Amalgámové plomby a těhotenství. Škodí?

annano
19. čer 2008

Ahoj těhulky,zajímalo by mne, jaký je Váš názor na amalgámové plomby v těhotenství. Vyděsil mne článek,kde píší,že z plomb se uvolňuje rtuť, která je škodlivá pro lidský organismus.Ani ne tak pro zdravého člověka,jako pro těhotnou ženu, přináší to prý riziko pro plod. Jsem z toho trošku tedy vyjukaná, vzhledem k tomu, že mám alergii na plomby bílé, tak mám v puse amalgámu docela tedy dost. Budu se těšit na vaše názory.
Anča

bolk
19. čer 2008

Ahoj tak pokud mohu tak bych tě uklidnila.
Amalgámy jsou v dnešní době běžně používané a škodlivost pro plod je velmi nízká. Nejvyšší riziko - pokud to tak lze vůbec nazvat je při odstraňování starého AMG a větší zátěž je to pro zubaře než pro maminku. Mnohem vyšší příjem rtuti než z odstraněného amalgámu je například z některých mořských ryb. Samozřejmě pokud by nastal extrémní případ a muselo by se odvrtávat více výplní z AMG, určitá zátěž pro organismus tam je, ale že by došlo k poškození plodu je hloupost. Ono je potřeba ty články brát občas s rezervou. Vím o čem mluvím protože se v tomto prostředí dost pohybuji 🙂. Už vůbec není riziko pokud již v ústech amalgámy máš. Ty jsou v podstatě úplně neškodné. Rtuť se z nich může uvolňovat pouze v přítomnosti jiných kovů a to opět v minimálním množství. AMG je dokonce v některých případech lepší volbou než výplně bílé. Takže hlavně žádný stres. Ten je možná horší než ten amalgám 🙂. hezký den

uci
19. čer 2008

nuz ja som videla reportaz, kde samotni zubary nedoporucovali robit v tehu amalgamove plomby, ale myslim, ze ked uz ich mas v puse, tak s tym uz nic nenarobis - ja ich mam tiez hodne a hodne chodim aj k zubarke pocas tehu ale ani ona sama mi plombu nechce dat, ze az potom, teraz mi dava len tie vlozky do zubov, takze si myslim, ze staci ked si len nedas robit nove plomby, s tymi starymi sa netrap

kacka.va
19. čer 2008

annano, tak si připlať za tu, co je v ní té rtuťě méně.

andos
22. lis 2015

teď jsem dočetla tento článek http://www.rizena-detoxikace.cz/zubni-plomby/ a nevím, co si o tom mám myslet... jsem v 2. měsíci těhotenství a minulý týden se mi ulomil kousek stoličky, v úterý mám jít k zubaři a vůbec nevím, zda si tam dát amalgám nebo tu bílou výplň...

abcd987
22. lis 2015

@andos v těhotenství se mi docela dost začali kazit zuby, stoličky se mi po kouskách drolily a zubař mi tam vždy nacpal tu normální amalgámovou. Bílé plomby se prý na zadních zubech dlouho neudrží a mají tendenci vypadávat.

andos
27. lis 2015

@abcd987 tak já nakonec dopadla tak, že jsem dostala nějakou náhradní výplň dočasnou, kterou mi bude zubař měnit, do té doby, než porodím a poté mi teprve dá tu amalgámovou, musí mi prý udělat rtg. a ten v těhotenství nesmí...

abcd987
27. lis 2015

Asi teda máte nějaký hlubší kaz. Určitě jste si oddychla. U mě se ty 2 stoličky po porodu pěkně rozdrolili a zhruba do půl roku mi dal "umělé". Řekla bych, že do roka se to nějak ustálilo a teď žádné větší problémy nemám. Těhotenství dalo zubům docela zabrat. Snad vám to do porodu vydrží 😉 a další problémy už nebudou

danchacha
28. lis 2015

Tak ted jste me pěkně postrasili, me začaly zuby bolet hned se začátkem těhu a bylo potřeba vyčistit kanálky (takže předtím odvrtat amalgám a pak znovu zaplnit...a lékaři ani jeden (zubarka ani gynekolog) nic nerikali - bavili jsme se tedy hlavně o lokální anestezii, o amalgámu vůbec.

andos
28. lis 2015

@danchacha těžko říct, kde je pravda... já osobně mám k tomu nedůvěru a zaráží mě, že Norsko i Dánsko už amalgám zakázali a tady u nás se vesele amalgámuje dál....je to ostatně jak se vším s očkováním apod. lékařům je to téměř jedno, jejich zdraví to není.. Jinak teď u toho vrtání mě zubař přemlouval k injekci, vzhledem k tomu, že to mám až k nervu, tak jsem si ji teda nakonec nechala dát, i když tvrdil že slabší a jen půlku stříkačky.. i tak si myslím, že to v těhu není ideál...

panikvidova
28. lis 2015

Ahojte, jsem z oboru a amalgám škodlivý není, to že se dneska už tak moc nepoužívá je jen tím, že ho postupně nahrazují bílé výplně. Bývá indikován u zadních zubů, kde je žvýkací tlak větší a některé bílé výplně by to nevydržely, ale i některé z nich se dají do zadního úseku zubů použít, záleží na konkrétní situaci. Takže se nebojte 😉

danchacha
28. lis 2015

@andos jojo, to si taky myslim, ale snažila jsem se o zrovna o těch injekcích hodně toho i číst a docela se, že do plodové vody se dostává opravdu naprosto nepatrné minimum a hlavne, že pro miminko je mnohem horší adrenalin, který se při bolesti uvolňuje... A to mi přijde docela logické, takže i kdyz jsem váhala, tak tu naredenou dávku jsem si nakonec taky nechala dat a jsem ráda. Zas nechci být ta, která už z principu lékařům vůbec v ničem nevěří. No a ten amalgám... Jako říkám si, že naše maminky, babičky jej taky měli a jsme zdraví, tak snad.... Co už mi ted jiného zbývá, než věřit, že to bude ok🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru