Antidepresiva v těhotenství. Můžu je užívat?

dagina
17. kvě 2007

Ráda bych se některé z vás zeptala, jaké máte zkušenosti použ. antidepr. v těhotenství, nebo teprve ve snaze počít dítě. Byla jsem za posledních několik let vystavena extémě stres. situacím, a následkem toho všeho jsou stavy úskosti, lehké deprese. Vzhledem k tomu, že se snažím otěhotnět, není dobré začít s antidepresivy. Zatím jsem u žádného lékaře nebyla, a raději bych volila jen obvodního. Hledala jsem nějaké info na internetu, tam tedy opravdu antidepr.nedoporučují, pouze v případě, že stav pacienta je natolik vážný, že by se mohlo riskovat riziko poškození plodu. Za úplně vážný případ se nepovažuji, ale tyto stavy mi dost znehodnocují život. Navíc má neplodnost k mému stavu nepřidá. Budu opravdu moc ráda za každou zkušenost či názor. Moc dík

duratlicka__2
12. led 2010

Ahojte! Ja beriem antidepresiva uz druhy rok a tiez by sme chceli babo. Nebojim sa, ako na tom budem, ked ich vysadim. Skor sa obavam poporodnej depresie. Neviete, je tam vyssia pravdepodobnost pre tie zeny, ktore mali depresiu uz v minulosti?

mitote
26. pro 2010

ahoj holky, snad se tohle tema trochu obnovi 🙂 my chceme s manzelem prestat uzivat antikoncepci (kondom) nekdy za rok, pred vanoci...nicmene uz nekolik let beru antidepresiva a psychiatr me rikal, ze v tehotenstvi neni dobre je brat, takze bych je chtela postupne behem roku vysadit, snazila jsem se o to uz vicekrat, ale vetsinou se zhorsily deprese...nicmene psychiatr tvrdi, ze je v tehotenstvi ani nebudu potrebovat 😀 znate nejaka rizika proc je nebrat? nebo jaky to ma vliv na mimisky v tehostentvi a pak pri kojeni?

kubaka
27. pro 2010

@mitote zabrus do téma Depresia - tam je všechno, co potřebuješ vědět. Ale stručně a základní věci.
V těhu jsou nejbezpečnější AD typu SSRI (cipralex, Citalec)- serotoninové. V nutných případech se dají brát od 4 měsíce těhu, tedy po ukončení organogeneze . Popř. celé těhotenství . Opravdu se může ale stát, že v těhu hormony tak zapracují, že je nebudeš potřebovat. po porodu to ovšem může nabrat jiný směr. Na kojení ale také vliv nemají a dítě neovlivňují. SSRI mají čistý účinek bez vedlejších účinků.
Nejšikovnější je v době, kdy začnete s pokusy, být už preventivně na nejnižší možné dávce, kterou zašneš ještě snižovat po zjištění těhu. Tak zabráníš prudkému vysazení a tzv. "syndromu z vysazení" , neboli absťáku. Přechod je pak už neznatelný.
Každý doktor má jiný názor na AD a těhu a kojení, chce být krytý, ale obecné doporučení je toto. Depresivní těhotná je pro plod mnohem větším rizikem než případné a málo známé vedlejší účinky na plod. Vyloženě studie na škodlivé účinky myslím ani nejsou - jen doporučení, které AD se mohou a které raději ne či určitě ne. Faktorů, které ovlivňují vývoj plodu je stejně tolik, že nikdy nezjistíš co byl ten vliv a co ne.
Já brala 2,5 ml Citalecu do konce 5 tt, až jsem ho vyrušila do ztracena. Celé těhu jsem pak byla naprosto šťastná, 3 týdny po porodu jsem byla ovšem zpět na 20 Citalecu a kojila jsem spokojeně 9 měsíců. Maličký je zdravý a veselý kluk. Serotoninu má v mozku opravdu dostatečnou zásobu - myslím, že je to následek hlavně spokojeného těhotenství.

mitote
27. pro 2010

@kubaka diky za odpoved, ja prave beru Citalec uz nekolik let, uz jsme davku snizili ze tri denne na jeden denne, ale snizujem uz dva roky :-/ byla jsem i na nizsi davce ale dost jsem pak byla depresivni

kubaka
27. pro 2010

@mitote jak tři denně? - a tento druh se bere jen ráno obvykle? Kolik bereš dohromady tedy denní dávku?

mitote
27. pro 2010

@kubaka no na zacatku jsem brala dva rano a jeden v poledne a pak jsme to snizovali a snizovali a ted mam jeden rano 🙂 jinak jsme snizovali po pulkach

kubaka
28. pro 2010

@mitote já myslím na gramy - jsou různé

mitote
28. pro 2010

myslim 20mg

mitote
28. pro 2010

@kubaka myslim 20mg

martule20
14. led 2011

@kubaka Jé, to je krásný, vyčerpávající příspěvek 🙂 Ty jsi vždycky byla taková hodná rádkyně,
jeden čas jsem chodila k vám na forum deprese a vždycky jsi pomohla a poradila 🙂
Tak jen tak dál, tyhle informace jsou hodně potřeba 🙂 Já teď řeším, jestli s anamnézou
deprese (dva roky na AD) mám šanci na PN v druhém těhu... ale to už je v jiné diskuzi 🙂

kubaka
15. led 2011

@martule20 já si myslím naprosto.

martule20
18. led 2011

kubaka tak já doufám, že si to moje dr.bude myslet taky 🙂 Ve čtvrtek jdu na první kontrolu, tak uvidíme, co mi na to řekne, ještě jdu příští týden k psychiatričce, tak bych to kdyžtak zkusila nějak navrhnout jí. Pak napíšu, jak jsem dopadla. Zatím přeji všem krásný den

detatko
23. pro 2011

Ahoj holky,chtěla bych se zeptat jestli jste některá používali AD Citalon.Já před 2roky brala Citalon na panickou poruchu,postupně vysazovala až jsem byla bez nich a bylo mi fajn.Jenže jsem otěhotněla,cítila jsem se skvěle ale ted jsem v 6.měsíci a vrátilo se mi to znovu,ty hrozné stavy které jsem myslela že už jsou za mnou.Po poradě s psychiatřičkou jsem začala brát citalon 20 jen půlku jednou denně a ted jen čekám kdy žačne učinkovat,jsou to hrozné stavy.Jen mám ted strach jak to bude dál,jestli s tím budu moci kojit,jak to zvládne mimčo a jak to bude po porodu,mám srtach abych nemela tu laktační psychozu.Prosím poradte kdo máte zkušenosti..

ivousek1
29. čer 2013

Zdravím všechny, moc ráda bych obnovila diskusi - snažíme se o druhé dítko a beru antidepresiva. Budu se je snažit na těhotenství vysadit, ale nevím, jak to budu zvládat. Není zde na tom někdo podobně, že bychom se mohli vzájemně podporovat?

jennyska
19. lis 2013

Ahoj @duratlicka__2 @ivousek1 @detatko @martule20 @mitote @duratlicka__2 @dagina

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti s depresí a antidepresívy, ať už to v těhotenství, po porodu a nebo obecně do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme? Stačí svou radu, tip, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/deprese/ a pomoci tak všem ostatním ženám, které si právě prochází stejným obdobím a hledají radu, podporu, pomoc apod. 🙂

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji fajn den.
Janča

PS: Přispět může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! 😉

21288
25. lis 2013

Ahoj,pokud mohu jako zdravotní sestra (psychiatrická) něco málo poradit,tak je to určitě návštěva lékaře.Pokud nikam nedocházíš,tak mít psychologickou nebo psychiatrickou péči v dnešní době je řekla bych naprosto normální.Dokonce já sama mám vlastní zkušenost s tím jak umí duše dát do nepořádku tělo a pokud se jedná o těhu,platí to stonásobně 🙂

21288
30. lis 2013

Ahoj,záleží na co se berou a jaké jsou..každopádně pokud je lékař doporučí,neviděla bych v tom problém 🙂

pampalin
2. pro 2013

Holky, písnu jen svou zkušenost.
AD mi byla nasazena znovu v květnu tohoto roku. Teď, když jsem zjistila, že jsem podle testu těhotná, jsem volala svému obvoďákovi a ten mi řekl, že pokud jsem tedy opravdu těhu, tak ať ty léky vysadím, ne postupně, ale naráz. Bralal jsem Venlafaxin 150mg 1-0-0 a po vysazení to byl teda mazec. V hlavě jak v polepšovně, nic moc. Ale psychika v pohodě. Teď už je to po více než 10 dnech celkem v pohodě. Takže jsem bez léků, ale kdyby cokoliv, dají se brát určitá AD i v těhu a vždycky se nasadit dají.

talyna
23. pro 2013

už několik let se léčím s depresemi,chtěla bych miminko a zkouším vysadit léky,je to ale těžké,paní doktorka mi předepsala seropram,to co píší v příbalovém letáku je strašné i když ona tvrdí že je mohu brát a ted nevím věřit lékaři a lék užívat nebo trpět a tím pádem se i těhotenství nemusí dostavit.Proto prosím nemáte někdo nějaké zkušenosti s tímto nebo jiným lékem,než jsme uvažovali o miminku brala jsem escitil 😢

lucijeje
31. pro 2013

@talyna .... ahoj, přečti si výše příspěvek @kubaka, je v něm obsažené vše .... taky se touto otázkou zabývám, takže chápu 😉

talyna
31. pro 2013

@lucijeje Ahoj,děkuji. i když brala jiný druh léku než já,ráda jsem si to přečetla a určitě to uklidní.Protože zjištuji že já tedy zatím vysadit nemohu ☹

lucijeje
1. led 2014

@talyna ... ten seropram má účinnou látku citalopram, která je účinnou látkou i v citalecu, který brala kubaka .... je to všechno hodně podobné, jen to má jiné obchodní názvy 😉 .... držím palce, taky válčím, tak neboj 😉

kubaka
4. led 2014

Mám nové informace - někteří doktoři zastavují laktaci i u Citalopramu. Ono se vylučuje kolem 5 % do mléka, což je mizivá dávka. Tak malá, že nikdo ani nezkoumal, jaký to má dlouhodobý vliv na dítě, protože se nezaznamenal důvod, proč se to mělo zkoumat, ani v dlouhodobém horizontu. Podle mého laického odhadu - i kdyby těch 5 procent mělo nějaký nepatrný vliv, tak bude mít akorát vliv antidepresivní - mimi bude spokojenější. Pokud se pak bude odstavovat postupně, tak se bude odvykat i mim. Problém by - možná - mohl nastat, pokud by se odstavilo ze dne na den a mimi by bylo vystaveno přechodnému tzv. syndromu z náhlého vysazení. zažila jsem to, je to nepohodlné, ale odezní ty stavy za pět dní. Já jsem odstavovala celý měsíc, žádné jevy jsem na malém nepozorovala. Je mu 7 a je to vyrovnané, psychicky odolné a veselé dítko.
Ještě podotýkám, že cipralex je považován za zastaralé AD, už jsou na trhu modernější, s menšími vedlejšími účinky.

iva_kucerova
16. zář 2014

Nevím, jak vám, ale mně psychiatr rovnou řekl, že pokud by šlo o jeho rodinu, antidepresiva v těhotenství by rozhodně neschvaloval, ani stará, ani nová, protože ještě nejsou pořádně vyzkoušená a neví se, jak můžou působit na mimčo. Sice teda netušim, jak to budu dělat, až budu chtít znova otěhotnět, ale rozhodně je chci předtím vysadit. Beru Esoprex 10 mg a večer Mirtazapin 15 mg.

kity1989
20. říj 2014

Já jsem Cipralex vysadila, co jsem zjistila, že jsem těhotná a byl to opravdu "geniální" nápad. Chvíli jako dobrý, ale pak přišly deprese, sebevražedné myšlenky a já byla několik měsíců v háji. Tak se mi je doktor ve druhém trimestru snažil opět nasadit, ale nepovedlo se, protože jsem po CIpralexu zvracela a měla pocit, že chcípnu - vydržela jsem to týden. Ve 34. týdnu mi doktorka řekla, že je nejvyšší čas opět zkusit AD nasadit, beru 11. den 10 mg - zvýším až po porodu, nevolnost je pořád, ale už se to dá zvládnout, na dítě se těším, ale to, co jsem prožívala většinu těhotenství, bych nikomu nepřála. Pravidelně beru celé těhotenství ještě antipsychotika, brala jsem stabilizátory nálady, krátce hypnotika, benzodiazepiny můžu omezeně, ale již nepotřebuji. Ono dítě může být chtěné a plánované a pak ty hormony udělají své a riskovat to, že i s dítětem vyskočím z okna, to fakt už nikdy. Další těhotenství bych nikdy AD nevysadila, jen je třeba snížila na těch 5 mg. Radši je nasadím dva měsíce před koncem těhotenství než pak je nasazovat s dítětem v ruce, aby mi bylo zle. Rizika pro mě jako pro matku jsou vyšší než pro plod, malá se vyvíjí podle všech ultrazvuků a testů správně, nemám téměř žádné těhotenské potíže, jen ty první 4 měsíce mi bylo strašně zle), ale pak už dobrý, až teda na tu psychiku. Takže za mě antidepresiva v těhu rozhodně nevysazovat, také jsem si myslela, jak v těhu budu konečně šťastná, ale ono houby. Né vždycky jsou věci tak, jak si člověk představuje. Pro mě je těhotenství fakt strašné období. Už se na tu moji malou berušku ale těším a věřím, že je to silná osobnost a že bude v pořádku. Mám prý nejlepší psychiatričku ve městě a bývalý psychiatr je z jedné dost dobré pražské kliniky, které se zabývá výzkumy a prostě jim věřím.

diiia
28. črc 2017

Ahoj žienky. Brala niektorá z Vás AD počas celého tehu ? Ak áno aké ? Ďakujem 🙂

iva_kucerova
2. bře 2018

@diiia Mně bylo doporučeno vysadit, nebo snížit dávku. Tak jsem to udělala, otěhotněla a přišly stavy, že teď nevím, jestli se vůbec bude těhotenství nějak vyvíjet dál. Jsem čerstvěm, teprve tak 4.-5. týden. Beru zase esoprex půlku ráno a na totální nespavost jsem musela párkrát sáhnout zase po Mirtazapinu a dokonce jsem si musela vzít jednu tabletu Rivotrilu, jinak jsem se snad už chtěla i zabít. Takže.....uvidíme, co z toho bude. Na dnešek jsem se krásně vyspala, v pondělí se uvidí, jestli bude něco vidět na ultrazvuku. Pokud ne, vůbec bych se nedivila, po těch stavech. Jestli se ale mimčo bude vyvíjet dál, stejně bych potratila, kdybych nic nebrala, podle toho,jak mi bylo. Tak buď potratím z léků, nebo se zklidním, vrátím se zase jenom k esoprexu a bude to dobrý. A to jsem tady před lety psala, že bych určitě vysadila....no...kdo nezažije, neví

diiia
15. bře 2018

@iva_kucerova
Ahoj. Ja beriem lieky celé tehotenstvo
Som v 31 tt a bábo je OK 😇
Ako si dopadla u Dr ? Kľudne napíš správu

maii
16. bře 2018

@iva_kucerova hele, vysazovat/snizovat davku se musi hodne, hodne pozvolna. Mne to trvalo 3 mesice a to jsem byla na minimalni davce.

Ssri, takze i escitalopram, se doporucuje vysadit v prubehu tehotenstvi - nejlepe tak, abys byla cista v 3.trimestru. Kvuli tomu, ze novorozenec muze pak mit abstinencni priznaky (matka ne), byt neklidny, plactivy, atd., proste tezsi start.

Nicmene pokud je matce fakt zle, tak to taky neni zadna vyhra. Naopak. Proto chce byt ve spojeni s doktorem, spolu vyvazovat pro a proti a najit nejakou hranici, od ktere ad nebudete vysazovat.

A na vysazeni mas dost casu;) jinak v 5tt nevi vetsina lidi, ze je tehotna, zarodek neni vyzivovan matkou, takze vlastne skoro nic nevadi, pokud to nebi potratova latka vylozene. Bud se chytne nebo ne, leky to moc neovlivni. escitalopram tedy zatim ber, opatrne vysazuj, az bude vse potvrzene a tak, ale v tehu bych se teda fakt vyvarovala benzo-berlicek (rivotril). Co se spani tyce, noo jako hele, za chvili dost mozna budes utahana cely den:D porad se s doktorem, co ma zkusenost s tehotnyma pacientkama a medikaci, klidne jich obvolej vic. Jasne, vetsina ti rekne, ze doporucuje nic nebrat, a je to tak, proste studii na tehotnych neni moc, ale nektere leky jsou generacemi ozkousene, vi se, kolik a kdy brat, aby ten risk byl minimalni.

iva_kucerova
16. bře 2018

@diiia tak to nedopadlo....na ultrazvuku se nic neukázalo, takže revize. Navíc podezření na mimoděložní, takže to udělali laparoskopicky. Ve vejcovodu nenašli nic. Jsem na jedné tabletě esoprexu. Hodlám zase snížit na půlku, ale s tou celou se cítím prostě nejlíp. Jak dávku snížím, i když hooodně pozvolna, časem se vždycky objeví úzkosti....což by se dalo zvládnout, ale jak přijde nespavost (i po jakékoli námaze), jsem v koncích... a co bereš?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru