Antidepresiva v těhotenství. Můžu je užívat?

dagina
17. kvě 2007

Ráda bych se některé z vás zeptala, jaké máte zkušenosti použ. antidepr. v těhotenství, nebo teprve ve snaze počít dítě. Byla jsem za posledních několik let vystavena extémě stres. situacím, a následkem toho všeho jsou stavy úskosti, lehké deprese. Vzhledem k tomu, že se snažím otěhotnět, není dobré začít s antidepresivy. Zatím jsem u žádného lékaře nebyla, a raději bych volila jen obvodního. Hledala jsem nějaké info na internetu, tam tedy opravdu antidepr.nedoporučují, pouze v případě, že stav pacienta je natolik vážný, že by se mohlo riskovat riziko poškození plodu. Za úplně vážný případ se nepovažuji, ale tyto stavy mi dost znehodnocují život. Navíc má neplodnost k mému stavu nepřidá. Budu opravdu moc ráda za každou zkušenost či názor. Moc dík

anatanka
17. kvě 2007

Tak na to ti tezko nekdo poradi. To je vec nazoru, ale nikdo to vlastne presne nevi, at uz psychiatri nebo gynekologove nebo ostatni. Nekdo ti rekne, ze soucasna antidepresiva nevadi, jiny, ze nevadi v tehu, ale pri kojeni ano, dalsi, ze by se nemely brat vubec a dalsi zase to, ze je mensi zlo brat antidepresiva nez trpet depresema...No a ty si z toho vyber. On proste nikdo nevi. Nejsou to zrovna v tehle oblasti moc prozkoumane leky. Asi nema moc smysl se na to nekde informovat.
Taky tu je jeste moznost zkusit homeopatika.

gedren
17. kvě 2007

No ja o tom samozrejme nic nevim, ale jestlis bez antidepresiv dotedka bych vydrzela, urcite bych s nima nezacinala v tehotenstvi. V obdobi snazeni bych si myslela, ze asi napachaji mene skody nez deprese z neuspechu, ale urcite to chce konzultaci s lekarem, nejlepe primo psychiatrem. Jo a priprav se na to, ze hormonalni zahul v tehotenstvi a po porodu Ti taky pripravi zajimavy chvilky, ja nejsem moc depresivni typ, ale prvni mesice tehu byly pro me strasny. Tak mozna bude lepsi, kdyz budes mit trenink 🙂

sage
17. kvě 2007

dagino, ja som psychiatrička (teda tesne pred atestáciou). vies, lahko sa vsade pise, ze vyhnite sa antidepresivam v tehu, ale su aj pripady ked prave kvoli depresii nemoze zena otehotniet alebo donosit babo, takze ten problem ma fakt dve strany.
studie, ktore skumali vplyv antidepresiv (takzvanych SSRI-to su tie co sa bezne davaju) na vyvoj plodu zistili, ze taketo deticky mali o nieco castejsie dychacie problemy. nie su to ziadne strasne cisla, ale kvoli tomu sa davaju antidepresiva skutocne len ak je to nevyhnutne.
na druhej strane je zname a dokazane, ze chronicky stres (co depresia urcite je) brani otehotneniu a skodi aj plodu, pretoze matka ma stale zvysenu hladinu hormonu kortizolu, ktory zle na plod vplyva.

ty ale pises, ze mas problemy s naladou preto, ze si vystavena extremnemu stresu. taketo depresie by sa vobec nemali liecit antidepresivami, na to je ovela ucinnejsia a vhodnejsia psychoterapia. bolo by fajn, keby si mohla zajst k nejakemu psychologovi (nemusi to byt psychiater, doktor) a popytat sa na moznosti psychoterapie v tvojom okoli. ak chces, mozme pokecat aj cez IP.

yenn
17. kvě 2007

Dagi, s antidepresivama bych nezacinala ani v obdobi snazeni, preci jen u nich trva dlouho, nez vubec zacnou fungovat a kdybys pak vysadila, mohlo by to byt jeste horsi. Zkus zajit za psychiatrem a domluvit se. Pokud Te trapi stavy uzkosti, muze Ti predepsat Neurol, nebo neco na ten zpusob ... proste leky, ktere se neberou pravidelne, ale jen pri problemech. Navic, pokud treba konkretne ten Neurol nebudes brat 3x denne rok, tak si na nem ani nevytvoris zavislost. Drzim palce

yenn
17. kvě 2007

A jeste neco...u stavu uzkosti a depresi jsou leky jen doplnek, ale hlavni by mela byt terapie s psychlologem

yenn
17. kvě 2007

Vidim, ze Sage me predbehla 😅 Jen dodam, ze nevim, jestli je mozne jit primo k psychologovi .... ale docela jiste funguje to, ze zajdes za psychiatrem a ten doporuci psychoterapii a vypise zadanku k psychologovi. Nevim, jestli je mozny i jiny postup, kvuli pojistovne...

zabza
17. kvě 2007

Dagina, vice nez antidepresiva ti doporucuji terapii u nejakeho dobreho psychoterapeuta. Na stavy uzkosti, lehke deprese, nebo nespavosti to uricte zabira. Stoji to tedy nejaky penize (u antidepresiv nevim jak to je financne), ale je to investice do vlastiho zdravi a pohody, takze se to rozhodne vyplati.

zabza
17. kvě 2007

Jo a teda taky stoji to nejaky usili. Vysledek se nedostavi hned. Ale zase je oproti antidepresivum trvaly.

beranek
17. kvě 2007

Ahoj, užívala jsem antidepresiva poslední dva roky v minimálním množství. Podle vyjádření lékařky - psychiatričky nemají na těhotenství vliv. Musí se vysadit ale poslední dva měsíce před porodem, pokud chce matka kojit. Podle vyjádření lékařů je mnohem lepší klidná matka bez depresí než vystresovaná, která to přenáší na dítě. Já sama jsem léky přestala užívat před měsícem a nemám žádné problémy.Určitě bych ti poradila svůj stav konzultovat s psychiatrem, protože je hrozné žít s pocity a s myšlenkami, se kterými si nevíš rady.

dagina
autor
17. kvě 2007

Moc vám děkuji za info. Ke psycholožce jsem několik měsíců chodila, sama po několika sezení uznala, že jsem pro ni tvrdý oříšek a tudíž mi poradila návštěvu psychiatra. Dokonce "odsoudila" jakékoliv léčite, homeopaté (v mém případě), že pouze psychiatr má bohaté zkušenosti s léky, které užívají na toto těhotné. Jak jsem již psala, můj stav není zatím vážný natolik (žádné klony k sebevraždě atd.), abych riskovala, možné poškození plodu. Ale jak psala Gedren, těhotenství je velká hormonální revoluce těla, a tudíž by to mohlo mít na mě i třeba na dítě špatné následky. Tady je opravdu každá rada drahá.... 😖 . Lepší by bylo možná snažení o dítě na nějaký čas odložit, ale po tom, co jsem už všechno proto udělala (chodíme do centra asist. reprodukce)a jak dlouho se snažíme, to bych asi psychicky nevydržela. Sage, budu ráda, když pokecáme přes IP. Máte někdo s psychoterapeutem zkušenost??

dagina
autor
17. kvě 2007

Beránku, je možné ty léky co jsi užívala, aby napsal i obvoďák?? Já s tím psychiatrem nevím..., jsme malé město, a těžko by si to někdo vysvětloval jinak než že jsem "cvok". No ale v krajní nouzi jsem připravena i na toto řešení. Ty léky jsi brala od začátku těhotenství??

yenn
17. kvě 2007

Dagi, ano, ja mam 🙂
Me se prave zda prijatelnejsi postup nejdriv psychiatr, ktery urci diagnozu a lecbu a pak teprve psycholog. A prijde mi divne to, co Ti psycholozka rekla, na jednu stranu Tvuj stav neni vazny a na druhou si s Tebou nevi rady?

dagina
autor
17. kvě 2007

Yenn, no právě psycholožka "pouze" radí..., sice její rady rozhodně k zahození nebyly, ale pro mě to je slabota. Ty léky asi nutné budou ☹

yenn
17. kvě 2007

Dagi, obvodak Ti leky zcela urcite nenapise a je to dobre! Nejdriv Te musi odbornik videt a mluvit s Tebou a na zaklade toho urcit lecbu.....na nejake predsudky zapomen, co si budou myslet ostatni je uplne fuk (a jaci ostatni, vzdyt to nikdo vedet nemusi).

webi
17. kvě 2007

Dagi, ja bych k obvodakovi teda nesla. Ten ti predepise neco, co zabere na kratkou dobu a moc se v tomto problemu neorientuje. Na ten Neurol pozor, skutecne na nem muze vzniknout zavoslost a mel by se brat jenom po porade s psychiatrem. Ja bych na tvem miste vyhledala psychologa nebo psychiatra a s nim konzultovala svoji situaci. Asi pro Tebe bude nejlepsi kombinace obou. Jestli se sdydis jit k psychiatrovi ve vasem meste, tak se objednej nekam pobliz. Vim o nekolika maminkach, ktere porodily zdrave deticky na antidepresivech. Je jenom dulezite zvolit ten nejmene skodlivy lek. S nekterymi leky se muze dokonce i kojit (myslim ze je to treba Cipralex a tusim i Seropram). Tehotenstvi je fakt zahul a pokud nebudes v pohode, muze te to dost rozhodit.

anatanka
17. kvě 2007

Ja na terapii moc neverim, aspon mne nikdy nepomohla-mozna kdybych vydrzela dyl... 😒
Ale pripadlo mi to jako ztrata casu a uplne zbytecny. Jako takovy porad placani o nicem.
Ale asi na tom neco bude, kdyz to tolika lidem pomohlo. Ja u toho ale bohuzel nevydrzim.

dagina
autor
17. kvě 2007

Anatanko, já si myslím to samé. Terapie může pomoci jen v opravdu "lehčím" případě a pokud se problém vyskytl náhle např. umrtí někoho blízkého, rozvod, nevěra... . To není můj případ, u mě je to delší životní situací. Může to být dobrá doplňková léčba. Ale řešit se to musí asi trochu jinak. To je můj názor 😒

martule20
14. čer 2007

Ahoj Dagina,
já brala antidepresiva už třikrát. Vždy jsem je vysadila, byla v pohodě, ale jak nastane extrémně zátěžová situace, tak se mi deprese zase vrací. Teď už jsem dva roky bez nich a ťuky, ťuk, v pohodě. Tenkrát jsem se o tom bavila se svojí psychiatričkou a ona říkala, že současná antidepresiva (některá, to by Ti poradil doktor) v podstatě nevadí, ale musíš být pod dohledem. Taky mi řekla, že ony ty hormony v těhotenství udělají své a pokud miminko chceš a těšíš se na něj, tak většinou léky už ani nepotřebuješ.
Ale pokud by došlo k opaku, tak je pořád lepší brát po dohledem psychiatra antidepresiva než skákat pod tíhou okolností z okna ☹ .

melani
23. led 2008

ahoj tady sarka,jsem kadernice a mam desetileteho a osmimesicni dceru,vcera jsem mela zakaznici ktera mi o vas rekla tak jsem byla rada a hned jsem si vas nasla.mam stejny problem tri mesice po porodu jsem zacala mit stavy strachu buseni motani hlavy spatne od zaludku,vyhledala jsem teda psychyatricku a ta mi dala leky Sertralin a rekla ze ho muzu brat i kdyz kojim ja ale nezacala a casem to preslo..ted je laure osm mesicu a stavy jsou zpatky,ale ja se snazim bojovat i kdyz se mi toci hlava boli me zaludek a td,,,,pomalu bych chtela prestat kojit a pak asi budu muset zacit brat leky.detska doktorka taky rika at je beru a kojim...u daniela jsem ale nic takoveho nemela.....bohuzel jsem stale sama pritel je porad v praci resime bydleni a tak hlidani ale mam tak chodim obcas do prace..drzim palce

puna
24. led 2008

yenn,
bohužel dneska Ti antidepresiva klidně předepíše i obvoďák 😖 já pracuju na psych. a vidím strašně často lidi, kterým předepsal obvoďák naprosto neadekvátně AD... není na to žádný omezení, vidím to i na firmách, jak ty svoje léky nejčastěji procpou přes obvoďáky...

iza
24. led 2008

dagina : mámkamarádku co i v těhotenství užívala antidepresiva..ony některé se mohou v těhu užívat...i v porodnici se mnou na riziku ležela paní, co je celé těhu užívala(byla tam kvůli vyvolání porodu). No rozhodně bych to prokonzultovala s tvým doktorem,ale nebála bych se toho

dagina
autor
24. led 2008

Jéje, teď koukám že je tady ještě tato diskuse 😵 . Tehdy to byla taková krizovka (bylo toho na mě nějak moc), jak rychle to přišlo, tak rychle to odešlo. Ale budu ráda, když tato diskuse pomůže i jiným.
Díky

markettka
24. led 2008

Ahoj holky, Dagina jsem ráda, že už je ti dobře. Já se v depresích občas docela utápím, moje máma bere stejne jako moje sestra antidepresiva. Já jsem chodila asi rok psycholožce, nijak zvlášť mi to nepomohlo. Tenkrát mi pomohl přítel, který mě pak ale dost trápil a podváděl a hodil mě do toho po hlavě nazpět. V podstatě nejsou důvody k těmhle náladám nijak vážné (žádné úmrtí blízkého, finanční problémy, týrání....) a přesto mě to hodně obtěžuje. Postupně jsem se přestala vídat s kamarády, chodit ven mezi lidi, nejlíp je mi u knížky, čaje, o samotě, s lidmi, které dobře znám a s přítelem se kterým jsem šťastná. Přesto mi občas bývá hrozně, nevěřím si, všichni jsou lepší než já, hodně věcí mě rozbrečí a někdy jsem hodně silná v pohodě, znám svou cenu, ale je dost věcí o kterých nemůžu mluvit a hned brečím

boobinka
25. čer 2009

holky, sice uz nekojim, ale zajimalo by me, zda AD maji vliv ke vztahu k diteti. Bojim se, ze kdyz bude maly napr plakat, tak mi to bude jedno, atd.

elucinka
25. čer 2009

boobi - já beru AD už skoro 8 let, bohužel to bez nich nejde... Mezitím jsem otěhotněla, porodila, odkojila a malému budou v září 2 roky. Od chvíle, kdy jsme se začli snažit, jsem zkoušela spolu s mou psych.Dr. snižovat dávku až na tzv. udržovací minimum, to beru dodnes a jsem ok. A co se týká tvého dotazu, abys byla v takovém stavu, to bys asi musela brát opravdu vysokou dávku, aby tě to až takhle otupilo...v tomhle případě platí, že mateřské reflexy převládnou nad vším ostatním. Držím palce. 😉

kubaka
25. čer 2009

boobinka - ježiš -to vůbec nééé 🙂 když bude plakat, tak akorát tak z toho nebudeš zoufalá a s mnohem větší trpělivostí k němu budeš vztávat třeba 10x za noc. To nejsou oblbováky!! Když je člověk silný a v pohodě, tak mnohem lépe to uplakané miminko naopak snáší. Já začala brát AD znovu po porodu, protože ty stavy byly šílený a jakmile zabraly, tak jsem byla trpělivá, klidná maminka, co jí nedělalo problém přiběhnout mrňousovi na pomoc kdykoliv si řekl.

kubaka
25. čer 2009

elucinka - psaly jsme současně - taky je beru 8 let a bez nich to nejde, otěhotněla jsem, odkojila a taky funguju na minimální udržovací dávce.
bobi - lepší klidná a spokojená maminka s AD, než depresivní - ta mateřská se pak hodně špatně snáší 😵

boobinka
25. čer 2009

dekuji za odpovedi, toho jsem se bala. Jsem obednana k dr. nebot ze vsech problemu a trapeni co mam, tak bud vybuchnu a nebo se zavru do sebe 😒 navic mam od mala sklony k sebeposkozovani, takze jinak nez s AD to nezvladnu. Navic se snazim byt pred malym v pohode, ale i tak pozna, ze se trapim. Kdyz placu, tak se hned batoli ke me Vojtisek, prituli se a chytne me kolem krku a vysi dokud neprestanu, take zlatecko je.
Nez AD zaberou, tak to chvili trva... jak tu dobu vydrzet?

estinka
3. lis 2009

Dobry den maminky,potrebovala bych vedet neco o antidepresivech pro kojici maminky,obvodak by mi je napsal,jsem uplne vyrizena,mam 10mes.mimco a desne nalady a stavy place,navic chce od nas odejit manzel,ze jsem se zmenila.Je to me druhe decko u prvniho to bylo obdobne,ale tehdy se to bralo jako jen ze vysiluji,ted nam vsem hrozi,ze zustaneme bez taty.Potrebuju vsechno nejak zvladmout a nezblaznit se,protoze to co se deje u nas doma je dost des.Kdyz bude nutne,zastavim i kojeni,jen aby bylo vse trochu normalni,tahne se to uz dva mesice a jsem z toho dost smutna.Dekuji ☹

filipal
3. lis 2009

estinka, pozri si temu depresia, tam pisu aj kojace mamicky ktore beru antidepresiva 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru