Čerstvě těhotná - můžu letět letadlem?

orchidejka
9. srp 2013

Ahoj, prosím vás všechny o radu!!!!
Ráno jsem na těhu testu našla //, poslední MS byla 1.7. a cyklus jsem měla 33dnů. Už asi půl roku máme zaplacenou dovču. Letíme v úterý, můžu letět??? Jsem cca v 6tt. Poraďte prosím. K Dr. zaběhnu v pondělí a uvidím...

hofka1
9. srp 2013

Proč by ne? Létat se nesmí až na konci těhotenství.

orchidejka
autor
9. srp 2013

@hofka1 já někde četla, že první 3 měsíce by se nemělo...

monasek84
9. srp 2013

Pulka lidi ti rekne ze by neletela, pulka ze by letela, konecny rozhodnuti bude stejne jen na tobe.... 🙂 za sebe rikam, ze bych letela, jestli se plod ma udrzet, tak se udrzi....

llluckaaa
9. srp 2013

Přesně jak píše @monasek84, půlka lidí napíše ano, druhá ne 🙂 Já patřím k té druhé půlce.

alamo
9. srp 2013

Asi zalezi taky kam - jestli nekde po Evrope, tak bych letela, kdyby nejaka vetsi exotika, tak bych se vic rozmyslela.

orchidejka
autor
9. srp 2013

@alamo řecký ostrov

gingerone
9. srp 2013

@orchidejka Spousta lidí si miminko přiveze právě z dovolené. Pokud jsi v pořádku zdravotně, neviděla bych v tom problém. Doktorka může zkontrolovat, jestli je těhotenství taky normální (není mimoděložní například). Potom bych si dovolenou naopak náležitě užila, kdo ví, kdy zase bude příležitost někam letět 🙂

orchidejka
autor
9. srp 2013

@gingerone no já taky počítala s tím, že si ho přivezeme až z řecka a nečekaně, ale opravdu velmi nečekaně po 5-ti letech to přišlo o měsíc dřív...

michaelarackova
9. srp 2013

Úplně v pohodě, já byla v 6.-7.tt na Tenerife. Vrátili jsme se minulý pátek. Let ničemu nevadil. Moje dr. mi na to jen řekla, ať si to užiju. Let trval tam 5:15 a zpět 4:20. Když je v pohodě mamka, je v pohodě i mimčo! 🙂

lucieandrlova
9. srp 2013

Je to jak píše Monasek84. Polovina řekne to, polovina ono. A rozhodnout se stejně budete muset s partnerem.
Přesně tohle jsme taky řešili. Měli jsme za 14 dní letět do Karibiku a byly zrovna Vánoce. My téměř sbalení, doma nic na Vánoce, venku zima, my se těšili... A já zjistila, že jsem ve 4tt. Bylo to objednané od září a stornovat to nešlo. Tak jsem zašla za manželem do práce a v kavárně jsme řešili, jestli jet nebo nejet. Jeden doktor mi řekl, že jsem se zbláznila, že mám být v dnešní době ráda, že se mi povedlo otěhotnět, druhý, že jestli to tak cítím, ať klidně jedu. Jedna zdravotní sestra, ať si to odpustím, druhá, že jestli o to mám přijít, tak o to přijdu i doma... Převážila touha tam jet. Na letišti byli ohleduplní, musí se nahlásit, že jsem těhotná a šla jsem mimo bezpečnostní bránu. Let byl tedy děsný. Bývá mi špatně a kinedril se v těhotenství nesmí. A postupně mi přibývaly těhotenské hormony, takže mi bylo často špatně. Někdy jsem se ani v jídelně nenajedla. Rozhodně to chce s sebou prášky proti nevolnostem (já měla mammagood a černé uhlí, pro případ, že se něco špatně sní. Nevím, jestli bych to udělala znovu, ale kvůli tomu, že mi bylo fakt dost zle, což nebývá každému. Ale určitě jsme si odpočinuli a další "dovolená" byla až se 14-ti měsíční dcerou a to už je pak jiné... Rozhodně jsem tehdy chtěla, aby se vyjádřil manžel, zda jet nebo ne. (Kdyby se náhodou něco stalo, ať mi to potom nevyčítá...) tak přeji šťastné rozhodnutí!

kacennnka
10. srp 2013

@orchidejka Ahoj, ked to uz mate zaplatene, a neda sa zrusit, tak by bola asi skoda neist.

Ja som momentalne vTturecku - Teraz som na zaciatku 7tt. Let som zvladla v pohode, trosku ma pichalo v podbrusku ale fajn.
Co je ale horsie, od pondelku mi je neskutocne zle. Celodenne nevolnosti obcas aj so zvracanim. Takze v podstate skoro cely den lezim na izbe, na slniecko ideme az tak okolo 4 aj to iba na hodinku-dve.
Sme v 5* hotely, skvele all inclussive - no ja si na ranajky dam akurat suchy chlieb a na obed a veceru tak ryzu alebo zemiakovu kasu. Cela dovolenka su vyhodene peniaze a ja sa modlim aby sme uz mohli ist domov, kde je aspon trosku chladnejsie:( Neuziva si ju poriadne ani manzel, pretoze ma nechce nechavat samu.

dvvd
11. srp 2013

myslim, ze v pohode, ja jsem letela cca ve 4 týdnu do Londýna na týden. Taky jsem resila jestli jo a nebo ne. Ale nakonec jsem si rekla, ze moje dítě je vitalní a určitě let a cestovaní zvládne, to by totiž jinak nemohlo být po mě 🙂 A taky, že je to možná na dlouhou dobu poslední výlet něka za hranice, kde si to ještě můžu užít. Letěla jsem sama bez přítele akorát jsem dycky někoho na letišti poprosila aby mi zvednul a položil kufr, jinak v klidu. V Londýně jsem pak měla akorát neustále hlad, takže jsem všude chodila se sendvičem v baťohu 🙂 Jak jsem se vrátila domů, začali nevolnosti, tak jsem ráda, že jsem letěla a užila si alespoň nějakou dovolenou.

ninive211
11. srp 2013

@orchidejka Pokud jsi jinak zdravotně v pořádku, tak bych jela. Do Řecka let nebývá dlouhý, většinou dvě až tři hodinky. Určitě akorát nahlásit při odbavení, že jsi na začátku těhotenství kvůli kontrole rentgenem. A potom na místě bych se vyvarovala chození na přímé sluníčko přes poledne mezi 11-15 h, (což se ostatně nedoporučuje ani netěhotným, ale kdo to dodržuje, že) a dostatečně pít, aby nedošlo k přehřátí. S sebou, jak píšou holky, nějaké povolené léky proti nevolnostem - poraď se s doktorkou. Jo a jako prevence (nebo alespoň zmírnění) nevolností prý spoustě žen pomáhá prostě často, ale málo jíst...každé 2 hodinky něco málo do pusy. Kolegyně teď při druhém těhotenství praktikovala, věděla už, do čeho jde, hlavně se ráno co nejdříve najíst...sice se nevolnostem samozřejmě úplně nevyhla, ale zvracela málokdy, takže to bylo víc v pohodě.

orchidejka
autor
12. srp 2013

tak dr. nasadil utrogestan a můžu letět, jestli se to má udržet, tak se to prý udrží....

xvink
12. srp 2013

Když jsme se začali snažit, radši jsem ani žádnou dovču neplánovala, aby se mi přesně tohle nestalo. Pak se ale ukázalo, že to nebude jen tak, vyskytl se u mě problém. Tak jsme se rozhodli, že vyrazíme za dobrodružstvím, a naplánovali dovolenou na Srí Lance (ty 2 měsíce před jsme začli používat ochranu). Pár týdnů po návratu jsem zjistila, že jsem těhotná a podle termínu porodu a ultrazvuku jsem otěhotněla právě na dovolené (tam už jsme si pozor nedávali). Takže jsem letěla někdy ve 2tt-3tt. A nic se nestalo.

rozzaarka
12. srp 2013

@orchidejka snad te uklidni, ze jsem letela na Mauricius a zpatky (13 tam, 13 zpet, jedna cesta s cekanim cca 23h) a ani jsem nevedela, ze jsem tehu a vse je ok, doktori mi rekli, ze to nevadi🙂

rozzaarka
12. srp 2013

@xvink to mas jak ja, ale ja s mimcem letela tam i zpet🙂 taky tak 2-3 tt🙂🙂

xvink
12. srp 2013

@rozzaarka My to měly lehčí o to rozhodování. I když já bych se asi těžko mohla rozhodnout jinak, leda bych chtěla domů doplavat 🙂

orchidejka
autor
12. srp 2013

@rozzaarka jenže tys byla cca 2-3tt...ale já jsem 6tt v racím se v 8tt...

orchidejka
autor
12. srp 2013

@xvink tys stejně jako rozzaarka letěla v 2-3tt. já jsem teď v 6tt a vracím se v 8tt

rozzaarka
12. srp 2013

@orchidejka nekolik doktrou mi reklo, ze je to jedno... z toho jedna klasickou medicinu moc nevyznava🙂 let mate kratky, tlaky v letadle jsou pry nejak vyrovnavane, tak by to miminku vadit nemelo. Chapu te, taky bych nad tim premyslela, ale myslim si, ze letet muzes🙂 pak uz dlouho na dovcu nepojedes🙂

elisbett
19. dub 2014

já se na to ptala své doktorky, když jsme odlétali na několikaměsíční svatební cestu, kde jsme měli naplánováno 13 letů některých mnohahodninových (13 i 26hod.). Chtěli jsme počít mimi na druhé polokouli🙂 Doktorka řekla, že to nevadí. Miminku let neublíží, ale pro těhotnou to může být nepříjemné. Je zde větší riziko trombóz, takže doporučovala víc pohybu, cvičení nohou, projít se po letadle a myslet na pitný režim. Taky by mohly pomoci stahovací punčochy a nepřejídat se.

zickemartina
19. dub 2014

tvoje rozhodnuti - ja letela v 8 mesici a absolutne v pohode. spis bych se zamislela nad destinaci a byla hodne opatrna na strevni virozy a otravu jidlem

scheetje
19. dub 2014

Je to pravda, spousta maminek si doveze miminko z dovolene 🙂 Ja jsem jedna z nich 😀 Nevim, jestli to na to melo nejaky vliv, ale let zpet (5h) se na me podepsal docela silnym prujmem 😅 a to jsem v sobe mela jen bunku 🙂 Poradila bych se s doktorem.

luciebx
19. dub 2014

@zickemartina v 8 mesici?? tomu neverim..

jinak litat v tehu a na zacatku neni problem.. ja taky letela a ani nevedela ze sem tehu..

soleilll
19. dub 2014

Všimly jste si, jak staré toto téma je..? Zcela určitě to má tazatelka už vyřešené. Předpokládám, že bylo obnoveno jen kvůli pochlubení se svatební cestou kolem světa. 😀

scheetje
19. dub 2014

@soleilll 😀

me79
20. dub 2014

Super, ze toto tema opět vyvstalo. Jelikoz v dnešní době častého cestování je dobre, aby těhotné maminky věděly, ze létat bez problemu mohou. A @elisbett to potvrdila 😉 I ja letěla jiz v 6. tydnu na Vánoce domu, ted v 23. opět a jeste kolem 30. musím jednou. Lékařka říkala, ze do 35. tydne není zadny problem, pokud se mamina cítí. Ja osobně to snášela dobre, jen více pila, než obvykle. Jinak me divoké mimino v brisku ted ve 23. Tydnu cely let spokojeně spinkalo :D Jen jedna dulezita info! Chce si to po asi 26.tydnu zjistit, ktere letecka spolecnost vyzaduje jiz potvrzeni od lekare a od jakeho tyden. Tak snad tato diskuze pomůže i dalším budoucím maminkam, které možna jiz ted plánuji dovolenou na léto s bříškem 🙂

@soleilll

elisbett
20. dub 2014

@soleilll jasně, to byl hlavní důvod🙂 jen kolem světa to ale nebylo, klidně napíšu do IP kam přesně to bylo 😀 Spíš mi přišlo, že se tohle téma začne s blížícíma se dovolenýma opět dost řešit a tak jsem chtěla přispět svou zkušeností🙂 a jde o to, že my měli absolvovat několik dlouhých přeletů a dle doktorky by neměl být ani tak problém, pokud je tvé těhotenství v pořádku. Jasně, že rozhodnutí je vždy na Tobě. Vzhledem k tomu, že spousta témat je starých i několik let, tak mě opravdu nenapadlo, že by pokračující diskuze byly odpovědí původní zakladatelce, ale třeba dalším podobně hledajícím🙂. Hezké dovolené 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru