci vina nebo maly pivo jednou tydne by melo byt OK, ale fakt jen jedno a s jidlem. A idealne vubec nic.

Na mejdanech se vykecej, ze beres leky, ridis, je Ti blbe apod., nebo tam vubec nechod, zdravi Tvyho detatka je prece dulezitejsi!

Spousta lidi neco vypije, nez o tehotenstvi vi, ja nejsem vyjimkou, taky jsem mela par piv, ale kdyz uz to vi, tak neni duvod zbytecne riskovat.

womann
31. pro 2006

Netrap se,ja nez jsem o tom vedela,tak se mi to stalo taky,a Dr.rikala,ze je to v poho.Ze by se zenska musela omezovat cely zivot,jestli nahodou neni tehotna,nez to zjisti.Ze v takhle malem mnozstvi alkohol neublizi.Tak bud v klidu,poplasne zpravy o predcasnych porodech a jinych tragediich moc nepovzbudi,myslim,ze Ti ted zrovna nepomuzou.Stejne to neni tvuj pripad,nejsi zadna alkoholicka,a ve vetsine knih o tehu tvrdi,ze decka,nebo dve neskodi.Bud v klidu,stres podle meho nazoru ted muze uskodit mnohem vic...A reci kamaradka to a ono...stalo se...slysela jsem...Kasli na to 😉

rova
31. pro 2006

Ahoj, tak já jsem bohužel netrpěla těhotenskýma nevolnostma apod, takže předminulého Silvestra jsem nevědouc o mém těhotenství - pěkně prokalila s přáteli - to už jsem byla někdy v půlce druhého měsíce! 😒 O bříšku jsem se dozvěděla pár dní po Novém roce a v tu chvíli si vzpomněla na to nemalé množství vodky a šampáňa..no nebylo mi z toho dobře.. 😒 Ale malá se narodila (snad!) v pořádku s 3 600g a ještě jsem přenášela, takže jsem si pěkně oddechla. ale jinak pití v malinkém množství se i v těhotenství doporučuje, takže v tvém množství bych to neviděla černě 😉

semi
31. pro 2006

ahojky,ja u prvního dítěte,oslavila moje a manželovi narozky,taky zapila řidičak,a to vsechno fakt pořádně,když jsem se dozvěděla,ze jsem těhotna,tak mě malem kleplo a cely těho jsem měla hrůzu jak blazen,ale kloučka mám velmi chytryho,vse bylo uplne ok,takže myslim,že i když říkaj,že prvni trimestr je nejhorší,tak každej zhřeší než se o tom doví.. 🙂

januskaababoo
31. pro 2006

Ahoj, napodobne, jako holky...taky jsem tehu nejak neplanovala, a pila jsem a kourila...a jak rikala nejaka holcina tady, to telo se s tim vyrovna, priroda je fakt docela mocna...

Dulezite je vedet, co s tebou ten alkohol dela...predstav si sve jatra, ony uz jsou zvykla na alkohol a vyporadaji se s mnozstvim alkoholu v pohode, ale predstav si jatra mimiska, ty se i s malym mnozstvim "no, pro tebe s malym", museji vyporadat a bojovat, protoze ty jim ho posles pres placentu, jsou jeste nevyvinuta, takze to je zahul pro ty malinkate jatricka...ja si tedkom o Silvestra cucla od mamci cerveneho vinka (11%), a popijim Birella, na pripitek si cucnu modreho sampana, a zaliju to vodou a hodne...taky dobry... 🙂
Tak kazdy jak uzna za vhodne...bud sva, nenech si nic vnutit a udelej to co uznas za nejlepsi...hodne stesti a to nejen do Noveho Roku... 🙂

lucija76
31. pro 2006

Ahoj, tak koukam ze snad kazda nez zjistila ze je tehu tak 'zhresila' 🙂 coz je uplne normalni. Ja kalila teda docela slusne 😝 Ale jakmile jsem zacala tusit,ze bych mohla byt tehotna,sice jsem dal chodila na akce s prateli,ale nepila jsem. Nasli se lidi,kteri meli kecy,jakoze jestli nejsem nemocna...apod. ale to mi bylo jedno,nechtela jsem riskovat. Jezdila jsem autem a delala priteli ridicku 😀
Maximalne si ted obcas dam decku vina k veceri anebo sklenicku piva,to si myslim ze je mnozstvi,ktere neublizi.

kristi
31. pro 2006

ja mam tedka pred sebou pivko, vcera jsem mela jeste nejakou tu Koskenkorvu s citronovou vodou a o pulnoci kazdopadne dame sampano

alcatko.j
1. led 2007

Tak holky, my jsme nasi Nellinku splodili na dovolene, kde me ani myslenka na miminko nenapadla, tudiz v brisku jsem uz mela malou Nellus, ale nasledujici 2 tydny jsem kourila a to dost, cca 10 cig denne, 2x jsem se opila jak zakon kaze,skakala jsem mega sipky proti vlnkam, az me bricho palilo, spala jsem cca 4 hod denne, chodila jsem na turu, az jsem padala vycerpanim...no a to jsem uz byla v tom...kdyz jsem zjistila, ze cekame miminko, mylsela jsem ze me asi odvezou, pac toto nemohlo nase detatko prezit......a prezilo...vse jsem lekarce rekla, a ona me uklidnila, pokud toto Nellus vydrzela bez ujmy a vypada to(tuk tuk) ze jo, tak uz vydrzo vse a nic se nedeje. 🙂

leniik1
1. led 2007

Mám to podobně jak alča, když jsem ještě nevěděla že jsem v tom, tak jsem na vypila 2 litry burčáku 😉 pak přišlo to špatné svědomí, když jsem se dozvěděla že čekám..S tím spánkem to bylo podobně měli jsme akcičky u ohýnku do pozdních hodin a prostě celkově všechny věci jsem dělala tak co bych nikdy v těhu nedělala kdybych to věděla...Ale stalo se, snad tím Bobci nebudou mít žádnou újmu.

belucie
autor
1. led 2007

Tak holky, koukám, že co člověk, to názor. Moc děkuju za ty povzbuzující, ale i za ty odstrašující. Z každého jsem si něco vzala. Januskaababoo, Tvá rada je skvělá. Opravdu je asi nejlepší být svá a poslouchat své tělo i rozum. Já tak nějak podvědomě cítím, že kdyby to opravdu hodně vadilo, tak by se mimčo neudrželo. Budu se snažit se alkoholu vyhnout, ale na druhou, když na to budu mít velkou chuť, tak si prostě trošku dám. Možná by bylo horší, kdybych si to razantně zakázala a pak se trápila a "slintala" nad každou flaškou vína. Mám víno prostě ráda a patří tak nějak ke mně. To, že má miminko mnohem větší práci ten alkohol odbourat, to chápu, ale to bych taky mohla chodit v roušce, abych nedýchala špatný vzduch nebo bych nemohla vycházet mezi lidi, abych náhodou někde něco nechytla. Nechci být lehkomyslná, ale myslím, že není nic horšího než přehnaně úzkostlivé těhulky, které za celé těhotenství ani nevkročí do restaurace, kde se může kouřit (jednu takovou znám). To si pak podle mě žena to těhotenství vůbec neužívá a pořád se jenom hlídá a něčemu se vyhýbá. Není to přece nemoc, jen jiný stav... 🙂

andreahrbacova
10. říj 2008

holky,vytáhla jsem jedno z témat,jak je to s alkoholem,četla jsem že vinný střik,nemůže v těhotenství uškodit.Ne že bych potřebovala alkohol,ale co myslíte vy?

campi
10. říj 2008

Myslim, ze vinny strik nebo deci vína určitě škodit nemůže. Ani malé pivo - idealne k jidlu. Principiálně je asi jedno, z ceho ten alkohol je, takže prý nevadí ani malej panák, ale to už mi přijde divný.

V prvnim trimestru mi bylo moc spatne, takze mi alkohol vubec nechybel, i kdyz jsem velká vinařka a ráda si ve společnosti dám kvalitní pití. Teď v abstinenci pokračuju, někde jsem četla, že to, co ty odbouráváš 2 hodiny, cítí mimčo i celý den a to mu nechci dělat.

lestep
11. říj 2008

asi bych to s tím alkoholem taky moc nepřeháněla... Občas si srknu od manžela pivo, když jsme někde na obědě. Většinou má nealko, jinak trdý alkohol, tomu bych se radši vyhnula celé těhu a deci vína nemůže uškodit, pokud to není pořád. Nikdy jsem nebyla moc na alkohol, tak mě to teď vůbec nechybí..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru